24.06.2019, 15:32 | czytano: 4299

Sprawa miliona złotych odszkodowania dla syna Józefa Kurasia "Ognia" wraca na wokandę

Arch. Podhale24.pl
11 lipca w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie odszkodowania dla syna legendarnego partyzanta z Waksmunda Zbigniewa Kurasia. Chodzi o zadośćuczynienie za represje, których Józef Kuraś „Ogień” i jego rodzina doświadczyli w okresie powojennym od aparatu państwowego.
Przypomnijmy, iż w lutym Sąd Okręgowy w Nowym Sączu oddalił wniosek Zbigniew Kurasia o milion złotych odszkodowania. Sąd stwierdził, że odszkodowanie można otrzymać za represje w związku z działalnością niepodległościową. Mimo, jak mówiła sędzia prowadząca sprawę, licznych i szczegółowych pytań skierowanych do Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie o działalność "Ognia", nie uzyskano w ocenie sądu jednoznacznej opinii pozwalającej rozstrzygnąć, czy działalność "Ognia" była działalnością na rzecz niepodległości państwa polskiego czy też była jej zaprzeczeniem. Zdaniem sądu, opinia IPN w sprawie Józefa Kurasia "Ognia" jest zbyt ogólna i nierozstrzygająca.
Radca prawny kancelarii reprezentującej Zbigniewa Kurasia zaskarżył wyrok w całości oraz zarzucił następujące błędy w ustaleniach faktycznych: złe rozpoznanie okoliczności śmierci Józefa Kurasia, w tym pominięcie istotnych faktów czy odrzucenie związku przyczynowo-skutkowego między jego działalnością niepodległościową a śmiercią. Radca zaskarżył też m.in. niedopuszczenie dowodu z opinii Instytutu Pamięci Narodowej lub opinii uzupełniającej biegłych i przyjęcie przez sąd swobodnej oceny kluczowych dla sprawy wydarzeń - w tym podważenie jego działalności niepodległościowej.

- Sąd okręgowy w Nowym Sączu, który potwierdzał działalność niepodległościową osób podległych majorowi Józefowi Kurasiowi „Ogień” i zasądził należne im kwoty tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania, poddał w wątpliwość działalność niepodległościową samego Józefa Kurasia oraz stosowanie wobec niego represji przez organy ówczesnej władzy państwowej - czytamy w komunikacie kancelarii Anny Bufnal.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
tys prowda28.06.2019, 11:25
skleroza nie boli. jeszcze jedno do pana AK. podpierasz się wykazami, to jest ok tylko nie jest ok że nie podajesz faktu nie zachowania się wszystkich wykazów, jak i gdzie przepadły długo by pisać. zapomniałeś też napisać o jednym ważnym fakcie , PAN GENERAŁ po czerwcu 1945 nie za każdym razem podawał dokładnie imiona i nazwiska awansowanych, robił to często w formie konspiracyjnej z wiadomych powodów, o prawdziwych nazwiskach wiedzieli tylko powojenni kurierzy startujący z tego małego miasteczka w Italii. a tak swoją drogą - jakich 2 innych konspiracyjnych imion i nazwisk używał Józef Kuraś Ogień .
tys prowda28.06.2019, 11:14
ubeckiemu potomstwu czacha dymi, powoli wszystko wychodzi na jaw jak dziadkowie i tatusiowie dorobili się mająteczków, trzęsą porami że potomkowie ludzi z izraela wrócą po swoje, przecież 70 procent podhala przed wojną było ich a ludność miejscowa tylko harendowała, po wojnie co sprytniejsi "kupowali", "otwierali" i tak dalej. to był proceder na wielką skalę, ubeckie sługusy dostawały wtedy wszystko, ziemię, warsztaty, stanowiska - bez woli i zgody a także czerwonego namiestnictwa nie mogliby niczego zdziałać, dzisiaj podnoszą alarm - prawda jednak boli i zaboli ponieważ lawiny jeszcze nikt nie zatrzymał, mała dygresja do piszącego o pomniku w nowej białej - dlaczego nie napiszesz że to byli członkowie hlinkovej gardy czyli SŁOWACKIEGO GESTAPO. panie AK przejedź się pan do Ripatransone w Italii. poszukaj pomnika, poszukaj potomków ludzi Andersa a nawet 2 Jego Żołnierzy a na koniec doznasz olśnienia. tyle i aż tyle.
leśny28.06.2019, 07:17
Ej Zbysiu co to robis... Ociec by sie nigdy nie zgodziył na odszkodowania bo nie o to chodzi... nie o piniondze.
baciar27.06.2019, 20:25
dajcie mu milion a on za to da dwa ofiarom Ognia
l27.06.2019, 18:31
@ do pomnik
No jest rzeczywiście okupanta /godłem słowackim /,niech sobie stoi dla potomnych i przypomina o kolaboracji Nowej Białej i Narodu Słowackiego z okupantem !.
Maciej Holny27.06.2019, 17:27
- Ogień nie był głupi - tylko zawistny i nie honorowy. 3 dezercje, przynależność do 8 zupełnie odmiennych partii politycznych oraz współpraca z NKWD jako kierownik do spraw wywiadu UB dotyczącego AK i ...dużo by tu pisać. Morderstwa ogniowców na ponad 200 cywilach nie związanych z Ruchem Oporu nie jest do wytłumaczenia. Niestety historia Ognia pisana jest na dokumentach UB.
takitam.27.06.2019, 16:11
do "tys prowdanie będę tutaj wyjaśniał ci historii" -
tylko pytanie : czy anders uznawal go za swego podwladnego. ja slyszalem, ze ponoc ogien i jego ludzie byli esbekami, ale i wtedy na tym stanowisku w glowach cos trzeba bylo miec... byc moze to nieprawda, ale ............................................. .
pomnik27.06.2019, 14:58
a w nowej białej jest pomnik ofiar ogniowców. to w końcu jak to jest ?
Wnuczka. Partyzanta27.06.2019, 13:24
Paranoja ....nie powinien nic dostać ...jak on dostanie zaraz znajdą się inni ...a my będziemy płacić za błędy których nie można już zweryfikować bo świadkowie nie żyją...co by było gdyby każdy pokrzywdzony przez władze powojenne wystąpił o odszkodowanie
AK27.06.2019, 12:33
W wykazie sporządzonym przez gen Andersa odnośnie awansów i odznaczeń nie figuruje Józef Kuras Ogień. Wykazy żołnierzy Armii Krajowej są ogólnodostępne w bazie danych w Instytucie im gen W.Sikorskiego w Londynie.Morze tobie pomyliło się z Andersenem,w myśl zasady nie matura lecz chęć szczera z robi z ciebie oficera Żeby zostać majorem trzeba było mieć maturę,a J.Kuraś posiadał 2 klasy gimnazjum.
tys prowdanie będę tutaj wyjaśniał ci historii27.06.2019, 09:12
marek z Krakowa, nie będę tutaj wyjaśniał hitorii Pana Majora, czyje zwierzchnictwo uznawał czyje nie, podam tylko 1 nzwisko. Generał Władysław Anders, to powinno zamknąć sprawę
STV25.06.2019, 21:37
do @ Bóg Honor Ojczyzna.
Z tą przysięgą to zbytnio bym się nie podpierał .jedni przysięgali no Boga jak Rotmistrz Pilecki Rzeczypospolitej w Koronie, której do końca był wierny! kosztem swojej rodziny, odrzucając Ludową Polskę z Moskwy. Inni też ,nawet w stopniu Rotmistrza też przysięgali na Boga Rzeczypospolitej w Koronie, a później przysięgali Socjalistycznej Polsce Ludowej ,stać na jej straży i dożyli spokojnej starości z wysoką emeryturą .Dla mnie Liczy się tylko przysięga którą złożył Rotmistrz Pilecki przysięgając Koronie, i inni Bohaterowie którzy odrzucili kość od władzy ludowej , za co zapłacili męczeńską śmiercią kulą w głowę .Uważam że do końca trzeba być wiernym przysiędze, a zwłaszcza tej której jest Bóg,a przede wszystkim trzeba patrzeć na ludzi którą ją składają czy do końca byli wierni Rzeczypospolitej w Koronie . Dotyczy to też Ognia i jego Kompanów, i wielu innych którzy przed majestatem Boga i jego dzieł przysięgali.Bóg ich za to rozliczy .
Sebastian25.06.2019, 20:00
Zgadza się... Kopiuj wklej - ubeckie akta. Te metody są bardzo znane, przykro o tym mówić, ale nie stosują ich ludzie na poziomie. Ostatnio Machejek , a teraz Elżbieta Glinka... Ach te beztroskie lata PRLu - wolność słowa uderza na każdej stronie akt i prac niezależnych wydawnictw i ludzi.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM , HAŃBA ICH MORDERCOM
BÓG HONOR OJCZYZNA25.06.2019, 17:47
DO STV
A ja mam nadzieję,że nie syn Ognia nie dostanie żadnego odszkodowania.Pytam za CO....to odszkodowanie? Odsyłam do artykułu "Testament AKowców w sprawie Kurasia "Ognia" zatytułowany " Akowcy z Podhala, przysięgając na Biblię, poświadczyli, ze ?Ogień? mordował niewinnych ludzi"
tys prowda25.06.2019, 15:26
morawa , ponownie robisz ludziom wodę z mózgu, swoje bzdety piszesz na zasadzie kopiuj wklej z ubeckich akt. powoli nadchoszi czas aby zająć sie twoją osobą i tatusiem, zaangażowałem prawników i dziennikarzy śledczych tylko po to aby wygrzebali najciemniejsze karty z historii tatusia i twojej, informuje cie o tym publicznie !
Marek z Krakowa25.06.2019, 15:21
Kuraś przez cały okres II WŚ był sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Istniało Polskie Państwo Podziemne, czyli władza ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza, ale Józef Kuraś sam stanowił prawo, określał winę i wykonywał wyrok. Uważał, że nie ma nad sobą nikogo. Jak ktoś może żądać odszkodowanie za jego działalność?
STV25.06.2019, 14:13
No komuś tu najwidoczniej upał nie służy i pisze komentarz o rabunku podpartym teorią z 1985 Elżbiety Glinki , trzeba się poważnie zastanowić jak i nad stanem wiedzy historycznej tego mędrca,który myśli że ma przed sobą dzieci z przedszkola.
Dla przypomnienia w latach 80 tych do końca 90 tych ,za pisanie prawdy można było słono zapłacić .Można też było oczerniać bohaterów przypisując im mordy, które na konto Bohaterów robiło UB w przebraniu partyzantów. Za takie tezy oczerniające naszych Bohaterów żyło się dostatnie w PRL,z błogosławieństwem Urbana. Moim zdaniem ludzie powinni z daleka omijać ludzi , którzy przedstawiają historię cenzurowaną przez PRL , i powinna być ścigana prawem . Man nadzieję że syn Ognia dostanie odszkodowanie ,które by mu by się przydało na obronę dobrego imienia swojego ojca.
Syn milicjanta25.06.2019, 13:13
Widać kto nadal mentalnie tkwi w roku "1985". Oj przydałaby się chłosta na taką ***.
zwz25.06.2019, 09:08
PK wam przysięga tyle samo znaczy co splunięcie, do kościoła chodzicie by zdać raport diabłu
to ja25.06.2019, 07:51
najlepiej by było, gdyby potomkowie ofiar wystąpili o odszkodowanie. Wtedy musiał by się zacząć proces "majora" Ognia.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN25.06.2019, 07:47
,,W 613 napadach zbrodniczych,terrorystycznych i rabunkowych napadach zginęło około 340 osób w tym 142 cywilów nie związanych z żadną partia ani ośrodkiem władzy. Z zapisów ,,Ognia" dowiadujemy się ,że same nakładane przez niego kontrybucje przyniosły bandzie prawie 10mln zł. Straty materialne ludności cywilnej były jeszcze wyższe-prawie 14 mln zł,około 10 mln-to straty,jakie poniosły urzędy,instytucje,handel i spółdzielczość, na 12 min oszacowano zabudowania zniszczone podczas walk z ,,Ogniem". A ilu ludzi skazał na przymusowe wysiedlenie poza powiat nowotarski? Ilu na chłostę?
Źródło; artykuł Wieści rok 1985 Elżbiety Glinki pt,,Odnaleziony trop ,,Wiarusów".
Banda Tiso25.06.2019, 05:57
@ Do Dzisiaj Go potrzeba

"Zabierał" tylko słowackim kolaborantom Hitlera, którzy ochoczo żywili niemieckich bandytów. I ty jesteś spośród nich.
jo25.06.2019, 05:57
milion złotych ALE KARY
Do Dzisiaj Go potrzeba24.06.2019, 22:21
Jakby wpadł do twojej chałupy zrabował jedzenie,zabrał krowę i zostawił o chłodzie i głodzie z dziećmi w zimie,to zaraz przeszłaby ci miłość do niego.Zapytaj starszych ludzi gdzie się stołował jego oddział.
greg24.06.2019, 21:27
Escobar a nie Polska...tyle w temacie...
Obserwator24.06.2019, 21:17
Pytanie, czy ofiary tego 'Ognia" tez dostaną odszkodowanie?
Dzisiaj Go potrzeba24.06.2019, 20:59
Majorze "Ogień" wróć! Koniecznie!
jaga224.06.2019, 19:44
Ludzie się bali Ognia jak ognia
nowotarżanin24.06.2019, 19:03
co szukał Ogień w Lublinie ze swoim szwagrem Poświstem ,był się skarżyć że już nie jest komendantem MO i wtedy sie na komunistów pogniewał taka jest prawda i tyle
k24.06.2019, 16:26
Skandal. Może jeszcze ciastko z dziurką? Za krzywdy doznane od Państwa Polskiego? Z kieszeni nas wszystkich!!! Skandal i tyle.
PK24.06.2019, 16:19
Po roku 1989 była szansa na sprawiedliwy wyrok w sprawie Kurasia w kółko nas żyło setki świadków tych trudnych czasów,można było wszystko wyjaśnić pod przysięgą i podać prawdę światu.Teraz jest już praktycznie posprzątane,ostatni co widzieli odchodzą,zresztą i tak nikt ich nie pyta o zdanie.
ja24.06.2019, 15:55
oby nie dostał .
piotrek24.06.2019, 15:43
ja bym im dał od razu dziesięć milionów , bo biydoki tyle nacierpiały od państwa polskiego ... widisz a nie grzmisz.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl