01.04.2019, 17:09 | czytano: 9170

Prezes nowotarskiego oddziału ZNP: "Nikt tego strajku nie chce. To jest ostateczność"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Na terenie nowotarskiego oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego jest 99 szkół. Ponad połowa opowiedziała się w referendum za przystąpieniem do strajku. - Tak naprawdę nikt tego strajku nie chce. Nauczyciele mówią: "Daj Boże, żeby udało się dogadać, bo ten strajk to ostateczność" - mówi prezes Romualda Prośniak.
Jak mówi naczelnik Wydziału Oświaty nowotarskiego Urzędu Miasta - wszystkie szkoły w Mieście zdecydowały o przystąpieniu do protestu. Z kolei przedszkola nie wzięły udziału w referendum, tym samym nie zgłosiły gotowości do strajku. - Co dalej? Czekamy, związki zawodowe jeszcze się w tej sprawie nie wypowiedziały - dodaje Janusz Stopka.
Prezes nowotarskiego Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego potwierdza, że 56 z 99 placówek oświatowych zdecydowało o podjęciu akcji protestacyjnej. Oddział ZNP obejmuje niecały powiat nowotarski (bez Rabki-Zdroju, Czorsztyna i Orawy).

- W spór zbiorowy z rządem weszło 67 szkół. 11 "odpadło" bowiem u nich wynik referendum nie był rozstrzygający. Za strajkiem w poszczególnych szkołach było od 78 do 93 procent nauczycieli, ale są i przypadki gdzie wszyscy, czyli 100 procent osób opowiedziało się za strajkiem - mówi Romualda Prośniak.

- W gminie Nowy Targ wszystkie 19 placówek zdecydowało się na protest, w Mieście Nowy Targ wszystkie szkoły podstawowe i średnie, w Krościenku wszystkie placówki oświatowe, w Rabie Wyżnej jedna szkoła, w Spytkowicach dwie, w Czarnym Dunajcu połowa szkół i przedszkoli, ale na przykład w Łapszach Niżnych żadna ze szkół nie zdecydowała się na strajk - wymienienia prezes związkowców.

- Tak naprawdę nikt tego strajku nie chce. Nauczyciele mówią: "Daj Boże, żeby udało się dogadać, bo ten strajk to ostateczność". W naszym proteście nie chodzi tylko o pieniądze, ale o deptanie godności nauczyciela - dodaje Romualda Prośniak.
Prowadzone dziś przez rząd rozmowy ze związkowcami zostały przerwane, wznowione będą jutro. Jak mówiła na konferencji prasowej wicepremier Beata Szydło; "cztery spośród pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony". Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, na razie "nie ma żadnych przesłanek, żeby dyskutować o ewentualnym zawieszeniu strajku", a Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych dodał, iż "propozycje rządu nie zmniejszyły zagrożenia przeprowadzeniem strajku".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jaga209.04.2019, 07:17
A to nieroby ,lenie i jeszcze raz nieroby trza nauczycielom dokopać a jeden Szczerski dobrze radził . Brać się za robienie dzieci fajna robota wtedy bedziecie robotni . Tylko że Polska nie należy do tych co mają dużo dzieci ale też do tych co pracują i dzieci nie mają
Lol07.04.2019, 11:43
Drodzy nauczyciele jest dla krów i świń - nie ma dla Was.

Strajkujcie!

Może jak bydło przyjdzie uczyć do szkoły będzie lepiej! Głupim narodem łatwo manipulować!
pustak07.04.2019, 09:30
@ Nauczycielka:
Są nauczyciele tacy jak pani i są nauczyciele którzy na takich nauczycielach jak pani pasożytują. Tak czy inaczej 'kości zostały rzucone' i 8 kwietnia polska szkoła przekracza pewien Rubikon. Jest kryzys, a kryzys to i zagrożenia i nowe możliwości. W nauczycielstwie jest bardzo dużo do zmienienia. Oby ten strajk uruchomił rodziców, ale wszystkich rodziców, nie tylko tych z Rady Rodziców, która zaklepuje dyrektorowi i Radzie Pedagogicznej wszystko bez najmniejszego pytania o cokolwiek.
DO NAUCZYCIELI !!!06.04.2019, 05:55
Ja tylko mam nadzieje, że ani PIS ani KOALICJA WCHODZĄCA NIEMCOM W TYŁEK i chcąca zrobić z nas eurokołchoźników (w skład której wchodzi Wasz BRONIARZ) nie wygra wyborów i wszyscy strajkujący wylecą na bruk
Wtedy będziecie żałować tego strajku, ale będzie już za późno!!!
Ludzie Wam tego nie zapomną !!!
Jesteście egoistami myślącymi tylko o sobie, te dzieci już są pokrzywdzone przez czas w jakim przyszło im żyć!!!!

NAJWIĘKSI WROGOWIE BRALI DZIECI ZA ZAKŁADNIKÓW JAKO TARCZE, TAK JAK WY TERAZ !!!!!

WSTYD I HAŃBA NAUCZYCIELOM!!!
Nauczycielka05.04.2019, 22:52
@pustak

A teraz przeczytaj te wszystkie komentarze jeszcze raz. Policz ile razy mnie tu obrażono. Ile razy ponizono. Ile razy nazwano pazerna paniusia ktora noc nie robi a pieniadze bierze. Ile razy nazwano mnie złodziejka bez kasy fiskalnej. A takich nauczycieli jak ja jest duzo duzo więcej.

I teraz jak juz to zrobisz i doczytasz ile zarabiam to moze zrozumiesz ze te 1800 z groszem to wcale nie sa kokosy. I moze zrozumiesz ze ja mam gleboko w nosie zarzad ZNP bo ja walcze o swoja godność. Też chce godnie żyć.

Tylko o godnosc. Bo w oczach przecietnego Polaka nauczycielem zostaje ten ktoremu w zyciu nie wyszło (a wcale tak nie jest. Ja moge pracowac gdzie chce za wiele lepsza kase, ale poki uczenie dzieci daje mi radosc to to bede robić). Pomysl, ze jesli ludzie z pasja odejda ze szkoly to zostanie rutyna i faktycznie odbebnienie dnia. A Wy również jako rodzice dokladacie do tego 3 grosze.

Opisalam 1 dzien z mojej pracy. Ale tylko ja wiem z jakimi hostoriami i emocjami mam do czynienia. I tylko ja wiem ile mnie zdrowia kosztuje rozwiazywanie problemów Waszych dzieci. Ale nie o to chodzi zeby to tu poruszac. Tylko oprócz tego ze ucze przedmiotu wielokrotnie robie to co powinni robić rodzice - JESTEM z WASZYMI dziećmi kiedy tego potrzebują. Tylko tyle, a moze aż tyle.
Ewa05.04.2019, 21:59
Stek bzdur. Zazdrość ściska??? To trzeba było zostać nauczycielem!!! Zarabiają kokosy i mają ciągle wolne??? To proszę się przekwalifikować! Skończyć studia i zostać nauczycielem! Pokażecie tej bandzie darmozjadów jak należy pracować!

No i dlaczego jeszcze tego nie zrobiliście? Jak się wam wasza praca nie podoba i macie za ciężko to zmieńcie pracę i zostańcie nauczycielami!!!

PS: A do 'pustaka' *** i do 'do @ K' - A ja sobie nie życzę, żeby państwo zadłużało się wypłacając 500+ z moich podatków.
Ewa05.04.2019, 21:48
Bardzo oburzona...

Nie, Pani tylko napisała, że Pani nauczycielka "zmarnowała czas na studiach"... Wielka różnica.

Jak mniemam Pani nie "zmarnowała tego czasu" studiując /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
pustak05.04.2019, 21:22
Nauczycielko, grasz trochę na emocjonalnej strunie z tą wigilią, ale masz rację, tylko że związkowcy, którzy organizują tę hucpę ze strajkiem, myślą li tylko o powiększeniu swoich wpływów, chodzi im o władzę, chcą być ważniarami przy zatwierdzaniu aneksów do przydziałów czynności, mieć wiele do powiedzenia przy wybieraniu nowego dyrektora żeby potem, zamiast chodzić do pracy i prowadzić lekcje, jedździć co drugi dzień na narady związkowe do Krakowa, itp. Ostatnią rzeczą o której oni myślą jest pozostawiona na wigilię z jednym dzieckiem do opieki nauczycielka - ten strajk jest o wszystkim tylko nie o Tobie. ZNP jest raczej wściekłe, że do dzisiaj nie mają rozporządzenia w sprawie przyznawania nagród sobie i znajomkom wśród nauczycieli i wściekają się że nie wiedzą jakie podkładki, jakie zadania dokumentować, żeby za pół roku móc sobie przyznawać nagrody - tu ich boli, a Ciebie i Twoją ofiarną pracę mają w głebokim poważaniu. Nauczyciele muszą wreszcie w końcu to zrozumieć.
Nauczycielka05.04.2019, 18:59
Rodzice nalezy się Wam ziarno prawdy. Uważacie ze szkola za Was wychowa, nakarmi i przechowa. Wydaje sie Wam ze Skoro dzieci w szkole to Wy już wszystko zrobiliście. A to widac co dzieci wynosza z domu (czesto oprocz roszczeniowej postawy rowniez chamstwo i bezczelność).

Jak wyglada dzien ucznia młodszego? 7 rano juz w szkole, 16.30 dziecko jeszcze w szkole (samo tam siedzi? Nie z opieka nauczyciela).

A ja opowiem jak wyglądała kiedys moja wigilia: przyszla mama zostawila jedno jedyne dziecko w świetlicy z komentarzem: przyjde kolo 3 bo musze podłogi umyć i posprzątać. Rozmawiam z dzieckiem (nie takim calkiem małym) o swietach tradycjach i slysze ze najbardziej lubi ubierac choinke i pomagać mamie gotować (ale tego roku trzeba bylo siedziec w szkole). Obeszlismy do sklepu, upieklismy pierniki i zapakowalialismy mamie na prezent - mina mamy bezcenna (taka jak trzeba zawstydzona i ze lzami w oczach - szkoda ze za pozno zeby naprawić to co zrobila dziecku)

Dla kogo byla wieksza krzywda dla mnie czy dla dziecka? Ja odsiedzialam a to dziecko mialo niezapomniana wigilie -czas rodzinny.

Czesto drodzy rodzice chcecie za wszelka cene nam nauczycielom zrobić na zlosc, a nie zastanawiacie sie nad tym co czuje Wasze dziecko. A później pretensje do calego swiata ze nie mozecie sie dogadać, ze nie macie wpływu i nie umiecie sobie poradzic, ale wtedy juz za pozno na placze i krokodyle łzy.
pustak05.04.2019, 17:46
@ pięknie ktoś to ujął:
Proponuję abyśmy się powstrzymywali od emocjonalnego języka. ZNP nie rozumie wyzwań 21 wieku jakie stanęły przed nauczycielami, podobnie nauczycielska "S", czego dowodem jest fakt że do dzisiaj oba zwiazki się nie zjednoczyły i nie walczą razem. Poza tym oba związki walczą zupełnie nie o to o co trzeba. Ale dajmy spokój z sitwami, itd.
rodzic05.04.2019, 16:06
My nauczyciele- święta racja!
Pięknie ktoś to ujął05.04.2019, 15:49
Cytat z facebooka
..."nauczyciel w Polsce stal sie "NAJEMNIKIEM" brukselskiej sitwy do walki z Polskim Rzadem RP i nami zwyczajnymi obywatelami tego kraju. Z zawodu ktory byl symbolem honoru i szachetnosci ZNP zrobil kogos kogo obecnie mozna okreslic sz......a.....
pustak05.04.2019, 14:28
@ Nauczycielka:
Ależ nic podobnego! ZNP nie protestuje ponieważ błędnie są narzucone szkołom programy nauczania i skandalicznie nieadekwatnie poprzydzielana jest liczba godzin tygodniowo na każdy przedmiot. ZNP protestuje o tysiąc złotych podwyżki, ponieważ chce w ten sposób sprowokować rząd PiS do zaciągnięcia 5 mld euro pożyczki w bankach zachodnich, żeby przez wiele lat nasi obecni uczniowie 80 procent tego co wypracują w zębach zanosili tym bankom w formie odsetek od długów na nauczycieli w 2019 roku.
A co do korepetycji to widać że nie siedzi pani w temacie (z czego ma pani powód być dumna że nie partycypuje pani w tym ciemnym geszefcie). To odbywa się tak, że klika nauczycieli z jednej szkoły podrzuca na korki uczniów nauczycielom z drugiej szkoły i vice versa i wszyscy udają że nic o tym nie wiedzą.
Nauczycielka05.04.2019, 13:25
@oburzona

To ja podam przykład - korków nie daje (uwazam za rzecz niedopuszczalna zebym uczyla w szkole i na korkach moje dieci ze szkoly i nie mam na nie czasu - mam tez swoja prywatna rodzine ktorej chcialabym poświęcić troche czasu)

A 2 rzecz jest taka ze niewielu z was rodzice wie, ze nauczyciel uczy co mu minosterstwo karze (to jest podstawa programowa - czy sie pali czy wali ma byc zrealizowana) to ja pytam (ucze fizyki) jak ja mam "zrealizować" i sprawić by wszyscy uczniowie pojeli przy 2 h w tygodniu i tak przeladowanej podstawie programowej jak teraz (wszystko co bylo w gimnazjum wepchane w podstawowke a dzieci juz rok młodsze, a niedlugo beda jeszcze młodsze) kazda lekcje z nowym tematem nie ma czasu na utrwalenie więc jesli ćwiczę zadania to cos zostaje z tyłu. Tak wyglada to z mojej perspektywy i robie co mogę no ale lopata do glowy nie wloze choc bym chciala wiec te wszsystkie pretenaje to do MENu bo my uczymy co nam kaza
My nauczyciele05.04.2019, 11:06
DO WSZYSTKICH TĘPYCH, KTÓRZY NIE SĄ NAUCZYCIELAMI :)

- my nauczyciele mamy w genach inteligencję i dlatego większość z nas pracuję ze swymi współmałżonkami, córkami, synami, zięciami, synowymi, bratanicami, siostrzenicami itp..........................
jest tak prawie w każdej szkole :)

- za mało dajecie na KOMITET RODZICIELSKI i dlatego wystarcza tylko na prezenty dla naszych znajomych i pupilków

- korki i tak są tanie, bo wystarczy, że przyjdziecie parę razy i macie zaliczone, chociaż nic nie będziecie umieć

- prezenty na różne okazje, które od Was otrzymujemy są zbyt tanie, powinna być jakaś wycieczka, jakieś auto

- a w ogóle po co macie się uczyć Wasze dzieci, które i tak wyjadą za granicę i będą tyrać na budowie, na zmywaku w rolnictwie

- 20 godzin tygodniowo to ponad nasze siły,
bo to Wy głupcy i niewykształciuchy powinniście tyrać jak wół, żeby nas "ELYTĘ" utrzymać

- wy powinniście być naszymi niewolnikami, gardzimy Wami nieukami

- Wy możecie pracować 7 dni w tygodniu po 12-14 godzin za tysiąc złotych, ale nam 20 godzin tygodniowo za 3 tysiące nie przystoi !!!!

- strajk się odbędzie!!! bo to jest polityczny protest, żeby Wam jeszcze dokręcili śrubę i odebrali resztkę godności a dołożyli NAM NAUCZYCIELOM

- powinni podnieść Wam ZUS do 3 tysięcy i wtedy NAM NAUCZYCIELOM nie braknie :)

- a jak Was nie stać na posyłanie dziecka do szkoły, to należy Wam je odebrać bo nawet z tym sobie nie radzicie!!

- NO I NAJWAŻNIEJSZE :)
ponieważ i tak sponsorujecie naszą pracę, to na czas strajku wynajmijcie sobie jeszcze niańki i zapłaćcie im za opiekę na dziećmi :)
(i tu płacicie podwójnie NAM i niańce)

- pamiętajcie, że ZUS musicie nam pokryć na czas strajku i i zapewnić przynajmniej tą wypłatę którą mamy do tej pory

Z punktu widzenia rodzica
do @ K05.04.2019, 10:08
Owszem prosisz o poparcie mnie i wszystkich płacących podatki w tym kraju. Bo to z naszych pieniędzy są finansowane szkoły nauczycielko. I mamy prawo wyrazić swoje opinie na wasz temat. Jak widzisz próżno szukać poparcia i współczucia dla was. Dzieci są niedouczone bo albo nie potraficie uczyć albo wam się zwyczajnie nie chce. Za korepetycje płacą rodzice a wy chcecie podwyżek. Za co? Bo jakość waszej pracy pozostawia wiele do życzenia. I tylko mi tu nie pisz że dzieci to słaby materiał do nauczenia ich czegokolwiek. Waszym zadaniem jest uczyć ,jak sobie nie rodzicie proszę zmienić profesję i się przekwalifikować. Bo płacić znaczy też wymagać a nie tak ja wy chcecie . Kokosy,sianokosy żadnej odpowiedzialności i leżenie do góry...........Tak nie będzie.
Bardzo oburzona05.04.2019, 09:47
Nauczycielko przecież pisałaś że to "taki miód" siedzieć z dzieciami te 4-5h i ja z tego rozumiem że Ci źle z tymi dzieciami więc Tera nie zaslaniajbsie usmiechnietymi buźka i dzieciaków bo tu narzekasz a tu mówisz że one Cie trzymia w tej pracy. Więc za każdym razem piszesz co innego. Po prostu masz 2 lewe ręce do pracy fizycznej i to Cie trzymie w szkole... A do Ciebie Ewo nie pisałam że studia to strata czasu czytaj ze zrozumieniem
pustak05.04.2019, 09:16
@ Beata:
A jak sprawa korepetycji wygląda na Zachodzie? Najczęściej w grę nawet nie wchodzi wizyta nauczyciela/ucznia w domu prywatnym ucznia/nauczyciela. Są na to przygotowane specjalnie miejsca w szeroko rozumianej sferze publicznej, np. w domu kultury, w pobliżu bibliotek, itd., chodzi o to żeby ktoś trzeci miał oko na to co się dzieje. Rodzic nie pośle po prostu dziecka do prywatnego domu nauczyciela i tak samo nauczyciel nie przestąpi progu prywatnego domu ucznia. Ale żeby stworzyć tego typu miejsca publicznego dostępu, w których mogłyby się odbywać korepetycje lub inne zajęcia indywidualne z uczniem, o to ani ZNP ani "S" nie strajkują. W ogóle o braku wiarygodności oby tych związków zawodowych przekonuje mnie fakt że 30 lat po upadku komuny oba te związki nauczycielskie wciąż nie potrafiły się połączyć, aby razem walczyć o poprawę polskiej szkoły (prawo do rozłączenia się ze szkołą po godzinach pracy, prawne doprecyzowanie sytuacji w szkołach gdzie i kiedy uczniom nie wolno korzystać z komórek, 'glasnost' czyli jawność i dostęp dla wszystkich nauczycieli i pracowników do wszystkich dokumentów szkolnych np. siatek godzin albo regulaminu funduszu socjalnego, prawo rodziców do wpływania na to w jakim wymiarze godzin planowane są lekcje dla ich dzieci czy to będzie tylko jedna lekcja angielskiego w tygodniu i aż dwie np. WOS w każdym roku nauki, żądanie odejścia od encyklopedycznych wymagań które istnieją tylko po to żeby łatwiej było nauczycielom tzw. 'rzeźnikom', którzy w oparciu o te encyklopedyczne wymogi tworzą wygórowane wymagania na oceny i cynicznie mówią rodzicom "ja za darmo ocen nie daję", no i najważniejsze: radykalne zmniejszenie liczby uczniów po klasach żeby zamiast 30 uczniów było tych uczniów maksymalnie dwudziestu, inaczej zapomnijmy o nauczaniu w oparciu o metody aktywne - gdyby o którykolwiek z tych postulatów ZNP rozpoczął swój strajk to całe społęczeństwo stanęłoby murem za nauczycielami, ale ZNP żąda pieniędzy, tysiąc złotych, a takie żądanie to jest katastrofa PR dla nauczycieli, natomiast marzenie dla rządu, bo to tylko wywołuje w społęczeństwie jeszcze większe oburzenie na nauczycieli).
Nauczyciele05.04.2019, 06:18
straszą, że sami będziemy uczyć swoje dzieci bo za mało jest nauczycieli, a jeszcze nie tak dawno protestowali przeciwko reformie bojąc się, że stracą pracę. Czyżby mieli tak krótką pamięć, że o tym zapomnieli? Poza tym i tak większość nauczycieli zadaje do domu i całą pracę za nich odwalają rodzice.
wojak05.04.2019, 06:13
Nauczyciele to grupa oderwana od rzeczywistości. Za co te podwyżki? I tak mają za dobrze. Większość ma w nosie uczniów i to jaką zdobędą wiedzę. Chodzi im tylko o to aby się dorobić nie dając prawie nic w zamian. Nawet do głowy im nie przyjdzie, że są też inne grupy społeczne którym podwyżki naprawdę się należą. Chociażby pielęgniarki.
wo05.04.2019, 02:56
To wielka przesada atakują rząd który zaczął dbać o ich wynagrodzenia. Zwolnić wszystkich strajkujących jak im się nie podoba niech sobie znajdą inną pracę. Wiedzieli na co się decydują. Podobno to mądrzy ludzie. Powiązać zarobki *** z ilością godzin przepracowanych w szkole i wynikami nauczania. Niech od siebie też coś dadzą.
woj05.04.2019, 02:51
Nie ustępować tym *** którzy dzieci wzięli za zakładników. Nawet takie pieniądze się im nie należą. To egoiści którzy myślą tylko o sobie, a swoim postępowaniem sprawili to, że straciłem do nich resztki szacunku.
wojtek05.04.2019, 02:48
Jeżeli nie chcą strajkować to po co to całe zamieszanie? Dobre pieniądze tylko dla dobrych nauczycieli za solidną pracę. A za taką pracę po 18 godz. tygodniowo to i tak za dużo zarabiają.
Beata04.04.2019, 22:59
Drodzy "nauczyciele" jestem jak najbardziej za tysiącem dla Was,ale jestem tez za kasą fiskalną na korepetycje,tak "uczycie" moje dzieci,ze tygodniowo na korki wydaję 150 zł, oczywiście nieopodatkowane.......
Ewa04.04.2019, 21:53
Bardzo oburzona...

Skoro studia są dla ciebie "marnowaniem czasu" to naprawdę szkoda to komentować.

Dno.
Nauczycielka04.04.2019, 21:25
@bardzo obuzona

No tak - jeszcze tu jestem i poki jestem to Twoje dziecko ma lekcje ze mna z 5 przedmiotów. A jak odejde to ciekawe kto za mnie przyjdzie? na 4 h z 1 przedmiotu? Moze Ty droga oburzona? Komu sie bedzie chcialo? Juz nikt nie chce pojedynczych godzin w 5 szkolach na etat.

I tak moge zmienic pace w kazdej chwili - bo moje studia mi na to pozwalaja i w sumie znajde prace w kazdym laboratorium i praktycznie kazdym urzedzie, ale rowniez w kazdej korporacji (za gruba kase nie za grosze)

Co mnie w szkole trzyma? A no wlasnie Twoje dzieci - ktore wbrew rodzicom - nie pluja mi w twarz, chetnie ucza sie tych najciezszych przedmiotow, przychodza do mnie z radoscia, ale i z kazdym problemem. Nie ida do WAS drodzy RODZICE ida do mnie i wielu moich kolezanek i kolegow po fachu. To do nas maja zaufanie. I jaki los bywa przewrotny - na zaufanie trzeba sobie zapracowac.

To mnie tam trzyma - te usmiechniete twarze co rano. Tylko tyle a moze az tyle. I wiecie co powiedzieli moi osmoklasisci? Moi wychowankowie? Ze oni rozumieja i żeby nie było że nie mieli co powiedziec- nikt ich o to nie pytal. Bo ten strajk jest poza nimi i poza Wami drodzy rodzice
Bardzo oburzona04.04.2019, 18:47
Nauczycielko osobiście słyszałam rozmowę tych Pan. Im nie przeszkadzaja te zarobki najwidoczniej.... I to nie ja narzekam jak mi to źle tylko ty po 5 studiach i tylko w szkole pracujesz? No wstyd z takimi mgr i inż i w szkole uczysz? Za taka marna pensje? No nie rozsmieszaj mnie... Tyle czasu zmarnował as na te studia że aż w szkole musiałam pozostać i tak Cię siła tam trzyma że nie możesz iść już do żadnej innej pracy
Anal-fa-beta04.04.2019, 17:56
Przecież ta gadka MOGŁAŚ SIĘ UCZYĆ to jest przyznanie się, do lepszej pracy. Więc nie jest tak tym nauczycielom źle.
On cie nie powie, że -tyle się uczyłem i nie mam nic z tego. Nauczyciel na wypominanie jak ma dobrze, powie ci -mogłeś się uczyć.
Jeszcze mają czelność upominać się o więcej.
Skandal!
Ewa04.04.2019, 17:39
"Bardzo oburzona"

Rozbawiłaś mnie kobieto. Nieźle tłumaczysz to, że nie chciało Ci się uczyć. Ci którzy mieli dobre oceny i skończyli studia to im to ktoś załatwił, tak?

Tak zazdrościsz, że ktoś cale młode życie ciężko pracował i się uczył kiedy Ty się obijałaś?

Na studia zawsze możesz iść. Jaką teraz masz wymówkę???
@k04.04.2019, 16:59
@k

Nikt Cie o nic nie prosi - ani o poparcie, ani o pozwolenie ani nawet o to zebys sie odzywal :D zajmij sie sobą.
k04.04.2019, 16:21
skoro tak źle w tych szkołach się dzieje / z biedy nawet wszy się pojawiły/ TO JA SIĘ pytam dlaczego rękami i nogami trzymacie się tych etatów. mało tego. mamusia córusi trzyma etat i czeka aż ta skończy studia żeby iść na emeryturkę? żeby Kasia miała pracę. A takich Kasi to aż nadto w szkołach .totalny nepotyzm. w mieście też przykładów nie brakuje. tata ,mama, ciocie i wujowie uczą w jednej szkole a dzieci kończą studia i tez będą uczyć. a te co skończyły to już uczą. jakoś się nie zrażają niskimi zarobkami i pchają się do tego zawodu nie patrząc na wiadro wazeliny które na podorędziu w stoi żeby się boczki nowicjuszom w tym wyścigu do stołków nie poobcierały. Ja was nauczyciele nie poprę w tym strajku. NIE bo za to co robicie macie aż nadto płacone.
Nauczycielka04.04.2019, 11:40
@bardzo oburzona - to Twój problem. Ja musiałam znaleźć czas na kolejne i kolejne i kolejne studia (tak mam ich 5). Więc mogę zrobić kolejne.

Jest pani pewna ze słyszała osobiście? Bo ja juz tyle rzeczy slyszalam jak jedna baba drugiej banie .... ze az strach pomyslec co by bylo gdybym we wszystko uwierzyła.

Niech kazdy robi to co uwaza za słuszne.
Ja również zrobie to co uwazam. I nic nikomu do tego.

A Wy roszczeniowi rodzice rowniez macie wybór.
Bardzo oburzona04.04.2019, 09:39
Nauczycielko dla Ciebie również są inne perspektywy równie dobrze możesz zmienić pracę na miód po 12h w jakim markecie albo w kopalni albo się doszkolic i być pielęgniarka i też po 12h powodzenia. Nie będziesz wtedy tak narzekać tlma to nauczanie na takie tyranie jakie masz w tym momencie. *** Ja niestety nie bardzo już mam jak iść na te 5 lat studiów daje rade bez tego. Słysząc pewna rozmowę kilku nauczycielek że one nie chcą strajku ale muszą bo przełożeni im każą żeby mieć pracę to sory KIM wy jesteście? Żal po prostu żal i wielka rozpacz
Nauczycielka04.04.2019, 07:18
@bardzo oburzona - jeszcze wazyatko przed Tobą. 5 lat studiow W garsc i do roboty. Prawie za te 5 lat w szkole zostana tylko emeryci A i oni tam wiecznie nie będą. Bedziesz mogla spełnić swoje najskrytsze marzenie. Poczuć miód 5 h dziennie.

Czy politycznie? Teraz juz tak. Bo nic mnie tak nie wkurza jak klamstwa i obłuda. Skoro wszystkim daja z worka bez dna to niech nam (nauczycielom) nie zabierają. Bo wiecie tak to działa zeby mozna bylo cos komus dac to innemu trzeba zabrać.

Co do lgbt i tego calego cyrku - jako rodzic masz prawo wybrać deoge edukacji swojego dziecka. Masz prawo nie korzystać z WDŻR który w szkole jest na rzecz wlasnej edukacji, tak samo jak i z Religi. Twoje dziecko na te lekcje nie musi chodzic
Bardzo oburzona03.04.2019, 22:09
Mogłam się uczyć ale niestety w mojej szkole niestety tacy właśnie nauczyciele byli jak Wy.... Nie umieją ywiedzy przekazać gnojac słabszych i wywyzszajac w niebiosa dzieci bogatych rodziców... Nie ważne jaki by matol był ale mamusia z tatusiem załatwili i ocenki dobre szły, później stanowiska itp... Niestety na korepetycje mnie stać nie było. Ja się cieszę że do wszystkiego co mam doszłam sama nieraz bardzo ciężka praca bez *** publicznie jak Wy to robicie... Mam swoje priorytety i cele w życiu a do tej osoby co powiedziała że mogłam się uczyć chciałam powiedzieć że się uczyłam na ile mogłam najgorzej nie było ale niestety jak się nie ma pleców to i trzeba brać pracę która jest... I dziękować Bogu za to co się ma. Naprawdę są ludzie bardziej pokrzywdzeni niż Wy i to nawet po dobrych studiach gdzie sami do wszystkiego dochodzili. Na pewno muszą pracować po 8h i nieraz też w domu obowiązki z pracy robią gdzie też im nikt za to nie płaci. Ale przecież tylko nauczyciele są tacy biedni i poszkodowani bo 4-5h dziennie to już wyczyn....
Taka prawda.03.04.2019, 21:13
O nauczycielko wyszło szydło z wora ty nie nawidzisz PISu i dla tego tak krzyczysz. To jest protest polityczny i związki już się dogadują tylko komuchy się nie godzą bo chcą zniszczyć budżet.
pustak03.04.2019, 21:04
@ Szacunek:
Ta zła karma dokładnie i równo we wszystkich nas uderzy. Nauczycieli za anachroniczne traktowanie uczniów jakby to wciąż były czasy Bismarcka. Rodziców za to, że niezbyt intensywnie dopominali się o zmiany w polskiej szkole (jest w niej do zmienienia dokładnie wszystko). Rząd za nonszalancję i obietnice bez pokrycia. Związki za ciągły brak połączenia się w jeden silny zwiazek (PRL skończył się 30 lat temu). Resztę społęczeństwa za to, że tak łatwo dali się wszyscy podpuścić przeciwko nauczycielom. Problem narastał latami i teraz ujawnił się i dochodzi na naszych oczach do konfrontacji. Być może w ostatniej chwili ZNP i rząd dogadają się, ale to już powoli staje się coraz mniej istotne, bo nauczyciele wiedzą już że trzeba zagłosować nogami i odejść do innej pracy, kto tylko może. "Nie strzelajcie do orkiestry, jeśli oni zginą przyjdą gorsi", jak śpiewał Grzegorz Ciechowski.

Śpiewał: "jeśli oni zginą - przyjdą lepsi, przyjdą lepsi"... :o) Moderator.
Wojtek03.04.2019, 20:26
Przyjaciele Broniarza - zwolennicy LGBT14:10, 2 kwietnia 2019
- Grzegorz Schetyna - PO
- Mateusz Kijowski - KOD
- Ryszard Petru - NOWOCZESNA
- Władysław Kosiniak Kamysz - PSL
- Barbara Nowacka - SLD

Ja się pytam w jakim kierunku idzie SZKOLNICTWO POLSKIE ?
bbbbbbb03.04.2019, 19:24
Matka,
mówisz, masz. Ujawnij się.
Nauczycielka03.04.2019, 16:34
@ droga Matko - ucz sobie sama, masz takie prawo. My bedziemy miec jednego roszczeniowego rodzica mniej.

Chetnie poznam nauczyciela mianowanego z taka wyplata (3500 na reke) bo moje kolezanki mianowane zarabiają znacznie mniej (2500). Bardzo ciekawe. Widze ze masz w glowie psychoze maniakalna PiS. Niestety zdejmij rozowe okulary.

Mam propozycje do wszystkich szczekajacych rodziców - przepiszcie swoje pociechy do innych szkol albo uczcie sami. Macie takie prawo. Jak Wam nie pasuje to napiszs tak ja Wy - WON.
Matka03.04.2019, 14:29
Precz z komuną! Nie chcę aby żaden ze strajkujących nauczycieli uczył moje dzieci!
PiotrK03.04.2019, 11:25
Nie dziwcie się protestującym o podwyżki.Dziwcie się sobie że nie reagujecie na to co dzieje się z cenami w sklepach,składach budowlanych,usługach itd...I żeby zaraz jakiś cwaniak nie napisał że to jest wina wielkich płac i podwyżek dla nauczycieli,oni akurat dostali do tej pory tyle ile im zabrali z dodatków.Zainteresowani wiedzą o co chodzi.Kilka lat temu idąc do sklepu ze "stówką" coś przyniosło się do domu,teraz na to trzeba wydać 150zł albo więcej.A wy plujecie na nauczycieli,a to tacy sami ludzie jak my,też mają swoje wymagania,również mają dzieci które muszą posłać do szkoły,ubrać,czy zapłacić studia.
fad03.04.2019, 10:41
Gdyby szkoły zostały zamknięte na czas strajku i przez tydzień większość tych co piszą poniżej komentarze musiało siedzieć ze swoimi pociechami w domu , wziąć sobie urlop z tych 26 dni lub bezpłatny to bardzo szybko wymusili by na rządzie podwyżki dla nauczycieli aby nie siedzieć przez 8 godzin ze swoimi często niewychowanymi pociechami.
belfer03.04.2019, 10:31
To prawda że dyrektorzy zarabiają nawet nawet do 10.000 brutto.
Ale menadżer firmy która zatrudnia do 100 pracowników dostaje co najmniej tyle samo.
Dyrektor ma dom ogarnięcia 500-600 uczniów a nawet ponad 1000 w jednej ze szkół w nowym targu. ponad 120 nauczycieli do tego ponad 20 osób z obsługi. Te 10 tys brutto to adekwatna kwota za obowiązki jakie na nim ciążą.
@ A na Szacunek....03.04.2019, 10:25
" Nauczyciel nie zaszczepił w młodym człowieku empatii i takie tego efekty. Kolejni nauczyciele nie zaszczepili w młodych chłopcach szacunku do innych" Jaja sobie robisz? To nauczyciel ma ci jeszcze b*** wychowywać? Takie rzeczy dziecko wynosi z domu. Ale po tych komentarzach widać, jacy rodzice, takie dzieci.
Do ,,bardzo oburzona''03.04.2019, 10:24
Trzeba było się uczyć , to byc nie roniła po 12 godzin.
DRODZY NAUCZYCIELE !!03.04.2019, 09:29
Czy naprawdę uważacie, że Panu Broniarzowi i PZN zależy na Was?
Jesteście inteligentni, więc odpowiedzcie sobie sami!
Plan strajku nie powstał teraz, w tym tygodniu, w tym miesiącu ani w tym roku. Ten plan powstał kilka lat temu i przygotował go sam SOROS
Czy nie nie rozumiecie, że chcą Was skłócić ze społeczeństwem?!?!
Tym strajkiem nie osiągniecie niczego oprócz wrogości społeczeństwa i wszyscy o tym wiedzą.
Teraz Broniarz każe Wam strajkować a za miesiąc wprowadzać do szkół LGBT i cały czas będziecie posłuszni?!?!

Pamiętajcie, historia lubi się powtarzać.
Oni nie rzucą się na Was, bo zrobiliby z Was męczenników.

Kochani, jesteśmy sobie wszyscy potrzebni, doskonale wiecie, jak wielki jest odsetek tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem ale oni nie maja związków, nikt nie staje w ich obronie!!!

Jakie są Wasze priorytety?!
TYLKO PIENIĄDZE ?!?!?!

Po tym strajku będziecie dalej żyć wśród tych wszystkich ludzi, czy oby będziecie potrafili spojrzeć im w oczy?!?!
Andrzej03.04.2019, 09:11
strajkujcie jestem ZA ! Ale podwyżki wynagrodzeń powinni dostać tylko ci nauczyciele którzy wezmą udział w strajku. Pozostali nie !
Oczywiście03.04.2019, 08:29
Oczywiście, że nauczyciele powinni zarabiać więcej, za znoszenie waszych przygłupawych, rozpieszczonych, wychowanych bezstresowo dzieci oraz za próbę przekazania jakiejkolwiek wiedzy do ich pustych główek.
Motłoch03.04.2019, 07:00
Nauczycielko my ci płacimy bo z naszych pieniędzy masz wypłatę więc masz słuchać a jak nie to wynocha a druga sprawa mam firmę budowlaną i jak zawitam do jakiegoś nauczyciela to policzę z podwyżką 100zł
Szacunek03.04.2019, 00:27
@ pustak
Szantażują, to nauczyciele młodzież i ich rodziców. Młodzież szybko się uczy, podejścia i szacunku do innych również. I czego teraz ich uczycie, że nie macie dla młodzieży szacunku. Oby zła karma nie wróciła do was. Nauczycielowi, który ma autorytet i szacunek wśród młodzieży nie będą zakładać kosza na głowę. Ci młodzi ludzie wchodzą w dorosłe życie i to oni będą was szanować, lub nie. Po tym, jak teraz zachowujecie się lekceważąco w stosunku do nich, szantażując ich strajkiem w trakcie matur w imię wyższych zarobków, to można się spodziewać, że ani ci młodzi ludzie, ani ich rodzice nie będą was szanować i trudno im się dziwić. Oby w niedalekiej przyszłości scenka z kabaretu nie okazała się prorocza, że będziecie się cieszyć, gdy po spotkaniu na ulicy byłego ucznia będziecie się cieszyć z tego, że tylko was opluł, a mógł przecież uderzyć.
A na szacunek, to trzeba sobie zasłużyć02.04.2019, 23:59
@ Nauczycielka - Coś tu nie pasuje. Czyżby te kwoty, które podał Janosik i podaje rząd nie były prawdziwe, czy pani nie potrafi dodać podstawy wynagrodzenia i dodatków oraz wyrównania lutowego i wprowadza w błąd ludzi. Być może koleżanka matematyczka pani wytłumaczy. Kwotę z PIT-u dzielimy przez 12 i wychodzi średnia pensja miesięczna. Jeśli jest ona niezgodna z przepisami i tym co przedstawia rząd, to sprawa do Sądu. Znam kilku nauczycieli mianowanych w mieście pracujących tylko na 1 etacie i żaden z nich nie pracuje dłużej niż 20 lat, a pensję mają od 3200 do 3500zł/mc na rękę. A ilu nauczycieli pracuje na 1,5 etatu i udziela płatnych korepetycji, bo za pieniądze w trakcie 1h są w stanie nauczyć nawet najbardziej oporne dziecko, a na etacie nie potrafią tego zrobić przez tydzień. Szacunek proszę panią nie jest przypisany do zawodu, jaki się wykonuje, tylko każdy osobiście musi sobie na niego zapracować. Branie dzieci i młodzież za zakładników w imię swoich wymiernych korzyści materialnych raczej szacunku u społeczeństwa nie wzbudzi. Pielęgniarki, gdy strajkowały nie odeszły od łóżek pacjentów. Policjanci podczas strajku też załatwiali interwencję i cwanie zamiast mandatów dawali pouczenia, aby społeczeństwo ich poparło, a wy egoiści chcecie zrobić to kosztem dzieci i młodzieży. Wstyd i Żenada. A przykłady, jakie pani podała, to w aktualnej sytuacji nie są przekonywujące. Idąc pani tokiem rozumowania to seria zgonów na SOR-ach w ostatnim czasie i braku zainteresowania i szybkiej pomocy udzielonej przez lekarzy, którzy przechodzą obok umierającego człowieka na korytarzu świadczy o tym, że nauczyciel nie wywiązał się z przekazania wiedzy choćby tej, że drugiemu człowiekowi należy pomóc, bo tak wynika z jego obowiązków zawodowych. Nauczyciel nie zaszczepił w młodym człowieku empatii i takie tego efekty. Kolejni nauczyciele nie zaszczepili w młodych chłopcach szacunku do innych i duzi chłopcy pracujący w Służbie Ochrony Państwa wjeżdżają rządowymi limuzynami w samochody zwykłych obywateli. No to dziękuję za takie porządki i bezpieczeństwo. Nasuwa się pytanie, czego tych ludzi nauczyli nauczyciele. Chyba jedynie egoizmu i buty. Czego teraz uczycie drodzy nauczyciele, tego że nie ważni są uczniowie, tylko wasze partykularne interesy. Obyście za jakiś czas nie zbierali żniwa swojej nauki, bo młodzież szybko się uczy.
Brawo!02.04.2019, 23:32
Nauczyciele, walczcie, nie dajcie się zastraszyć motłochowi! Szara masa zawsze krzyczy najgłośniej! "odi profanum vulgus et arceo" !
pustak02.04.2019, 22:43
@ Miałem was za:
No to przecież już od kilku tygodni non stop protestuje nauczycielska sekcja Solidarności w kuratoriach jak Polska długa i szeroka, nawet prowadzą podobno strajk głodowy. I nic, żadnej reakcji ze strony rządu, żadnych efektów to nie przynosi. To teraz wiedząc, jak powiesz, kto wykorzystuje dzieci do szantażu, kto jest odpowiedzialny za strajk w dniu egzaminów, nauczyciele czy rząd?
Poza tym, my wszyscy, i nauczyciele i rodzice, tak naprawdę nie wiemy co jest planowane po 1 września, natomiast to musi być jakiś czarny scenariusz skoro i jedne i drugie związki nauczycielskie tak coś ruszyło że protestują, na razie jest OK, ale skąd wiemy czy to nie jest cisza przed burzą?
Nauczycielka02.04.2019, 22:03
Zrobie to co uwazam za słuszne i nic Ci do tego! Ty sie martwisz o moje dzieci? Wiec w koncu przestancie mówić nam co mamy robić. Przestancie wymagac myslenia o wszystkich dookoła. Bo wtedy gdy Wy czegos chcecie to my musimy, a gdy my o cos prosimy to udajecie ze nie widzicie.

I tak nauczyciele w koncu powinni zaczac zachowywac sie jak reszta społeczeństwa - dokladnie tak jak Wy. Widziec swoj koniec nosa i myśleć wylacznie o sobie. Tyle w temacie. Przebrala sie miarka.
Zuzia02.04.2019, 21:59
Czytam komentarze i już wiem dlaczego moi uczniowie tak się nie lubią.
Cóż , genów nie wydłubiesz!
Miałem was za mądrych ludzi02.04.2019, 20:54
Nauczycielka taka biedna a chce wykorzystać dzieci do szantażu i to jeszcze w dniu ich egzaminów. Przestań pisać bo to co robicie to jest wredne . Chcesz więcej pieniędzy to jedz do Warszawy i protestuj a nie używaj naszych dzieci dla swoich potrzeb.
Nauczycielka02.04.2019, 20:53
*Janosik

Do myslenia powinno dac Ci słowo SREDNIE. To tak jak z srednia krajowa - prawie 4000 tys zł - ja sie pytam kto tyle ma?

Tak i tu wliczone sa pensje dyrektorow (a oni nie zarabiaja 1800 zł) ale nie kazdy jest dyrektorem. Wliczone dodatki specjalne a nie kazdy W szkole specjalnej pracuje i w koncu wliczone sa dodatki ktorych po prostu nie ma.

I zobacz Janosik ile daje to słowo średnie. Zalewska takim jak Ty wlasnie tym swoim wyliczeniem zrobila wode z mózgu. Nauczyciel po 30 latach pracy tuz przed emerytura na swistku z urzedu ma napisane 2700
Nauczycielka02.04.2019, 18:52
A ja uważam ze szacunek do drugiego czlowieka nalezy sie każdemu. I tak porownuje bo skoro inni w budzetowce moga zarabiac godnie to dlaczego ja mam pracowac charytatywnie? Moze wogole powinnam zrezygnowac z pensji skoro i tak wynosze z domu?

Koniec kopania sie z koniem. Nie mamy wspolnej plaszczyzny do dyskusji - być moze wg Pana/Pani na to nie zasługuje.

A tak w kwestji porownywania gdyby nie my nauczyciele to leczyl by Was znacznie, leki robilaby czarownica a panstwa pilnowaly druby hucpy. Gratuluję.
pustak02.04.2019, 18:30
@ A na szacunek:
Niech pan/i tylko nie próbuje nauczycieli szantażować wycofaniem szacunku dla nauczycieli. Został on odebrany nauczycielom już wiele lat temu, już od dawna nauczyciele są pozbawieni tego szacunku w społeczeństwie, więc proszę drugi raz nie odbierać im tego co już i tak dawno zostało im odebrane.
John02.04.2019, 18:28
Nie bronić fizyka. Godzina czy dwie, niech się bierze do roboty. Bo on jeden ma mało godzin w tygodniu??? To wszyscy nauczyciele, którzy mają po jednej czy dwóch lekcjach niech zaczną żartami sypać. Żenada. I tacy nasze dzieci uczą.
Nauczycielka02.04.2019, 18:21
A ja uważam ze szacunek do drugiego czlowieka nalezy sie każdemu. I tak porownuje bo skoro inni w budzetowce moga zarabiac godnie to dlaczego ja mam pracowac charytatywnie? Moze wogole powinnam zrezygnowac z pensji skoro i tak wynosze z domu?

Koniec kopania sie z koniem. Nie mamy wspolnej plaszczyzny do dyskusji - być moze wg Pana/Pani na to nie zasługuje.

A tak w kwestji porownywania gdyby nie my nauczyciele to leczyl by Was znacznie, leki robilaby czarownica a panstwa pilnowaly druby hucpy. Gratuluję.
Obywatel02.04.2019, 18:06
Do Ela
O jakim prestiżu zawodu nauczycielskiego mówisz? To było przed wiekami.
Teraz dziecko przychodzi ze szkoły i mówi, że musi iść na korepetycje.
Sama na wywiadówce słyszałam od wychowawcy taki "drogowskaz".
Już dawno się ze***li.
PK02.04.2019, 18:01
Powtórzę jedno pytanie za Janosikiem.
Ile waszym zdaniem powinien zarabiać nauczyciel np. języka polskiego czy matematyki, żeby nie spotkało się to z hejtem z waszej strony?
No dalej dalej plujcie i obrażajcie do woli!!
Nauczyciel z Podhala02.04.2019, 17:58
Drodzy Państwo plujący! Przez kilkadziesiąt lat, które spędziłem ucząc Państwa pociechy w niejednej szkole, nie przychodziliście do mnie, żeby mnie wyzywać od nierobów i nieudaczników. Nie wręczaliście mi miotły. Nie wypędzaliście ze szkoły. Tchórzostwo czy hipokryzja? Wysłuchiwałem cierpliwie opowieści o pijących i bijących rodzicach. O próbach samobójczych dzieci. O problemach, z którymi sobie nie radzą. O czasie, którego dla nich nie macie. O słowach, którymi ich ranicie. Pocieszałem, wspierałem. Dziś macie dla mnie tylko jedno słowo ? won! To coś o was mówi. Nie o mnie. I nie wysilajcie się na riposty, bo tylko raz tu wszedłem i nie mam ochoty znowu nurzać się w tym bagnie.
Ewa02.04.2019, 17:34
Panie Czytelnik Podhale 24
Oceny 'miernej' nie ma już od jakiś 20 lat :) Widzę, że dawno Pan do szkoły nie uczęszczał...
Ewa02.04.2019, 17:31
Ręce opadają się się czyta te wpisy!!!

Nic nie wiecie o pracy nauczyciela.

Ja odeszłam po 9 latach pracy. Pracując teraz 40 godzin tygodniowo w końcu wiem co to jest wieczór i weekend wolny od pracy. Jako nauczyciel pracowałam średnio 50 godzin tygodniowo.

Ostatnio mając 3 stopień awansu zawodowego zarabiałam 2100 zł (i to z nadgodzinami).

Od razu wychodzi zazdrość.

Nie wiem dlaczego ludziom się wydaje, że mają kompetencje, aby wygłaszać opinie na tematy o których nie mają pojęcia.

Ciesze się, że odeszłam. Nie muszę już codziennie wysłuchiwać takich pretensji i kłamstw.
Niedouczony02.04.2019, 17:22
Adwokat-zakłócą pisze się przez o z kreską.
Kaznodzieja02.04.2019, 16:59
Pis daje im podwyżki a oni ciągle mało pazerność i chciwość ich zgubi.
Strajkujcie02.04.2019, 16:58
Skoro są pieniądze na 500+ dla darmozjadów na zasiłkach, dla Rydzyka, czy na ratowanie nierentownych kopalń, to niech będą dla ludzi, którzy, poza rodzicami, mają największy wpływ na rozwój naszych dzieci. Popieram.
gorol02.04.2019, 16:56
Ponieważ cała budżetówka (w tym nauczyciele) utrzymywana jest z naszych podatków, więc my społeczeństwo i pracodawcy nauczycieli powinniśmy być informowani o szczegółach.
To my Was zatrudniamy drodzy nauczyciele i my nie zgadzamy się na strajki w żadnej postaci.
Waszym obowiązkiem jest dobrze wykonywać swoją pracę!
BO MY SPOŁECZEŃSTWO WAS UTRZYMUJEMY
A na szacunek to trzeba sobie zasłużyć02.04.2019, 16:39
Do Nauczycielka
No jak pani porównuje wynagrodzenia i swoją pracę do pracy górnika, żołnierza, strażaka, czy policjanta, to o czym to świadczy? W każdym z tych zawodów istnieje potencjalnie duże ryzyko, że już nie wróci do domu po szychcie, czy służbie, a każdy błąd może się wiązać z utratą życia tych ludzi, bądź innych. Oni pracują w weekendy, święta i na nocki. Porównanie odpowiedzialności w tych zawodach z zawodem nauczyciela, to po prostu przejaw inteligencji nauczycielskiej. Nie wiem, jak obecnie w górnictwie, ale do wojska i policji nie mają chętnych i już w szkołach średnich werbują młodzież do wstąpienia w ich szeregi. Może droga pani Nauczycielko przyjmie się pani tam do pracy. Wielki Szacunek dla tych Szkół i Nauczycieli, którzy kosztem dzieci i młodzieży nie przystąpili do strajku. Pozostali szantażyści niech nie liczą na szacunek w społeczeństwie, zwłaszcza młodzieży i rodziców, która przygotowuje się do egzaminów.
Nauczycielka02.04.2019, 16:17
*Janosik

Do myslenia powinno dac Ci słowo SREDNIE. To tak jak z srednia krajowa - prawie 4000 tys zł - ja sie pytam kto tyle ma?

Tak i tu wliczone sa pensje dyrektorow (a oni nie zarabiaja 1800 zł) ale nie kazdy jest dyrektorem. Wliczone dodatki specjalne a nie kazdy W szkole specjalnej pracuje i w koncu wliczone sa dodatki ktorych po prostu nie ma.

I zobacz Janosik ile daje to słowo średnie. Zalewska takim jak Ty wlasnie tym swoim wyliczeniem zrobila wode z mózgu. Nauczyciel po 30 latach pracy tuz przed emerytura na swistku z urzedu ma napisane 2700
Obserwator02.04.2019, 16:06
Czemu nowotarska pani prezes związku nauczycieli nie podała nazw nowotarskich Szkół które zagłosowały za strajkiem. Opinia publiczna winna znać szczegóły przeprowadzonego referendum i z nimi się zapoznać.
Co ukrywa rzeczywistość
Obserwator
Przyjaciele Broniarza - zwolennicy LGBT02.04.2019, 14:10
- Grzegorz Schetyna - PO
- Mateusz Kijowski - KOD
- Ryszard Petru - NOWOCZESNA
- Władysław Kosiniak Kamysz - PSL
- Barbara Nowacka - SLD

Ja się pytam w jakim kierunku idzie SZKOLNICTWO POLSKIE ?
MAJĄTEK PZN02.04.2019, 14:01
PZN posiada;

- 5 hoteli
- 8 ośrodków wypoczynkowych
- 3 sanatoria
- 7 pięter na wynajem w centrum Warszawy

BRONIARZ nie uczy od 25 lat, a zarabia 4 x tyle co nauczyciel

ZLIKWIDOWAĆ PZN - będzie kasa na podwyżki !!!!!!
luc02.04.2019, 13:07
Brawo nauczyciele! Walczcie o swoje, nie dajcie się zgnoić półinteligentom i życiowym przegrywom, tylko Wy wiecie ile jest warta Wasza praca. Powodzenia!
do ela02.04.2019, 12:58
Niestety nie masz racji, pobyt w szkole w czasie strajku to nie praca. Za to się nie płaci - nie wykonujesz obowiązków, nie zarabiasz. Odsyłam do ustaw i przepisów. Jedyna możliwość wypłaty za czas strajku to dobra, naprawdę dobra wola samorządów, ale to jest prawo wójta a nie obowiązek. Osobiście jestem przeciwny wypłacie za strajk - to już ryzyko strajkujących - ale pewnie nie poinformowano nauczycieli w tym temacie.
Zwykły robol02.04.2019, 12:46
były nauczyciel
Ależ nauczyciel wcale nie musi zmieniać pracy, aby dodatkowo pracować.
Mógłbym ci wymienić z nazwiska np dwóch takich co to jeden we wakacje sprzedawał kwiatki na jarmarku, a drugi handlował sztucznymi ogniami i petardami. Ale mamy RODO. Znam też takich co na urlopie dla podratowania zdrowia wyjechali do USA na zarobek.
Ja szanuję nauczycieli, ale tych dawnych. Oni nie musieli nawet w klasie siedzieć, a posłuch był i nie widzę w moim pokoleniu debili, którzy bez kalkulatora nie znają tabliczki mnożenia.

Nauczyciele teraz mogą bez względu na wiek pójść na emeryturę, tylko trzeba mieć 30 lat stażu pracy w tym 20 pracy nauczycielskiej.

Można przyjąć takie rozwiązanie Nauczyciel może już w wieku 55 lat iść na emeryturę. Załóżmy że zaczął pracę w wieku 25 lat przepracował 25 lat jako nauczyciel w tym dwa 2 lata płatnego urlopu na podratowanie zdrowia, następnie zatrudnia się np. u kominiarza i za 5 lat idzie na emeryturę. Też bym już nie wrócił do zawodu.
Dyrektorzy zarabiają od 8 tyś do 10 tyś zł02.04.2019, 12:36
Dyrektorzy tych placówek, w których podjęty jest strajk zarabiają od 8 tysięcy do 10 tysięcy
Czytelnik Podhale 2402.04.2019, 11:21
Witam
Oczekuję, że po otrzymaniu podwyżek zakończy się wystawianie
takich ocen jak mierna, trójka . Poziom nauczania będzie na tyle wysoki,
że wszyscy będą zadowoleni. Wykorzystanie dzieci do szantażu na rządzie, żeby dostać podwyżkę uważam za niewybaczalne.
Pozdrawiam
Bardzo oburzona02.04.2019, 11:15
Do nauczycielki--mam dzidcko w wieku szkolnym i niestety przekraczają mi dochody i to bardzo niewiele więc nic nie dostaje. I nic z Pani kieszeni nie zabieram. Jesteście zalosni brak prawdziwych nauczycieli w dzieijszym świecie niestety
Wojtek02.04.2019, 11:11
Ogromny szantaż aroganckich nauczycieli - obowiązek pracy na korzyść uczniów,a oni wszystko olewają,byleby po brzegi napełnić swój portfel.
pustak02.04.2019, 10:41
Gdyby w innych pracach i zawodach było choć trochę lepiej aniżeli jest teraz, ewentualnie niech tak w nauczycielstwie rząd przekroczy tę cienką czerwoną linię i pogorszy im warunki poza granice wytrzymałości, to myślę że mnóstwo nauczycieli jednak zagłosuje nogami i odejdzie z pracy. Im młodsi i im lepiej wykształceni (czytaj: im bardziej potrzebni w szkołach) tym mniej powinni mieć wątpliwości co do tego że w nauczycielstwie kokosów nie będzie. Im młodszy nauczyciel tym lepiej się mu jest przekwalifikować. Na co będzie siedział w szkole? Emerytury wcześniejsze zlikwidowane. Urlop na przełomie lipca i sierpnia to najdroższy sezon, a w listopadzie czy marcu, kiedy ludzie za ćwierć ceny jadą do Egiptu czy Turcji nauczyciel wolnego nie dostanie. We ferie zimowe też nie pojedzie, bo szkoła w pierwszym tygodniu ferii organizuje nauczycielom przeróżne obowiązki. Cała oświata jest zorganizowana w oparciu o mylne założenie że wszyscy młodzi po studiach będą się pchać do nauczycielstwa, a tymczasem młodzi pdoróżują, kontaktują się z rówieśnikami za granicą i widzą jaka jest pozycja nauczycieli w Anglii czy w Ameryce. Tam co parę tygodni szkoły wymieniają nauczycieli, nauczyciele mają status podobny do pracowników 'cleaning service'. Nauczyciele dopominają się o zaległe wynagrodzenia, muszą brać po kilkadziesiąt godzin w różnych szkołach i jeszcze muszą się handryczyć o każdego centa swojego wynagrodzenia. Włąśnie to samo do Polski cichaczem zaczyna wchodzić, a zamieszanie jakie rząd wywołał wokół likwidacji gimnazjów jedynie potęguje obawy. Rząd ignoruje postulaty nauczycieli (które mogłyby być mądrzejsze) bo społeczeństwo zostało wytresowane do ujadania na nauczycieli. Ale gdy nauczyciele zostaną pokonani to społeczeństwo widząc że osiągnęło odwrotny skutek od zamierzonego, z tym większą złością rzuci się na rząd.
ol02.04.2019, 10:36
Zamiast pensji p.Broniarzowi,to mogli byśmy dać po 4 tys.trzem nauczycielom, co miesiąc. A tak to trzymają darmozjada,podjudzającego,który się ''pasie''na plecach pedagogów.
były nauczyciel02.04.2019, 10:30
jeszcze raz do Zwykły robol
A tak na marginesie kominiarz, z którego usług korzystam to też były nauczyciel. I również twierdzi, że już do tego zawodu by nie wrócił.
były nauczyciel02.04.2019, 10:27
do Zwykły robol
Tak przekwalifikowałem się. Zanim zacząłem pracować w szkole pracowałem w gastronomii. Do szkoły poszedłem z pasji. Niestety ta tak "wspaniała praca" w mniemaniu tu piszących, którzy zielonego pojęcia nie mają jak naprawdę ona wygląda, wyssała ze mnie całą energię. Niestety odbijało się to na mojej rodzinie, bo cudze dzieci zawsze były "ważniejsze". W końcu się przekwalifikowałem. Obecnie pracuję w dużej firmie budowlanej na terenie całej małopolski. Skoro nie wierzysz to już Twój problem. Ale zachęcam innych nauczycieli, nie bójcie się zmian. Jeszcze za wami zapłaczą.
Nauczyciel- zawód dla "wybranych"02.04.2019, 10:25
Nie ważne kwalifikacje tylko znajomości!!!!
Ponad połowa tych "nauczycieli" nie nadaje się do pracy.

"Mi już ciocia załatwiła staż a teraz pracę"
To są słowa bratanicy pewnej Pani. Takich mamy nauczycieli!!!

Dowiedzcie się gdzie pracuje matka, ojciec, mąż, żona, córka, zięć, synowa, bratowa, brat, siostra i wtedy zrozumiecie powiązania, że to praca dla pewnej grupy ludzi
do nauczycielka02.04.2019, 10:23
Ten wasz lament na temat przygotowania w domu lekcji jest żałosny? Powiedz mi kobieto do czego ty się chcesz w domu przygotowywać ucząc przez 20 lat tego samego. Pantofelek obrósł w pierze i ty musisz je co lekcje policzyć ???? Kartkówki owszem. Ale bez przesady. 25 kartkówek na jedną/ ok 5 min./ sprawdzenie to jest ok.2 godzin jakby tego było mało to część z nich poprawiacie na lekcjach i w przerwach. Górnicy i wy. Dwie profesje. wiecznie roszczeniowe i ciągle im mało. A korepetycje? A wakacje? A cała gama przywilejów? ferie,przerwy świąteczne dodatki za wychowawce klasy? Jesteście pazerni. Tyle.
Zwykły robol02.04.2019, 09:41
do były nauczyciel
Podobno się przekwalifikowałeś.?
Pomyślałem, że to żart na prima aprilis.
W ciągu 40 lat mojej pracy, a pracowałem w różnych zawodach i firmach spotkałem tylko raz człowieka, który był nauczycielem, który zwolnił się ze szkoły i poszedł do zwykłej pracy. Zresztą po paru latach wrócił z powrotem do pracy nauczyciela.
Mam pytanie do obecnych.
Czy ktoś zna u siebie w pracy jakiegoś byłego nauczyciela?
Ktokolwiek widział? Ktokolwiek wie?

Pracowałem też w jednej ze szkół (nie jako nauczyciel). Byli tacy nauczyciele, co pilnowali etatów w szkole dla swoich dzieci, co właśnie kończyły studia.
@02.04.2019, 09:38
Czego ci ludzie chcą? Za co te podwyżki? Ja rozumiem gdyby ciężko pracowali. ale tak nie jest. 2 miesiące wakacji,święta w ustawowych przerwach ferie zimowe. A dziecko i tak trzeba na korepetycje wysyłać. Odpowiedzialność za wykonana pracę ZEROWA. Czy ktoś kiedykolwiek próbował wyegzekwować cokolwiek na nauczycielu. No właśnie. w takim wypadku dziecko trzeba było ze szkoły zabrać. ANI ZŁOTÓWKI!!!!!
ZLIKWIDOWAĆ ZNP !!!!!!!!!!!02.04.2019, 09:36
Zlikwidować ten komunistyczny twór jakim jest ZNP
Jaka kasa idzie na ZPN ?!?!?
Może po likwidacji ZPN domagajcie się podwyżki!!!!
wk.....y!!!!02.04.2019, 09:28
Do roboty, darmozjady!!! 18to godzinny tydzień pracy, ferie, wakacje a po południami udzielanie drogich, nieopodatkowanych korepetycji?? Jeszcze wam mało, darmozjady? Słuchacie tego komucha Broniarza, który chce nas... c Kaczorowi tylko dlatego, że Schetyna mu tak kazał? Gdzie wasz honor, gdzie wasze "wyższe" wykształcenie, które nakazuje myśleć? Nie kompromitujcie się do reszty, bo nie cieszcie się wysokim poważaniem.
Janosik02.04.2019, 09:26
Odpowiadam pani nowotarżance
1. czy zależy wam na tym, żeby wasze dzieci były uczone przez najlepszych nauczycieli?

Tak zależy. 12 lat temu ktoś obiecywał "Nasze dzieci będą uczyć zadowoleni, dobrze opłacani nauczyciele". Donald Tusk 2007 r.
Prze 8 lat nic w tym kierunku nie zrobiono, wręcz przeciwnie, zamykano szkoły. Dlaczego teraz przed wyborami jest ta zadyma?


2. jak chcecie przyciągnąć do szkoły tych najlepszych? pensją na poziomie 1.800 zł netto? serio?

Zależy za jaką pracę jest to 1800 netto. Bo jeśli za nauczanie przez 12 godz w tygodniu 10 dzieci, to nie jest mało.
Proszę mi powiedzieć, czy to jest podawane w mediach, że
w 2019 r. wyliczone na podstawie KN i ustawy budżetowej średnie wynagrodzenia nauczycieli wynoszą brutto:
3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty;
3380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego;
4385,10 zł dla nauczyciela mianowanego;
5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.
To prawda, czy fałsz?


3. ile waszym zdaniem powinien zarabiać nauczyciel np. języka polskiego czy matematyki, żeby nie spotkało się to z hejtem z waszej strony?

Moim zdaniem szkoły powinny zostać sprywatyzowane a wynagrodzenie adekwatne do wyników pracy. Jak w USA. Zdolne dzieci dostają stypendia. Dzisiaj na oświatę składają się wszyscy obywatele, a mniejszość ma dzieci w szkole. Z tych pieniędzy utrzymuje się kupę również niepotrzebnych urzędników.


4. jakie macie oczekiwania względem nauczyciela waszych dzieci, tzn. czy np. ma organizować waszym dzieciom wycieczki i na nie jeździć, czy ma śledzić informacje o np. wydarzeniach kulturalnych w regionie i organizować wyjścia dzieciaków na wernisaże/spektakle, czy ma prowadzić kółko zainteresowań dla dzieci itp., czy może kompletnie wam na tym nie zależy?

To powinno zostać zapisane w programie nauczania, a nie zależeć od widzimisię nauczyciela. I za takie rzeczy nauczyciel powinien otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie. Z tego co się orientuję, to jeżeli nauczyciel wykonuje coś poza czasem ustalonym, otrzymuje wynagrodzenie za tzw. godz. ponadwymiarowe.


5. skoro tak często komentujący tu porównywali pracę/pensję nauczycieli do własnej pracy/pensji to na koniec jedno pytanie: czy naprawdę uważacie, że macie kompetencje do tego by ich zastąpić?

Jeżeli przyjmiemy kryteria, że nie decyduje o tym papier (dyplom) to tak. Każdy z nas co ma dzieci, jest lub był wychowawcą i nauczycielem.
Nauczyciel daje książkę i mówi co przeczytać, a rodzic i tak musi dziecku wszystko wytłumaczyć. Szkoła to tylko epizod w życiu. Jeśli ktoś się chce uczyć to pójdzie do szkoły nawet po 70-tce.
Bo szkoła daje tylko papier. A jacy będziemy zależy tylko od nas.


Albo od bogatych rodziców, którzy przekażą firmę. He,he,he...
były nauczyciel02.04.2019, 08:55
Przez dziesięć lat byłem nauczycielem i w końcu posłuchałem tych "złotych rad" i się przekwalifikowałem. Obecnie pracuję fizycznie i wiecie co, mam dużo więcej wolnego czasu, który mogę poświęcić swoim dzieciom, zarabiam o wiele więcej, a do tego nie mam takiego stresu jak w poprzedniej profesji. Nie muszę już się użerać z roszczeniowymi dzieciakami i ich rodzicami. Po powrocie do domu nie interesuje mnie nic co jest związane z pracą. A przede wszystkim już nikt mi nie pluje w twarz. Zachęcam wszystkich nauczycieli, przekwalifikujcie się. Jak nie będzie miał kto uczyć dzieci w szkole to się Ci wszyscy plujący na was być może obudzą. Popieram was, należy się wam nawet więcej podwyżki.
ela02.04.2019, 08:37
do syn nauczycielki
Będą mieć płacone, nauczyciele przyjdą do pracy, ale nie będą wykonywać obowiązków.
ela02.04.2019, 08:34
Nauczyciele powinni zarabiać o wiele więcej, nawet tyle, ile zarabiają lekarze. Zarówno jednym, jak i drugim powierzamy najdroższy skarb jaki posiadamy - jednym swoje dzieci, drugim - zdrowie swoje i bliskich. Jestem za podwyżkami dla nauczycieli, mam nadzieję, że uda im się je wywalczyć. Wstyd mi, jak czytam niektóre wypowiedzi rodziców. Żenujące jest wypominanie im wakacji, 20 godzin pracy. Powinni zarabiać tyle, żeby CHCIAŁO im się pracować na maxa, żeby się nie wypalali, żeby czuli się docenieni. Od nich zależy przyszłość naszych dzieci, właśnie od tego, jakich nauczycieli spotkają na swojej drodze zależy to JACY będą w przyszłości. Jestem też za przywróceniem temu zawodowi należnego mu prestiżu. Podniesienie zarobków jest dobrym krokiem ku temu. Ładujemy pieniądze w remonty swoich domów, sztuczne rzęsy, fryzjera, jak naprawiamy auto, wybieramy najlepszych (=najdroższych) mechaników, wtedy jakoś pieniędzy nikomu nie żal. A dla nauczycieli naszych własnych dzieci nam żal. Słabe!!!
baciok@02.04.2019, 08:25
I po co jałowe dyskusje '
Przytocżę 2 sceny z Dnia Świra" Marka Koterskiego
Brzydkie słowa wypikowuję żeby Pan Moderator puścił tekst

1,,Czy panowie muszą tak n............ od bladego świtu?! Że nie podbijam karty na zakładzie o siódmej rano, to już w waszym robolskim mniemaniu muszę być nierobem?! Już możecie inteligentowi j...... po uszach od brzasku! Żeby se czasem kałamarz nie pospał godzinkę dłużej kapkę od was, skoro zasnął dopiero nad ranem! I żeby się kompletnie spalił w blokach już na starcie! Grunt, że, k......, inteligent załatwiony na dzień cały! Wrócicie n........... jak siądę do pracy!

2. Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jak by ktoś dał mi w mordę. Ja p....., k.......! O, bracia poloniści, siostry polonistki, sto trzydzieścioro było nas na pierwszym roku. Myśleliśmy, że nogi Boga złapaliśmy, że oto nas przyjęto do szkoły poetów. Szkoła poetów, Dżizus, k......, ja p......! Przez pięć lat stron tysiące, młodość w bibliotekach. A potem bida, bida i rozczarowanie! A potem beznadzieja i starość pariasa i wszechporażająca nas wszystkich pogarda, władzy od dyktatury, aż po demokrację, która nas, kałamarzy, ma za mniej niż zero. Dlaczego władza każdej maści ma mnie za nic? Czy czerwona, czy biała, jestem dla niej śmieciem, k.......! Pod każdą władzą czuję się jak kundel! Czemu nie jestem chamem ze sztachetą w ręku? Ktoś by się ze mną liczył gdybym rzucił cegłą! A przecież stanowimy sól ziemi. Tej ziemi! Mimo że nie jesteśmy prymitywną siłą, dyktaturami zawsze wstrząsają poeci! Wtedy nas potrzebują, zrozpaczone masy, które nie widzą dalej niż kawał kiełbasy! Które nie widzą dalej?
I to już jest koniec. Nie ma już nic.
Jde wypić poranną kawę
Nauczyciele trzymajcie się. Ja Wam dziękuję bo dobrze wspominam każdy typ szkoły.
Nie dla strajku02.04.2019, 08:23
NIE dlka strajku!! Zawsze mozecie zmienic prace !Kazdy z nas haruje po 12 godzin i tez malo zarabia !W Niemczech nauczyciel przy zatrudniemiu podpisuje ze nie bedzie strajkowal a tu czerwony zwiazek ZNP prowokuje do strajku ! Nauczuyciele opamietajcie nie kosztem dzieci !Rodzice was nie popra a stracicie w oczach wszystkich!Chcecie byc nastepna Kasta czy slyzyc nauczac i wychowywac !Jaki przyklad dajecie !! NIE NIE NIE dla strajku !
ona do nowotarżanka02.04.2019, 08:22
ok wszystko w porządku ,ale dla porównania ile inni poświecają dzieciom uwagi aby odrobily zadania ,raczej ogrom zadan które nauczyciele zadają dzieciakom,na lekcji luz blus ,a w domu kołchoz,bo pani zadala albo 3,4 zadania z polskiego a w szkole zrobili tylko jedno ,a z matematyki cala strona z książki,zad 2.3.4.5 a w kazdym zadan jest od8 do 10 .Do tego korki bo pani nie potrafi wylozyć i kto za to płaci ,no my rodzice.Więc naprawde uważam jaka praca taka płaca.Z ręką na sercu ,dzieciaki nie maja lekko,więc albo nauczyciele wezma się do pracy skoro chcą az takiej podwyżki ,bo nas ludzi pracy nie stac krzyknąć ,,,chcę tysiac podwyzki!! każdy by chciał godnie życ.
Nauczycielka02.04.2019, 07:31
*Bardzo oburzona - skoro nic od panstwa nie dostajesz to po co sie wypowiadasz? Sytuacja Cie nie dotyczy bo nie masz dzieci. A jesli jednak masz to noe klam ze nie dostajesz. Bo bierzesz z mojej kieszeni.

Ta podwyzka ktora w wysmiewczy "sposob dala" zalewska dziala nieco inaczej niz sie Wam wydaje. W zeszlym roku przed "podwyzka" mialam dodatek ktory zlikwidowano (50zl), po podwyzce dostałam 18.50 dobra zmiana?

Wydluzono czas awansu - srednio w ciagu 6 lat zabrała 20 tys zł. Dlaczego innym grupom zawodowym nic nie zabrali tylko nauczycielom?

Wymieniacie dodatki to ja tez - górnicy: 13 i 14 pensja, barborka, 6 ton wegla w roku i krotszy okres skladek deputat na ubrania.
Policjanci i wojskowi - 13 pensja, deputat mundurowy (jesli nie kupuja munduru 2x w roku to dostaja pieniądze), 15 lat pracy do emerytury, 100% platne l4.
I mozna jeszcze wielu wymienic a na koncu jest nauczyciel ktory ma 6 tygodni urlopu (w wyznaczonym czasie) i 10% dodatku wiejskiego - trochę blado to wyglada
Adwokat02.04.2019, 07:11
Jeżeli nauczyciele zakłucą przebieg egzaminów rodzice mogą składać pozwy zbiorowe.
Biedaki02.04.2019, 07:06
Ja widziałem jak nauczycielom w parku kaczki chleb rzucały.
następna kasta02.04.2019, 07:04
Karta Nauczyciela jest krytykowana ze względu na demotywujący[1] i kosztowny dla Skarbu Państwa system wynagrodzeń, liczne przywileje oraz obszerność definicji zawodu nauczyciela (w myśl ustawy nauczycielami są też np. bibliotekarze czy logopedzi)[2][3][4].

Według Związku Miast Polskich największymi problemami Karty są roczne urlopy na poratowanie zdrowia, długie urlopy (łącznie 79 dni), niskie pensum przy nieweryfikowalnym czasie pracy poza szkołą, praca nauczycieli na kilku etatach, odpisy na doskonalenie nauczycieli, demotywująca i nieweryfikowana ścieżka awansu nauczycielskiego, jednorazowe zasiłki w wysokości dwóch miesięcznych pensj
Obserwator02.04.2019, 06:48
Nauczyciele odchodzą z zawodu. Na emerytury i owszem ,ale młodzi ,po usłyszeniu jaka będzie ich podstawowa pensja i jakie obowiązki, rezygnują z pracy. Problem nasila się i nie ma już komu uczyć matematyki, chemii, fizyki o nauczycielach zawodu nie wspomnę. Brak nauczycieli odczują szkoły średnie już od września. Proponuję każdemu chętnemu i hajtającemu internatowi, zatrudnić się ,szkoły czekają, ale mały warunek, minimum studia kierunkowe magisterskie z p.p najlepiej dwa fakultety, podyplomówki, najlepiej 4-6 i do roboty przy tablicy. Dzieci czekają, ferie i lipcowy lub sierpniowy urlop do wyboru ew. zimowy bo nie da się wziąć tyle i życzę powodzenia.ps. w trakcie pracy czekają was od 2do 4 szkoleń obowiązkowo, rocznie. Spotkanie z roszczeniowymi rodzicami, ale Ty internauto dasz rade bo niby co to takiego uczyć cudze dzieci?
Obserwator02.04.2019, 06:32
Drodzy nauczyciele!

Góral się rodzi mądry, więc nie oczekujcie od niego szacunku.Szkoła nie jest mu do niczego potrzebna. Strajkujcie, bo to MEN ma zadbać, żeby uczniowie mieli egzaminy skoro nie potrafi właściwie zorganizować szkoły i zadbać o nauczycieli. Rodzice latami nie dbają o to, aby motywować do nauki , a teraz robią larum, że egzaminy, że zabraknie na 500+. A za co dostajecie 500+ ? Ile czasu poświeciliście na to, aby wypracować 500zł????
Mama kiedyś uczennica02.04.2019, 01:31
Ja tam uważam, że za porządną pracę porządne wynagrodzenie. No właśnie porządna praca..... Powiedzcie mi drodzy nauczyciele jak to jest, że idzie taki pierwszoklasista do szkoły pełen chęci, radości kocha szkołę a po miesiącu jej nie znosi ??? Przecież jesteście tacy wykształceni to jakich metod was uczą skoro to taki efekt przynosi.??? Na uciszenie dzieci w szkole wciąż metoda przesadzania chłopców z dziewczynami. A to w takim malutkim człowieku rodzi bunt. Dzieci w szkole za moich czasów w pierwszej klasie było 36 teraz jest 20-22. To bardziej ta metoda wtedy mnie przekonywała. Proszę mnie nie hejtować ja zadaje pytanie. Mówicie , że podstawa programowa jest ogromna ... nigdzie nie słyszę, żebyście i o to walczyli. Skoro nie walczycie o to ...to musicie tyle bezsensownych zadań zadawać do domu ?? Powiedzcie czemu nie ma w tym co robicie PASJI..pasji uczenia, proszę mi nie mówić, że dlatego........ że mało zarabiacie. Cała budżetówka zarabia żenująco.... Wy się nie uśmiechacie wciąż lamentujecie i już jak rano wchodzicie do szkoły nie macie w sobie radości. To jak do takiej smutnej szkoły dzieci mają chodzić z radością. Z perspektywy mojej długiej nauki mogę policzyć na palcach jednej ręki nauczycieli z pasją, których mile wspominam reszta to byli słabi nauczyciele nie reprezentujący sobą dosłownie NIC. Jak w podstawówkach jeszcze ci nauczyciele "jako tacy" to szkoły średnie to ..... ciężko znaleźć słowo. Jestem za tym żebyście godnie zarabiali ale chciałabym widzieć Wasza pasję i Wasze zaangażowanie w kształcenie młodego pokolenia ale ja tego nie widzę. Waszej pasji nie da się wycenić tyle, że jej brak. Proszę Was uśmiechajcie się do nas rodziców a dzieciom pokazujcie, że można żyć z uśmiechem na twarzy pomimo wszelkich niedogodności.
pustak02.04.2019, 00:45
@ Nowotarżanka:
Widać że nie ma pani w rodzinie nauczycieli, bo wiedziałaby pani że obecnie nauczyciel zarabia netto od 2.500zł do 3.000 zł podstwowego wynagrodzenia miesięcznie, a nie 1800zł netto. Problemem w oświacie nie są jednak zarobki, tylko marazm, brak możliwości adaptacji do współczesności systemu, który w innej epoce i dla innych celów został stworzony. W polskiej szkole wciąż chodzi głównie o punktualność, karność i pracowitość, a przecież już dawno inne umiejętności są o niebo bardziej potrzebne. Nasze przyszłe pokolenia mają umieć radzić sobie w życiu, mają stosować inwencję, liczą się oryginalne pomysły. Tych rzeczy nie nauczą się, gdy system narzuca im karność i regułki do zeszytu i na pamięć. Idziesz po śladzie jest OK, zboczysz z wytyczonej przez nauczyciela śceżki - jedynka. Zmieniły się obecnie, i to dość radykalnie, relacje między ludźmi z pionowych na poziome, ale w polskiej szkole musi być wciąż utrzymywany pruski dryl, bo inaczej nauczyciele sobie nie poradzą z dyscypliną w zbyt licznych klasach (to tylko dlatego wciąż króluje tępy encyklopedyzm - żeby nauczyciele mogli poradzić sobie z dyscypliną w zbyt licznych klasach). Gdy nadchodził niż demograficzny parę lat temu i można było, zamiast zwalniać tysiące nauczycieli, zmniejszyć drogą ustawy maksymalną liczbę uczniów w oddziałach klasowych, przez co 1. tysiące nauczycieli nie straciłoby pracy, 2. uczniowie mieliby lekcje w mniejszych oddziałach, w których nauczyciele byliby w stanie znać imiona swoich uczniów, ich upodobania i sposoby zdobywania przez nich wiedzy, mogliby wprowadzać zindywidualizowany sposób nauczania, każdy uczeń miałby więcej czasu na lekcji na wyrażenie swojej opinii o czymś, zadanie pytania, itd., to wtedy i ZNP i "S" siedziały cicho, strajkują za to teraz bo chcą więcej pieniędzy -wstyd!
Niech pani zmieni też swoje pytanie nr 3. Ile zarabiać powinien nauczyciel polskiego czy matematyki jest mniej istotne od tego ile godzin lekcyjnych jest w siatce szkolnej przeznaczonych na te przedmioty. Proszę popytać uczniów różnych szkół ile mają tygodniowo godzin takich z niesamowicie ważnych przedmiotów jak WOS, podstawy przedsiębiorczości czy wiedza o kulturze WOK. Niech pani te liczby porówna z liczbą lekcji jakie ustawodawca przeznaczył na matematykę i język polski. Wtedy pani dopiero zobaczy jak cały polski system oświaty stoi na głowie, oraz że w gruncie rzeczy niepotrzebnie okładamy się kijami hokejowymi za bandą, a publiczność wścieka się i gwiżdże, bo widzi jak cały czas czarny krążek znajduje się na środku boiska. Polska oświata jest odgórnie zablokowana, przykro mi, ale tego inaczej nie da się określić. A pieniądze to jest rzecz wtórna.
nowotarżanka01.04.2019, 23:53
Nauczyciele, wielu rodziców jest z Wami! Jest rzeczą oczywistą, że zarabiacie za mało! Niestety, ale po lekarzach, sędziach, pielęgniarkach, przyszła kolej na hejtowanie Was. To przykre, że wielu tu komentujących wyraża się z tak wielką pogardą o Waszej pracy. Dziś słyszałam jak jedna z nauczycielek powiedziała, że nic jej tak nie upokarza jak to, że czuje się niepotrzebna, słyszy, że każdy może ją zastąpić, bo nic wielkiego nie umie. I tu na forum również to widać. Te teksty, że jak nie pasuje to won ze szkoły, że jesteście nierobami itp. Nie rozumiem tak myślących! Może ktoś z krytykujących tu mi odpowie:
1. czy zależy wam na tym, żeby wasze dzieci były uczone przez najlepszych nauczycieli (bo to chyba byłoby dobre dla waszych dzieci, no chyba, że się mylę)?
2. jak chcecie przyciągnąć do szkoły tych najlepszych? pensją na poziomie 1.800 zł netto? serio?
3. ile waszym zdaniem powinien zarabiać nauczyciel np. języka polskiego czy matematyki, żeby nie spotkało się to z hejtem z waszej strony?
4. jakie macie oczekiwania względem nauczyciela waszych dzieci, tzn. czy np. ma organizować waszym dzieciom wycieczki i na nie jeździć, czy ma śledzić informacje o np. wydarzeniach kulturalnych w regionie i organizować wyjścia dzieciaków na wernisaże/spektakle, czy ma prowadzić kółko zainteresowań dla dzieci itp., czy może kompletnie wam na tym nie zależy?
5. skoro tak często komentujący tu porównywali pracę/pensję nauczycieli do własnej pracy/pensji to na koniec jedno pytanie: czy naprawdę uważacie, że macie kompetencje do tego by ich zastąpić? Jeśli nie, to po co te porównania?
Jestem naprawdę ciekawa odpowiedzi.
I na koniec: nie jestem nauczycielką i nie mam żadnego nauczyciela w rodzinie:)
Mieszkaniec01.04.2019, 23:18
Do : )
Musisz nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Pisałem o sytuacji jak ktoś zdał cała maturę ale chce poprawić sobie wynik na wyższy. Można to robić do końca życia a nie tylko pięć lat od matury. Pięć lat ma się na poprawę jak się nie zdało jednego przedmiotu.
pustak01.04.2019, 23:15
@ Mieszkaniec:
W obronie tego nauczyciela fizyki, który jest mężem dyrektorki. Otóż żeby dało się nauczyć uczniów fizyki, to tych godzin w siatce musi być tyle żeby codziennie, przez wszystkie dni tygodnia w danej klasie tę fizykę mieć w planie lekcji. Poza tym uczniowie muszą mieć podstawy z matematyki, muszą nie bać się obliczeń, a do tego potrzeba co najmniej ośmiu, dziewięciu godzin matematyki w planie lekcyjnym tygodniowo. Sanację sytuacji należy w tym przypadku rozpocząć od gruntownych zmian siatek godzin z poszczególnych przedmiotów, bo stoją one dziś dosłownie na głowie, a nie od czepiania się że nauczyciel opowiada kawały zamiast uczyć fizyki. Ile jest w siatkach godzin lekcyjnych przeznaczonych na nauczanie fizyki, a ile na wos, wok, podstawy przedsiębiorczości, itd.? Gdyby nawet ktoś taki jak sam Richard Feynemann był na miejscu tego nauczyciela, to podejrzewam że też machnąłby ręką w końcu i dla zabicia czasu opowiadał uczniom kawały do końca lekcji. Ktoś w tym kraju powinien zostać pociągnięty do jakiejś elementarnej odpowiedzialności za to, że wręcz niemożliwością stało się dziś nauczanie fizyki w polskich szkołach. I to o tym powinien być ten strajk, a nie o pieniądze!!!
realista01.04.2019, 23:14
mieszkaniec
5 lat po maturze to ludzie kończą studia a nie poprawiają maturę i piszą głupoty na portalu, swoją drogą to nie powinno być żadnego poprawiania wyniku matury, ileś się nauczył tyle masz, tak było dawno i było dobrze a teraz się nie chce wziąć książki do ręki, nauczyć, napisać porządnie matury tylko poprawiać przez 10 lat i więcej? nie napisałeś matury to do roboty !!!!
Do Rodzic01.04.2019, 23:01
Pisze się na PORATOWANIE zdrowia a nie na podratowanie Rodzicu najmądrzejszy na świecie;)
:)01.04.2019, 23:00
do mieszkaniec:)
musiałeś nie słuchać co do ciebie mówili, bo od lat poprawia się maturę przez pięć lat jak się jej nie zda:) a poza tym nie powinieneś mieć matury, bo nie umiesz sam przeczytać jak nie uważasz :):P:P
Mamtegodość01.04.2019, 22:56
Co się tak czepiacie nauczycieli? A jak pielęgniarki strajkowały to się nie uruchamialiście tak bardzo? A anastezjolodzy przez których ludziom przekładali zaplanowane operacje, na które czekali po kilka miesięcy? Żałosne to. Skoro rząd wydaje tyle kasy, to co Was tak boli, że i ta grupa chce podwyżkę? /.../ 500+, to też kosztem nas, podatkników. Co na nich nie najeżdżacie? Statystyki pokazują, że 500+ nie służy temu, żeby normalne rodziny decydowały się na dzieci, tylko patologia. Coraz mniej kobiet pracuje, no bo i po co? Państwo da. A nauczyciel pracuje potem z takimi Brajankami i użera się z mamuśkami roszczeniowymi w geterkach, z przedłużanymi rzęsami. Skoro studiowali to niech zarabiają godnie. Wszędzie docenia się wyższe wykształcenie tylko nie w tym naszym grajdole. Niech strajkują.
Jan01.04.2019, 22:47
Zwolnić nauczycieli wf (i tak nic nie robią) i sprzątaczki(nauczycielki jak mają okienka to mogą sprzątać) I będzie kasa ma podwyżki.
Kacha01.04.2019, 22:38
Zaraz robię popcorn i czytam komentarze. I już wiem skąd taka wysoka kultura osobista i wyszukane słownictwo u uczniów - po rodzicach!
Mieszkaniec01.04.2019, 22:37
Też chodziłem do goszczyńskiego. Nepotyzm tam panuje. Mąż drektorki opowiada kawały zamiast uczyć fizyki. Drekcja opowiadała bzdury o zasadach przeprowadzania matur np. Mówili że jeśli ktoś zdał maturę ale chciał w przyszłości poprawić wynik z jednego egzaminu to miał na to tylko 5 lat a potem będzie musiał pisać od nowa całą maturę. A to było kłamstwo bo poprawiać można ile się chce a nie tylko 5 lat od matury. Nie są w stanie doczytać zasad przeprowadzania matur a chca protestować.
Obywatel01.04.2019, 22:31
Mam nadzieję,że rząd nie da im ani złotówki!!bo na to ani trochę nie zasługują!i tyle w tym temacie-jak im nie pasuje niech zmienią prace!
Bardzo oburzona01.04.2019, 22:30
Do córki nauczycielki jeżeli Twoja mama spędza po pracy 2-3h nad sprawdzianami itp to wsam raz żeby wyrobić normę tygodniowa. Niech siedzi w szkole i to robi! Ma wakacje ferie przerwy między świąteczne niech pracuje i wtedy domaga się podwyżki. Do szanowne Pani nauczycielki co mówi że ma "kilka dni więcej urlopu" a co z urlopem który przysługuje normalnie 26dni? Czy aby napewno ten ciut dłuższy urlop wypisywany z przysługujących urlopów? Wątpię... Tyle dodatków co Wy macie gdyby zlikwidować śmiało starczy na podwyżki. Ja pracuje fizycznie i nikt mi jie da roku zdrowotnego... Jak Wy zdrowie sobie psujecie? Bo nie rozumiem.. Ja też psychicznie czasami nie wyrabiam. Już nie wspomnę o wysiłku fizycznym... Nauczyciele wf jak przygotowują lekcje? Przecież ciągle to samo robią... Nie mają przecież sprawdzianów do sprawdzenia... Mam nadzieję że kiedyś pozalujecie tego co robicie... Czepiacie się ludzi którzy dostają dodatki finansowe i tak nie każdy. Ja niestety nie dostaje nic od państwa i mam robić innym problem? Staram się sama wiązać koniec z końcem. Wy nie macie wstydu i tyle jak cały rząd byle jak najwięcej i jie patrzeć na innych ludzi...
:X01.04.2019, 22:22
Tak jest źle, dzieci okropne,kasy wiecznie mało wyjazd na urlop w wakacje oj oj tylko spróbuj się dostać do pracy w szkole jak nie masz pleców jak z Podhala do Warszawy to nawet nie próbuj, tylko niektórzy nauczyciele są radnymi w powiatach, gminach i musza podać oświadczenie majątkowe i tutaj wychodzi ta bieda. Przecież nikt was na siłę nie trzyma w tej pracy.
WSTYD I HAŃBA TYM NAUCZYCIELOM !!!01.04.2019, 22:17
Dyrektorzy szkół zarabiają 8 tysięcy do 10 tysięcy
Czy nie wstyd Wam domagać się podwyżki?!?!?
Wielu z Was zatrudnia całe swoje rodziny:
- syn w jednej szkole, córka w drugiej szkole, synowa w trzeciej szkole a siostra w sekretariacie!!!!

Jestem córką nauczycieli też po studiach z kilkoma kierunkami, pracująca cały rok i z niższym wynagrodzeniem

Jestem za likwidacją ZPN - to chory twór
Nauczycielka01.04.2019, 22:16
*Rodzicu - mam kredyt i wiele sobie odmawiam zeby go spłacić. Pracuje w 1 szkole ale nie ucze wfu. Spedzam 3 h lekcyjne dodatkowo bo być moze Twoje dziecko uwaza moje lekcje za cos fajnego i chce wiecej, a ze ucze kilku przedmiotow (przez ta wspaniała reformę) to chce moim uczniom pomoc sie rozwijać, niw chce ich zawiezc. Nie jestem chora - dlaczego mam isc na urlop zdrowotny? Bo Ty tak chcesz?

Wielu z Was drodzy rodzice okrada panstwo polskie a obludnie plujecie na nauczycieli. Ilu z was pracuje na lewo za granica a tu bierze 500+ na wszystkie dzieci? Wypominacie bony na swieta, ale mnie od tych 90 zl potracaja podatek a Wy dosatajecie pod stolem. To jest W porzadku?
nauczyciel01.04.2019, 22:03
ZNP powinien zostać zlikwidowany jako przyczółek komuny już dawno. Ale jak się hydrze nie odrąbało głowy, to nic dziwnego, że ją podnosi.... Zgadzam się z większością wpisów ludzi oburzonych na nauczycieli - to jest sprawa polityczna, szkoda, że kosztem dzieciaków. Jest to obrzydliwe - i mówię to jako nauczyciel.
Do Claus Barbie i Bardzo oburzona...01.04.2019, 22:02
Jeżeli tak słabo zarabiacie i tak ciężko pracujecie to co stoi na przeszkodzie żebyście zostali nauczycielami i żyli w luksusie.Brać się na studia i za parę lat zrobicie karierę jako nauczyciele.Poco zazdrościć denerwować się że ktoś ma raj na ziemi za 2500 a wy nie. Do szkoły kochani do szkoły!!!
wzburzona01.04.2019, 21:55
Też jestem nauczycielką - i uważam, że obecna sytuacja i roszczenia nauczycieli są nie do przyjęcia... A to, że dokonuje się to kosztem dzieci i młodzieży uważam za skandal... Tak nie postępuje nauczyciel z powołania, tylko zwykły wykształciuch.
Rodzic01.04.2019, 21:53
Nauczycielka weź kredyt i zmień pracę. Chyba pracujesz w dwóch szkołach jak piszesz takie bzdety. Weź sobie rok płatnego urlopu na podratowanie zdrowia którego ja nie mam!
elfenbens01.04.2019, 21:48
nauczyciele - strajkujcie. Jeżeli nie teraz to już nigdy nic nie wywalczycie. Ten rząd ustępuje tylko wtedy gdy się go mocno przyciśnie.
Zawsze będą wmawiać że to polityczna afera, zawsze będą mówić, że to wina Tuska, że za czasów PO było gorzej, że oni wszystko by polakom i polkom dali, że strajkować możecie najlepiej w wakacje albo w czasie ferii, że nauczyciel to powołanie więc nie ma prawa do strajku - tylu obłudnych i zakłamanych niby-argumentów ilu używa obecna władza to naprawdę nikt jeszcze nie używał. I to podpuszczanie ludzi na nauczycieli - wmawianie jak to niby dobrze zarabiacie a mało pracujecie. Obrzydliwe komunistyczne metody, jak z czasów Gomułki.
Część ludzi się na to nabiera - co widać w komentarzach. Ale większość popiera. Rozsądni ludzie naprawdę chcieliby aby ich dzieci były dobrze uczone, przez dobrze opłaconych nauczycieli. I widzą, że to nie tylko o pieniądze idzie ale o godność. Ile można pomiatać wprowadzając zupełnie nie przygotowana niby reformę, ciągłe zmiany programów, zasad, przepisów, biurokrację, - rzeczy których ludzie spoza oświaty nie widzą. Wiecznie zadowolona pani minister która wszystko potrafi zdemolować i nie stać ją na żadną refleksję. A te odzywki polityków, że można sobie dzieci dorobić i brać 500+ zamiast wypłaty, albo że nauczyciel zarabia tyle co poseł ... Pogarda i lekceważenie na każdym kroku. No dosyć tego.
Nawet bym powiedział, że więcej niż 1000 powinni dołożyć . Za uczenie dzieci którzy mają tak *** rodziców jak większość komentatorów powinien być specjalny dodatek. (Robert, Ewa, Wyborca, Ja, Piotruś, nauczyciel który nie ma pleców, Mądry, oskar, pol, z edukowana, profesor)
Nauczycielka01.04.2019, 21:31
Rowniez jestem nauczycielka. Moj tydzień pracy oscyluje miedzy 38 a 54 godzinami tygodniowo. Tak tyle a moze az tyle. Jesli dodam do tego szkolenia i studia podyplomowe to jeszcze więcej. Tak robie to dla WASZYCH dzieci kosztem swoich własnych. Na WASZE nie podnosze glosu ale moje nerwy nie sa ze stali i to kumuluje sie na moich własnych. Rowniez odrabiam lekcje z moimi dziećmi i na to tez musze znalezc czas. Tak robie to z wlasnej woli - bo to kocham, ale z milosci nikt nie wyzyje. 1861 zł to moja pensja.

Szanowni Panstwo - moj urlop jest 5 dni dluzszy niz Wasz. Wez kalendarz w reke i policz ile to jest 26 dni nie wliczajac weekendów? Dziwne? Dlaczego mi do urlopu doliczasz to co Tobie sie nalezy wolne? Dlaczego Ty jedziesz na wczasy w czerwcu lub wrzesniu za poldarmo a ja musz w sezonie? Dlaczego jedziesz na narty koncem marca a ja nie jadę bo mnie nie stac? Ja nie moge wziac dnia wolnego bo ide do lekarza - nie mam takiej mozliwosci.

Nie mam sprzataczki ani gosposi. Jesli chce sprawdzic sprawdziany (bo Twoje dziecko jutro z pretensjami wyskoczy do mnie ze jeszcze im nie oddałam) to zaniedbuje dom - doba nie jest z gumy, a ja jestem tylko czlowiekiem.
ani centa01.04.2019, 21:30
Za PO nie strajkowali by bo by się bali gumowych kul.
Gustaf01.04.2019, 21:26
Niech szanowni nauczyciele, którzy uważają, iż ich zawód powinien być lepiej płatny poszukują pieniędzy dla siebie domagając się likwidacji takich tworów ja ZNP, ministerstwo edukacji , wojewódzkie, powiatowe i kto wie jeszcze jakie kuratoria itp. Pieniędzy na edukację jest mnóstwo , tylko lwia część jest marnowana na urzędy obsługujące edukację. Tam poszukajcie pieniędzy dla siebie , a nie bierzcie uczniów i rodziców na zakładników . Każda sumę podwyżki jaka ugracie wszyscy poczują w kieszeniach, również Wy, bo tak samo kupujecie paliwo chleb itp . Na Wasze podwyżki muszą zabrać nam wszystkim !!!!!
Zonk01.04.2019, 21:15
Zamknijcie wszystkie szkoły, rodzice uczcie sobie własne dzieci, przecież najlepiej wszystko wiecie i umiecie. Teraz nawet moda jest na nauczanie domowe, coś stoi na przeszkodzie??
Gosia01.04.2019, 21:13
Dać im 1000 zł a zabrać kartę nauczyciela a i w wakacje nie powinni dostawać pieniędzy bo nie pracują.
Pseudoteacher01.04.2019, 21:12
A JAN to chyba Bratłomiek K, wiecznie mu coś przeszkadzało. Mądrala się znalazł. Ale na studia się dostał, więc chyba nie było aż tak źle, nieprawda?
Górol01.04.2019, 21:04
Nauczyciele pracują ok 7 miesięcy, więc mogą sobie dorobić!!!
- wakacje wolne od 2 do 2,5 miesiąca
- ferie wolne 2 tygodnie
- święta wszystkie wolne
- soboty wszystkie wolne
- niedziele wszystkie wolne

Jak im nie pasuje taka praca, to w supermarkecie będą mieć lepiej!!!!!!!!
córka nauczycielki01.04.2019, 20:58
Moja mama jest nauczycielką. I ja wiem ile pracują nauczyciele. Tak, w przedszkolu 25 godzin pensum.Ale nikt nie widzi tego ile w domu. I ja nie mówię o zebraniach, sprawozdaniach, wycieczkach czy planach miesięcznych. Ja mówię o codzienności. A codziennoßc jest taka: powrót do domu i po szybkim obiedzie przygotowanie na następny dzień. Mnóstwo pomocy, analiza co zrobić żeby zajęcia były coekawe, szukanie pomysłów na fajną pracę plastycznaa itp. I tak ze 2-3 godziny dziennie. I ciagle do tej pracy coś wynosi z domu- to chyba jedyny zawód że do pracy sie coś wnosi a nie wynosi. I noe mówcoe , że nauczycoele zarabiaja dużo . Po 5 latach studiów , 2 podyplomówkach, 4-5 szkoleniach w ciagu roku zarabiaja tyle co kot napłakał.
rodzic01.04.2019, 20:57
porównujecie zarobki naszych nauczycieli z zarobkami na Zachodzie ?Pojęcia nie macie-poczytajcie ,zobaczycie prawdę!
Jak tak dobrze mają w szkole to zatrudnijcie się od zaraz WAKACJE na was czekają ,grzeczne dzieci też czekają, książek z obrazkami jest b.dużo
można sobie pooglądać itp.....
Były nauczyciel01.04.2019, 20:53
No cóż, komentarze tych bardzo dobrze zorientowanych i wykształconych,zapraszam do szkoły,zejść z kasy w supermarkecie i zobaczyć na wlasne oczy nie przekonuje się nie przekonanych,
uczeń lat 7501.04.2019, 20:47
Jeśli praca w życiu szkodzi , to ją rzucić o co chodzi.
NN01.04.2019, 20:42
@Profesor I co będziesz miał w tych prywatnych szkołach ? Kupowanie ocen przez rodziców ? No przecież "płacę to wymagam" ... Same wzorowe zachowania. A za połowę wynagrodzenia tego co teraz to sam pomyśl jakiej klasy nauczyciele będą. Normalnie żal jak się to czyta. Tylko 500 + i oby innym było gorzej...
Bardzo oburzona...01.04.2019, 20:38
Mało Wam? To zrezygnujcie z wszystkich przywilej jakie macie i zapie*** cały rok po 8h!!!!!!! Wtedy w czasie szkolnym przygotujecie lekcje i sprawdźcie sprawdziany. Całe wakacje i ferie będziecie mieć czas na przygotowanie zajęć na cały rok!!!! Płakać się chce ze Wy tak podłe się zachowujecie. Ja muszę zapi*** nieraz po 12h żeby mieć 2000zl na rękę ani urlopu ani nic. Jest ciężko A Wy wiecznie narzekacie jaka to macie ciężka pracę mam dość tego tak jak i większość ludzi. Nie macie sumienia ani serca!!! Jesteście zwykłymi karierowiczami którzy chcą jak najwięcej kasy za jak najmniejsza ilość godzin!! Jak mają się poczuc ludzie którzy zap*** ja tak samo jak ja? Jak możecie im spojrzeć w oczy? Ja się pytam. Też mam dzieci na utrzymaniu i za*** muszę!!! A Wy co? Jeszcze raz się pytam!!!!????
esbek01.04.2019, 20:34
Przede wszystkim nauczyciel nauczycielowi nierówny! Ciężko porównać nauczyciela polonistę z wychowania fizycznego, niby jeden i drugi ma pensum 18, ale ten drugi wychodzi ze szkoły i ma wolne, a pierwszy...

Najbardziej co mnie denerwuje u nauczycieli to ich ego o niewiadomo jakim wykształceniu, ilości kursów itp itd...większość kursów przespana, a studiowanie różnie wygląda - czasami najważniejsze są po prostu opłaty. W dzisiejszych czasach nie tylko nauczyciele muszą się dokształcać...

Jak ktoś skończył studia pedagogiczne nikt go nie zmusza do emerytury być nauczycielem! Zawsze można zmienić pracę, przekwalifikować się i dobrze na tym wyjść!
murzyni we własnym kraju01.04.2019, 20:32
Jeżeli dostają takie "kokosy" jak u Watychy w urzędzie to się nie dziwię że strajkują. Za takie grosze to nawet nikt w dzisiejszych czasach nie pójdzie sprzątać.
Wojtek01.04.2019, 20:12
Wójt Poronina krytycznie ocenia decyzję o terminie protestu przypadającego na czas egzaminów. Jak sama mówi, jeszcze niedawno sama była nauczycielką i właśnie przede wszystkim dlatego nie zgadza się z takim terminem. - Każdy pracownik ma prawo do strajku i tego nie kwestionuje - mówi wójt Żegleń. - Nie byłabym jednak w stanie powiedzieć uczniom, że po latach nauki mogą mieć problem z egzaminem. Nauczyciele muszą zdać sobie sprawę, że przez takie zachowanie stracą szacunek wśród uczniów - podkreśla.
klin01.04.2019, 20:09
Dobre sobie. Gratuluję poziomu dyskusji. Przemawia za wami zazdrość i zawiść. "A to Polska właśnie".
O błędach w waszych wypowiedziach nie ma nawet co pisać.

No cóż, profesorze. Nie gwarantuj, bo się tylko ośmieszasz. Osobiście znam wielu świetnych byłych nauczycieli, którzy odeszli z zawodu.
Powyrzucajcie, pozwalniajcie nauczycieli, pozatrudniajcie tych "specjalistów" znających się na uczeniu. Powodzenia.
Claus Barbie01.04.2019, 19:57
Pracuje za 12zl/h,po 20 latach roboty po 12h/dziennie świątki, piątki i niedziele.Jak ja się idę upomnieć o złotówkę podwyżki to mi mówią że jak nie pasuje to się zwolnij.Ja myślę żeby odpanstwowic ten k*** dołek to się skończy rumakowanie.
Dziecko też człowiek01.04.2019, 19:55
Zlikwidować kartę nauczyciela i dać podwyżki. Walczą o godność nauczyciela, dobre. Oni sami swoją godność niszczą stosunkiem do pracy i do dzieci.
Nuka nie laptop01.04.2019, 19:54
Nauczyciele 99 procent wpisow,to wpisy prostakow.Taka prawda.
Abc01.04.2019, 19:51
Drzwi szkoły szeroko otwarte, więc zapraszamy, też będziecie kochani komentujący mieli duuuuuużo wolnego, odwagi!!! Jeszcze można dzieci w domu uczyć i przychodzić na egzaminy , Polska wolny kraj!!!! Zawsze można zostać nauczycielem.
Saba01.04.2019, 19:50
Drodzy komentujący negatywnie. Plujcie, plujcie ile wlezie na nauczycieli , to przeciez nie wasza wina tylko tych nierobów , ze wam w życiu nie wyszło, ze malo osiagneliście, że nie pracujecie albo pracujecie za najniższa, że wasza praca was nie cieszy, ze musicie brać zasiłek z opieki, rodzić kolejne dzieci dla 500 zl, że pół dnia siedzicie na wsi albo u kolezanki w bloku na kawie, że musicie poświecać swój czas żeby pouczyć wasze malo bystre dzieci, bo same nie potrafią zrobić zadania. Plujcie ile wlezie tylko wiedzcie że wasze dzieci będą takie jak wy. Aha i nie zapomnijcie z tego się wyspowiadać, bo jedyna wasza rozrywka to plucie i chodzenie do kościoła. Pamiętajcie Bóg jest miłosierny i wam wybaczy.
Wojtek01.04.2019, 19:34
Codziennie czytam stanowiska nauczycieli jacy to oni biedni, jak ciężko pracują, jaka niewdzięczna praca. Mam już tego dosyć. Wszędzie półprawdy i naciąganie, aby tylko zabrzmiało dramatycznie.

Skoro zarabiacie od około 2 do 3 tys. zł na rękę, to oczywiście nie wspominacie, że Wasza praca trwa 18 godzin tygodniowo (18x45 min., bo na przerwach tylko czasem macie dyżur), wakacje dwa miesiące, ferie, przerwy świąteczne - ogólnie w ciągu roku pracujecie 185 dni. A pensja jest za wszystkie miesiące, plus " tzw. 13", plus bony na święta, plus "wczasy pod gruszą" itp. Ale przepraszam, to nie dochód.

Nie, tego nikt nie dostaje, albo "ups" zapominacie, bo to nie istotne.

Taki wysiłek uczyć te nieznośne dzieci, bo kiedyś klasy były po 37 osób, a teraz są po 25 i to za dużo.

Urlop na poratowanie zdrowia, darmowe wyjazdy na wycieczki a raczej sponsorowane przez rodziców, a jakże zagraniczne!!!

Pracujcie 40 godzin tygodniowo, miejcie 26 dni urlopu i wtedy się porównujcie do ludzi pracujących w outsourcingu czy Lidlu.

Szczycicie się tym, że jesteście wykształceni - no powiem, że owszem. Natomiast Ci nauczyciele po szkołach pedagogicznych niekoniecznie. Niestety w Polsce jest tak, że trafiają tam w większości ludzie, którzy nie dostali się na uniwersytety czy szkoły techniczne. Jest to przykre ale prawdziwe. Dlatego też nie rozumiem, skąd pomysł że wszystkim WAM należy się podwyżka.

Dlaczego niby, za sam fakt bycia nauczycielem? Zawód jak każdy inny, decydując się na niego wiedzieliście jakie są warunki. Obecnie po 10 latach braku podwyżek dostaniecie je, no ale to mało... dają palec trzeba ciągnąć rękę.

Co to w ogóle jest, jak strajk ,dorośli, tacy wykształceni, obyci ludzie, zrzucają na głowy swoich wychowanków w ich pierwsze w życiu egzaminy.

Super pomysł rodem z PRL-u jak sam Wasz przewodniczący. Albo nie dajcie dzieciom promocji do kolejnej klasy, bo i po co im, najlepiej zamknąć szkoły, Was zwolnić i wtedy będzie lepiej. Jakiś skutek strajk przyniesie.

Zaproponujcie wreszcie coś rozsądnego, a nie tylko krzyk i straszenie.

Dlaczego na przykład Wasze zarobki nie powinny być uzależnione od wyników uczonych dzieci? A nie stażu pracy, pseudo-kursów i oceny kolegów ze szkoły?

Masz olimpijczyków, umiesz zmotywować dziecko zarabiaj i 8 tys., bo wtedy widać, że Ci się chce, że potrafisz i tylko tacy nauczyciele powinni być w szkołach!

Sami odbieracie sobie resztki szacunku, jakimi Was, my rodzice, darzymy. Reforma trwa drugi rok - i oczywiście tylko dzieci i ich rodzice mają ponieść jej ciężar. W poprzednim roku, ani w poprzednim semestrze nie było dogodnej daty do strajku. Gratuluję!

Może zróbcie go w wakacje, wtedy będziemy wiedzieć, że walczycie o swoje, a nie przeciwko naszym dzieciom!

Na koniec taki absurd: serwujecie nerwową atmosferę dzieciom zdającym po raz pierwszy egzaminy, a w zamian organizujecie im lekcje radzenia sobie ze stresem.

Wiele akapitów już skasowałam, pozostawiając te najlżejsze, bardzo mi przykro, ale wywołujecie same negatywne uczucia w tej chwili u ogromnej większości rodziców.

Będziemy pamiętać!

Ewa
maverick01.04.2019, 19:25
Zaledwie połowa szkół opowiedziała się za przystąpieniem do tego strajku. Dyrektorzy strajkujących szkół zapowiadają zorganizowanie zajęć dla uczniów w czasie strajku. Wielu dyrektorów, wiedząc od dawna o planowanym na 8 kwietnia strajku, właśnie na ten dzień zaplanowało parodniowe wycieczki z uczniami i będzie tak, że opiekujący się w dniach strajku nauczyciele po powrocie z wycieczki zdecydują dopiero a posteriori czy byli za czy przeciw strajkowi, jednak na dzień dzisiejszy ci nauczyciele udający się na wycieczki to łamistrajki. Nie tylko oni złamią ten strajk od środka, ponieważ wielu nauczycieli "załatwi" sobie na ten czas zwolnienie L4 od lekarzy (jak oni będą godzić honor o który za pomocą strajku rzekomo walczą z faktem że poniżają się przed lekarzami, którzy to lekarze wypisując im zwolnienia L4 będą niejako licencjonować ich strajk, to jest osobna sprawa). Nauczyciele to naprawdę ludzie ze skomplikowaną konstrukcją psychiczną, a i logika u nich co nieco szwankuje. Gremialnie zagłosowali za strajkiem na zasadzie że niech tam, niech ktoś za nich zastrajkuje, ale sami przezornie zorganizowali ze swoimi klasami, których są opiekunami, kilkudniowe wycieczki gdzieś daleko od szkoły żeby w te dni kiedy wszystko będzie się decydowało być w pracy ale nie pracować w szkole. Dyrektorzy szkół poszli w tego typu wybieg z wycieczkami na czas strajku, a zatem szkoła jako instytucja jest przeciwna strajkowi, większość nauczycieli wykombinowała wycieczki lub pójście na L4. Panie i Panowie, strajk nauczycieli AD 2019 na Podhalu za sprawą tchórzostwa samych nauczycieli praktycznie już można uznać za gigantyczną kompromitację.
Pll01.04.2019, 19:22
Pozwalać na ich miejsca nowych zatrudnić jest tysiące nauczycieli którzy zostali zwolnieni z braku miejsc pracy a ci niech strajkujących tyle wolnych dni w roku mają człowiek w niedzielę musi pracować żeby zarobić na opłaty a oni pierza w stołek i strajków się zachciewa
rom01.04.2019, 19:21
"W naszym proteście nie chodzi tylko o pieniądze, ale o deptanie godności nauczyciela".....a gdzie w tym wszystkim dzieci!?!?..... smutne....
Profesor01.04.2019, 19:11
Sprywatyzować szkoły, a za połowę obecnych poborów będą robić. Gwarantuję Wam.
Nauczycielka01.04.2019, 19:07
Jestem nauczycielką od 6lat. Zarabiam 1800zl na rękę. Pracuję w mieście, więc nie ma żadnych dodatków wiejskich czy innych. Nie pracuję 40 godzin w tygodniu, ale codziennie w domu na przygotowanie lekcji, sprawdzianów itp spędzam ok 2-3godzin. Prawda jest taka, że nikt nie liczy na 1000zł podwyżki, ale jakby dali 500zł netto to byłoby dobrze. Wszystkim tym, którzy zaraz zaproponują mi zmianę pracy, powiem tyle, że już w tym momencie brakuje nauczycieli wielu przedmiotów (nie wszystkich), więc za kilka lat sami będziecie uczyli swoje jakże wspaniale i grzeczne pociechy.
baciok@01.04.2019, 19:02
Dla komentujących. Trzeba sie było uczyć i iść pracować do szkoły.
Popieram nauczycieli.
Kasy jest podobno w bród jak mówili czołowi politycy PiSu.
Nauczyciele sprawdzają.
Do Jan01.04.2019, 18:57
Przeczytaj sobie post Mądrego i innych,wyjdź na ulicę posłuchaj co jest wygadywane na nauczycieli,jak nakręca się spiralę nienawiść na nauczycieli.
Jogi01.04.2019, 18:56
Skoro nauczyciele mają tak dobrze, to zamiast rzucać tutaj hejtem to zapraszam do szkoły gdzie będziecie Państwo musieli stawić czoła właśnie takim rodzicom, którzy napisali komentarze poniżej, jak i ich dzieciom, które mając takich rodziców i takie opinie jak te zaprezentowane tutaj, są jeszcze gorsze.
Wojtek01.04.2019, 18:51
pol,bardzo Ci dziękuję,ale właściwie także wszystkim komentującym i przywołujących nauczycieli do rozumu,którzy chcą zrobić tylko zadymę i negatywny teatr.Niech nauczyciele też do tej swojej wojenki nie mieszają Pana Boga,bo to jest ohydne i uwłaczające.
Won nieroby01.04.2019, 18:51
Na wsiach klasy mają po 10ciu uczniów i oni jeszcze chcą podwyżek. Przychodzi na 8 rano a o 13; 30 wychodzi ze szkoły, a rodzic siedzi z dzieckiem nad zadaniami domowymi. To 1000zł to powinien dostać rodzic który uczy w domu za nauczyciela.
miodek01.04.2019, 18:47
"na prawdę"? Chyba któraś z pań polonistek może dorobić na korepetycjach...
z Edukowana01.04.2019, 18:42
ZNP i SZANOWNI NAUCZYCIELE. POczytajcie posty poniżej i opamiętajcie się. Przewróciło się Wam w głowach i nie tylko.
oskar5101.04.2019, 18:35
Oczywiście nauczycielom nie chodzi o pieniądze ??? hahaha a o co ? szkoda ....że nie zażądaliście 5 tyś podwyżki . Kto depcze waszą godność sami jakością pracy, wynikami uczniów i obecnym postępowaniem doprowadzacie do tego . Tylko 40 g tydzień pracy i 26 dni urlopu. Wam jest zawsze zle a gdzie byliście razem z waszym politycznym szefem jak poprzedni rząd zamroził wam pobory. Teraz możecie strajkować i nie przeprowadzać egzaminów łącznie z maturami. Społeczeństwo wam to zapamięta !!!!!!!!
pol01.04.2019, 18:05
A może nauczyciele zrozumią emerytów,którzy mają po 1000złotych świadczeń i nic poza tym.Myślę,że rząd stopniowo będzie zwiększał poszczególnym grupom pracowniczym świadczenia.Na ile będzie go stać . O jakiej godności mówi p.prezes? Godność to stracicie teraz jak zaczniecie strajkować,dbacie tylko o swoje interesy a nie o dobro szkolnictwa,targujecie się o mamonę jak przekupki,i to ma być ta Wasza godność? Mądre szkoły nie będą strajkować i uczniowie bez stresu będą melii wakacje o czasie.Zwolnić podjudzaczy ,niech szukają lżejszej pracy !
Mądry01.04.2019, 17:53
Niech protestują w wakacje nieroby.
nauczyciel, który nie ma pleców01.04.2019, 17:50
To jest chore!!!
Nauczyciele mają najlepiej, a wcale na to nie zasługują!!
8 miesięcy pracują reszta wolne!!
Jak im nie pasuje szkoła, to do marketu do roboty!!
Piotruś01.04.2019, 17:48
Jakoś nie pamiętam żeby za PO nauczyciele strajkowali a likwidowali szkoły i zamrozili im podwyżki. Dla mnie to żałosny protest i tu nie chodzi o podwyżkę tylko o rozbicie budżetu aby nie było pieniędzy na 500+ i 13 emerytury.
Ja01.04.2019, 17:48
ZNP to skansen komunizmu. Wstyd. Protestować można ale pod takim szyldem to jest dopiero upadek godności nauczycieli.
Ann01.04.2019, 17:46
Ciekawe ilu nauczycieli weźmie udział w strajku, a ilu pójdzie taktycznie na L4..
Wyborca01.04.2019, 17:45
Domaganie się okolo 2500 zl podwyżki bo jak nie to dzieci nie będą miały egzaminów to chamstwo i bezczelność a nie ostateczność.
Syn nauczycielki01.04.2019, 17:43
Gdzie było ZNP gdy likwidowano gimnazja, a nauczycielom także członkom ZNP zaczęło brakować godzin? Była jakaś akcja w obronie tych ludzi? Czy ZNP jest przygotowane na ewentualne sprawy sądowe wkurzonych rodziców, których dzieci mogą mieć kłopoty z egzaminami, stres, niepewność, zapewnienie opieki.. Czy nauczyciele są świadomi, że nie będą mieć zapłacone za okres strajku?
Jan01.04.2019, 17:29
Proszę o przykłady deptania godności nauczyciela. I jak rząd ma temu przeciwdziałać. Skończyłem 7 lat temu szkole. Większość nauczycieli na niewiele zasługiwala a chodziłem do goszczyńskiego. Tam fizyki nie ma, wf to tylko kopanie w piłkę, nauczycielki angielskiego nie znały słówek, nauczyciele nie znali regulaminu szkoły i go łamał jeszcze obrażając uczniów chamski tekstami, już była nauczycielka geografia obrażał uczniów nazywając ich białymi cyganami. I wy chcecie protestować?
obiektywny01.04.2019, 17:23
Dlaczego nauczyciele na nas rodzicach wymuszają podpisywanie świstków jakoby nasze dzieci miały zostać w domu a my rodzice mielibyśmy się solidaryzować z tym strajkiem. Dzieci boją się co powiedzą nauczyciele i inne dzieci. Szantaż??? Nie ładnie nauczycielu i nauczycielko
Ewa01.04.2019, 17:21
Czemu ostateczność? Nauczyciele dostaja podwyżki. A biorąc pod uwagę ile czasu pracują to zarabiają najlepiej w całej Europie Środkowej i niewiele mnie niż na Zachodzie. A domaganie się nie realnego czyli od 1000 do 2500 zł podwyżki dla nauczycieli w zależności od stażu pracy to tylko chęć zrobienia zadymy.
Robert01.04.2019, 17:17
Żądanie ponad 2000 zł podwyżki to kpina(chcą podwyżki 1000 zł kwoty bazowej to dla najlepiej zarabiających nauczycieli oznacza około 2300 zł. podwyżki). Wiadomo że tak duży pieniędzy nie ma. Po co to?
Może Cię zainteresować