09.05.2019, 17:40 | czytano: 5096

Główny Inspektor Ochrony Środowiska z wizytą w Nowym Targu. Ważne tematy rozmów

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu odbyło się spotkanie samorządowców z terenu powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko. Tematami by la m.in. spalarnia śmieci na Podhalu i utworzenie delegatury wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska.
Główny inspektor omówił reformę aparatu inspekcji ochrony środowiska, która dokonuje się na szczeblu centralnym. Resort środowiska zwiększa przede wszystkim zasoby kadrowe w postaci 800 etatów dla inspektorów ochrony środowiska w całym kraju. Dzięki temu praca organów kontrolnych ma być o wiele bardziej efektywna, nawet możliwa do realizacji 24 godziny w ciągu doby, w zależności od potrzeb.
Po nowelizacji przepisów służby kontrolne mogą wkroczyć na teren podmiotu gospodarczego bez wcześniejszego informowania, o każdej porze dnia i nocy. W świetle nowych przepisów inspektorów środowiskowych mają obowiązek wspierać inne służby - policja, państwowa inspekcja sanitarna, służby weterynaryjne. Inspektor krajowy dąży do stworzenia sieci wydajnych laboratoriów które będą sprawnie badać próbki odpadów umożliwiając sprawdzenie ich właściwej klasyfikacji przez podmioty je wytwarzające, czy składujące.Starosta Krzysztof Faber zwrócił się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z prośbą o wsparcie działań mających na celu utworzenie delegatury wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska na Podhalu, aby służby kontrolne były na miejscu, bliżej podmiotów, które mogą potencjalnie zostać objęte kontrolami. Inspektor zobowiązał się do przeprowadzenia analizy kosztowej takiego przedsięwzięcia. Starosta wnioskował również o usprawnienie procesów decyzyjnych podmiotów kontrolujących, wskazując na wiele przypadków przewlekłych postępowań, w których lokalni truciciele środowiska funkcjonują jeszcze wiele lat po przeprowadzonej kontroli, gdyż postępowania nie kończą się szybkim wydaniem skutecznej decyzji.

W dyskusji zabrał głos burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha, który zwrócił uwagę na pewne obszary, które wymagają regulacji systemowej. Po pierwsze w kwestii powstawania odpadów trzeba część działań i odpowiedzialności wymusić na producentach opakowań, którzy tworzą wciąż nowe ich rodzaje, wykorzystując bardziej uciążliwe dla środowiska komponenty, kierując się wyłącznie aspektem marketingowym. Tymczasem całe koszty gospodarki odpadami są przerzucane ostatecznie na mieszkańców. Druga kwestia to zniesienie obowiązku meldunkowego, które spowodowało, że trudno sprawdzać faktyczną liczbę osób zamieszkałych pod danym adresem, aby egzekwować stosowną opłatę za zbierane odpady. Burmistrz apelował również, żeby przeprowadzane kontrole miały charakter kontroli na miejscu z badaniem próbek np. jakości węgla, a nie tylko weryfikacji dokumentów, które często nie obrazują stanu faktycznego.
Wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński zaprezentował informacje o pracach grupy samorządowców, która zajmuje się koncepcją utworzenia spalarni odpadów komunalnych zmieszanych na terenie Podhala (co ma ograniczyć rosnące koszty gospodarki odpadami dla mieszkańców). Zespół podjął rozmowy w sprawie uregulowania stanu prawnego terenu, który mógłby stanowić lokalizację obiektu. Zlecono również opracowanie – analizę ekonomiczną planowanego przedsięwzięcia. Przedstawiciele zespołu wezmą udział w najbliższym posiedzeniu Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, podczas którego chcą zaznaczyć problemy stające na drodze planowanej inwestycji, a które mogą być rozwiązane wyłącznie na poziomie decyzji centralnych.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska zobowiązał się do przeanalizowania wniosków ze spotkania i uwzględnienia uwag samorządowców w forach i w procesach legislacyjnych, w których bierze udział.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
maverick12.05.2019, 10:30
Podatnik, zgadzam się w całej rozciągłości, uraził mnie jedynie Twój emocjonalny język. Ja akurat nie piszę że wszystko jest winą rządu (chociaż pewne decyzje odgórne, ustawodawstwo, itp. blokują wiele spraw - poruszył jedną z takich spraw burmistrz Watycha mówiąc np. o opakowaniach).
Zastanawiać może również hipokryzja starosty, który prosi o pomoc w utworzeniu delegatury ochrony środowiska i laboratorium do badania próbek zanieczyszczeń, ale wcale nie prosi o światłomierze żeby móc zmierzyć ile lumenów znajduje się we wszystkich klasopracowniach szkół średnich powiatu nowotarskiego, które od września przyjmą o 30% więcej uczniów, a tymczasem wybudowane po 2004 roku nowe budynki gimnazjów, w których żadnych problemów z brakiem miejsca i oświetlenia sal nie ma, no właśnie, mogą wcale nie być w stu procentach wykorzystane od przyszłego roku, ale szkoły średnie w Mieście będą uczyły do ósmej wieczór w zaadaptowanych ad hoc piwnicach (jak rodzice zabulą ze 600 zł na okulary dla dziecka, bo słabe oświetlenie uszkadza wzrok, to dopiero wtedy się obudzą że może należało było wcześniej upewnić się czy aby są respektowane wszystkie przepisy BHP w szkole do której posyłają dziecko, obudzą się również gdy nagle dziecko zadzwoni z miasta o ósmej wieczór że ostatni bus jechał przepełniony lub nie jechał wcale i co ma robić dalej). Starosta jest organem prowadzącym szkoły średnie i niech może najpierw wywiąże się z tego obowiązku należycie, a za ściganie ludzi za smog i palenie plastyków niech się weźmie dopiero jak sam wywiąże ze swoich zadań własnych, a wśród nich jest szkolnictwo średnie.
Podatnik12.05.2019, 05:47
Maverick praca pracą, ale dlaczego basen budowany z naszych pieniędzy podrożał?, że nierentowny?, to może jeszcze strażakom płaćmy za każdą interwencję. Śmieci, woda i inne . Jak się nie potrafi gospodarzyć to się robi co innego. I nie pisz ,że ,,wina rządu,,. Od tego jest samorząd. Zlikwidować powiaty, samorzady i inne ,, sieci pająka,, porobiło się tego tyle, że już nikt nie wie co jest Do czego,a my na to miliardy płacimy, a i tak ino dbają o swoją urzędniczą .......Biurokracja won.
maverick11.05.2019, 23:24
@ Podatnik:
No i po co ten emocjonalny język? Trzeba również na urzędników patrzeć w ten sposób, że oni po prostu dostosowują się do sytuacji, a że sytuacja jest taka że sprzyja pączkowaniu zbędnych zadań, do wykonania których są zatrudniani coraz to nowi ludzie to inna rzecz. Niech wokoło inne prace będą bardziej atrakcyjne, to biurokracja umrze śmiercią naturalną bo wszyscy pójdą do innej i lepszej pracy - w każdym urzędzie wystarczy jeden urzędnik i sprawny komputer.
Podatnik11.05.2019, 18:10
I znowu urzędasy tworzą jakąś delegature, i znowu śmieci, prąd, węgiel, gaz w górę. DOŚĆ ucisku urzędasów , won po trzykroć won. KTO ? , jakie ugrupowanie zlikwiduje tych darmozjadów,tfu, a zapomniałem i znowu bilet na basen do góry, wstyd Panie burmistrzu Watycha, wstyd.
klient11.05.2019, 17:05
a ja chciałem się dostać do jednej ze szkół z papierami syna do sekretariatu i pech chciał ,że trafiłem na przerwę < to co się tam działo to przekracza ludzką wyobraźnie ale co będzie w zimie tam się nie da uczyć < czyż to nie jest ważniejsza sprawa niż smog ?
ala11.05.2019, 11:40
mniej samochodow więcej spacerow
maverick11.05.2019, 07:38
A może by tak przybył kiedyś na Podhale inpektor sanepidu i BHP, i zbadał warunki w jakich funkcjonują np. szkoły (i nie tylko), bo jak na razie to papier przyjmuje wszystko, a przepisy są naciągane (głównie nadmiar uczniów, ale również zbyt słabe oświetlenie sal w szkołach, brak drożności na korytarzach, nieczynne wyjścia będące de facto fikcją literacką, itd.).
wojtek11.05.2019, 01:44
Sprawdzanie jakości węgla w gospodarstwach to głupota. Powinno się sprawdzać co mają na składach. Jak klient na sprawdzić jakość węgla który kupuje na składzie?
Góralka10.05.2019, 18:04
A może ci urzędnicy tak bardzo troszczący się o środowisko zainteresowaliby się smugami CHEMTRAILS -trucizną rozpylaną z nieoznakowanych samolotów nad naszym Podhalem w prawie każdy pogodny dzień?
nigdy na PiS10.05.2019, 13:38
nigdy na PiS ! na 800 nowych etatów mają a dla nauczycieli , doroslych niepełnosprawnych ; szpitale brak pieniędzy.
naga prawda10.05.2019, 07:53
70 groszy kosztował olej opałowy. Był bez VAT i akcyzy. Teraz nie dość, że drogi to jeszcze musisz się logować na odpowiedniej stronie MF. Za dużo do opłacenie inspektorów i darmozjadów. Wszystko drożeje, rząd procentowy z podatków
Wkońcu jest nkrmalnie10.05.2019, 05:59
Głosuje na PiS bo oni coś z tym robia
Moczy kij09.05.2019, 23:55
Może się w końcu wezmą za żwirownie w Dębnie która wybudowana jest na jeziorze czorsztyńskim która straszy i truje nam ryby.
Anty Bolek09.05.2019, 21:27
Wejście na ogrodzoną posesje nocą grozi śmiercią , obrona konieczna . Nie wiem czy znajdą się tacy odważni inspektorzy.
z09.05.2019, 21:03
może to czas żeby Adiasz przy oczsził stanie orawsko-rabczanską
r09.05.2019, 19:33
vat zmniejszcie doktorzy a nie bawcie się w detetywów
Lotos09.05.2019, 19:13
Pierwsze sprawdzajcie jakość węgla na skupach płacimy za pierwszą klasę a w rzeczywistości to najtańszy i kopcący jak cholera smog sprowadzany ze Słowacji nawet właściciele znajomym tego nie polecają, wciskając biednym ludziom kit.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl