27.05.2019, 15:00 | czytano: 5026

Kolejna starsza pani oszukana. Straciła 50 tys. zł, a mogła więcej

Arch. Podhale24.pl
Tym razem ofiarą oszustów działających metodą "na policjanta" padła 76-letnia mieszkanka Rabki-Zdroju.
Jak informuje nowotarska policja, w piątek około godziny 15.00 na telefon stacjonarny mieszkanki Rabki-Zdroju zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako policjant Andrzej Bernadzki z Wydziału Kryminalnego Komendy w Nowym Targu. Mężczyzna oświadczył, że wczoraj została zatrzymana szajka oszustów bankowych i chce pomóc kobiecie, żeby nie straciła swoich oszczędności.
Oszust poinformował kobietę, że rozmowa jest nagrywana i kazał jej podać swój numer komórkowy. Następnie oświadczył, że on się rozłącza, a ona dla potwierdzenia akcji i danych miała wykręcić numer 997. I tu ponownie, tak jak w innych tego typu przypadkach, kobieta popełniła błąd, gdyż wybrała numer alarmowy nie odkładając słuchawki i nie przerywając połączenia. Jednak nikt się nie odezwał i kobieta wykręciła numer 112. Wtedy po drugiej stronie odezwał się mężczyzna i poprosiła o podanie numeru na Komisariat Policji w Rabce-Zdroju, który to numer wykręciła nie odkładając wcześniej słuchawki. Seniorka tym razem była pewna, że rozmawia z oficerem dyżurnym w komisariacie, który potwierdził prowadzenie akcji i kazał stosować się do poleceń policjanta.

Kiedy fałszywy policjant ponownie zadzwonił do kobiety tym razem na telefon komórkowy, kazał jej pójść do banku i założyć konto internetowe, bo wtedy łatwiej będzie zabezpieczyć pieniądze przed kradzieżą. We wniosku, jako telefon do kontaktu kazał wpisać jego numer. Po założeniu konta seniorka przekazała oszustowi pozostałe dane do konta, a on poprosił ją, aby nikogo nie informowała o całej sytuacji, bo wieczorem będą zatrzymywać kolejną osobę z szajki. Kiedy oszust już się nie skontaktował z seniorką, wraz z mężem pojechała do rabczańskiego komisariatu i dowiedziała się, że padła ofiarą przestępców.

Na szczęście pracownicy banku zorientowali się, że to może być oszustwo i zablokowali część przelewów. Niestety kobieta straciła 50 tys. złotych.

Policja apeluje i przestrzega:

Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych akcjach!
Policja nie prosi o zakładanie konta w banku i podanie numerów PIN i haseł !

Ty też możesz pomóc!

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka rodziny i opowie o sposobach działania oszustów. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać.

oprac. r/ KPP Nowy Targ
zobacz także
komentarze
do@denis28.05.2019, 20:34
bo to na pokaz przed ludzmi .Jesli jest zerem to próbuje na fb udowodnić całemu światu ze tak nie jest . Prawdziwa miłość (szczególnie matczyna) nie szuka poklasku
pol28.05.2019, 18:12
Bank też jest winny bo powinien takie konto internetowe zablokować.Ja większą gotówkę pobieram osobiście i to w towarzystwie drugiej osoby,
gazda28.05.2019, 08:40
NIedawno zatrzymali jakiegos w Lodzi (bylo na podhale24 albo na TP24 i dalej to samo. Zgadzam sie, ze czas ujawnic jaki to bank. I poliucja tez moglaby ruszyc siedzenie, bo to juz nie da sie inaczej nazwac jak plaga.
Obserwator28.05.2019, 06:19
no cóż nauka kosztuje...naiwnych nie sieją sami rosną.
kkkkk27.05.2019, 20:51
i takie banki ale nie potrafię tego zrozumieć jak i jakim cudem nie da się cofnąć transakcji ????????i zlokalizować tego co odbiera????? wtedy go za kamasze i wio do więzienia bo na to wychodzi że każdy może wujem być
Maks27.05.2019, 18:39
Od kilku lat schemat się powtarza. Dlaczego pracownikowi banku nie zapala się w głowie czerwona lampka przy zakładaniu konta przez osobę starszą? Czyżby dyrektor banku miał w tym jakiś interes? Czy może pracownicy banku o IQ kury?
gazdaII27.05.2019, 16:57
50 tys to pokaźna kwota??? pokaźna to 300 w góre. -50 tys to w sumie europoseł miesięcznie dostaje, musi być bogacz!
k27.05.2019, 16:27
Może to był dobrowolny datek na radio ojca Tadeusza. bo wierzyć się nie chce że babcie/ a nie dziadkowie/ sa intensywnie okradane.
...27.05.2019, 15:30
Ja mam tylko jedno podejrzenie, że informacja wychodzi z banku !!!
Bo skąd ktoś wie, że taka akurat osoba starsza dysponuje tak pokaźną kwotą ?!?!?!
W każdym ujawnionym przypadku, chodzi o kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych ?!?!
To by znaczyło, żeby nie trzymać kasy w banku ?!
Denis27.05.2019, 15:15
Toto jest dopiero idiotyzm i debilizm! ? matka przez fejzbuk dziękuje swoim dzieciom za pamięć i prezenty choć ma ich tuż obok, w domu, w zasięgu ręki i głosu ;DDDD
Szczepan27.05.2019, 15:10
W nawiązaniu do mojego komentarza pod poprzednim tego typu artykułem. Czy sekretem jest w jakim banku, tak sprawnie, zakładają starszym osobą konta internetowe? Może ta informacja nie jest istotna ale być może to jeden i ten sam bank...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl