21.05.2019, 18:29 | czytano: 5801

Dzień Strażaka w Nowym Targu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
Na nowotarskim Rynku odbyły się dziś powiatowe obchody Dnia Strażaka.
W uroczystościach wzięło udział dowództwo i strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, zaproszeni goście, w tym senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch i poseł Edward Siarka. Byli też przedstawiciele lokalnych władz m.in. starosta Krzysztof Faber i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz wójtowie gmin z powiatu nowotarskiego.
Po uroczystej defiladzie, prowadzonej w rytm marszów granych przez Orkiestrę Dętą OSP w Rabce-Zdroju, która przeszła na Rynek, pod Ratuszem wygłoszono oficjalne przemówienia.

- Jak wiemy, nasza służba to różnorodne działania ratownicze, w których ogromną rolę odgrywa profesjonalne wyszkolenie, idące w parze z odpowiednim wyposażeniem sprzętowym, mające decydujący wpływ na prawidłowo i skutecznie podejmowane działania. Coraz częściej uczestniczymy w działaniach, w których współpracujemy współdziałamy z innymi podmiotami ratowniczymi, a działania muszą być prowadzone na wysokim poziomie. Procedury współpracy funkcjonują już od dawna, ale nadal musimy je doskonalić i przystosowywać do coraz liczniejszych nowych zagrożeń. Niejednokrotnie mamy do czynienia z trudnymi działaniami - mówił do strażaków Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak, przypominając wczorajszy wypadek samochodowy w Rdzawce, który był sprawdzianem współpracy służb.

- Wypełniając swoje obowiązki narażacie własne życie i zdrowie w imię pomocy bliźniemu. Za to wszystko w dniu dzisiejszym pragnę wam serdecznie podziękować. Za poświęcenie i za oddanie. Strażacy zasługują na wielkie podziękowania nie tylko za odwagę, zaangażowanie podczas ratowania mienia i życia mieszkańców, ale też za działalność społeczną i uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych i religijnych - podkreślał.

Komendant zaznaczył, że nowotarska jednostka prężnie się rozwija, a strażakom udało się pozyskać w ostatnim roku specjalistycznych sprzęt - samochód bojowy, quada i traktor, który chwilę później poświęcił ks. Władysław Kulig, kapelan małopolskich strażaków.

Komendant skierował też podziękowania dla kierownictwa straży pożarnej na szczeblu wojewódzkim oraz samorządów z Podhala, którzy wspierają finansowo działalność straży.

Uroczystym momentem było wręczenie medali i awansów na wyższe stopnie.

Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali kpt. Mateusz Zając i asp. Bogumił Palarczyk.

Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczony został st. asp. Szczepan Barnaś.

stopień młodszego brygadiera otrzymał:
st. kpt. Piotr Hodorowicz

stopień starszego kapitana otrzymali:
kpt. Grzegorz Drobny, a podczas obchodów Wojewódzkiego Dnia Strażaka 17 maja 2019r. w Wadowicach awans do stopnia st. kpt. otrzymał kpt. Krzysztof Batkiewicz.

stopień aspiranta sztabowego otrzymał:
st. asp. Tomasz Zachwieja
stopnie starszego aspiranta otrzymali:
asp. Szczepan Barnaś
asp. Wojciech Obajtek

stopnie aspiranta otrzymali:

mł. asp. Wojciech Barnaś
mł. asp. Dariusz Chmura
mł. asp. Marek Stramek
mł. asp. Szymon Tatar
mł. asp. Michał Wiktorski
mł. asp. Tomasz Żmuda

stopnie starszego ogniomistrza otrzymali:

ogn. Adam Fiedor
ogn. Krzysztof Gacek
ogn. Paweł Kantor
ogn. Wojciech Macuga
ogn. Krzysztof Stopka
ogn. Grzegorz Wielkiewicz
ogn. Tomasz Worwa

stopnie ogniomistrza otrzymali:

mł. ogn. Sylwester Bryja
mł. ogn. Mariusz Drobny
mł. ogn. Krzysztof Kacwin
mł. ogn. Paweł Macuga
mł. ogn. Bogdan Noworolnik

r/ zdj. Michał Adamowski
komentarze
KG22.05.2019, 17:41
Gratulacje dla Panów, którzy otrzymali awans, szczególnie dla st. ogn. Grzegorza
fotograf22.05.2019, 17:41
Na stronie nowotarskiego WKU są ładniejsze zdjęcia z tej uroczystości.
Lucek22.05.2019, 15:12
a w jakiej roli jest ta czarna od afery z licznikami /.../
straszak nie strażak22.05.2019, 14:19
@fajermanamator, a co, żal pupę ściska że tobie nie uszyli czy co innego?
fajerman22.05.2019, 13:09
"Uroczysty" ??? Dzień Strażaka - a Komenda olała emerytów i rencistów Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu nie zapraszając Ich na tą "uroczystość" - wstyd - bierzcie przykład z Komendy w Zakopanem, gdzie na Uroczysty Dzień Strażaka zaproszeni zostali wszyscy emeryci i renciści PSP
fajermanamator22.05.2019, 07:42
Bara jak Bara , ale brakuje mi wszechobecnego druha Mareczka Fryzlewicza - głównego strażaka Miasta królewskiego w specjalnie dla niego szytym na koniec kadencji mundurze z miejskiego budżetu .NawEt Pani redaktor Anna przybyła by to uwiecznić na czipie .
Marcin22.05.2019, 07:26
A robić nie ma komu....
ciekawski21.05.2019, 20:45
Pytanie. A pan Bara to w jakim charakterze jest na tego typu uroczystościach? Masakra, boję się podejść do szafy i ją otworzyć.....brrrrr.....nie wyskoczył!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl