22.03.2019, 12:37 | czytano: 4589

Gaz coraz bliżej Szczawnicy

Fot. UMiG w Szczawnicy
Polska Spółka Gazownictwa wybrała ofertę Tesgasu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia i gazociągów średniego ciśnienia wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ramach programu gazyfikacji Szczawnicy.
Szczawnica i cztery sąsiednie turystyczne gminy w Małopolsce zostaną zgazyfikowane do 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa zapowiedziała, że na inwestycje w tym rejonie wyda ponad 40 mln zł, dzięki czemu powstanie 73 km gazociągów. Pozwoli to ograniczyć niską emisję. PSG będąca spółką zależną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. podłączy do sieci gazowej miasto i gminę Szczawnicę oraz gminy Słopnice, Kamienica, Łącko, Ochotnica Dolna i Krościenko nad Dunajcem.
Projekt gazyfikacji rejonu Szczawnicy został podzielony na trzy etapy. Pierwszy zakłada wybudowanie 13, 5 km gazociągu wysokiego ciśnienia Słopice - Zbludza oraz dwóch stacji gazowych. Odcinek ten ma zostać ukończony na początku 2020 r.

Etap drugi, właśnie rozpoczęty to budowa gazociągu średniego ciśnienia do granicy miasta Szczawnica, o długości ponad 30 km oraz budowa sieci rozdzielczej wraz z przyłączami o długości ponad 17 km z terminem realizacji na koniec stycznia 2020 roku.

Etap trzeci to budowa sieci rozdzielczych średniego ciśnienia w miejscowościach Czerniec i Łącko w powiecie łąckim, Tylmanowej i Krościenku nad Dunajcem w powiecie nowotarskim.

Prace dotyczące zgazyfikowania Szczawnicy w chwili obecnej kierowane są od mostu w Krościenku w kierunku Janosika – Kotońki. Planowane zakończenie budowy tego odcinka jest na koniec maja 2019, następnie prace toczyć się będą w kierunku Willi Marta. Podobnie jest z odcinkiem Zbludza – Kamienica, firma również planuje ukończyć ten odcinek końcem maja 2019. W gminie Łącko w miejscowości Zabrzeż w okolicy Tłoczarni Maurer został wybudowany krótki odcinek gazociągu ze względu na budowę drogi rowerowej.

Źródło: UM Szczawnica, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pustak22.03.2019, 19:03
Są solary, energia elektryczna (z np. biomasy), geotermia i wiele innych odnawialnych źródeł energii. Kto za mieszkańców podjął decyzję w tej sprawie że to ma być gaz? Dlaczego akurat gaz? Dlaczego mieszkańcy nie zostali zapytani o zdanie w tej ważnej sprawie?
Czy te wszystkie miejscowości mają zabezbieczoną alternatywną formę energii? Czy jest gwarancja diwersyfikacji źródeł energii? Pytania są zasadne, ponieważ można mieć obawy o monopolistyczne praktyki, tzn. że cena gazu akurat w tym gazociągu nagle gwałtownie pójdzie w górę.
Słowik22.03.2019, 17:44
@ jo tutejsy. Jak babka godała, to w całości powinno być:"bodej ta bodej, z dziadami do boni"
sasiad Kazka Flisoka22.03.2019, 17:42
Cytat:" Tak się marnotrawi pieniądze podatników.Nowiutki asfalcik na ścieżce rowerowej z Krościenka do Szczawnicy jeszcze niedawno hucznie z medialnym szumem oddawany do użytku rolkarzom i rowerzystom ,już teraz skutecznie zdewastowany przez kolejną huczną inwestycję zwaną gazyfikacją ! Dopóki urzędasy nie będą odpowiadać własnym portfelem za swoje decyzje, dopóty tak będzie się wywalało kasiorę w błoto....bo kto by się tym przejmował !!!! Te parę zdjęć to tylko odrobinka poglądowa zniszczeń !"
jo tutejsy22.03.2019, 15:06
@? po nasemu a ty skąd? from Danzing?
Wyznion22.03.2019, 14:37
W Szczawnicy gazociąg skończy się przy OHP. W Malinowie jak grzyby po deszczu budują się nowoczesne domy i pomimo dzielącej ich 300 metrowej odległości bedą kopciły z kominów następne kilkanaście lat.
Gdzie tu gospodarskie myślenie Pana Burmistrza i przewodniczącego Rady?
?22.03.2019, 14:30
@tusk
po jakiemu to?
tusk22.03.2019, 12:47
bodej ta bodej
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl