05.05.2019, 12:31 | czytano: 1753

Tancerze, śpiewacy i muzykanci walczą o "Polaniarskie zbyrcoki" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
KOŚCIELISKO. Od wczoraj w Domu Ludowym w Kościelisku trwają przesłuchania konkursowe w ramach 27. Przednówka w Polanach. Na scenie prezentują się grupy nie tylko z Podhala, ale i Orawy.
- Do konkursu stanęło około 40 grup. Mamy bardzo dużo grup młodzieżowych, co nas bardzo cieszy, bo oznacza, że dużo młodych ludzi uczy się grać i śpiewać - mówi Małgorzata Karpiel Bzdyk. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej dodaje, że najliczniej reprezentowana jest grupa muzyk w przedziale wiekowym 14-18 lat.
W ramach przeglądu przewidziano następujące kategorie: obrzędy weselne z udziałem pytacy, starościny, druhen i drużbów (wiek uczestnika musi być dostosowany do pełnionej funkcji, a występ powinien zawierać tradycyjne elementy: śpiew, taniec, gwara, odzienie), przegląd śpiewu pasterskiego (soliści i grupy), gra na instrumentach pasterskich (soliści i grupy), przegląd muzyk młodzieżowych (dla kapeli w składzie 3-4 osobowym), przegląd muzyk dorosłych (uczestnicy wykonują repertuar na tradycyjnych instrumentach: skrzypcach, basach, złóbcokach).

Nagrodami są złote, srebrne i brązowe zbyrcoki oraz regulaminowe nagrody rzeczowe w postaci: Nagrody Wójta Gminy Kościelisko, Nagrody Dyrektora GOKR Kościelisko i Nagrody Prezesa Związku Podhalan O/ Kościelisko. Laureaci Przednówka w Polanach są rekomendowani do udziału w "Sabałowych Bajaniach" w Bukowinie Tatrzańskiej

Organizatorami Przednówka są: Wójt Gminy Kościelisko, Związek Podhalan Oddział Kościelisko i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko przy wsparciu OSP Kościelisko.

s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
~Anka07.05.2019, 07:36
Muzyka się sama broni? Z tym bywa różnie na konkursach.
Widz06.05.2019, 20:49
Nie ma potrzeby niczego udowadniać, dobra muzyka sama się obroni.
Ani nie uciyko ani siy nie boi06.05.2019, 17:44
Dla zainteresowanych Państwa, oprócz wspomnianych osób w skład jury wchodziły 3 inne osoby. Dwie wymienione osoby nie brały udziału w ocenie zespołu, a głosy pozostałych członków komisji były jednogłośne.
obiektywni?06.05.2019, 15:14
Do Organizatorów. Nie można być sędzią we własnej sprawie. Skład wygrywający jest oceniany przez ojca i menadżerkę zespołu. To ma być obiektywna komisja??? Totalna kompromitacja tego przeglądu.
:(05.05.2019, 17:54
Jury na przeglądach i konkursach podhalańskich niestety jest bardzo stronnicze, znajomości i kumoterstwo.
Uczestnik05.05.2019, 13:14
Pani z Dunajca w jury ? Jakaś porażka ...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl