07.05.2019, 14:00 | czytano: 4949

Nowe porządki w rabczańskim szpitalu. Pracownicy tracą dotychczasowe stanowiska i przywileje

Nowy dyrektor Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju zmienia zasady wynagradzania obowiązujące za rządów jego poprzedniczki. Różnego rodzaju zmiany organizacyjne objęły kilkudziesięciu pracowników. Część straciła dodatki motywacyjne, części zmieniono umowy, a cześć pozbawiono funkcji kierowniczych i dodatków. Najbardziej "ucierpiała" administracja.
Witold Latusek wprowadził w rabczańskim szpitalu rządy twardej ręki, rozbijają, jak mówi, układ towarzyski po swojej poprzedniczce Małgorzacie Skwarek. Wszystko po to, by przywrócić zadłużonej placówce płynność finansową.
- Dotychczasowa struktura organizacyjna spółki, w części obejmującej tzw. administracyję, składała się z 8 działów i sekcji. Zatrudnionych było 17 osób, w tym 9 na stanowiskach kierowniczych - opisuje prezes szpitala. - Niezgodnie z obowiązującym w spółce Regulaminem Wynagrodzenia 3 osoby były kierownikami jednoosobowych sekcji (czyli dla samych siebie), 3 osoby były kierownikami sekcji dwuosobowych. Wszystkie te osoby otrzymywały dodatki funkcyjne (20-30% wynagrodzenia zasadniczego), stałe dodatki motywacyjne oraz jednorazowe dodatki motywacyjne. Średnie miesięczne wynagrodzenie tej grupy zawodowej wynosiło 6270,00 zł (tylko dlatego, że wynagrodzenie dwóch osób znacznie odbiegało od pozostałych zaniżając średnią).

11 kwietnia ze spółką, na własną prośbę, pożegnał się główny księgowy. - Pozostałe osoby zostały poproszone o przedstawienie propozycji nowej struktury organizacyjnej. Niestety, było to zadanie przekraczające możliwości pewnego układu towarzyskiego - mówi prezes. - Dlatego po ponad dwutygodniowej obserwacji, ocenie kompetencji i przydatności poszczególnych osób dla spółki, podjąłem decyzję o wprowadzeniu w dniu 29 kwietnia zmian organizacyjnych. Uporządkowałem strukturę organizacyjną w zakresie wyraźnego podziału na podstawową działalność medyczną i działalność wsparcia, stanowiącą koszty ogólne spółki. Zredukowałem ilość działów i sekcji, w części administracyjno-technicznej do 4, którymi będą kierowały 4 osoby - wylicza.

Jak informuje, w ostatnich dniach kwietnia podpisał z 4 osobami porozumienia zmieniające warunki umowy o pracę, 2 osobom wręczył wypowiedzenia zmieniające warunki umowy o pracę, z 4 osobami rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem. - W tych dniach cofnąłem również stałe dodatki motywacyjne przyznane 29 osobom, w tym 9 z administracji. Uznałem, że dodatki motywacyjne powinny być elementem mobilizującym a nie ukrytym, stałym elementem wynagrodzenia (obejście tzw. widełek płacowych) - dodaje.

r/
zobacz także
komentarze
rab08.05.2019, 12:50
Jednego nie rozumiem.Przecież przez 12 lat była opozycja w radzie miasta,czy ona nie wiedziała,nie mogła się dobrać do tych mega kierowników samych dla siebie? Niektórzy radni z tej starej bandy są w radzie,może oni nam coś wytłumaczą,nie muszą się bać ani prezes ani ex burmistrz.
avivat08.05.2019, 08:48
Panie Dyrektorze! Jest Pan Wielki! Tak powinni działać inni tzw. samorządowcy, tworzący sitwy towarzyskie. SUPER! Proszę trzymać tak dalej, a efekty ekonomiczne na pewno będą!
maverick08.05.2019, 08:38
@ Zeb:
Tak samo, tylko w odwrotną stronę kiedyś powiedział o nauczycielach prof. Mirosław Handke, tj. że nauczyciele udają że pracują a rząd udaje że im płaci; to było 20 lat temu i tak zostało, niedawny przegrany strajk ten smutny fakt jedynie ugruntował w społecznej świadomości Polaków.
Ale tu wygląda na to, że poprzedniczka chciała przeróżnymi fortelami i kruczkami prawnymi przeciwdziałać temu teatrzykowi z udawaniem pracowania i udawaniem płacenia. I to był jej błąd, a obawiam się że mnóstwo ludzi na kierowniczych stanowiskach w instytucjach państwowych robi dalej podobnie, czyli nagina istniejące przepisy żeby lepiej swoim pracownikom zapłacić i to stąd prawdopodobnie wzięły się te stałe, a nieprzysługujące, dodatki motywacyjne i funkcyjne i kierownicy dla samych siebie, aby tylko coś wymyślić żeby więcej zapłacić żeby zatrzymać pracownika. Nagina się prawo i staje na głowie żeby przeciwdziałać malejącym wskutek rosnących kosztów życia zarobkom, ale ani mru mru zwierzchnikom, bo się podpadnie i straci stanowisko. No to na załączonym obrazku widać, i to dość dosadnie, że i tak się podpadnie i i tak straci się stanowisko, i i tak, choćby nie wiem jak się ktoś starał zostanie się zbluzganym przez społeczeństwo na ulicy i w internecie. Dlatego najwyższy czas aby przestać się mizdrzyć do zwierzchników tylko walić im kawę na ławę, a nie że wierchuszka kichnie to wszyscy na wyścigi kto pierwszy powie na zdrowie, wierchuszka coś zawali to wszyscy na wyścigi lecą z deklaracją że chętnie się podłożą i przyjmą winę na siebie, bo chcą przypunktować na przyszłość u jedynowładcy, którego łaska skądinąd i tak na pstrym koniu jeździ. Dlaczego poprzednia dyrektor nie próbowała z otwartą przyłbicą walczyć o lepsze zarobki dla swoich pracowników?
Qwerty07.05.2019, 21:33
Gdyby to nie była prawda to pracownicy by nie przyjęli wypowiedzeń z pracy bądź też ze stanowiska. Skoro wszyscy tacy święci to czemu zostały zwolnione konkretne osoby???
alik07.05.2019, 21:09
Jeszce chwilę i suma sumarum szpital w Rabce zlikwidują!!!!!. Takie działania były już od lat. A teraz to "pstryk" i problem rozwiązany!!!!I kto straci i jest w cz.... ....?
Niedowiarek07.05.2019, 20:01
Bijecie piane, a macie zerowe pojęcie o tym kto ile tam zarabiał. Jakiś mądry inaczej żąda żeby podać dane osób z administracji. Błagam! Pomyśl zanim skomentujesz!
A co do słów dyrektora to jakoś nie chce mi się wierzyć, że była taka średnia zarobków. Chyba, że wzięto pod uwagę zarobki byłej prezes.
Wątpie, w prawdziwość tych słów. /.../ A i założe się, że żadnych doniesień do prokuratury nie będzie. A w naszym kraju można bezkarnie się od złodzieji wyzywać- patrz sejm.

Nieważne jak jest gdzie indziej. Tu nikogo nie będzie Pan wyzywał. Moderator.
Pelikany07.05.2019, 19:28
Haha czego niby mam się bać? Nigdy w szpitalu nie pracowałem. Takich głodnych kawałków od nowych dyrektorków słyszałem już wiele. A w nie jednej państwowej spółce już pracowałem. I wiesz co? Żaden nigdy swojego poprzednika nie rozliczył z niczego. A jak odchodził to następny też zwalniał i takie bajki opowiadał.
zeb07.05.2019, 17:55
Ciemny lud wszystko kupi. Skończy się tym, że nie będzie miał kto pracować:) a raczej będzie udawał, że pracuje (W pewnej spółce samorządowej na Podhalu pracownik powiedział prezesowi: "wy udajecie, ze płacicie a my udajemy, że pracujemy". W pracy jest dla zusu a zarabia po godzinach.). W końcu nie będzie marnowania publicznych pieniędzy i krzykacze z for internetowych bedą zadowoleni. Dobrego fachowca w administracji czy zarządzaniu nie będzie miał w w firmie za 4k na rękę i to jest pewne. Nie twierdzę, że dotychczas pracujący byli "dobrymi fachowcami" i nie ma przymusu pracy "na państwowym". Chcesz przyciągnąć do pracy dobrych ludzi zapłać 5-6k na do ręki a będą oknami wchodzić byle do Krk. nie jechać do roboty, skończą się układziki i bumelkowanie a 1 osoba będzie wykonywała obowiązki 3 dotychczas zatrudnionych.
oli07.05.2019, 17:39
...pelikany...pomału przyjdzie czas na prokuraturę,Ty też musisz się zacząć bać.A tak wogóle,to może czas zacząć podawać imiennie,kogo zwolniono,kto został i jaki jest skład administracji( z nazwiska i imienia).Czy to tak trudno,czy to też tajemnica?
klio07.05.2019, 17:31
...ciasny wiesiek,urzędas,pelikany...chyba to jeden i ten sam- z tej zwolnionej administracji.jeżeli p.Latusek nie ma dowodów,to nie odważył by się cokolwiek napisać,bo zaraz sitwa poszła by do sądu na niego.Teraz czekamy ,jakie konsekwencje poniosąza grabienie takiej ogromnej kasy.
dobra zmiana07.05.2019, 17:28
Czy on jest z pisu
ol07.05.2019, 17:24
Ludzie,to hańba aby ktoś bez wykształcenia zarabiał więcej jak lekarz? Przez 12 lat ''doili'' ten biedny szpital,a my czekamy na lekarza pół roku.Za te ich nieprawnie pobrane wypłaty było by zatrudnionych ze 3 specjalistów.A może zrobicie sesję i zaprosicie mieszkańców i prezes z byłą burmistrz.Mieszkańcy chcą się dowiedzieć,gdzie te pieniądze i jak je odzyskać.
aaa07.05.2019, 17:18
Tak mi się wydaje że o bajeczkach piszą osoby które ciągły hajs z tego szpitala i teraz tylko czarny pr im pozostał :)
krk07.05.2019, 16:54
Do "Ciasny Wiesiek" - co teraz trzeba będzie popracować na swoją wypłatę o ile cię nie zwolnią. Dramat te dwie baby, jedna dyr, druga bur rozwaliły system. Za poklaskiwanie i ogonkiem machanie można było nieźle zarobić.
W Urzędzie też trzeba zrobić porządek.
Monika07.05.2019, 16:53
Szpital to dopiero początek, niebawem na jaw wyjdą ciemne sprawy i w innych instytucjach w Rabce. Mieszkańcy dowiedzą się w końcu jak bardzo byli "dojeni" przez ostatnie 12 lat. Szkoły, , obsługa parku, remonty dróg, rozwalanie zakładów komunalnych które miały pójść za bezcen dla pewnej firmy która miała "wyłączność" na wiele robót w naszej miejscowości,sprzedaż najbardziej atrakcyjnych gruntów,oraz wiele innych tylko cierpliwości trochę....
ciut07.05.2019, 16:44
Ten facet bajek się naoglądał. Ale pracownicy nie podarują !
Pelikany07.05.2019, 16:19
Taaaaa jasne. Ale bajeczki. Łykajcie te bajki. Jasne takie nieprawidłowości i żadnych zawiadomień do prokuratury?
Rysiu07.05.2019, 16:12
My podatnicy mamy płacić na tych nierobów myślę z tego co ten p. Latusek opowiada to powinien facet sprawę do prokuratury oddać jak ma oczywiście jaja
hehe07.05.2019, 15:22
" W tych dniach cofnąłem również stałe dodatki motywacyjne przyznane 29 osobom, w tym 9 z administracji."
"Najbardziej "ucierpiała" administracja."...kurła toż to jest "wyższa" matematyka.....
Zbulwersowany07.05.2019, 15:20
Dziwie się , że to dopiero teraz zostało zrobione.
Czy ta pani nie ma sumienia i poczucia taktu.
Na takie rzeczy można se pozwolić w zakładach produkcyjnych, które mają wysokie dochody a nie w zadłużonej placówce zdrowia.
Gdyby tak dokładniej to przeanalizować to można by ją pociągnąć do odpowiedzialności karno finansowej.
k07.05.2019, 15:13
Bardzo ładnie. Kiedy zamierzacie pociągnąć do odpowiedzialności i rozliczyć UKŁAD który tak kwieciście tu opisano? Bo z tego co przeczytałem ,to ewidentnie działał na szkodę miasta i podatnika. W związku z tym moje pytanie brzmi. Kiedy zostaną przekazane dokumenty prokuraturze?
urzędas07.05.2019, 14:52
Ale bzdury!Kolesiostwo to się dopiero zaczęło- ale pracownicy już stoją z alkomatem !
Ciasny Wiesiek07.05.2019, 14:40
Tak. Słuchajcie bajek Latuska. Celowe działanie na skłucenie załogi i zwykłe zastraszanie pracowników.
Nikt tam takich pieniędzy nie zarabiał! Niech pokaże dowody. Nie dajcie się zmanipulować! Latusek takie bajki opowiadasz Świdrowi? Jeśli ci wierzy to naprawde mi go żal...tak się dać zmanipulować.
szpital07.05.2019, 14:11
Brawo Brawo
Zobacz pełną wersję podhale24.pl