01.03.2019, 08:40 | czytano: 4330

Koniec korków przy wyjeździe ze Szczawnicy? Województwo rozpoczęło przygotowania do rozbudowy ronda

Arch. Podhale24.pl
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie planuje budowę prawoskrętu obok ronda w Krościenku. Ma on pomóc w rozładowaniu korków, które tworzą się przy wyjeździe z uzdrowiska.
Weekendowy korek to zmora turystów przybywających do Szczawnicy. Najpierw w piątki i soboty jest problem z dojechaniem do sławetnego ronda od strony Nowego Sącza i Nowego Targu, a w ostatni dzień weekendu z wyjazdem ze Szczawnicy. Kilkukilometrowy korek ciągnie się właśnie do ronda w Krościenku.
Rozwiązaniem, które ma pomóc w udrożnieniu wyjazdu ze Szczawnicy, ma być budowa nowego pasa ruchu - prawoskrętu od wyjazdu z mostu, prowadzącego po prawej, zewnętrznej stronie ronda, obok karczmy Dunajec, do drogi wojewódzkiej 969. Miałby on liczyć ok. 80 metrów.

Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Dróg Wojewódzkiej w Krakowie, jest już projekt budowlany i wykonawczy, został również złożony w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wniosek o zgodę na realizację inwestycji drogowej. Urzędnicy spodziewają się odwołań, więc oceniają, że uzyskanie pozwolenia może się przeciągać. Realnie oceniając, budowa prawoskrętu powinna zacząć się na początku przyszłego roku.

r/
zobacz także
komentarze
pustak03.03.2019, 14:42
Ruch w kierunku Szczawnicy będzie raczej malał aniżeli wzrastał w przyszłości. Za parędziesiąt lat 80% ludności Polski będzie mieszkać w ponad milionowych metropoliach. Sporną jest kwestią czy taką metropolią stanie się kiedyś Nowy Sącz (ma po temu warunki, może się rozszerzać praktycznie we wszystkich kierunkach, bo jest położony na dużym obszarze), na pewno jednak nie będzie to Szczawnica ograniczona zewsząd górami. Co więcej, miejscowości bliżej w stronę Krakowa, takie jak Szczawa, Mszana, Ochotnica wkrótce zabiorą jej turystów. We Francji takie miasteczka jak Szczawnica mają dziś po trzysta mieszkańców, przy czym większość z nich zamyka biznesy i wyjeżdża po tym jak się skończy sezon. Ten sztuczny natłok turystów do Szczawnicy to jest wielka hucpa i lada rok to się skończy, zobaczycie.
Marian03.03.2019, 13:42
kto pozwolił na wybudowanie w Krościenku przy rondzie knajpy!!!!!! tam nie ma parkingu auta stoją wzdłuż drogi!!! teren zalewowy i stoi knajpa.Brawo brawo.....
Poszukujący pomysłodawcy inwestycji03.03.2019, 11:26
Panowie politycy samorządowi wydacie nasze pieniądze na bzdurną inwestycję , a korki jak były tak będą.
Jak ta inwestycja zmniejszy korki na rondzie w kierunku Szczawnicy i Nowego targu w poniedziałek rano?

Jak się zmniejszą korki na nowym prawoskręcie jeżeli samochody stoją od Zabrzeży do Szczawnicy?
Główną przyczyną korków jest wzrost samochodów wjeżdżających do Szczawnicy.
Służą temu pomysły budowy nowych zapleczy stacji benzynowych na Piaskach, Komisariatu Policji i inne chore propozycje całkowitej zabudowy doliny Szczawnickiej.
Jeżeli Miasto Szczawnica pozwala na zabudowę swojego zielonego terenu to niech się nie dziwi ,że korki będą większe.

Na marginesie. Redaktorzy portalu, podajcie z imię i nazwisko osobę , która sporządziła dokument dowodzący, iż zrobienie prawoskrętu zlikwiduje korki wyjazdowe ze Szczawnicy. Na podstawie takiego dokumentu można ropoczać wydawanie naszych pieniędzy.
pustak02.03.2019, 21:05
@ autorek:
No to co trzeba zrobić w gospodarce rynkowej kiedy popyt na daną usługę jest coraz większy? Ano podnieść cenę! Szczawnica musi ograniczyć liczbę turystów podnosząc np. opłatę taksy klimatycznej, albo podatki od kwater prywatnych i wtedy ruch się zmniejszy i nie będzie korków, n'est-ce-pas?
autorek02.03.2019, 18:52
A ciekawe co powiedzą "mądre głowy" od przebudowy jak ta robota za miliony nie przyniesie żadnego skutku? ! Od razu proszę pisać nazwiska pomysłodawców! Na takie wzmożenie ruchu nic tu nie pomoże. Ktoś tu niżej pisze ,że rozwiązaniem byłoby podpięcie ulicy kingi w okolicy stadionu? niby jak niby którędy? jakiś oszołom normalnie.Być może pomogłoby puszczenie ruchu ulicą zdrojową na Sącz i budowa tam mostu ale na to nie zgodzą się mieszańcy! Nie ma dobrego rozwiązania ! Jest za duży najazd turystów.Rozwiązaniem mogło by być zakaz wjazdu do uzdrowiska osobówkami ale to raczej nie realne.Jak było tak będzie dalej!
Pipi01.03.2019, 23:08
Co z tego że będziecie pisać jak ma być jak i tak zrobią po swojemu Pany!bo nie stoją w korkach i im wsio jedno!masakra!
p.01.03.2019, 22:48
Rozwiązanie jest jedno, tunel do N.Targu i N.Sącza a prace zlecić jednej z Włoskich firm.
logik01.03.2019, 22:47
Korki będą coraz większe bo jest coraz więcej aut i turystów jednodniowych. Trzeba budować obwodnicę, drogi dwupasmowe i duże bezpłatne parkingi.
pustak01.03.2019, 20:37
@ ff:
Korki, tłok i skomasowanie ruchu jest na moście w Krościenku, nie przed i nie za nim (to jest przyczyna, korek od Kotuńki do Tylmanowej jest tylko skutkiem). Dlatego trzeba wcześniej odciążyć ruch, np. na Piaskach i już o jakieś 30% samochodów jadących na Nowy Targ pojedzie w ten most na Piaskach, a to już może odkorkować rondo.
Jano01.03.2019, 16:58
Powinny tratwy płynąć do N.Sącza i po kłopocie.
ff01.03.2019, 16:45
Ile razy trzeba urzędnikom powtarzać. Trzeba odbudować most na Piaskach, poszerzyć (w przyszłości ul św Kingi) i mijając rynek wpiąć ją w Jagiellońską na wysokości stadionu albo jeszcze dalej za Krościenkiem.
pustak01.03.2019, 15:53
Głównym problemem jest ta Karczma Dunajec, która nigdy nie powinna była powstać w tym miejscu. Dlaczego nic się nie mówi o konieczności budowy przejścia podziemnego dla pieszych w miejscu w którym się zlikwiduje pasy przy rondzie na N. Sącz? Wątpię aby mieszkańcy zgodzili się na likwidację przejścia przy rondzie.
Hary01.03.2019, 14:31
Budowa nowej drogi z Jaworek do Piwnicznej jest najlepszym rozwiązaniem.
bo znow bedzie lament01.03.2019, 14:29
Usunąć przejście dla pieszych od strony NS a zostawić to przy moście! Co za idiota tak zaplanował. Przejście od NS będzie 10x bardziej blokowało ruch i to z 4 kierunków, niż przejście które by zostało przy moście.
Burmistrzu Szczawnicy i Wójcie Krościenka, pomyślcie o tym, zanim nie jest za późno.
Korek01.03.2019, 11:18
Korki się skonczą bo tylko rondo jest wadliwe.
kb01.03.2019, 09:52
Korki się nie skończą. Przecież przepustowość drogi nie zwiększy się, a w tym tkwi problem.Rozwiązaniem jest przebudowa drogi z Nowego Targu do Nowego Sącza na dwupasmówkę.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl