20.05.2019, 20:11 | czytano: 2947

Miasto przeznaczy 50 tysięcy na rzecz nowotarskiej Komendy Powiatowej Policji

arch. Podhale24
NOWY TARG. Radni zgodzili się na przeznaczenie 50 tysięcy zł na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie - ze wskazaniem, iż połowa tej kwoty przeznaczona będzie na dofinansowanie zakupu radiowozu dla nowotarskiej komendy, a połowa na zwiększenie ilości patroli na terenie miasta.
Jak mówił referując projekt stosownej uchwały Marcin Jagła, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych - chodzi o dofinansowanie zakupu oznakowanego radiowozu dla nowotarskiej komendy. - Zakup przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obywateli Nowego Targu oraz odwiedzających miasto turystów. Ostatnio z powodu "wyeksploatowania" wycofano z użytku sześć radiowozów. Liczba nowych, jakie się pojawi - uwarunkowana jest od tego jaką pomoc policjanci uzyskają od samorządów - mówił naczelnik.
I to ostatnie zdanie wzbudziło sprzeciw Bartłomieja Garbacza. - Koszty utrzymania Policji leża w gestii budżetu państwa. To nie są koszty, jakie mają ponosić samorządy. Nie my odpowiadamy za bezpieczeństwo publiczne, dlatego - podczas głosowania wstrzymam się od głosu zapowiedział radny. Jego sposób argumentacji poparło jeszcze dwoje radnych. Ale większość Rady była "za".

Przy omawianiu kwestii przeznaczenia 25 tysięcy na rzecz "realizacji zadań prewencyjnych na terenie miasta", czyli przeznaczenia tych pieniędzy na zwiększenie liczby patroli wykonywanych przez funkcjonariuszy nowotarskiej KPP na terenie miasta - nie było już dyskusji.

Ponadwymiarowe służby patrolowe będą pełnione przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP według harmonogramu przesłanego przez komendę Urzędowi Miasta - odrębnie na każdy miesiąc.

Zasady rozliczania i wykorzystania tych środków określi osobne porozumienie podpisane przez burmistrza z komendantem.
Przewodniczący Rady Miasta przypomniał, że od 2010 roku trzykrotnie nowotarska policja otrzymała wsparcie finansowe z budżetu Miasta. - W 2010 roku było to 30 tysięcy zł, w 2014 - 7,5 tysiąca, a w 2015 roku - 10 tysięcy - podsumował Grzegorz Luberda.

W ostatecznym głosowaniu większość radnych była za przeznaczeniem w sumie 50 tysięcy złotych na rzecz KPP w Nowym Targu.

s/
komentarze
daniel23.05.2019, 12:23
Po co samorząd ma finansować MSWiA ????
jaga221.05.2019, 20:58
Samochody dla Policji takie normalne bez oznakowań . Tak z przyczajki łapać tych malarzy co nam niszczą elewacje budynków. Ktoś normalny śpi w nocy bo musi wstać do szkoły do pracy a toto się bawi
Iwanka21.05.2019, 18:26
Policja nie powinna odmawiać interwencji na blokach mówiąc, że to sprawa Spółdzielni mieszkaniowej.Nie wspominajcie też straży miejskiej - byłej oczywiście, bo nie miała żadnej interwencji oprócz zbierania mandatów od handlujących na jarmarku, nie efektywnych patrolach w rynku, jakichś sporadycznych patroli np na bulwarach. Na blokach widziani byli rzadko, ale policja też sprawia takie wrażenie. Jadą ul. Solidarności nawet nie patrzą. Jest niezbędnie konieczna codzienna interwencja wieczorno- nocna w celu wyeliminowania huliganerii małolatów, którzy niszczą permanentnie plac zabaw (siłownię dla dzieci) i nie dają spać ludziom na ul. Szaflarskiej. Jeżeli z tym nie poradzi sobie policja to ja nie chcę im dać nawet złotówki z naszych miejskich podatków.
szuser21.05.2019, 14:34
do mieszkańca
...Pieniądze miejskie także pochodzą z podatków, jednak te powinny być całkowicie przeznaczone na działalność miasta na rzecz jego mieszkańców."
Gdzie masz w prawie budżetowym definicję "pieniędzy miejskich , co to za banialuki piszesz " ......' a jak policja będzie mieć jeden radiowóz więcej , ( najlepiej nieoznakowany!) i dzięki temu będzie łapać wszelkiej maści anarchistów, szowinistów , abnegatów i co tam jeszcze do sieci wpadnie w rynku miasta, na przedmieściach i zaułkach to będzie chyba lepiej dla zwykłych mieszkańców ( nie farbowanych lisów, których nie brakuje nawet na tym forum)
To miasto najpierw ma być bezpieczne , i nie teoretycznie jak państwo niejakiego Sienkiewicza z PO ( bo takie by ci pasowało jak wynika z kontekstu postu.)
I jeszcze powinni im kupić porządne białe gumowe pały, bo z menelem i anarchosyndykalistą to trzeba tak jak w Nowym Jorku. Lać jak nie słucha poleceń.
mieszkaniec21.05.2019, 13:52
@szuser ...
Pieniądze do MSWiA wpływają z budżetu, czyli z moich i (mam nadzieję) Twoich podatków. W zadaniach MSWiA, między innymi, jest utrzymywanie formacji Policja w całym kraju. Pieniądze miejskie także pochodzą z podatków, jednak te powinny być całkowicie przeznaczone na działalność miasta na rzecz jego mieszkańców. Jeżeli brakuje finansów w MSWiA na działalność Policji to oznacza, że ktoś źle nimi gospodaruje.
Twoje ostatnie zdanie było całkowicie niepotrzebne ale nie mam zamiaru zniżać się do Twojego poziomu, żeby polemizować.
Pływak21.05.2019, 11:39
No to po ile teraz basen?, a mo niech sie wezmie do roboty. Proponuję łapać staruszki na czerwonym świetle koło nowego kościoła
HaPeGie21.05.2019, 08:08
Ciekawe ile za 50 tysięcy złotych możnaby wyremontować nawierzchni na Nowotarskich ulicach.
Dziunek21.05.2019, 06:27
Jak to "zwiększenie ilości patroli"? Przecież ostatnio patrol pieszy widziałem w lipcu albo sierpniu ubiegłego roku. To może trafniej napisać 'przywrócenie patroli"? Oczywiście można te środki przekazać skoro są wolne, tylko pytam się jak ten rząd gospodaruje naszymi pieniędzmi? Sprzęt medyczny kupuje Owsiak, większość leczy się prywatnie za swoje, policji trzeba dołożyć bo nie wystarcza na radiowóz, na patrole, do oświaty samorządy dopłacają miliony rocznie i ciagle więcej bo rządowa subwencja nie wystarcza - podstawowe kwestie zdrowia, bezpieczeństwa i oświaty totalnie niedofinansowane, a w TVP słyszę jaki dobrobyt, jak gospodarka hula, jak Szydło a teraz Morawiecki wspaniałe rządzą, w 3 lata Polskę z ruin podnieśli - taką właśnie propagandę pamietam z PRLu! Najgorsze że niektórzy ten kit kupują i ci nieudacznicy dalej będą marnotrawić nasze wspólne pieniądze.
Baca21.05.2019, 06:21
Miasto walczy o czyste powietrze a rury gazowej dalej nie instaluja od szkoly wkiurunkuKosciola w Kowancu na to funduszy niema czekam na gaz dopiero siedem lat paranoja....
wyborca myslący21.05.2019, 05:00
motory crossowe dostali,dotacje,pomoc a jak jest każdy widzi!!Bezradność Policji!!Chuligani na motorach jeżdżą sobie gdzie chcą zakłócaja spokój a Policji nie ma!Dajcie spokój z dotacjami!A sprawa parkowania na chodnikach?Co Policja robi w tej sprawie?Nic!!!
Mkejscowy20.05.2019, 22:29
Brawo, Policjanci zasługują na te pieniądze, byleby ich przełożeni tego nie przejęli.
szuser20.05.2019, 21:57
do mieszkańca
"
Miasto powinno wydawać pieniądze dla mieszkańców."
No to wydaje, żeby łapać złodziei, dilerów narkotyków, oszustów na wnuczka, gonić mendy z ulic i parków, chronić przed bandytami, chronić i pomagać ludziom na drogach przed draństwem ; no wiadomo że dla tych kategorii "mieszkańców" to policja bardzo przeszkadza
taczki20.05.2019, 21:50
skandal co robi ten burmiszcz ..he
dramat20.05.2019, 21:49
zlikwidowali straz miejska ktora kosztowala miasto kilkaset tysiecy rocznie a za 50 tys chca dorównac bezpieczenstwem hahahhah
...20.05.2019, 21:43
Kwota 25 tys. złotych to około 50 patroli 2 osobowych czyli 1,5 m-ca 1 patrol więcej . To nie jest dużo, ale coś.
Marian20.05.2019, 21:10
na rzecz KPP dobre he he he.... dajcie te pieniądze tym co są na pierwszej lini załatwiają kolizje wypadki interwencje Ci Panowie i Panie im się te pieniądze należą a nie pączkożercą i kawoszom.....
mieszkaniec20.05.2019, 20:55
Nie rozumiem, Policja ma dbać o bezpieczeństwo to zadanie Policji i Państwa Polskiego, a tutaj w Nowym Targu jest inaczej - chcesz mieć patrol to zapłać!
To jakieś nieporozumienie.
auto kup
benzyne zatankuj
za pieszy patrol zapłać
mieszkaniec20.05.2019, 20:42
Miasto powinno wydawać pieniądze dla mieszkańców. Policja jest finansowana z budżetu MSWiA i tam mają być na jej działania pieniądze. Zdecydowanie jeśli pieniądze miejskie mają być rozdawane dla służb to powinni je dostać strażacy. Już widzę te dodatkowe patrole z radarami na wsiach. Pogański to kraj i pogańskie w nim obyczaje ...
Do roboty20.05.2019, 20:27
12 groszy, mówi wam to coś??????????????? To jest o takich ja WY nieroby
Zobacz pełną wersję podhale24.pl