25.03.2019, 22:28 | czytano: 2975

Wicepremier Gowin odwiedzi Nowy Targ

NOWY TARG. W piątek 29 marca w Mieście gościć będzie wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin.
Wicepremier zaprasza na spotkanie w Sali Obrad Urzędu Miasta Nowy Targ, o godz. 17.00.
W zaproszeniu czytamy: "Porozmawiajmy o ważnych tematach dla nas wszystkich:
- czy władze samorządowe mają mieć prawo wpływania na światopogląd dzieci ukształtowany przez rodziców?
- "Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce" - podsumowanie i wdrożenie
- jakie korzyści dla młodych wynikają z reform Zjednoczonej Prawicy?
- jakie są perspektywy rozwojowe dla Podhala?".

s/
zobacz także
komentarze
myśl nie powtarzaj02.04.2019, 08:27
nie ślepy - jesteś bardzo ślepy
masz kłopoty z rozróznieniem prawdy i fikcji podawanej przez TVP PiS
posługujesz się sloganami przekazywanymi przez PiS
włącz szare komórki - to nie boli
leming doskonały28.03.2019, 22:41
"SKANDAL !!! Ministerstwo Nauki dofinansuje czasopismo wydawane przez Engelking i Grabowskiego.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę czasopism zakwalifikowanych do finansowania w ramach programu ?Wsparcie dla czasopism naukowych?. Znajduje się na niej rocznik ?Zagłada Żydów. Studia i materiały? wydawany przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów. A oto skład redakcji tego rocznika: Dariusz Libionka, Barbara Engelking, Jan Grabowski, Jacek Leociak, Alina Skibińska. Ostatnio mogliśmy podziwiać występy tych osób na antypolskiej konferencji w Paryżu. Teraz ich działalność wesprze resort ministra Gowina.
Kwota dofinansowania nie została podana. Ministerstwo informuje, że ?wysokość środków przyznanych poszczególnym wnioskodawcom zostanie ogłoszona odrębnym komunikatem z uwagi na konieczność weryfikacji zachowania przez przedsiębiorców warunków kumulacji pomocy (?) tak by warunek nieprzekroczenia kwoty 200 000 ? w trzech latach podatkowych został zachowany?. Co to oznacza? Oznacza to, że Centrum Badań nad Zagładą Żydów może otrzymać nawet 840 tys. zł, o ile nie dostało żadnego dofinansowania w bieżącym roku podatkowym i dwóch poprzedzających go latach.

Tak bawi się z nami ?dobra zmiana?. Oficjalne mamy deklaracje o obronie dobrego imienia Polski i oburzenie antypolską narracją Centrum Badań nad Zagładą Żydów. W rzeczywistości Engelking, Grabowski et consortes dostają pieniądze od ministra Gowina, żeby bez problemów mogli kontynuować swoją antypolską działalność. Oto kolejny sukces ?dobrej zmiany?.
Źródło informacji: gov.pl, zagladazydow.org "
nie ślepy28.03.2019, 12:35
Rufio: człowieku ty masz chyba jakieś rozdwojenie jaźni, albo jesteś zwykłym kłamcą?! Nie chce mi się czytać twoich wypocin, bo mi nikt nie płaci za to! W dodatku nie umiesz bez zjadania liter pisać, wiec czytanie tego to istna męka! Jesteś typowy Kali "'jak Kali ukraść krowę to dobrze, ale jak Kalemu ukraść to źle". Hipokryto ty możesz kogoś nazywać zerem, ale innym nie wolno np złodziejstwa nazwać złodziejstwem?! Piszesz prawdę o bolszewickim kodeksie, który stosujesz...czyli same kłamstwa. Ja ci dodam słowa ks. Tischnera o tym co piszesz:"są trzy prawdy, prawda, święto prawda i gówno prawda", twoje wyPOciny należą do tej trzeciej prawdy! Dyskusja z tobą, to jak rozmowa ze złodziejem złapanym za rękę, który mówi, że to nie jego ręka! Będziesz zaprzeczał wszystkim faktom i udawał wielkiego specjalistę. Np specjalistę od wojska?! Mam syna, który jest od wielu lat zawodowym żołnierzem i gdy wasi "rządzili" a wtedy skończył szkołę wojskową, jako nieliczny wyróżniony. Wtedy nawet osobiści wasz minister Siemoniak mi gratulował syna!...po czym się okazało, że nie ma dla niego pracy w wojsku! Więc sobie daruj ocen, bo nie wiesz o czym piszesz, jesteś totalnie niewiarygodny, jak cała ta wasza totalna oPOzycja! Szkoda czasu na dyskusję z tobą!
Rufio27.03.2019, 14:18
@ nie slepy: Podsumowując twoją wypowiedź można powiedzieć: wolno mi opluć jeżeli uważam, że to co myślę to prawda. No i to jest czysto bolszewicki sposób myślenia.
Jak to mówili wodzowie bolszewizmu: "Nasz kodeks moralny jest absolutnie nowy. (?) nam wszystko wolno, ponieważ jako pierwsi na świecie wyciągamy miecz w imię wolności" albo "Dobre jest to, co służy nam... Mówię otwarcie, powinniśmy posługiwać się przemocą i fałszem."
A twoje "prawdy" to takie właśnie bolszewickie prawdy.
złodzieje: co konkretnie i kto ukradł, gdzie są wyroki ? miały być setki afer, powinny być setki skazanych. Logiczne, nie ? A od kilku lat Ziobro szuka tych setek afer i jakoś nie znajduje. Jeżeli już, to jakiegoś misiewicza do paki wsadzi, albo senatora Kogta immunitetu chce pozbawiac Tyle, że to jakby wasi ludzie, a nie z PO.
A ci, co brali ciężką kasę "bo im się należało" to nie złodzieje ? dlaczego prezes kazał im oddac skoro to było uczciwe ? a te panie blondynki co w NBP biorą po 60 tysięcy, to jak nazwać, a ci zgarnęli miliony za niby ochronę ŚDM ?, a SKOKI ? .., to by można długo wyliczać. Na taką skalę złodziejstwa jeszcze nie było. I o kim tu mówić "złodzieje"
osoby specjalnej troski - takie porównania obrażają chorych ludzi, nawet nie ma co komentować takiego poziomu.
kradli, żarli i i śmiali się - to o ludziach z PISu napisałeś. Tylko trzeba pisać w czasie teraźniejszym. Bo jak się porówna ośmiorniczkę za 35 zł do ustawianych przetargów za miliony i fikcyjnych zleceń na obsługę państwowych spółek za setki milionów, to widac kto naprawdę kradnie i żre.
Złodziejska reprywatyzacja ? znowu, kto i co ukradł. Może kolejkę na Kasprowy ? a to działacze pisu organizowali, więc to było patriotyczne :)
Pieniędzy nie ma i nie będzie - no właśnie, dla swoich ciepłe posadki się znalazły, bo "nam się należało" A dla nauczycieli i niepełnosprawnych nie ma. Na refundacje leków nie ma, na uzbrojenie dla armii nie ma. Minister finansów dopiero zaczyna szukać kasy na koleje obiecanki, ale jakoś bez nadziei na znalezienie skoro premier juz mówi, że trzeba będzie się zadłużyć. To gdzie sa te pieniądze ? ni ma. Będą, jak narobią długów. A długi będą spłacać nasze dzieci jak o pisie nikt już nie będzie pamiętał.
Ubeków to poszukaj w otoczeniu prezesa, bo jakoś tak wychodzi, że tam ich najwięcej. Ubeków, TW, donosicieli, zasłużonych dla prokuratury komunistycznej, byłych sekretarzy to jakoś tak w Pisie najwięcej się znajduje. I najgłośniej krzyczą "precz z komuną". To aż śmieszne się robi :)
W sumie co chwila kłamstwo. Ale przecież jak się tysiąc razy powtórzy to znajdą się tacy co uwierzą, że prawda.
Zacytuj może tego "naszego guru" nie wiem o kim to mowa, kogo uznałeś za mojego guru ? a chętnie się dowiem i zobaczymy czy dorówna prezesowi.

Co do gowina, to usprawiedliwianie gościa tym, że przejrzał na oczy jest śmieszne. Przezierał tyle razy, że go już chyba oczy bolą.
Forum Prawicy-Unia Wolności-PO-PJN-Republikanie-Polska Razem Zjednoczona prawica. Taki pan co to zagłosuje za tym, co mu się opłaca, najwyżej się nie cieszy. I niecieszenie się z dala od oczu prezesa to wszystko na co go stać.
Najpierw mówi o kaczyńskim: "Jarosław Kaczyński to gorący patriota, a zarazem człowiek bardzo, wręcz fanatycznie przeświadczony o swoich racjach. To stuprocentowy cynik." albo "myślę, że to jest droga do politycznego samobójstwa ? to, co robi Jarosław Kaczyński. Samobójstwa nie tylko tego zasłużonego i przed '89, i po '89 roku polityka, ale droga do samobójstwa całej jego formacji politycznej. " albo "PiS brnie w ślepą uliczkę. Jarosław Kaczyński sam eliminuje się z polityki, obrażając najważniejsze osoby w Polsce".... no a dzisiaj już nic mu nie przeszkadza, najwyżej sie nie cieszy. Prezes jest najwybitniejszy, to nie ślepa uliczka tylko świetlista droga ku przyszłości, zadenn tam cynik tylko prawdziwy patriota i wzór polaka. Albo najpierw " jesteśmy krytykowani jako ultraliberałowie, cieszę się, że wreszcie ktoś mnie zaatakował z liberalnego skrzydła" i "Kiedyś byłem typowym ?katolikiem otwartym?, dziś mam poglądy bardziej konserwatywne," To jak to jest, że najpierw mówi o sobie ultraliberał, a potem nazywa to otwartym katolicyzmem, a jeszcze później zmienia zdaniei uważa się za konserwatystę. A za pół roku zmieni zdanie, przejrzy na oczy i znowu będzie liberałem. Zależy pod kogo będzie chciał się podpiąć ?
Albo: " Prawdziwy mężczyzna to wrażliwy wojownik. Średniowieczny rycerz, którego życie wypełnia walka o ideały, służba Bogu, królowi i biednym. Zmaga się wewnętrznie, ale w sprawach ważnych jest twardy jak skała. Jego ręka nie drży, gdy zadaje cios" Pomyślał by kto, że to prawdziwy twardziel. taki co ma poglądy i nie boi się ich bronić. A ten biedaczek po prostu się dobrze rozgląda skąd wiatr wieje, przejrzy na oczy kolejny raz, i zagłosuje jak prezes każe. Ale się nie cieszy ! Jak prawdziwy wojownik :) Jednym słowem : mistrz wiarygodności.
do Tadek27.03.2019, 11:32
PIS powinien nie wypłacać 500+ tym rodziną które funkcjonują w opisany przez ciebie sposób. Zona z dziećmi w kraju pobiera socjal a mąż ubezpieczony na Krusie pracuje na lewo u UE. Inna sprawa że na tą emigrację to żaden "kwiat młodzieży" to nie pojechał. 50% albo po wyroku ,albo juz zatarg z prawem mają za sobą.Statystyki jasno obliczają i są w tym temacie bezwzględne. Za kołnierz to towarzystwo też nie wylewa A brexit to nic innego jak oburzenie angielskiej klasy średniej na wypłacanie socjali głównie polakom i emigrantom Europy Wschodniej. W Nowym Targu zatrudnionych jest ok.10 tysięcy ludzi a nie 2 tysiące jak piszesz i nie są to wyłącznie głodowe stawki. Na opustoszenie Podhala też bym nie liczył. Nawet przy migracji ludności do dużych miast miejscowości turystyczne rozwijają się dobrze. Potrzebny plan,drogi dobrej klasy i czyste powietrze. Rozwój gospodarczy spowalniamy my sami przez nasze przepisy,biurokracje i zwykła głupotę/ temat smogu/
nie ślepy27.03.2019, 01:21
Rufio: ale chłopie mieszasz, jak dziad w worku! No przynajmniej już wiadomo do kogo pijesz! Jak Gowin był PO waszej stronie, to było dobrze! Jak przejrzał na oczy i teraz coś robi konstruktywnego w innej opcji, to źle! Co zaś się tyczy "pięknego" wyrażania się o przeciwnikach politycznych, to nie chce mi się tu cytować waszego guru *** bo to jest do POsłuchania na bieżąco! Co zaś się tyczy obraźliwych niby określeń waszej opcji POlitycznej, które wymieniłeś jako obraźliwe " złodzieje, osoby specjalnej troski, gorszy sort, ubecy, zakamuflowana opcja niemiecka, zdradzieckie mordy, kanalie", to które to są nieprawdziwe sformułowania?
Bo przecież kradli, żarli i śmiali się, ze zwykłych ludzi! Znamy "Pieniędzy nie ma i nie będzie"!
Osoby specjalnej troski, czy to nie prawda? Wystarczy POsłuchać komisji do spraw złodziejskiej "reprywatyzacji", nikt nic nie pamięta, nikt nic nie wie i nie rozumie, co się chce od niego teraz?
Oczywiście nie są to też w dużej mierze ubecy, bo ci się przenieśli PO "okrągłym stole" na księżyc!
A ci co głosują i robią POlitykę w unii w interesie Niemiec a przeciwko Polsce, to nie zakamuflowana opcja niemiecka? Sam wasz dawny wódz donek nawet się z tym nie kryje, dla kogo pracuje! To jak ich można inaczej nazywać? Targowica?
Rufio26.03.2019, 21:31
@ pustak
jako obywatel i wyborca wyrażam swoja opinię o panu gowinie jako polityku. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć czynami, a te są jakie są. Jakie czyny taka opinia. Nie wystarczy zostać wicepremierem i ministrem. A od kiedy nie wolno wyrażać swojego krytycznego zdania ? A może przypomnieć ci jak wielbiciele obecnego rządu wyrażali się o poprzednim prezydencie, poprzednich premierach i obecnej opozycji ? żeby tylko pewnego zwykłego posła szybko przypomnieć : złodzieje, osoby specjalnej troski, gorszy sort, ubecy, zakamuflowana opcja niemiecka, zdradzieckie mordy, kanalie.... to zapewne wzorcowe przykłady szacunku do ludzi. Więc zapytaj się jego : kimże pan jesteś panie prezesie, żeby tak o ludziach się wyrazać ?? czyżby wg ciebie "zero" było czymś gorszym od kanalii, a "marnizna" od zdradzieckiej mordy ?

A co do papieża... nie mam zamiaru się nim zasłaniać, nie ma takiej potrzeby. W razie czego mogę powtórzyć to samo. Może odnieś się do meritum.
pustak26.03.2019, 17:47
@ Rufio:
"Takie coś", "Zero", "marnizna" - a kimże Ty jesteś że się tak wyrażasz się o wicepremierze swojego państwa?
I nie zasłaniaj się autorytetem papieża, bo to nie ma nic wspólnego z Twoim znieważaniem bliźnich.
Zdrajca26.03.2019, 17:06
Nowy start w Małopolsce i Gowin od razu się zjawił
Zrzutka dla gowina?
Rufio26.03.2019, 15:49
O czym można na poważnie rozmawiać z panem Gowinem ?? o niczym. Człowiek całkowicie niewiarygodny, zmienia zdanie zależnie od sytuacji, zmienia partię zależnioe od tego co się bardziej opłaca, a najważniejsze życiowe motto, to utrzymać się "na świeczniku". Byle przy władzy... I takie coś miałoby dyskutować o prawie do wpływania na światopogląd, o kształtowaniu światopoglądu dzieci. ? najpierw trzeba mieć jakiś własny światopogląd. Niech się trzyma z daleka od dzieci, bo jest w ich sprawie tak samo wiarygodny jak ci dwaj panowie w fioletowych czapeczkach co to się produkowali w sprawie pedofilii na niedawnej konferencji prasowej.
Wybory się zbliżają, to dostał polecenie żeby się pokazywać i robić wrażenie. I tyle. Ale jakie wrażenie może zrobić zero ?
Możliwe, że jako człowiek prywatnie jest inny, i takie oskarżenie sa niesłuszne. Ale jako polityk to niestety marnizna.

A panom dyskutującym na temat kościoła przypomnę co powiedział pewien ksiądz ( który później został papieżem):

Przyszłość Kościoła może wyrosnąć i wyrośnie z tych, których korzenie są głębokie i którzy żyją z czystej pełni swojej wiary. Nie wyrośnie z tych, którzy dostosowują się jedynie do mijającej chwili ani z tych, którzy tylko krytykują innych i zakładają, że sami są nieomylnymi prętami mierniczymi; nie wyrośnie z tych, którzy podejmują łatwiejszą drogę, którzy unikają pasji wiary, twierdząc, że wszystko co stawia im wymagania, co ich uraża i zmusza ich do poświęcenia siebie jest nieprawdziwe i nieaktualne, despotyczne i legalistyczne.
....
Nie potrzeba nam Kościoła, który celebruje kult działania w modlitwach politycznych. To jest zupełnie zbędne. Dlatego też on sam siebie zniszczy.
To co pozostanie, to Kościół Jezusa Chrystusa, Kościół, który wierzy w Boga, który stał się człowiekiem i obiecuje nam życie po śmierci. Ksiądz, który nie jest nikim więcej, niż pracownikiem socjalnym może być zastąpiony przez psychoterapeutę i innych specjalistów; ale ksiądz, który nie jest specjalistą, który nie stoi [z boku], obserwując grę, udzielając oficjalnych rad, ale w imię Boga stawia się do dyspozycji człowieka, który towarzyszy ludziom w ich smutkach, w ich radościach, ich nadziei i strachu, taki ksiądz na pewno będzie potrzebny w przyszłości.
...
Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra ? Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku. Nie będzie już w stanie zajmować wielu budowli, które wzniósł w czasach pomyślności. Ponieważ liczba jego zwolenników maleje, więc straci wiele ze swoich przywilejów społecznych.

W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów będzie postrzegany dużo bardziej jako dobrowolne stowarzyszenie, do którego przystępuje się tylko na podstawie samodzielnej decyzji. Jako mała wspólnota, będzie kładł dużo większy nacisk na inicjatywę swoich poszczególnych członków. Niewątpliwie odkryje nowe formy posługi kapłańskiej i będzie wyświęcał do kapłaństwa wypróbowanych chrześcijan, którzy wykonują już jakiś zawód.
...
Ale we wszystkich tych zmianach, w których, jak można się domyślać, Kościół na nowo odnajdzie swoją istotę i pełne przekonanie, co do tego, co zawsze było w jego centrum: wiary w Trójjedynego Boga, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w obecność Ducha Świętego aż do końca świata. W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej.

Kościół będzie wspólnotą bardziej uduchowioną, nie wykorzystującą mandatu politycznego, nie flirtującą ani z lewicą, ani z prawicą. To będzie trudne dla Kościoła, bo ów proces krystalizacji i oczyszczenia będzie kosztować go wiele cennej energii. To sprawi, że będzie ubogi i stanie się Kościołem cichych.

Proces ten będzie tym bardziej uciążliwy, że trzeba będzie odrzucić zarówno sekciarską zaściankowość jak i napuszoną samowolę. Można przewidzieć, że wszystko to będzie wymagało czasu. Proces będzie długi i żmudny
...
Jestem jednak równie pewny, co pozostanie na koniec: nie Kościół politycznego kultu, który już jest martwy, ale Kościół wiary. Może już nie być dominującą siłą społeczną w takim stopniu, w jakim był do niedawna; ale będzie cieszyć się świeżym rozkwitem i będzie postrzegany jako dom dla człowieka, gdzie znajdzie on życie i nadzieję wykraczającą poza śmierć.


50 lat minęło odkąd to powiedział, i coż, sprawdza się. Taka będzie przyszłość Kościoła. Do polskich biskupów i większości księży jeszcze to nie dotarło. Do wielu "wiernych" też nie. Ciągle myslą że zawsze będzie tak jak było. Nie pomogą okrzyki wara od "naszego" kościoła. Bo jak jest wasz/nasz/polski/narodowy to nie jest Jezusowy.
Zaszczepiony przeciwko obietnicom bez pokrycia26.03.2019, 15:48
Pan Gowin powinien robić karierę w cyrku. Nawet wśród najlepszych akrobatów i linoskoczków nie ma takich, którzy jak on potrafią, tak jak on, całe lata tkwić w pełnym rozkroku, zwanym szpagatem
pustak26.03.2019, 13:10
@ nie ślepy:
Ten drugi 'mędrek', jak uznałeś za stosowne określić osobę której odpowiadałem, ma prawo takie pytanie jakie zadał zadać i Tobie nic do tego. Kościół nie jest ani nasz ani wasz , bo to jest Kościół powszechny. Na tym właśnie polega wielkość dzieła Pana Jezusa na ziemi że otworzył on drzwi do wiary dla każdego człowieka, każdy może należeć do Chrystusa. A tak w ogóle to ja nic Kościołowi nie dowalałem, ja tylko analizowałem te rzeczy, ale być może Ty dzielisz ludzi na tych którym wolno i na tych którym nie wolno się wypowiadać. Przypuszczam że to celność mojej diagnozy tak Cię wyprowadziła z równowagi.
Krótko na temat26.03.2019, 11:57
Będzie tłumaczyć jak ma wystarczyć wypłata od pierwszego do pierwszego
nie ślepy26.03.2019, 11:35
pustak:...żołnierzu z frontu walki ideologicznej, wypaliłeś ni z gruchy, ni z pietruchy o Kościele. Przypuszczam, że każdy pretekst, nawet nic nie mający wspólnego z tematem, jest dobry dla ciebie, żeby dowalić coś Kościołowi! Zajmij się sobą a nasz Kościół zostaw nam, bo to nie twoje klimaty!To samo polecam drugiemu mędrkowi, któremu odpowiadałeś!
pustak26.03.2019, 10:42
@ kili:
Kościołowi prawdopodobnie ten scenariusz nie będzie odpowiadał, ale jakakolwiek próba odwrócenia tego trendu za pracą do wielkich miast, musiałoby wiązać się z naprawdę radykalną zmianą struktury budżetu państwa polskiego, a na to żadna władza nie pójdzie i Kościół bardzo dobrze o tym wie, więc księża będą tylko tak ogólnie utyskiwać, trochę podreptają w miejscu i na tym się skończy. Interesujące natomiast jest czy Kościół planuje zawalczyć wiarę i religię w tzw. 'cities' sensu largo, czyli czy przygotowuje się walki o zwiększenie liczby wiernych w wielkich miastach, bo to tam, do Krakowa, Warszawy, itd., przeniesie się w nieodledłej już przyszłości główny front walki wszelakiej, również ideologicznej.

@ aha:
Jak mógł Ci w ogóle do głowy przyjść pomysł aby kogokolwiek pozbawiać życia? Korupcja i układy istnieją na tyle na ile społeczeństwo na nie przyzwala. Za mało jako wyborcy naciskamy na naszych reprezentantów aby grali w otwarte karty, przestrzegali zasady wielu oczu w komisjach przetargowych, za mało nalegań aby wybrani przez nas decydenci nie decydowali za nas bez naszej wiedzy o czymś za co my później wszyscy przez kilka pokoleń będziemy spłącać długi. Ale masz rację, są na Podhalu buńczuczne grupki ludzi u władzy, które mniemają o sobie że oni są czymś wyjątkowym, lepszym, mądrzejszym i wspanialszym i że im wolno to od czego innym wara - te grupki naprawdę tak o sobie myślą i naszym zadaniem jest wyplenić u nich takie szowinistyczne o sobie samych myślenie, ale nie karą śmierci.
Tadek26.03.2019, 10:15
Nowy Targ i okolice ( Podhale) to zagłębie EMERYTÓW tych z PRL i zagranicy.
Tylko ONI utrzymują handel i jakąkolwiek egzystencję w Nowym Targu - Słowacy i inni to tylko promil handlu tygodniowego w Nowym Targu.
Osoby w wieku "produkcyjnym" może 2000 osób pracuje ( matki z dziećmi) pracuje za "świadome i głodowe wynagrodzenie" bo nie mają innej możliwości , Ci co nie bali się "ryzyka i pracy np. na budowach" od 20 lat pracują w UE i Szwajcarii . Do Polski ( N. Targ czy Podhale) przyjeżdżają w odwiedziny do rodzin , remontują swoje mieszkania po babci , szukają mieszkań na wynajem lub próbują kupować mieszkania .....
90% tych pracujących w UE i Szwajcarii ( bez już W. Brytanii ) tam będą musieli przebywać ( pracować ) co najmniej 9 m-cy w roku aby mieć pobyt i wjazd do W.B. -oraz ograniczenie "transferu pieniędzy powyżej 5000 F" - czyli zacznie się odpływ przywożonych pieniędzy z przebitką 1F:5 zł .
Taki układ ekonomiczny od 25 lat dawał szansę na zrobienie z 1 roku pracy w UE , Szwajcarii , W. Brytanii zarobku równowartego 5 lat w RP do 1 roku w UE i inne .

Reszta pracujących to " pracujący / zajmujący stanowiska z tz. układu i znajomości w "szemranych układach towarzyskich" bez należytego wykształcenia i doświadczenia zawodowego ........"
Nie ma przyszłości w najbliższych 5 latach dla rozwoju gospodarczego z sezonową obsługą ruchu turystycznego ( ilość Stacji Narciarskich i Term jest wyczerpana) infrastruktura hotelowa i inna ograniczony potencjał .....!!!!!
baciok@26.03.2019, 10:08
Pan Gowin lekko obrotowy. Zawsze wyczuje smak kasy.
aha26.03.2019, 09:14
Perspektywy rozwojowe dla Podhala są bardzo niskie. Tak naprawdę nic się nie zmieniło tylko nazwy. Wszędzie tylko układy i korupcja. Nikt nie jest odpowiedzialny za nic. Trzeba przywrócić karę śmierci za korupcję.
kili26.03.2019, 08:43
Do pustak. Zgadzam się z Twoim komentarze. Zastanawiam się, jak do tych nowych warunków dostosuje się kler?
Jo26.03.2019, 08:10
pustak pustak ....
leming doskonały26.03.2019, 06:28
Czy na spotkaniu będzie można zadawać pytania ???, bo ja mam kilka. : Czym się kierował Pan Minister przeznaczając ok 500 tyś zł na pseudo historyczne opracowania - czytaj kłamstwa historyczne, opluwanie Polski i Polaków, szerzenie antypolonizmu - przez pseudo żydowską "historyczkę" niejaką Panią Engelking - RASISTKI, dla której śmierć Polaka to biologia, a śmierć żyda to spotkanie z Bogiem. Ile takich dotacji z naszych podatków na szerzenie ANTYPOLONIZMU Pan przeznaczył "historykom żydowskim". Ile opracowań - książek "żydowskich bzdur i kłamstw historycznych" zostało wydanych z pieniędzy Ministerstwa. I kolejne - jaką kwotę - ile zł - Pan Minister przekazał POLSKIM HISTORYKOM na opracowania, prowadzenie przez nich naukowych badań historycznych.
To rola ministra?26.03.2019, 06:26
Oczkuję wyjaśnień, dlaczego ten pan z naszych pieniędzy finansuje"konferencje" żydowskich szaleńców szkalujących Polskę?
Dudek26.03.2019, 06:22
A ja temu panu nie wierzę w jedno jego słowo. Zmienia partie, zmienia zdanie, głosuje niezgodnie ze swoim sumieniem bo dla niego od honoru ważniejszy stołek. Nie mój przedstawiciel! Powinien iść na polityczną emeryturę.
pustak25.03.2019, 23:23
Najciekawiej zapowiada się ostatni punkt, a więc te perspektywy rozwojowe dla Podhala. Jak wiadomo światowe prognozy są nieubłągane, i przewidują że do 2050 roku przeszło 80 procent ludności świata będzie zamieszkiwać wielomilionowe miasta. Jako że nic nie wskazuje na to aby Polska miała w tej mierze być wyjątkiem, powinniśmy się już dziś oswoić z perspektywą że nieuchronnie zbliżamy się do momentu w którym Podhale zacznie się na masową skalę wyludniać. Podobne miejscowości na południu Francji, które parędziesiąt lat temu miały po kilkadziesiąt tysięcy stałych mieszkańców, dzisiaj mają ich kilkaset, reszta pojawia się tylko w sezonie, po czym pakują manatki i wracają do Metz, Marsylii, Lyonu czy Paryża. To samo czeka w najbliższej przyszłości Nowy Targ, Szczawnicę, Zakopane. Będziemy masowo wybywać z Podhala za pracą do Krakowa, do Warszawy, itp. Zostaną tylko ludzie obsługujący turystykę w sezonie, czyli ze sto, dwieście mieszkańców, reszta ruszy za pracą.
Oczekuję od pana ministra pogłębionej analizy i rozsądnych pomysłów na zaradzenie pojawiającemu się problemowi jakim będzie syndrom wykształconego "słoika" z Podhala (słoikami są nazywani nasi mieszkańcy, którzy dla oszczędności przybywają do Krakowa czy Warszawy w niedzielę wieczór ze swoją żywnością w słoikach do piątku). Nie wydaje mi się żeby górale byli skłonni zgodzić się na jakąś polską wersję chińskiego systemu hukou.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl