08.03.2019, 12:01 | czytano: 7322

Problematyczny remont wiaduktów nad ulicą Grel. Piesi zdezorientowani, władze miasta pełne obaw (aktualizacja)

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Ruszył remont wiaduktów na dwupasmówce biegnących nad ulicą Grel. W pierwszych dniach, wskutek niejednoznacznego oznakowania, część mieszkańców tego rejonu miasta miała problemy z dojściem pieszo do centrum. Władze miasta obawiają, że się największe utrudnienia mogą dotknąć kierowców.
- Nie ma przejścia, a miało być - wczoraj nasi czytelnicy alarmowali, że przejście ul. Grel pod dwupasmówką zostało zamknięte. Rzeczywiście, na miejscu nasz fotoreporter spotkał znaki informujące, że przejścia nie ma i zagrodzone schody. Mieszkańcy obawiali się, że po zamknięciu przejścia droga do Rynku będzie prowadzić długim obejściem przez Klikuszówkę. Jednak rozmowa z kierownikiem robót wyjaśniła sprawę. - Przejście jest, ale tylko jedną, wyznaczoną stroną, a znak odnosi się do drugiej - powiedział. - Do końca tygodnia planujemy wybudować specjalną kładkę i wyznaczone przejście. Przejście dla pieszych, jak zapowiadaliśmy, jest i będzie czynne. W razie wątpliwości lub gdy pracuje ciężki sprzęt można podejść do któregoś z pracowników, który zorganizuje bezpieczne przejście - uspokaja. I rzeczywiście, wczoraj wieczorem czytelnicy potwierdzili nam, że przejście jest.
Dziś plac budowy odwiedzili nowotarscy urzędnicy. Koło południa wydzielone przejście było już czynne.

Fot. Urząd Miasta w Nowym Targu

Jednak spore obawy o skutki tej inwestycji dla ruchu samochodowego na terenie miasta mają urzędnicy. Jeszcze w lutym Urząd Miasta w Nowym Targu zwrócił się do inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, o pilną aktualizację organizacji ruchu. Dotychczas zmotoryzowani mieszkańcy Grela jeździli do centrum przepustem pod dwupasmówką. Teraz, gdy jest zamknięty w związku z remontem wiaduktów, droga prowadzi dwupasmówką, albo przez Klikuszówkę, ulicą Kwiatową i św. Anny. Ale trzeba przejechać przez zakopiankę. To problem, bo ruch na drodze jest duży i trzeba czasami długo czekać. - Obawiamy się, że w sytuacji natężonego ruchu na zakopiance przejazd będzie uciążliwy - ocenia wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. Dlatego miasto zaproponowało dwa alternatywne rozwiązania. Pierwsze to uruchomienie sygnalizacji świetlnej na Klikuszówce, by kierowcy z Grela mogli swobodnie przedostać się na ul. Kwiatową. Drugie rozwiązanie to montaż świateł przy wyjeździe od strony Grela drogą prowadzącą równolegle do dwupasmówki, z której wyjazd prowadzi na zakopiankę i umożliwienie przejazdu przez dwupasmówkę, po zdemontowaniu barier energochłonnych, na drugą stronę do ul. Św. Anny.

Dotychczas GDDKiA nie odpowiedziała na te propozycje. Próbowaliśmy ustalić to sami, ale telefon rzeczniczki Dyrekcji milczy.

r/
zobacz także
komentarze
wiki11.03.2019, 15:11
Ile lat temu naprawiali te wiadukty na Grelem? 3 czy 4 i juz naprawa?
major11.03.2019, 13:23
do kazika,żebyś ty cienki bolku zrobił choć jedną setną tego co radna zrobiła dla Grela
Obserwator09.03.2019, 14:23
czyli mamy na Grelu jak kiedyś. A GDDKIA ma na mapach pewnie rondo na zakopiance planowane pod koniec lat 70 zaczynające ul. Św. Anny . I im się ruch zgadza . A odcinek wiadukt- Św. Anny nie był brany pod uwagę jako ciąg komunikacyjny ze względu na zabudowę i nieuregulowane sprawy własnościowe . Na tym odcinku właściwie korzystamy z uprzejmości mieszkańców. bo w większości to droga jest w prywatnych działkach. Jak widać na znakach busy też odpadają bo tam jest ograniczenie 2,5 t co eliminuje większość z nich . Pozdrawiam
analfabeta09.03.2019, 12:25
"Przejście jest, ale tylko jedną, wyznaczoną stroną, a znak odnosi się do drogiej" - powiedział.

chyba ma być do drugiej
Andrzej09.03.2019, 08:37
remontować 7 dni w tygodniu na 3 zmiany
Kierowca08.03.2019, 21:29
Więcej busów na drodze pod zakopianką i będzie deptak dla pieszych
nowotarzanka08.03.2019, 16:40
do indyk dlaczego twierdzisz ze naczelnik wrd niedouczony
p.08.03.2019, 15:18
Milczy, bo jak zawsze GDDKiA ma to miasto w czarnej d. A nasza władza na tyle słaba że nic nie zrobi by usprawnić życie mieszkańców kosztem turystów.
Mieszkanka08.03.2019, 15:17
jest jednak plus tej inwestycji mieszkańcy ul.Grel od św Anny w końcu mogą bezpiecznie z domu wyjść a co najważniejsze wyjechać z garażu nikt na Nas nie trąbi i nie przeklina że tarasujemy drogę chociaż chce zauważyc iz jest tam ograniczenie
Oby remont trwał jak najdłużej
Indyk08.03.2019, 13:33
Policja opiniuje organizacje ruchu naczelnik Wrd...ale widać malo sie nauczyl...dziadostwo policja
Truciok08.03.2019, 13:10
Krótko mówiąc masakra. Nie przemyślane przecież mozna zrobić wachadło ze światłami. Natomiast jadąc z trutego przed wiaduktem skrecamy w lewo i zeby przejechac przez zakopianke w strone św anny to nie lada wyczyn!! nie potrzebne nie przemyślane jeszcze okres tego remontu to istna massakra! Budujmy remontujmy ale odrobine więcej pomyślunku!
Kazik08.03.2019, 13:03
A Radna z Grela zamiast szukać rozwiązania problemu to zajmuje się nadawaniem nowych nazw starym ulicom. Takich radnych właśnie wybraliście - dla których ważniejsza jest autopromocja niż prawdziwe problemy mieszańców.

Gratuluję wam!
grelok08.03.2019, 12:41
Przejść można pod mostem na Dunajcu.
załamany08.03.2019, 12:11
Obudzili się jak już roboty trwają. Wcześniej trzeba było o tym pomyśleć. Wszystko ino teraz, nic 5 minut na przód. I tak wszystko w tym mieście. Żenada!!
PiterQ08.03.2019, 12:04
Skoro telefon rzeczniczki milczy, to znaczy że nikt do niej nie dzwoni.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl