06.03.2019, 12:47 | czytano: 2724

Miliony złotych na naprawę dróg i mostów na Podhalu zniszczonych przez powódź

Fot. MUW
Również na Podhale trafią miliony złotych przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze pójdą m.in. na zabezpieczenie osuwisk i naprawę dróg. Największe środki trafiły do gmina Ochotnica Dolna, która ucierpiała najmocniej podczas ubiegłorocznej powodzi.
Prawie 2,5 mln zł przyznano gminie Biały Dunajec na przebudowę czterech dróg w tejże miejscowości - Krajowe, Koślówka, Do Leszczyn i Batorego.
2 mln zł, w tym 400 tys. zł na remont mostu w Jurgowie i 1,6 mln zł na przebudowę drogi Wierch Spiski otrzymała gmina Bukowina Tatrzańska.

680 tys. zł trafi do Krościenka nad remont czterech dróg - ul. Ojca Leona w Krośnicy, Pod Tylką w Grywałdzie, Biały Potok w Krościenku i remont przepustu na drodze Zakopie w Grywałdzie.

W gminie Łapsze Niżne ministerstwo dofinansowało kwotą 280 tys. zł remont drogi gminnej Za Wodą w Trybszu, remont betonowego mostu na ul.Kościelnej w Kacwinie, remont przepustu rurowego na ul. Kwiatowej w Łapszach Wyżnych oraz ul.Polnej w Niedzicy.

Aż 4,4 mln zł dostała gmina Ochotnica Dolna, która ucierpiała najbardziej podczas ubiegłorocznej powodzi. Minister przyznał gminie tej pieniądze na remonty dróg: Jamne w Ochotnicy Górnej, Jamne-Pierdułowski Potok w Ochotnicy Górnej, drogi Gorcowe w Ochotnicy Dolnej oraz mostu żelbetowego na potoku Młynne w miejscowości Ochotnica Dolna wraz z odbudową umocnień przyczółków na wlocie i wylocie. Na zdjęciu promesę z rąk ministra Joachima Brudzińskiego i wicepremier Beaty Szydło odbiera wójt Tadeusz Królczyk.

2,3 mln zł trafi do gminy Poronin na remont dwóch mostów w Małem Cichem.

Dodatkowo gmina Bukowina Tatrzańska otrzyma 1,6 mln zł na stabilizację osuwiska w Brzegach (ul. Halna), a Starostwo Powiatowe w Zakopanem 96 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej na stabilizację osuwiska wraz z odbudową ul. Powstańców Śląskich w Zakopanem.
Promesy wręczyli w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wicepremier Beata Szydło, minister Joachim Brudziński oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się ze zobowiązań, które powinni wypełnić nasi poprzednicy. Są to zadania dla mieszkańców tak istotne, że trudno bez ich realizacji funkcjonować. Dzisiaj, dzięki wsparciu rządu, wreszcie te problemy zostaną – mam nadzieję – skutecznie rozwiązane, czego Państwu oczywiście bardzo serdecznie życzę. To nie są jedyne projekty, które kierujemy do samorządów. Wspieranie naszych małych ojczyzn to jest jedno z tych zadań, które dla rządu są priorytetowymi – mówiła wicepremier Beata Szydło.

- W latach 2016-2019 w skali całego kraju, dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości, do samorządów popłynęło 1,7 mld zł. To obowiązek państwa wspierać samorządy w naprawie szkód wyrządzonych przez nawałnice, opady deszczu, nawet z 2009 roku. Lata 2016-2019 to dla Małopolski ponad 384 mln zł na nadrobienie zaległości od 2009 roku. 1,7 mld zł, wygospodarowanych dzięki pani premier Beacie Szydło, dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, to prawie 3,5 tys. km odbudowanych, wyremontowanych dróg. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji mam odwagę dziś powiedzieć, że daliśmy radę – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, oprac. r/
komentarze
Czarnogorzanin08.03.2019, 20:51
Zapraszamy na remonty do Czernej Góry !!!
JFK08.03.2019, 17:11
Jakby powódź nie zniszczyła Ochotnicy to guzik byśmy dostali. Prościej już tego nie można wytłumaczyć. Niech wÓJT podwinie rekawy i weźmie sie do roboty... ale nie, najlepiej wychodziło narzekanie na starego wójta. Brak wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu czym kolwiek. Mam poważnie traktować gościa uprawiającego i sprzedającego ekologiczny czosnek ?:)
pustak08.03.2019, 15:58
@ tak będzie:
Ale się strasznie poprzednik narobił: wypełnił wnioski o przyznanie gminie środków na usuwanie skutków powodzi, zaadresował kopertę do Warszawy, nakleił znaczek i wrzucił do skrzynki pocztowej. Nie, naprawdę, te gigantyczne korowody wokół oczywistej kwestii są już komiczne.
A gdyby we władzach centralnych i wojewódzkich straszliwie nienawidzono i obecnego i poprzedniego wójta, to zgadnijcie co by się stało? - Też przydzielono by te środki pieniężne, bo była powódź i trzeba naprawiać infrastrukturę komunikacyjną.
tak będzie08.03.2019, 08:14
Ochotnica - dobrze ze poprzednik zadbał o protokoły i przybyli oficjele
teraz tylko do roboty
skonczyło się gadanie
antek07.03.2019, 22:45
I tak na nich nie zagłosujemy.
pustak07.03.2019, 19:13
Czy to był jakiś wyścig do środków na odbudowę i remonty, jeśli chodzi o lokalne władze? Czy to był jakiś prezent dany komuś kto mógł ale nie musiał go otrzymać, jeśli chodzi o władzę centralną? Przeraża ta kalka zachowań z czasów PRL-u. Naprawdę, zupełnie nie rozumiem gestu wójta Królczyka, który na zdjęciu sprawia wrażenie jakby w pojedynkę wygrał trzecią wojnę światową. Tak samo nie wiem po co do Krakowa fatygowali się w tym celu pani Szydło i pan Brudziński. W porządnie rządzonym kraju nie tak to powinno wyglądać: wójt zrobił wniosek, rząd posłał niezależnych od siebie ekspertów, eksperci zgodnie potwierdzili że istnieje potrzeba przekazania środków na odbudowę, rząd posyła pieniądze do gminy. I tyle w temacie. Ci politycy nie rozumieją jeszcze że rządzenie to służba ludziom, a nie targowisko próżności.
Hmmmmmm07.03.2019, 14:12
Hmmm gminę Czorsztyn pominięto????? i to kolejny raz: najpierw dzieci nie miały "jazdy na nartach" bo gmina nie dostała dotacji, później brak dotacji na budowę 3 hal gimnastycznych, a teraz brak "powodziówek". Niezła kadencja nas czeka :( a na szczeblu kwitnie i bawi się kolesiostwo... a co tam, niech się z nas śmieją na całego, skoro przez 12 lat wydrapaliśmy się na górkę to teraz szybko z niej zjedziemy to tylko 5 lat.....
meteoryt07.03.2019, 09:43
Gdyby mówcy propagandy umieli latać, to niebo zostało by przez PIS zasłonięte.!!!!
wyborca07.03.2019, 07:17
A po krzykliwej i wygranej kampanii wyborczej w ochotnicy wójt chyba zadyszki dostał bo na razie stworzył kilka stanowisk pracy(obsadził ludźmi z poza gminy) i konsultuje różne rzeczy:)
Wodnik06.03.2019, 22:07
Rok temu powódź? A gdzie kasa z 1997 roku? Kasa poszla na lewo i prawo a powodzie nadal są
TW Turnia06.03.2019, 19:20
Brawa dla nowego wójta!
Hmm06.03.2019, 17:22
A gminę Czorsztyn pominięto :(
JFK06.03.2019, 14:12
No tak słyszałem... aż wÓJT w Ochotnicy z braku z braku jakikolwiek sukcesów po wyborach rozgłasza że pieniążki On załatwił:)) a co gorsze ludzie w to wierzą! tzn jego wyborcy:)
jądrek06.03.2019, 14:06
Łaskawe Pany rozdają .
Przemo06.03.2019, 13:10
Pani Premier jak poprzednicy mieli się wywiązać, jak są to skutki powodzi 2016-2018?? Niech Pani zmieni płytę.....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl