09.05.2019, 10:44 | czytano: 4964

Zastrzeżenia do OSP: Brudne samochody i brak kart pracy sprzętu

Radni gminy Łapsze Niżne wizytowali jednostki ochotniczych straży pożarnych na terenie całej gminy. Żadna jednostka nie miała kart pracy sprzętu, a niektóre samochody strażackie zastano brudne.
Komisja oceniła jednostki według skali punktowej od 0 do 5. Ogólna ocena jednostek OSP gminy Łapsze Niżne to 4 punkty. Największe zastrzeżenia dotyczyły OSP w Łapszach Wyżnych, gdzie „komisja jednogłośnie stwierdziła, że samochody są brudne, brak kart pracy sprzętu, (…) a bojowe buty skórzane są w paczkach nieużywane”. Również we Frydmanie dopatrzono się nieumytych samochodów. Z kolei w Falsztynie i w Niedzicy Zamku podkreślono, że stare samochody strażackie są sprawne, ale z widocznymi wyciekami olejów.
Sprawdzając OSP w Kacwinie, „zwrócono uwagę na bardzo aroganckie zachowanie prezesa w stosunku do komisji. Pretensje o niedostarczenie zawiadomienia o planowanej kontroli, z czym nie możemy się zgodzić, ponieważ tydzień wcześniej wszyscy byli powiadomieni o kontroli na posiedzeniu we Frydmanie. Zostaliśmy bardzo zaatakowani”, przeczytała fragment sprawozdania z kontroli jedna z radnych na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne.

ao/
zobacz także
komentarze
krakus13.05.2019, 18:17
Napisałem to co widziałem i to co słyszałem od mieszkańców, dlatego te wpisy budziły moje wątpliwości i mało tego dalej mam obawy czy są wiarygodne? Pewnie nie powinno mnie to osobiście interesować bo nie jestem mieszkańcem tej Gminy ale często bywam w Pieninach a ściślej mówiąc w Niedzicy.Samochody nie...widziałem w wymienionych trzech miejscowościach,ale remizy tak i są spoko....Martwi mnie takie opluwanie Radnych.Wójta takie zacietrzewienie OSP bo to nic dobrego nie wróży na przyszłość.w Moim przekonaniu jest to kąsanie ręki która Wam pomaga.
Strażak12.05.2019, 20:52
Krakus:
Jak Ty mało wiesz.....widzisz tylko skorupę......naprawdę nie wiesz ile jest problemów w środku. Byłeś w tych remizach?? Widziałeś te nowe auta w Falsztynie, Zamku czy w Łapszach Wyżnych?
Przykro jest jak czyta się, czy słyszy takie rzeczy.....tak się nam odwdzięczają za pracę..... Pan Komendant Gminny jak sam powiedziałeś jest radnym, pobiera kasę za to, a na sesji się nawet nie odezwał słowem w obronie strażaków..... On za kasę, my za darmo i jeszcze się nam dostaje.....bo o 1 w nocy nie umyli auta.....
Krakus12.05.2019, 10:35
O.... kolejny obrońca uciśnionych a raczej siejący zamęt swoją niewiedzą??będąc na wczasach sam widziałem pięknie wyremontowane remizy,nowe samochody,co by przeczyło twojemu wpisowi na tej stronie.Z tego wynika że Gmina dba o straże jak mało która w Kraju. Dalej z mojej wiedzy wynika że połowa Radnych Gminy to strażacy nawet Gminny Komendant jest Radnym.Jeśli zaś chodzi o Komisję to jej obowiązkiem jako komisji praworządności jest sprawdzić jak jest przestrzegane prawo.Nie może być tak,że strażacy będą sami siebie kontrolować.Zdaję sobie sprawę,że pracują sumiennie i niech tak pozostanie raczej bez głupich komentarzy.
Chilerp12.05.2019, 07:18
Taką to o to ma Wójt drużynę.....nie mająca pojęcia o niczym....zresztą jak On sam. Jaki Pan taki kram.
J@nek11.05.2019, 07:14
Do wszystkich Tych co to jadą po strażakach, aż z ciekawości oglądłem sesje. I tak kontrolę przeprowadziła komisja w której nie ma ani jednego radnego strażaka...... Więc o czym My piszemy? Ludzie nie mają pojęcia co sprawdzali...... I nie jest prawdą ze cała komisja była za, bo członek komisji, radny z Wyżnych ostro protestował. A czegoś takiego jak aparat tlenowy to nie ma w straży.....Ale komisja powiedziała że należy je wymienić......
żenada10.05.2019, 16:48
Ej boha tu....ale Ty jesteś mądry myjesz się tylko kiedy gdzieś jedziesz????to widać z jakiej miejscowości pochodzisz, człowieku nie kompromituj się i swojej miejscowości. Pisząc takie głupoty dajesz tylko powody do ośmieszania swojej osoby jak również kpiny ze swojej miejscowości przede wszystkim.Auta mają być czyste jak *upka niemowlęcia i w tym przypadku komisja ma rację i stanowczo powinna reagować na taką niegospodarność.Bo to są pieniądze podatnika kapujesz????????
soory10.05.2019, 10:49
Czytam wpisy na tej stronie i to co się dzieje po kontroli straży to się w głowie nie mieści,skoro kontrola jest nie kompetentna i nie ma prawa kontroli,to wypada zwrócić się do komendy Powiatowej ewentualnie innej jednostki mającej prawo kontroli o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.Pisząc takie komentarze ośmieszacie Gminę,Radę, Straż,i samych mieszkańców. Nasuwa się pytanie czy to jedna radna brała udział w tej kontroli????? Każdy ma prawo do oceny jest demokracja...ale do k....nędzy nie piszcie takich bzdetów bo to może człowieka myślącego szlak trafić.to nic innego tylko ciemnogród????????
Staszek10.05.2019, 09:36
Jasne jest że artykuł jest po to by odwrócić oczy mieszkańców od prawdziwych problemów gminy.
Franek10.05.2019, 09:01
Proszę nie wrzucać wszystkich radnych do jednego wora......bo na kontroli była komisja edukacji, której Radna z Niedzicy przewodzi.... Jak się dała już poznać, to zapewne /.../
Do Zdichu10.05.2019, 08:28
Czy ty nie rozumiesz co to jest ochotnicza? Oni nie są zatrudnieni oni sami chcą służyć!!!!
Strażak10.05.2019, 08:11
Jakoś nikt nie widzi problemu jak strażacy nieraz po całonocnej akcji bez zmrużenia oka muszą iść do swoich prac zawodowych tylko najważniejsze jest żeby jeszcze zdążyli umyć samochód i to kupując środki czystości za swoje pieniądze brawo!!! Karty pracy sprzętu nieraz docierają do kierowcy z opóźnieniem bo ktoś nie podpisał nieprzygotował i wtedy jest ok
Red10.05.2019, 07:47
Ciekawe jak Pani rada bezradna Z Niedzicy potraktuje uwagi co jest potrzebne w danej OSP skoro nie ma pieniędzy na nic to po co ta komisja za którą trzeba radnym zapłacic
żenada10.05.2019, 07:26
Jeśli to jest prawda,że Wójt wyremontował remizy a strażacy prowadzą działalność gospodarczą i co nie daj Boże nie odprowadzają podatków do skarbówki pisząc takie komentarze podkładają ogień pod własną d..ę,bowiem w takim przypadku ta sprawa śmierdzi na odległość.Skoro Gmina finansuje sprzęt dla straży to jej zafajdanym obowiązkiem jest sprawdzanie tego majątku przez komisję .Tu jest właśnie koniec żartów.
bolesław z gdańska09.05.2019, 23:49
Śpis to państwo w państwie ( POLSCE )
Wincek09.05.2019, 22:31
to radni na co liczyli ? mogli wziąć szmaty wiadra i umyc auta strażakom ochotnikom na co liczyli ?
obserwator09.05.2019, 21:25
Szanowni Panstwo. Jestem strazakiem od ponad 20 lat. Powiem krotko, jezeli my ochotnicy pracujemy na utrzymanie rodzin. Nie pobieramy pieniazkow do wlasnej kieszeni za wyjazdy/bynajmniej u nas w osp/ i czasami cos po akcji zostanie nie domyte to uzupelniamy to pozniej. aCo do LENIOW ; RADNYCH: mamy swoj honor . oddajcie chociaz swoj miesieczny ekwiwalent na potrzeby strazy. A pozniej szukajcie ***
mieszkaniec GMINY09.05.2019, 21:06
To nic utrzymać samochody w czystości lecz potrzebne są finanse na środki czystości któreż to ostatnimi
czasy jako jednostka musieliśmy sobie je sami pokryć z własnej kieszeni musiał sam sobie pokryć konserwator mechanik gdyż gmina nie ma środków na taki wydatki nawet 36 zł na szampon i plaka do konserwacji tapicerki WSTYD I PARODIA
krytyk09.05.2019, 21:04
Chamstwo i bezczelność. Czy KONTROLA miała na celu zniechęcić chłopaków do pomagania innym - za darmo, czy też KOMISJA działa na podstawie dyrektyw Słońca Perru, by dzielić społeczeństwo gminy na lepszych i gorszych, na tzw. dwubiegunowość? A co będzie, jeśli strażacy nie wypucowanym autem pierwsi dojadą z pomocą do szanownej radnej? Pogardzi, czy przeprosi za nierzetelną opinię w mediach?
zdichu09.05.2019, 20:48
kierowca zatrudniony przez gminę ma określoną ilość godzin wypracować w danym miesiącu i to jest 50 g i to on ma konserwować sprzęt i dbać o jego czystość a skoro organ kontrolujący stwierdza że tego nierobi to powinni z nim rozwiązać umowę
kierowca09.05.2019, 20:29
Czy radni swoje auta pucują po każdym użyciu?
zadziwiony09.05.2019, 18:43
W Polsce strażacy cieszą się wielkim i zasłużonym uznaniem. Co to za dziwna gmina? Jakieś zazdrosne komentarze. Można wstąpić do tej służby "Bogu i ludziom". ale trzeba się nadawać!
strażak09.05.2019, 18:42
Gdyby radni którzy jeździli na kontrole robili to oraz inne czynności w gminie w czynie społecznym, jak strażacy z OSP, to nie było by tych artykułów. No ale diętę wzieli z kasy podatników to *** Łapsze Wyżne nie dajcie się. Zdaję się żę gmina znów będzie kombinować z powodu braku funduszy żeby odwlec zakup auta dla was.
Mieszkaniec09.05.2019, 16:47
A nikt nie zauważył, że z samochodów są wycieki oleju. Przecież to obowiązek gminy, aby ich nie było. Więc szanowna komisja niech da tyle kasy dla OSP, żeby można było zrobić remont tych samochodów, albo kupić nowe.
Kacwiniok09.05.2019, 16:33
Pani Radna z niedzicy to myśli ze jestem najważniejsza. Dziwie się radnym z Kacwina ze popierali jej drogę w Niedzicy a ona na naszym Kacwinie suchej nitki nie zostawiła. Ejej na układy nie ma rady. Cyrk w tej gminie. Nasi Radni z Kacwina niech trochę rusza swoje myślenie i swój kręgosłup bo na poleceniach Jamroza daleko nie zajedziecie
X09.05.2019, 16:21
Po pierwsze bojowych but?w skórzanych jednostka nieposiada w pudełkach są buty koszarowe używane na zawodach jednak od kilku lat gmina zawodów nieorganizuje więc buty są w pudełkach. Po drugie buty te zostały zakupione za środki własne. Po trzecie o wynikach kontroli powinny być poinformowane zainteresowane strony .
Koniec żartów09.05.2019, 16:16
Kacwin w ten sposób podziękował za wykonanie sali żeby mogli kasę czerpać za wynajem. Gdzie tu jest RIO. - wójt udaje głupi ze nic nie wie oczywiście no bo to taki człowiek już
OSP09.05.2019, 15:43
Tak to jest, gdy Pani radnej wydaje się, że na wszystkim się zna. Nigdy nie widziałem jej wcześniej by udzielała się w OSP tu nagle wydaje się jej, że jest specjalistką od sprzętu. A tak nawiasem mówiąc należało jej się małe sprostowanie i dziwię się, że tylko Kacwin postawił ją do pionu. A jest za co.
Chopper09.05.2019, 15:11
Cytat " buty bojowe skórzane są w paczkach nie używane"" po pierwsze to nie są buty bojowe tylko koszarowe(używane podczas ćwiczeń. Zawodów itp) Nie do Akcji. A po drugie są w paczkach bo mniej miejsca zajmują. A po trzecie zakupione tak samo jak samochody że środków własnych. I tacy ludzie na kontrolę przyjeżdżają co buta bojowego od koszarowego nie odróżniają. No ale ważne że udało się do czegoś przyczepić a kasa gra????????
adi09.05.2019, 14:48
bardzo ładne zachowanie prezesa z kacwina popieram radni nie sa od kontrolowania straży niech kontroluja wójta co zadłużł gmine i na nic niema kasy
swoj09.05.2019, 14:44
radni zajmijcie sie gmina a nie straża pożarna drogi dziurawe brak chodników gmina zadłużona pu uszy wszedzie brud i syf scieki najdrozsze w polsce smieci tak samo a wy dietke brac i smiac sie na sesjach wstyd wstyd a miała byc dobra zmiana
e boha tu09.05.2019, 14:44
ale po co te auta maja byc idealnie czyste? xD rozumiem jak sa jakies wieksze imprezy, to ok, wtedy powinny sie dobrze prezentowac, ale jak stoja w garazach i maja wyjechac do jakiejs akcji to po co? mysla ze jak sie komus bedzie palil dach to wszyscy beda patrzec czy woz strazacki ma umyte nadkola? XDDDDDDD
Franek09.05.2019, 14:29
Myślę, że pretensje należy mieć do radnej z Niedzicy, bo to ona pisała protokół!!
kazek bez kasku09.05.2019, 14:14
@Kazku w kasku nie tylko Pana Wójta byłego już. Na ten sukces pracowało też paru innych ludzi. Ale to wiedzą sami strażacy z terenu Gminy.
obiektwyny09.05.2019, 14:09
Kacwin to stan umysłu ja widać
Obserwatorka09.05.2019, 13:33
Odczepcie się od OSP tyle się im zawdzięcza a Wy ino kłody pod nogi... Ukarzcie ich to nie będzie miał Wam kto gasic pożarów ani ratować zwierząt... Nie dość że robią to z własnej woli i powołania to jeszcze macie problem zajmijcie się własnym urzędem, bo jestem pewna że niezły bałagan macie jak w każdym innym urzędzie. Ile naprawdę spraw ważnych leży zakurzonych? Podejrzewam że mnóstwo więc dajcie sobie spokój i spokój tym wspaniałym ludziom... A Ty z boku* co Cię to obchodzi że oni się napija? Też są ludźmi i mają prawo do tego tak samo jak każdy dorosły. Oni są ochotnikami a nie panstwowka żeby mieli nie pić. Nie przewidza kiedy kto poprosi o pomoc...
Nie strażak09.05.2019, 13:23
Skoro gmina chce walczyć niech walczy. Zawsze można przylecieć do remizy i powiedzieć, że nie da się wyjechać bo 1) nie ma środków, 2) bo sprzęt nie sprawny 3) bo kierowcy nie ma. Wydarzy się tragedia, to problem sam się rozwiąże. Najłatwiej jest krytykować ludzi, którzy za darmo wyrażają chęć ratowania życia i mienia innych. Są gotowi poświęcić swój czas i zdrowie tylko po to by dobrowolnie nieść pomoc. Może nie mieli czasu na umycie samochodu. Czy brudny wóz strażacki nie będzie w stanie gasić pożaru?

Ten art. to jedna z największych bzdur jaką czytałem od lat. Ale to jest właśnie obraz wspaniale działającego państwa w 2019 roku! Gratuluję!

Nie muszę przypominać tylko, kto będzie beneficjentem dop!@#$% się do straży. A przypomnę! OBYWATEL, który będzie potrzebował pomocy, a Zawodówka będzie jechała z Nowego Targu 25 minut.

Dziękuję za uwagę!

ps. Jasiek57 popieram!
Kufa09.05.2019, 13:07
Jest taka jedna w Łapszach czy w Nidzicy radna... co wszędzie afere węszy, czy to o nia nie chodzi ?
Jasiek 5709.05.2019, 12:57
Proponuję strażakom skierować wniosek do prokuratury o nadużycie stanowisk gdyż radni nie mogą kontrolować jednostek OSP.Kontrolą mogą być objęte tylko dotacje udzielone przez gminę. Ustawa o stowarzyszeniach jednoznacznie wskazuje organ nadzoru. W moim przekonaniu jest to nadużycie prawa a więc ponosi się za to odpowiedzialność. To ,że gmina utrzymuje OSP wynika z ustawy o ppoż.Za stan sprzętu odpowiada osoba zatrudniona przez gminę przed Wójtem. Radni mogą tylko zostać zaproszeni a nie mogą przeprowadzać kontroli.
Chopper09.05.2019, 11:21
Szanowni państwo radni jak i wy drodzy pismacy tak się składa że samochody w Łapszach Wyżnych zarówno STAR jak i samochód lekki zostały zakupione ze środków własnych i składek mieszkańców wsi tak że są prywatną własnością jednostki . Nie dołożylićie do ich zakupu 5 złotych za przeproszeniem .natomiast karty pracy sprzętu posiada kierowca i z tego co wiem rozlicza się z urzędem gminy. Zróbcie coś a nie krytykujecie ludzi którzy swój czas poświęcają dla innych a że autem się z remizy wyjedzie to afera bo się dobrudziło
z boku09.05.2019, 11:10
niektórzy nadają sie gasić..pragnienie kuflem..
Kazku w kasku09.05.2019, 11:06
Tak jak w gminie Czarny Dunajec jednostki strażackie nie są nigdzie wyposażone, wręcz można im tylko zazdrościć. To niewątpliwa zasługa poprzedniego wójta.
obserwator09.05.2019, 10:48
OSP to państwo w państwie.....ale przede wszystkim największy elektorat i nikt nie ruszy tego tematu...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl