21.05.2019, 10:24 | czytano: 3521

"Podhalańczycy" wracają do Nowego Sącza

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w ramach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich powołany zostanie nowy batalion piechoty górskiej, którego siedzibą będzie Nowy Sącz.
Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie z udziałem wicepremier Beaty Szydło i przedstawicieli lokalnych samorządów z południowej Polski.
Zdaniem ministra obrony narodowej Wojsko Polskie powinno być liczniejsze. Szef MON rozpoczął w październiku 2018 roku ogólnopolską kampanię rekrutacyjną pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

- A skoro Wojsko Polskie będzie liczniejsze, to powinno również powrócić do miejsc, które w przeszłości opuściło. Dziś my całą infrastrukturę odbudowujemy. Powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe – doprowadziłem do tego, że powstaje nowa dywizja : 18 Dywizja Zmechanizowana zlokalizowana na wschód od Wisły, dlatego, że tam jest potrzebna. Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze – powiedział.

Szef MON ocenił 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich jako ważną jednostkę Wojska Polskiego, która w przyszłym roku będzie w składzie Szpicy NATO – jednostki wysokiej gotowości na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W imieniu samorządowców z Sądecczyzny głos zabrał Jerzy Giza, który przypomniał wojskowe tradycje Ziemi Sądeckiej związane między innymi z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich oraz opisał aktualne starania lokalnej społeczności regionu. - Jesteśmy tutaj dzisiaj, ponieważ mamy z czym: jest 30 tysięcy podpisów. To jest wynikiem takiego spontanicznego ruchu na Sądecczyźnie i tej energii, która towarzyszyła stacjonującemu tu kiedyś oddziałowi Wojska Polskiego. Nie tylko politycy, działacze samorządowi, ale i młodzież i dzieci ze szkół – oni wszyscy uczestniczyli w tym ruchu, co dzisiaj jest zebrane i zostanie przekazane. Na ręce pana ministra chciałbym przekazać jeden z segregatorów z podpisami.

- Polska będzie i jest bezpieczna wtedy, gdy Polacy czują się bezpiecznie. Jest to również gwarancją naszej pozycji międzynarodowej i stabilności Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał minister Mariusz Błaszczak.
Szef MON przypomniał również, że podjęto decyzję związaną z korzyścią z militarnego punktu widzenia - wzmacnianie potencjału Sił Zbrojnych RP na wszystkich kierunkach, także w południowo-wschodniej części kraju.

- Bardzo dziękuję za złożone podpisy i aktywność mieszkańców Nowosądecczyzny i liczę na to, że szeregi Wojska Polskiego będą również powiększały się o mieszkańców Sądecczyzny, serdecznie zapraszam, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim – podsumował minister.

Źródło: MON, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
ddd23.05.2019, 00:35
Batalion piechoty górskiej powinien być w górach a nie w kotlinie sądeckiej nad Kamienicą.
Bez obrazy, ale nazwa "Podhalańczycy" powinna zostać zmieniona na "Oddział Sądeczan" albo "Oddział Lachów Sądeckich". Etnograficznie Sącz nie ma nic wspólnego z Podhalem, ta nazwa wprowadza w błąd wielu przyjezdnych i tym władze Sącza próbują się dowartościować podszywając się pod region Podhala. Niech oni sami zapracują na swoją promocję.

Czemu wszystko musi być w Nowym Sączu !?, odetnijmy się w końcu od tej małej rusi, bądźmy dla nich rywalizującym miastem o swoje własne interesy w regionie. Nowy Sącz stracił źródło dużej ilości pieniędzy jak przestał być miastem wojewódzkim, widać dalej jest ono faworyzowane. Prawo jest jak z dykty, daje przywileje tym co mają tylko i wyłącznie większą liczbę ludności. Tam mediana zarobków jest najniższa w całej małopolsce, a tamtejsi milionerzy są w zmowie płacowej. W NT, czy Rabce się lepiej zarabia, nie mówiąc już o Zakopanym. To samo z wojskiem, czemu siedziby oddziału Podhalańczyków nie zrobią na Podhalu ?

Tak trochę odchodząc od tematu... Kilka ośrodków IT/przemysłu wysokich technologi i krakowskie zarobki by w zupełności wystarczyły, aby Podhale kojarzyło się z czymś innym niż turystyką. No, ale musimy się zmienić i wykombinować pieniądze na fabryki, a główny plan to powiększyć miasto NT z 33 000 do 70 000 - 80 000 mieszkańców.
Dobra zmiana to Rusłana22.05.2019, 20:13
To jakie zadanie dla nich przewidzieli dla nich, tym razem, sztabowcy amerykańsko-izraelscy.
Eryk21.05.2019, 18:52
Długie mają nogawki ci wojacy w tle
Brawo21.05.2019, 18:21
Tusk zlikwidował a PIS odbudowuje.
ocena PiS dokonań21.05.2019, 14:53
PiS = PZPR kwitnie myśleniem XiX wieku
kazdy zorientowany wojskowy wie ze do 15 s takiej armii na polu walki i znika ta armia
azasdd21.05.2019, 12:35
Nowy Sącz to nie podhale, Brygada Strzelców Podhalańskich powinna stacjonować na podhalu!!!
to tak jak szpital w Nowym Targu był by w np. w Lubniu.
Działa z Nawarony21.05.2019, 11:55
Dla niektórych czas się zatrzymał.
Mamy XXI wiek! !!!!
Piechota górska ha ale jaja.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl