25.05.2019, 18:00 | czytano: 4566

Góry śmieci posprzątne

Fot. Piotr Korczak
Dopiero dzięki interwencji Urzędu Gminy w Poroninie udało się uprzątnąć hałdy odpadów wielkogabarytowych, które dosłownie zasypały główną ulicę w Zębie.
Dzień przed planowaną zbiórką odpadów gabarytowych w gminie Poronin, ulice wsi dosłownie utonęły w śmieciach. Ilość zwiezionych odpadów byłą tak duża, że zasypały jeden pas jezdni, pozostawiają do przejazdu drugi.
W specjalnym komunikacie poroniański urząd gminy informuje, że w sołectwie Ząb "doszło do ponad przeciętnego i przede wszystkim niezgodnego z harmonogramem, składowania odpadów".

- Dziękujemy mieszkańcom i mediom za informację na ten temat, dzięki której mogliśmy podjąć działania zabezpieczające. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji, uruchomiliśmy służby porządkowe i zadysponowaliśmy dodatkowe pojazdy komunalne - czytamy w gminnym komunikacie. - Są dwa główne powody zaistnienia tej sytuacji. Przede wszystkim składowanie odpadów odbywało się niezgodnie z harmonogramem. Odbiór odpadów w Zębie był zaplanowany od godzin porannych w dniu 24 maja. Zwożenie ich wcześniej spowodowało narastanie gór śmieci. Gdyby osoby, które wywoziły odpady dostosowały się do harmonogramu, takiego problemu by nie było, ponieważ firma Empol wywoziła by je na bieżąco. Spotkaliśmy się także z problemem przywożenia śmieci przez mieszkańców sąsiednich gmin, co zwiększyło skalę problemu.

Wczoraj odpady z sołectwa Ząb były wywożone przez firmę Empol, sprawnie i zgodnie z harmonogramem.

- Chcemy dodać, że akcja zbiórki odpadów wielkogabarytowych na terenie Gminy Poronin cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Do dnia dzisiejszego zebrano około 190 ton odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu RTV i AGD oraz zużytych opon - podkreślają urzędnicy z Poronina. - Jak już podkreślaliśmy, samorząd Gminy Poronin obecnej kadencji w kwestii tegorocznej zbiórki odpadów wielkogabarytowych związany jest umową podpisaną jeszcze przez władze poprzedniej kadencji. Zdajemy sobie sprawę z mocnych i słabych stron zastosowanego rozwiązania, obserwujemy trwającą zbiórkę, wsłuchujemy się w głos mieszkańców i wyciągniemy z tego odpowiednie wnioski, które wdrożymy przy planowaniu gospodarki odpadami na lata kolejne.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
max25.05.2019, 22:42
Gdyby Gmina odbierała odpady indywidualnie spod posesji podrzucania śmieci by nie było i byłby porządek.
abrakadabra25.05.2019, 22:41
do gabarty...czy byles juz u lekarza czu pojdziesz dopiero czy moze jestes teraz u niego.
GA BA RY TY25.05.2019, 20:19
No i problem się wyłania=
Góry śmieci do= sprzątania
Nie rozumiesz tego w ząb??
Czemu w miejscowości Ząb??
Czemu nagle tak się stało ?
Sprzętów tyle wyleciało !
Szafy. stoły i komody !!!!!!
Stołki, krzesła wiadro z wody
I opony, stare skrzynie !!!!!!
I co się tam tu nawinie :))))))
Pełne strychy "ważnych " rzeczy>
Bo się PRZYDA nikt nie przeczy>>
Na PRZYDASIU ZALEGAŁO !!!!
WCALE TEGO JEST NIEMAŁO
Ja się pytam CO SIĘ STAŁO?
Dawniej tym się POPALAŁO
Dawniej nawyk śmieci w las
Teraz na to nie STAĆ NAS !
Taki teraz jest mechanizm
Ze cechuje nas realizm !!!!!!
To standardu jest poprawa
500+ nam państwo dawa
Są tantiemy w turystyce
NA 13+ TEŻ TU LICZĘ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl