21.06.2019, 22:01 | czytano: 3504

Związek Podhalan zaprasza na XVI Sobótki Nowotarskie

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Przejście nad Dunajec z pochodniami i fakłami, rozpalenie watry sobótkowej i puszczanie wianków na Dunajcu - to główne elementy czekających nas Sobótek Nowotarskich. Organizatorzy zachęcają do włączenia się do zabawy.
Nazwa "Sobótka" nadana została zabawom w noc świętojańską już po wprowadzeniu chrześcijaństwa. To zdrobnienie słowa "sobota", ponieważ początkowo bawiono się przy obrzędowych ogniach nie w wigilię św. Jana Chrzciciela, lecz w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki. Z czasem określenie "sobótka" stało się powszechne dla zabaw organizowanych z okazji nadejścia lata, które odbywa się w czasie najkrótszej w ciągu roku nocy, czyli z 23 na 24 czerwca.
W obchodach świętojańskich ważny jest mityczny kwiat paproci. Według legendy kwiat ten posiada niezwykłą umiejętnością. Gdy tylko zapadał zmrok od owej paproci zaczynało bić wyjątkowe światło, które wskazywało drogę do miejsca, w którym pod ziemią ukryte były skarby. Dodatkowo kwiat paproci obdarzał osobę która go znalazła - szczęściem, majątkiem oraz mądrością.

W czasie tej najkrótszej w roku nocy szczególnych właściwości nabierały i inne rośliny. Wśród nich - bylica, piołun, dziurawiec, mięta, ruta, biedrzeniec, czarny bez, gałązki i liście leszczyny, a także roślina zwana nasięźrzałem, spotykana głównie na leśnych polanach. Miała ona szczególne znaczenie dla dziewcząt na wydaniu.

Innym świętojańskim zwyczajem jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. Wianki plecione są z polnych i ogrodowych kwiatów. Ta tradycja przetrwała do dzisiejszych czasów i właśnie ona stanowić będzie w tę sobotę okazję do wspólnej zabawy.

Organizatorzy przypominają, że wianki muszą być wykonane tylko z prawdziwych roślin. A ponieważ wiosna tego roku okazała się i ciepła, i wilgotna - kwiecia na łąkach i ogrodach nie brakuje.
Nowotarskie Sobótki rozpoczną się w sobotę 22 czerwca na parkingu obok Miejskiej Hali Lodowej. Szczegółowy program w naszym dziale "co, gdzie, kiedy".

W galerii poniżej - przypomnienie poprzednich edycji Sobótek.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pms22.06.2019, 08:52
bardzo sympatycznie napisane zaproszenie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl