19.03.2019, 13:09 | czytano: 7037

Przez usterkę mieszkańcy płacą większe rachunki za prąd

Mieszkańcy gminy Ochotnica Dolna są zaskoczeni rachunkami za prąd, a wszystko za sprawą źle działających paneli fotowoltaicznych. Grzałki pobierały prąd z sieci, zamiast ze słońca.
Panele, na które gmina otrzymała kilkumilionowe dofinansowanie, zostały zamontowane na ok. 700 budynkach, głównie prywatnych, w całej gminie Ochotnica Dolna. Była to jednak z największych w Polsce inwestycji skierowanych do mieszkańców. Ale w zamontowanych w 2017 roku instalacjach pojawiły się usterki.
Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej, czyli takiej, która przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną, mieszkańcy byli pozytywnie zaskoczeni tym, jak sprawnie wszystko funkcjonuje. Jednak po jakimś czasie okazało się, że grzałka w zbiorniku na ciepłą wodę pobiera energię elektryczną z sieci. Po licznych interwencjach władz, do końca kwietnia firma FlexiPower zobowiązała się do wymiany wadliwych przekaźników we wszystkich instalacjach.

Na ostatniej sesji Rady Gmina Ochotnica Dolna problem poruszył radny Andrzej Runger.

– Jakie istnieją rozwiązania i procedury w zaistniałych sytuacjach, tj. wadliwe podłączenie instalacji fotowoltaicznych? Mam na myśli konkretnie sytuację, gdzie grzałka w zbiorniku na ciepłą wodę pobierała energię elektryczną z sieci i nieświadomie mieszkańców narażono na poważne koszty, czasem kilkakrotnie zwiększenie rachunków za energię elektryczną. Zaznaczam, że ta sytuacja wystąpiła wbrew woli i wiedzy mieszkańców poprzez błędne, niefachowe i niezgodne z umowami zainstalowanie instalacji – skwitował.

– Ten temat zaistniał również na zebraniu wiejskim w Ochotnicy Górnej i, mówię krótko, będzie takie ogłoszenie i proszę, żeby pojawiło się na stronach internetowych, żeby wszyscy mieszkańcy, którzy uważają, że w związku z fotowoltaiką zapłacili wyższe rachunki za prąd, zgłaszali się do gminy. Te wszystkie sprawy zbierzemy w jeden katalog. Zadzwoniłem do firmy w ubiegłym tygodniu. Muszę zebrać wszystko w jedną całość i przekażemy wszystko firmie. Będzie jeszcze jedno spotkanie w tym temacie – odpowiedział wójt Tadeusz Królczyk.

ao/
zobacz także
komentarze
ol20.03.2019, 14:13
Robią ludzi w bambuko aby tylko na ich niewiedzy zarobić.Jak już się poprzyłączają to dopiero się dowiedzą jaka jest prawda.Polacy za bardzo wierzą różnym chosztaplerom,myślą że każdy jest uczciwy.
korel20.03.2019, 09:26
Można zużywać energię z solarów na bieżąco za pośrednictwem aku i i przetwornika, ale do tego potrzeba na skromną grzałeczkę minimum 20 paneli. To możliwość tecniczna a prawnie to aktualnie raczej tylko do sieci i za to zniżka. /.../
dziabson19.03.2019, 22:13
Do:Laik, a może nawet ignorant
Jest kilka możliwości:
1)zużywanie prądu na bieżąco
2)magazynowanie w aku
3)zużywanie prądu na bieżąco sprzedaż nadmiaru do sieci a kupowanie gdy mamy niedobór energi
TW Turnia19.03.2019, 15:24
Coś poszło nie tak....
aro19.03.2019, 15:12
Laik, a może nawet ignorant
Nieee, to raczej z jakichś wiatrakowych czy wodnych mini midi maxi elektrowni jest tak jak mówisz, bo raczej panele tyle prądu nie wytwarzają. Panele są raczej dostosowywane do stałego (w miarę możliwości, bo pogoda) zapotrzebowania na prąd pod kątem powierzchni użytkowej domostwa. Chyba, że taki dom czy domek byłby ze wszystkich stron otulony tymi panelami od fundamentów po sam dach to być może wytwarzałyby nadprąd i wtedy tak. Ja to tak rozumiem ten przepis. Ale ja też mogę się mylić :)
Laik, a może nawet ignorant19.03.2019, 14:29
To na pewno nie żart? Może się mylę, ale z tego co wiem, wg jeszcze aktualnych przepisów prąd z paneli musi być wpierw odsprzedany elektrowni, a bojlery i tak muszą być podpięte wyłącznie pod sieć.
JFK19.03.2019, 13:23
zaraz się posypie że wina starego wójta:) A nowy wÓJT rozwiąże sprawe i wszyscy bedą żyć długo i szczęśliwie:) poza tym my teraz w gminie mamy same konsultacje, konsultujemy to i owo oraz owo i to. Taka wiejska burza mózgów:) mnie nawet zaczyna to się podobać ponieważ wymyślono place zabaw dla dorosłych.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl