01.03.2019, 16:40 | czytano: 3594

"Perły Pienin" przyznane (zdjęcia)

Fot. UMiG Szczawnica
W hotelu Szczawnica Park odbyła się kolejna, VII edycja wręczenia nagród "Perły Pienin". Jest to uroczystość organizowana od 2007, roku podczas której przyznawane są statuetki dla osób, instytucji i inicjatyw, które swoją aktywnością, profesjonalną i pełną zaangażowaną postawą pozytywnie wpływają na to, co dzieje się w różnych dziedzinach życia szczawnickiej wspólnoty.
Tym razem statuetkami „Perła Pienin” za zasługi dla Szczawnicy za rok 2018 uhonorowane zostały następujące osoby:
Barbara Węglarz - etnograf, kustosz Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej, autorka scenariuszy i realizatorka wystaw muzealnych ważnych dla uzdrowiska. OPani Barbara jest autorką wielu przewodników, m.in: „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”, czy „Szlak godeł szalayowskich” oraz opracowań: „Stadniccy w Szczawnicy” i „Szczawnickie atelier Awita Szuberta”, „Żydzi w szczawnickim kurorcie”. Jest także autorką licznych artykułów publikowanych w periodyku „Prace Pienińskie” oraz kwartalniku „Pieniny – region polski”. W zeszłym roku mieliśmy premierę wydawnictwa „Na szczawnickim deptaku”, które spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno mieszkańców jak i miłośników uzdrowiska.
 
Ryszard Remiszewski - dziennikarz, miłośnik Pienin który swoje życie poświęcił wspólpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Jest autorem wielu książek opisujących ważne wydarzenia, miejsca i osoby związane z Pieninami, m.in. Pieniński epizod Zygmunta Tałasiewicza (1989), Dramat zdarzył się w Pieninach: Wielka Powódź 1934 roku  (wyd. 2006), Zygmunt Tałasiewicz - dusza ożywcza Pienin (2012), Schroniska Drogi Pienińskiej (2013), Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Pieniński (2013), Bereśnik: Schronisko z duszą (2013), Orlica: Schronisko w Pieninach (2013), Śladami legendy o św. Kindze w Pieninach: O Średnianach, Chałupiskach i Miedziusianach (2015). Jednak najcenniejszym dzieckiem pana Ryszarda są „Prace Pienińskie”. Jest to rocznik popularnonaukowy, wydawany od 1989 roku, opisujący przeszłość i teraźniejszość regionu - to swego rodzaju encyklopedia wiedzy o Pieniach.
 
Renata Gorecka i Grzegorz Gacek - małżeństwo, które znacząco przyczyniło się do wzrostu atrakcyjności infrastruktury turystycznej, odnawiając stare oraz budując nowe obiekty noclegowe w Szczawnicy. Obiekty, które budują i remontują są zgodnie z klasycznym standardem zabudowy Szczawnickiej. Ostatnią ich  inwestycją jest Hotel Szczawnica Park Resort & SPA – jest to obiekt, w którym odbywała się uroczystość.
 
Nagrody wręczał burmistrz Grzegorz Niezgoda i przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Zachwieja, natomiast laudację wygłosił sekretarz Tomasz Ciesielka.
 
Podczas uroczystości nadania „Pereł Pienin” wystąpiła sopranistka Ewa Walkowska prezentująca piosenki z repertuaru Alicji Majewskiej, Grażyny Łobaszewskiej i Maryli Rodowicz. Na zakończenie wystąpił kabaret „Z konopii”. który rozbawił gości do łez...

Źródło: UMiG Szczawnica
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
piotrek02.03.2019, 14:24
zgadzam się z obserwatorem perła pienin jest jedna i jedyna , ale wielka nieobecna ...
obserwator01.03.2019, 20:01
"Perła Pienin" jest jedna.....
inwestor01.03.2019, 18:39
ja wybudowałem pensjonat , poszerzyłem bazę noclegową w Szczawnicy , a nie zostałem doceniony :( skoro popiera burmistrz prywatny biznesik i jest to inicjatywa , zasłużona swoją działalnością zbierająca kasę do własnej kieszeni, to dlaczego ja i inni są niedocenieni przez burmistrza ??? to niesprawiedliwe...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl