08.05.2019, 16:08 | czytano: 1847

Ochotnicza Straż Pożarna w Kluszkowcach świętowała 90-lecie istnienia (zdjęcia)

Podobnie jak my pracują, stoją w korkach, robią zakupy i próbują pogodzić życie zawodowe i rodzinne. Od innych różnią się jednak tym, że kiedy dostają sygnał o zagrożeniu, rzucają wszystko i jadą ratować ludzkie życie.
Pokrótce tak właśnie wygląda życie ochotników każdej z działających na terenie Gminy Czorsztyn jednostek strażackich. Jedna z nich obchodzi jubileusz 90- lecia powstania. Mowa o druhach z jednostki OSP w Kluszkowcach.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Parafialnym w Kluszkowcach, gdzie modlono się w intencji strażaków, którzy każdego dnia ryzykują swoim zdrowiem i życiem niosąc innym pomoc. Podczas wzruszającego kazania o. Józef Balcerowiak przypomniał zebranym, jak dużą wartością jest mundur strażacki. Mundur, który mimo trudnej historii, mimo wojen, nigdy nie został skażony polityką czy zależnościami. Mundur, który zobowiązuje do pomocy drugiemu człowiekowi nie chcąc niczego w zamian.

Refleksje te niemal odbijały się na twarzach zgromadzonych, którzy po zakończonej mszy udali się wspólnie pod remizę, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości. Uroczysty przemarsz jednostek OSP z Gminy Czorsztyn uformowanych w szyk poprowadził w rytm grającej orkiestry dętej OSP Maniowy dowódca uroczystości druh Piotr Oleś.

Tam uroczyście wciągnięto flagę państwową na maszt i minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych strażaków. Przybyłych gości powitał Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach oraz Prezes OSP Wojciech Bednarczyk. Podczas obchodów obecni byli m.in. Powiatowy Komendant PSP w Nowym Targu bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak, przedstawiciel Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie kpt. Łukasz Buczek, Przedstawiciel Posła na Sejm Edwarda Siarki Dariusz Tokarski, Wicestarosta Nowotarski Bogusław Waksmundzki, Radny Powiatowy Rafał Jandura, jak również przedstawiciele lokalnego samorządu oraz społeczności.

Po okolicznych przemówieniach nastąpiło wręczenie odznaczeń. Medalami uhonorowano druhów:
Złoty Znak Związku OSP: Wojciech Bednarczyk

Srebrny Krzyż Zasługi Orderu św. Floriana: Marek Bańka, Roman Leśnicki,

Złoty Medal: Rafał Bańka, Paweł Leśnicki, Andrzej Salamon, Jan Jandura

Srebrny Medal: Jan Bednarczyk, Bogdan Bańka, Piotr Duda

Brązowy Medal: Rafał Szczepanik, Mateusz Janczak, Damian Milaniak, Marcin Bochnak, Damian Pierwoła, Marek Winczowski, Michał Pierwoła

Odznaka Strażak Wzorowy: Piotr Siedlarczyk, Jakub Złydaszyk, Dawid Chryc, Dawid Gruca
Podczas uroczystości Proboszcz Parafii Kluszkowce O. Andrzej Gut uroczyście poświęcił nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN TGM 13.290, 4x4 BL, a Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn przekazał kierowcy jednostki OSP Kluszkowce - Romanowi Leśnickiemu kluczyki. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości gości oraz mieszkańców zaproszono do remizy na obiad oraz zabawę w rytm muzyki zespołu Feromon oraz DJ’ a Marcina.

Historia powstania jednostki OSP Kluszkowce w pigułce.

Jednostka OSP Kluszkowce powstała z inicjatywy ludzi pracujących wówczas w spółce „Kamieniołomy Miast Polskich” która eksploatowała Wdżar od 1928 roku. Głównymi inicjatorami jej powstania byli: Kierownik Kamieniołomu Pan Pacuta, Kierownik szkoły Pan Julian Sanok oraz Panowie: Józef Bednarczyk, Jakub Greczek, Wojciech Jandura, Jan Jędrasek, Wojciech Kowalczyk oraz Andrzej Zwydak. Jej pierwszym Prezesem został Wojciech Kowalczyk, a Komendantem Józef Bednarczyk. Przy straży powołano do życia orkiestrę dętą, której kapelmistrzem został Andrzej Zwydak.

Początki jak zawsze bywały trudne. Druhowie nie posiadali ani własnego pomieszczenia, ani też sprzętu, którym mogliby gasić płonące domy. Dlatego też pierwszą sikawkę ręczną na powozie konnym zakupili w ramach pożyczki w Kasie Strefczyka. Tę spłacali za pieniądze, które w kolejnych latach pozyskali w ramach organizowanych zabaw oraz festynów. W podobny sposób wyposażona została także rozwijająca się orkiestra dęta.

Kolejne lata istnienia Kluszkowskiej jednostki to nie tylko gaszone pożary, lecz także praca na rzecz lokalnej społeczności. Nim wybuchnie wojna strażacy wraz z lokalną ludnością podejmują się budowy głównej drogi przez wieś a także gmachu budynku, który w latach późniejszych stanie się Domem Kultury, w którym mieścić będą się: remiza, biblioteka oraz przedszkole. W okresie okupacji budynek przystosowany będzie częściowo jako Kaplica i tak też funkcjonuje przez wiele kolejnych lat.

Po wojnie strażacy wciąż dbają o rozwój swojej jednostki; W 1976 r. mają na wyposażeniu samochód strażacki typu S - Star 21. Czynią też starania o motopompę na podwoziu ogumionym a także pomagają przy budowie upragnionego Domu Strażaka. Ten budowany jest przy współpracy z Zarządem Gminy oraz lokalnej społeczności.

W roku 1991 Dom Strażaka zostaje oddany do użytku, czemu towarzyszy wiele radości. „Dzień dzisiejszy jest dla nas dniem doniosłym, gdyż wreszcie będziemy mieli własny Dom Strażaka z prawdziwego zdarzenia, który będzie służył nie tylko straży, ale całemu społeczeństwu” – przemawiał wówczas Prezes Jan Siedlarczyk podczas uroczystości.

W roku 1993 druhowie dostają nowy wóz bojowy oraz motopompę, która służy druhom przez kolejne 26 lat. W roku 2019, jak pisaliśmy już wcześniej OSP Kluszkowce otrzymuje sprzęt w postaci nowego pojazdu marki MAN TGM 13.290, 4x4 BL.

opr. Aneta Markus
zobacz także
komentarze
ocena z Orawy09.05.2019, 18:20
lało trochę ...
Patriota08.05.2019, 18:40
Brawo WY tak trzymać!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl