27.06.2019, 21:25 | czytano: 3233

Zakopane podnosi stawki za parkowanie

Fot. Marcin Szkodziński
Od października kierowcy więcej zapłacą za parkowanie. Wyjątkiem będą autokary. Mieszkańcy będą mogli wykupić abonament postojowy.
Zakopiańscy radni podjęli uchwałę o wprowadzającą zmiany w dotychczasowym rozliczaniu kierowców parkujących swoje pojazdy na parkingach znajdujących się w pasie drogowym. Miasto zostanie podzielone na trzy strefy oznaczone literkami A, B i C.
Parkingi przy ul. Bronisława Czecha oraz Piłsudskiego w bliskim sąsiedztwie skoczni znalazły się w strefie B. Strefą C został objęty parking dla autokarów przy Alei 3 Maja.

Kierowcy parkujący pojazdy w tych strefach zapłacą 3 zł za pierwszą godzinę, 3,60 zł za drugą godzinę, 4,30 zł za trzecią godzinę postoju i 3 zł za każdą następną. W strefach tych nie będzie można zapłacić za 30 min postoju, będzie za to możliwość wpłacenia z góry za cały dzień 22,90 zł.

Na rozwiązaniu tym najlepiej wyjdą kierowcy autokarów, który płacili po 15 zł za wjazd na parking.

Strefą oznaczoną literką B objęte zostały pozostałe parkingi należące do miasta. Tu kierowcy także muszą liczyć się z podwyżkami cen.

1,00 zł – 30 min
3,50 zł – pierwsza godzina
4,30 zł – druga godzina
3,00 zł – trzecia i każda następna godzina postoju.

Nowością będzie wprowadzone w parkometrach naliczanie minutowe. Oznacza to, że kierowca, który wrzuci wartość powyżej minimalnej opłaty, a kwota nie będzie stanowiła równowartości postoju za godzinę, czy dwie, to urządzenie przeliczy jak długo pojazd będzie mógł pozostać na parkingu.
Kolejną nowością będzie miesięczny abonament, jaki będą mogli zakupić mieszkańcy Zakopanego. - Mieszkańcy Zakopanego będą mogli wykupić abonament w kwocie 100 zł – mówił na sesji Tomasz Filar, wiceburmistrz Zakopanego. Początkowo uchwała zakładała, że abonament będą mogli zakupić jedynie mieszkańcy stref A, B i C, lecz na to nie zgodziła się część radnych.

- Karty abonamentowe powinny być dla wszystkich mieszkańców. Zapomnieliście o mieszkańcach obrzeży. Skupiliście się tylko na mieszkańcach centrum. Powinniśmy wszystkich mieszkańców traktować równo – mówił radny Wawrzyniec Bystrzycki.

Po krótkiej dyskusji radni wprowadzili poprawkę do uchwały, aby wszyscy mieszkańcy Zakopanego mogli korzystać z wykupionego abonamentu.

ms/
zobacz także
komentarze
bonifacyjacytacy29.06.2019, 12:46
A mnie chcieli w kierach oskubać za parkowanie 2 godziny 25 złotych
ale nie dałem się oszukać .
Nigdy więcej nie pojadę do Kier .
Marucha28.06.2019, 22:00
Genialne. Po co budować parkingi, łatwiej podnieść opłatę.
Andrzej28.06.2019, 12:07
tak rządzi PiS. Wszystko drożeje
maverick28.06.2019, 09:03
Skoro parkowanie jest płątne, to nic dziwnego że planiści tak wszystko projektują po miastach, aby był w nich deficyt miejsc do parkowania. Symptomatyczne jest w tym względzie zachowanie się burmistrza sąsiedniego miasta, który na spotkaniu z Policją równocześnie deklaruje pomoc finansową dla Policji i zaraz potem wyraża swe niezadowolenie z powodu zbyt małego mandatowania przez Policję - chodzi o pieniądze z opłat/mandatów, a nie o rozwiązanie problemów z parkingami. Będzie to powoli prowadzić do odtworzenia błędnie zlikwidowanego transportu publicznego (być może darmowego - sic!), bo do saturyzacji motoryzacyjnej doszło już dawno w Polsce (stąd ten smog, a nie piece). Oby tylko tę komunikację publiczną odtwarzano w sposób legalny i cywilizowany, a nie tak jak likwidowano PKS-y.
Wojtek28.06.2019, 07:30
Radni,dziwacy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl