02.06.2019, 12:30 | czytano: 5482

Problem targowiska w Krościenku. "Handel jak w Afganistanie"

Plac targowy w Krościenku rozrasta się i powstają kolejne problemy z nim związane. Radni wraz z wójtem zastanawiają się, jak sprawę rozwiązać.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem radni podejmowali uchwałę w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenia sprzedaży na terenie należącym do gminy. Finalnie projekt odrzucono i zwrócono się do wójta z prośbą o podjęcie działań w celu przygotowania i przeprowadzenia modernizacji rejonu placu targowego.
– Krościenko, w mojej ocenie, zasługuje na to, aby uruchomić na odpowiednim poziomie i wyglądzie plac targowy, który mógłby funkcjonować dla nas i dla turystów. Ten plac należy tak skonstruować i przygotować, abyśmy my, jako mieszkańcy, i turyści, mogli go wykorzystywać do okolicznościowych zdarzeń, typu: jarmark świąteczny. Myślę, że da się to pogodzić – rozpoczął dyskusję przewodniczący rady Stanisław Gabryś.

– Jarmark przekroczył granice bezpieczeństwa, bo rozrósł się obszarowo. Różnie do tego podchodzono w poprzednich latach. Trzeba ten jarmark usystematyzować. Były też przymiarki ku temu, żeby zgłosić wniosek, aby pozyskać finanse z zewnątrz na budowę targowiska. Proszę państwa, jest taka możliwość – stwierdził wójt Jan Dyda.

– W latach 80. na tym placu targowym istniały stylowe stragany, które rozsypały się na początku lat 90. i ich nie odbudowano. Dzisiaj na terenie Gorców, Pienin i Podhala jesteśmy ostatnią miejscowością, gdzie handel odbywa się bez krytych straganów i na chodniku, jak w Afganistanie, na ulicy. Proszę państwa, Ochotnica, Łącko, Sromowce, Frydman, Bukowina, Białka, Łapsze pobudowali piękne, stylowe i kryte stragany. Przecież w Krościenku nie brakuje nam drzewa. Mamy nawet swój las gminny. (…) Proszę państwa, to, co rozgrywa się w poniedziałki, to, jak obcy przyjeżdżają i widzą ten handel wzdłuż rzeki, to woła o pomstę do nieba – skwitował radny powiatu nowotarskiego Jan Komorek.

Na koniec dyskusji stwierdzono, że rozwiązaniem mogłoby być pozyskanie nowego terenu pod targowisko lub wymierzenie starego placu i upewnienie się, czy jest wystarczająco dużo miejsca na budowę, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Stwierdzono również, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, bo obecnie istnieje realne zagrożenie i problem należy jak najszybciej rozwiązać.

ao/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ewa04.06.2019, 14:02
proszę sie zająć rozwojem dla uzdrowisk krościenko - są dostene wody mineralne to podstawa juz jest odrestaurowac górki wszystrko jest tylko potzreba dobrej organizacji i pozyskania środków - szczawnica nie ma nic wiecej
rozbawiony03.06.2019, 11:27
He..he..he....to zwykła ściema ten temat pozostawiam bez komentarza,to taka prawda jak by się koty bodły stragany w Gminie Łapsze Niżne??????koń by się uśmiał...............Też chciałbym by prasa regionalna pokazała gdzie???są te kryte stragany w jakich miejscowościach na terenie tej Gminy chyba jest to tylko pobożne życzenie turystów,mieszkańców,sprzedających,kupujących,ale na.....pewno nie Władz Gminy dla nich to są sprawy jak widać mało istotne.Właśnie prasa powinna poruszać takie sprawy dotyczące turystyki,jak też rozwoju danej Gminy takie jest moje zdanie.
zatroskany03.06.2019, 08:46
Nie daj za przykład Gminy Łapsze bo tam nie ma w żadnej miejscowości żadnego placu targowego.Sprzedawcy rozkładają swój towar na chodnikach albo na nie zagospodarowanych placach.Tak wygląda troska Włodarza tej Gminy o rozwój turystki i estetyczny wygląd miejscowości na jej terenie.Obecni Wójtowie mają bardzo słabe rozeznanie co przyciągnie turystów na ich tereny.
antek03.06.2019, 07:33
Krościenko i jarmak! Wójcie, w urzedzie trzeba zatrudnić kogoś od uzdrowisk i w tym kierunku iść odstawiając szczawnicę na bok. zacznijcie ludzie myśleć!
turysta02.06.2019, 22:40
Do mieszkanec. To dobrze że nie rozumiesz. A nie lepiej rozłożyć stragany przed kościołem a szmaty na chodniku, cały tydzień stoi pusty.
mieszkanec02.06.2019, 18:14
Nie rozumiem dlaczego radni nie zgodzili się na przeniesienie targu na nowy parking na czas remontu, zapraszam teraz tych radnych niech przeganiają handlujących pilnują porządku
maverick02.06.2019, 18:06
@ Postronek:
Nie, Jarmark jest tradycją i jest potrzebny, ale niech wójt zacznie coś w tym kierunku faktycznie robić, bo jak dotąd to jedynie lawiruje. Jako były nauczyciel wychowania fizycznego zachowuje się tak jakby dla swoich uczniów na lekcji WF komentował albo był arbitrem jakiegoś meczu, jakby jego rolą było komentowanie, a ktoś inny miałby tu działać. Tymczasem to on jest tu głównym rozgrywającym, to on ma działać, a nie stać z boku jak arbiter. On ma nas informować o tym co zrobił, a nie jaka jest możliwość albo jakie były przymiarki. Nie umie też nawiązać dialogu z mieszkańcami, rządzi jak dawny pierwszy sekretarz, taki besserwisser który zawsze wszystko wie najlepiej i nikogo o nic nie pyta, bo ludzie to motłoch a on jest elita, jet set, śmietanka towarzyska. Pierwszym ruchem powinno tu być zwrócenie się do mieszkańców, zapytanie ich o ewentualną nową lokalizację, ale to musiałby urząd przez internet takie głosowanie przygotować, trzeba byłoby powysyłać każdemu mieszkańcowi login i hasło robocze do zakładki z głosowaniami na stronie urzędu gminy, i wreszcie trzeba by było uszanować wolę większości mieszkańców. Dużo lepiej sprowokować remont całej jezdni żeby zamknięty został ruch dla pieszych w obrębie jarmarku i porównywać wielką atrakcję swojej rodzinnej miejscowości jaką jest ten jarmark do Afganistanu, nie mając pojęcia co się na arabskich targach dzieje, ale potencjalnych turystów z Krościenka skutecznie to płoszy. Rok temu nie było zerwanych chodników przy jarmarku i miejsce przyciągało swoistym urokiem, turyści robili sobie zdjęcia podczas krościeńskiego jarmarku.
xyz02.06.2019, 17:18
To już nie ten targ co dawniej. Parę straganów zostało a reszta to handel starymi używanymi dziadami.
postronek02.06.2019, 15:45
lepiej kolejny market zamiast jarmaku, jarmak to jarmak ciemniaki i ma byc bangladesz inaczej handel uliczny ginie przyklad LACKA.
Niebo a ziemia02.06.2019, 15:17
Niebo to dyda piekło to krolczyk ziemi nie ma ani jeden dla nich tylko obłoki
maverick02.06.2019, 14:11
Jak zwykle wójt Dyda wygłasza puste frazesy, które mają się nijak do tego że w przededniu sezonu letniego pozwolił rozkopać teren w bezpośredniej bliskości tego jarmarku. W tekście nic nie ma mowy o tym że w okolicach Przełomu jest rozkopana droga i zastawione przejście dla pieszych, a temu wójt miejscowości turystycznej powinien był przeciwstawić się. Jeżeli otrzymał ultimatum że 'albo pieniądze na remont drogi teraz albo nigdy', to pan Dyda powinien zwrócić się do mieszkańców z zapytaniem co robić, no ale to jest wójt z epoki minionej, kiedy ze społeczeństwem ważnych decyzji się nie konsultowało (robi takie rzeczy np. wójt sąsiedniej Ochotnicy). Co robi pan wójt w zamian? Wygłasza w kosmos frazesy typu że 'były przymiarki' (ot, 'były przymiarki', ale nic nie wyszło - coś takiego to o każdej rzeczy można powiedzieć) albo, eureka, "prosze państwa, jest taka możliwość" - wow!, po 4 latach zmarnowanej w gruncie rzeczy kadencji i po prawie roku drugiej kadencji (tu szacunek dla reguł demokracji, to jest wybrany przez większość wójt), nagle się jakby obudził (zresztą, słów że 'jest taka możliwość' również można użyć w każdej sytuacji praktycznie, mówiąc o czymkolwiek, lawiranctwo pana Dydy osłabia). A tak gwoli bezpieceństwa ppoż to zapytam czy te sławetne "grzybki" po górach wokół Krościenka aby mają czujniki dymu i kamery i czy jest monitoring 24/7, ponieważ parę tygodni temu przechodząc koło takiego jednego "grzybka" widziałem jak pewna grupka turystów dosyć wysoką watrę sobie paliła dosłownie 3,5 metra od bardzo rozległego lasu (jak wiadomo "grzybki" pana Dydy pobudowano w bezpośredniej bliskości lasów).
Następnie chciałem wyrazić moje duże obiekcje pod adresem pana radnego powiatu nowotarskiego za porównanie targu w Krościenku do Afganistanu. Jak wiadomo w Afganistanie, np. w Kabulu na targach odbywają się targi niewolników (sic!), a co jak co, ale w Krościenku, bodajże rodzinnej miejscowości pana Komorka, ludźmi na jarmarku jeszcze jak na razie się nie handluje. Pan Komorek pojechał za daleko po bandzie i użył daleko nieadekwatnego porównania. Bardzo niski poziom.

@ Targowisko w Ochotnicy:
Właśnie że obecny wójt Ochotnicy nie próżnuje i dużo inicjatyw uruchamia, jest aktywny. Też byłem do p. Królczyka sceptycznie nastawiony, ale wystarczy porównać go z p. Dydą w Krościenku - to jest niebo i ziemia.
Targowisko w ochotnicy02.06.2019, 12:47
Proszę pojechać do Ochotnicy i zobaczyć jak można połączyć nowoczesność z funkcjonalnością poprzedni wójt Jurkowski pokazał jaki ma wielki szacunek dla mieszkańców i turystów pokazał że umiał współpracować z radnymi oraz urzędami każdego szczebla brawo i wielki szacunek p Jurkowski nie to co dziś obecny to żenada
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl