06.04.2019, 12:37 | czytano: 4208

Opłaty za ścieki pójdą w górę? Przed PPK duże inwestycje i niepewność z powodu rosnących cen

Kierownictwo Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Nowym Targu nie chce na razie komentować informacji o planowanych podwyżkach. Faktem jest jednak, że spółka rozpoczyna wielomilionowe inwestycje, a koszty jej działalności rosną. Prezes Janusz Tarnowski dodaje, że jeśli na terenie Podhala nie powstanie instalacja do przetwarzania odpadów pościekowych, może być trudno utrzymać obecne ceny.
W najbliższych trzech latach PPK wyda około 50 milionów złotych na inwestycje. Uda się to dzięki dotacjom, jakie spółka otrzymała z Unii Europejskiej. Wśród planowanych zadań są m.in. rozbudowa kanalizacji w gminach Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Nowy Targ oraz rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Czarnym Dunajcu, Kluszkowcach, Krościenku n/D, Trybszu i Frydmanie. PPK zamierza też zlikwidować oczyszczalnie w Murzasichlu i Maruszynie. Na część inwestycji ogłoszono już przetargi i podpisano umowy z wykonawcami, kolejne są w trakcie przygotowywania dokumentacji przetargowych.
W marcu udziałowcy Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Nowym Targu spotkali się, żeby omówić sytuację spółki. Na zebraniu wspólników, prezes Janusz Tarnowski przekazywał informacje dotyczące problemów związanych z rosnącymi w ostatnich miesiącach kosztami działalności spółki. Dotyczą one między innymi znaczącego wzrostu kosztów zakupu energii elektrycznej i zagospodarowania powstających komunalnych osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków. W przypadku kosztu zagospodarowania osadów, od początku roku cena za zagospodarowanie jednej tony wzrosła z 60 do 390 zł. - Padła informacja, że spółka będzie musiała przeprowadzić ponowną kalkulację taryf, czyli podrożeją ścieki z tego właśnie względu – poinformował na ostatniej sesji burmistrz Grzegorz Niezgoda.

W podobnym tonie sprawę przedstawił radnym Czarnego Dunajca wójt Marcin Ratułowski. - Cena osadów pościekowych rośnie w górę i prawdopodobnie odbije się to na taryfie. Możliwe jest zwiększenie taryfy w gminie Czarny Dunajec o kwotę około 2 zł – powiedział na sesji.

Prezes PPK Janusz Tarnowski uspokaja, że na razie trudno jeszcze ocenia jak rosnące koszty wpłyną na ceny za odbiór ścieków. Pomimo, że od nowego roku spółka płaci za energię elektryczną ponad 40% więcej niż do tej pory, to wciąż brak jest rozporządzenia wykonawczego do ustawy w sprawie cen prądu, pozwalającego zatrzymać wzrost ceny energii elektrycznej w tym roku. – To, jakie będą taryfy, pokażą najbliższe miesiące. Choć, z uwagi na rosnące koszty, wzrost taryf jest nieunikniony. Coraz trudniej jest utrzymać obowiązujące ceny – wyjaśnia Tarnowski i dodaje, że "jeśli na terenie Podhala nie zbudujemy wspólnie z gminami instalacji do przetwarzania odpadów pościekowych, to przy ciągle rosnących kosztach wywozu i odbioru osadów przez firmy spoza Podhala, i przy coraz bardziej rygorystycznych przepisach środowiskowych, ceny za ścieki będą rosnąć".

ao/r/
komentarze
spec09.04.2019, 13:50
Przy dotacji unijnej jej wysokość powinna być obniżona o planowane wpływy. Ale to powinno wyjść na etapie złożenia wniosku o dotację, a szczególnie bada się przepływy finansowe (koszty, przychody, amortyzację, wartość rezydualną) w załączniku do wniosku analiza finansowa i ekonomiczna. Także myślę, że to już jest poustalane skoro podpisano umowę o dotację z UE.
Podatnik08.04.2019, 05:33
Grażynko , ale o co Ci chodzi , taka jest prawda. To Watycha to może Psl owiec? Słucham, a może Korwinista, to czysty POwiec , po owocach ich poznacie, i widzimy owoce. Widzisz to Grażynko?
Dociekliwy07.04.2019, 17:30
No to panowie Prezesi
Nie macie co robić to suszcie nasze "g***" i będziemy nim opalać.
Sprzedacie po promocyjnej 500 za tonę i jeszcze zarobicie. Dowóz w cenie!!
Trzeba wam mówić, co macie robić?
A no nie, bo za cudze pieniądze dobrze się gospodarzy, co nie??
Poza tym nie wiem, nie jestem pewien, czy jak inwestycja dofinansowana z UE, czy możecie wliczać w taryfę?
Może powinien tym tematem się ktoś zająć??
A przy okazji przypominam, co chyba wszyscy wiedzą, oprócz was, że jesteście spółkami miasta (gminy) musicie nas golić z kasy??
Grażyna07.04.2019, 14:46
do podatnik
czy Ty nie możesz zrozumieć że nie wszyscy są albo PO albo PIS, ani inna partia. Tak ciężko Ci to zrozumieć ???
Rak07.04.2019, 12:57
Jak drogi prąd, to dlaczego nie wybudujecie instalacji biogazowej na oczyszczalni ścieków w N.T-u, i będziecie mieć prąd gratis, do tego nadwyżki sprzedawać do sieci, fundusze europejskie dają na to pieniądze, tylko trzeba po nie sięgnąć panie prezesie
Podatnik07.04.2019, 00:23
Zmeczony,
Gowin to POwiec tak jak i obecni w NT, Liszka Pisowiec i tyle, od 4 kadencju rzadzi PO w NT , Co widać , słychać i czuć. A teraz jeszcze kredyty na spłatę kredytów. Także już niedługo znowu śmieci, ścieki, czynsz, i inne do góry. Tak się bawią urzędasy w NT. No niestety.
dostawca06.04.2019, 21:06
Wszystko drożeje nie tylko ścieki np. koncesje na sprzedaż gazu butlowego wzrosły bez uprzedzenia dostawców o 500 procent ale o tym cisza.
Olo06.04.2019, 20:12
Dobrze że jeszcze nie mam kanalizacji tylko ścieki wywoże sąsiedzi się podłączyli teraz narzekają że rachunki coraz większe a gdzie tu inne opłaty zwariować idzie wygoda wygodą to fakt ja tam wolę wywozić szambo a nie użerac się z urzędasami
hubkawygra06.04.2019, 19:26
ludzie trzeba zrobić jak na Hubie maja przydomowe oczyszczalnie i wszystko idzie fosą do jeziora a tu nikt się za to nie wezmie tylko scieki podnosci skoro kiedys przedstawiciel powiedział im wiecej przyłaczy tym wiecej kasy maja a tu na hubie kasa leje się fosa do jeziora dlaczego nie zrobią liczników każdemu mieszkańcowi na wodę i kasować ich ile wody tyle za ścieki niech płacą i wiadomo kto ile zużył wody a nie ze on sobie raz na 5 lat wywiezie scieki ludzie gdzie tu sprawiedliwość??
jo anna06.04.2019, 19:25
dobra zmiana :) ścieki +
Zmęczony06.04.2019, 17:12
Podatnik:
Jakoś Watychy na spotkaniu POwców nie widziałem, za to z całą świtą był na wizycie Gowina...... Watycha to Siarkowiec,jak Faber. Za to Boguś to gowinista. Na Podhalu nie ma PO, nawet Jasiu Smarduch już w Porozumieniu;)
wodnik06.04.2019, 16:28
jeżeli koszt zagospodarowania osadów wzrasta z 60 do 390 zł, to trudno aby ceny dla mieszkańców nie szły w górę. Rząd podnosi po cichu opłaty, prąd drożeje, paliwo drożeje, ludzie chcą więcej zarabiać, składki na ZUS idą w górę, słowem wszystkie koszty firm idą w górę, nie tylko w PPK A minister ochrony środowiska twierdzi że " wysoka opłata marszałkowska ( to niby podatek za śmieci i odpady) powinna mieć pozytywne oddziaływanie na postępowanie z odpadami komunalnymi." . Podziękujcie dobrej zmianie. Zanim dostaniecie 500+ musicie sami je zapłacić.
Podatnik06.04.2019, 16:06
Andrzej 48 ,
samorząd jest POwski, zapytaj Watyche, śmieci do góry o 80 procent, czynsz do góry, (rudy *** tez mial vatu nie podnosić), jakby był, Pisowski bodajże Liszka? To by nie było takiego złodziejstwa, już krew człowieka zalewa,ale coscie wybrali to macie i nie kwiczec.
aha06.04.2019, 15:55
To wszystko to tylko dalszy sposób na zniewolenie ludzi. Pierwsze zakładają oczyszczalnie ścieków za publiczne pieniądze a następnie robią prywatne spółki z nich. Ludzie tylko dostają coraz większe rachunki. Tu potrzeba prawdziwej rewolucji !
janek06.04.2019, 15:38
Trzeba z powrotem odkopywac zasypane szamba duzo taniej było !!! raz na 3 miesiace placilem 150 zł za wywoz calej zawartosci a tera co?? 300-400 zl.
takitam.06.04.2019, 15:32
dobry gazda tak gazduje, ze dudkow starcza mu na wszystko. a jak braknie w tym miesiacu, to to cos kupi se w przyszlym. tak to powinno dzialac. jesli ktos nie daje rady i chce zdzierac z lowiecek, to cza bata i po portcyskach ....!!!
Bob06.04.2019, 15:23
Wszystko w górę prócz wypłat będziemy ino robić na opłaty i podatki i prywatnie się leczyć bo na NFZ nie ma co liczyć normalnie ręce opadają dziwić się ludzią że w depresję popadają !!!!
wk.....y06.04.2019, 15:19
niech tylko spróbują
Andrzejx4806.04.2019, 14:22
No i mamy obietnice bajkopisarza Morawieckiego iż koszty elektryczne nie zrosną i co się okazuje dojna zmiana tylko opowiada dupereli a i tak robią co chcą koszty elektryczności już wzrosły o 40 procent nadal popierajcie dojną i kłamliwą zmianę
Alfred Jonatan Kwak06.04.2019, 13:59
Oczyszczalnie powinny wrócic do gmin jak za dawnych lat było wystarczy zobaczyć tam gdzie odeszli od spółki PPK ile teraz ścieki kosztują poza spółką PPK a wracajac do umowy która była podpisana z gminami to ona juz dawno upłyneła i dlaczego wójtowie nie chcą zabrać co swoje kiedyś było ludzie trzeba cisnać na władze Gmin aby im to spowrotem zabrali bo juz za nie dułgo w maju 1m3 ścieków bedzie kosztował prawie 20 zł
turpik06.04.2019, 13:47
To niech się pracownicy wezmą za prace na oczyszczalniach a nie na flis pedzą albo w domu siedza a tam r*** to nie trzeba bedzie modernizować
mozloza06.04.2019, 13:13
macie tu swoje PiS

Partia daje partia zabiera
polityka06.04.2019, 12:59
pensyjki sobie chcą podnieść
bacus206.04.2019, 12:54
haha widze ze słynny podhalański menager dalej działa......jak zwykle trzeba obciazyc mieszkanców wyzszymi opłatami zeby było na ogromne pensje menagera i spólki........gdzie są wojtwie reprezentujacy mieszkańców i ich interesy
Azyl06.04.2019, 12:42
Janusz cudotwórca. Na koniec wyprzeda majątek jak w Polskich Tatrach. Niech powie ile zaoszczędził na współpracy z miastem i obniżeniu cen dla PPK przez MZWiK de faktomdopłacaniemorzez mieszkańców miasta do gminnych ścieków.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl