28.06.2019, 18:26 | czytano: 3371

Nowe strefy płatnego parkowania w Rabce-Zdroju

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcy Rabki-Zdroju żyją tematem nowych stref płatnego parkowania. W mieście brakuje miejsc do parkowania, więc wprowadzenie opłat ma wymusić rotację i ułatwić dostęp do zatłoczonych na co dzień parkingów.
Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Parku Zdrojowego, który jest oblegany przez wypoczywających w Rabce-Zdroju turystów, ale i mieszkańców. Problem w tym, że na istniejących darmowych zatoczkach i parkinach, niektórzy zostawiają auta na kilka godzin lub cały dzień, blokując dostęp innym. Dlatego burmistrz Leszek Świder i Rada Miejska zdecydowali, że wszystkie miejsca postojowe wzdłuż przylegającej do parku ulicy Parkowej oraz na parkingu przy cmentarzu (nieopodal tężni solankowej), będą płatne. Dodatkowo strefę płatnego parkowania wprowadzono również na zatokach postojowych przy ulicy Piłsudskiego.
Do tej pory opłaty pobierane były na zatokach postojowych przy kawiarni Zdrojowa (Al. Tysiąclecia) oraz na zatoczce postojowej przy ul. Orkana, między skrzyżowaniem z ul. Chopina a budynkiem Trzy Róże (przy starej straży). Radni poprzedniej kadencji wyznaczyli też strefy płatnego parkowania (SPP) przed budynkiem poczty, na całej długości ulic Pocztowa i Roztoki, ale dotychczas w tych miejscach parkometry nie stanęły. Te miejsca również znalazły się w nowej uchwale o strefach płatnego parkowania.

Radni planowali również wprowadzić opaty za postój na ogólnodostępnych parkingach przy PTTK i na placu targowym w Rynku, ale razie wstrzymali się z decyzją do czas, aż miasto wyremontuje oba place.

Pierwsze parkometry mają się pojawić w nowych strefach jeszcze w wakacje.

r/
zobacz także
komentarze
mieszkaniec30.06.2019, 19:40
"Pan Leszek Świder, były burmistrz Rabki-Zdroju"
rab29.06.2019, 13:18
...z Nowego Targu...naucz się pisać, vice versa,dziwne,że nie przeszkadza Ci ''parkometr''napisany przez redaktora.Nie masz racji,wakacje poświęć na douczenie.Parkomat i parkometr ma takie samo znaczenie.
maverick28.06.2019, 23:28
Zamiast zastanowić się gdzie jeszcze można byłoby zbudować duże parkingi bo jest za mało miejsc do parkowania, to oni wprowadzają opłaty za parkowanie. Oni działają przeciw swoim własnym ludziom którzy ich wybrali do rządzenia. Poza tym jest problem czy to w ogóle jest ok, jeżeli wszyscy płacą za parkowanie tyle samo, czyli że np. pięcioosobowa rodzina ze wspólnym dochodem miesięcznym na rodzinę 5 tysięcy płaci powiedzmy 2 zł, a obok zaparkuje ktoś kto niewiele mniej niż 5 tysięcy zarabia dziennie, i on/ona też płaci 2 zł; chodzi o to że te 2 zł to jest tak jak 20 groszy dla kogoś kto zarabia 10 razy średnia krajowa, a sporo jest takich ludzi. Po równo, czyli tyle samo od każdego, nie zawsze znaczy sprawiedliwie. Ktoś tutaj powinien się mocno zastanowić do czego to nas zaprowadzi: komunikację publiczną PKS zlikwidowano, autem wyjechać strach bo korki i parkomaty, nic tylko siedź człowieku w domu i oglądaj TVP1. Na zachodzie owszem, słono się płaci za parkowanie, ale tam mają świetnie rozwiązane połączenia komunikacji publicznej, która jest dotowana przez państwo, które z kolei ma na ten cel środki z podatków pośrednich, takich jak np. VAT.
Paweł28.06.2019, 22:58
Jeśli chodzi o zwiększenie rotacji, a przy okazji nie utrudnianie życia mieszkańcom, to proponuję, aby pierwsze 15-20 minut było gratis. Wtedy można faktycznie stanąć pod pocztą/bankiem, aby coś załatwić (także przy cmentarzu, aby wejść na chwilę na grób i odjechać), a dłuższe parkowanie niech już kosztuje. Tak samo w rynku - szybkie zakupy i odjazd (a przecież o to chodzi, prawda?) bez kosztów dodatkowych, a dłuższy postój niech będzie płatny. No i trochę nowoczesności w tych parkomatach - będzie MobiParking? Teraz tak się już płaci, a nie szukając parkomatów i drobnych monet... Wygodne i dla mieszkańców, i dla gości, i dla właściciela (mniej fizycznej obsługi parkomatów, a kasa płynie prosto na konto Urzędu lub podmiotu zarządzającego).
???28.06.2019, 21:52
A nowy Targ dalej się ociąga.
OjDyro28.06.2019, 20:45
Postawienie dużej ilości parkometrów zwiększy ilość miejsc parkingowych? A parkometry pod cmentarzem to światowe kuriozum. Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o KASĘ. Panie Burmistrzu-dobra rada. Wyrzuć swoją zastępczynię, zanim sam wylecisz.
z Nowego Targu28.06.2019, 20:07
rab,gdy chcesz coś uszczypliwego napisać to pisz poprawnie:parkomatów,parkomat.
pniok28.06.2019, 19:13
To wszystko półśrodki, od tego miejsc parkingowych nie przybędzie . Co gorsza tereny w sąsiedztwie " strefy " będą oblegane przez parkujących całymi dniami . Scenariusz stary i wielokrotnie powielany w przypadku płatnych stref parkowania . Gdzie nowe porządne parkingi na miare XXI wieku ?
rab28.06.2019, 19:01
Szkoda,że nie ma parkometrów przy urzędzie miejskim,bo chcąc coś załatwić trzeba zaparkować przy Kaplicy Zdrojowej.Miejsca blokują urzędnicy ,niech burmistrz tam postawi parkometr,ale swoim tego nie zrobi.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl