03.07.2019, 21:18 | czytano: 4727

Związek Podhalan staje w obronie honoru ks. prof. Józefa Tischnera. "Wyrażamy sprzeciw wobec insynuacji"

Fot. Julian Kowalczyk / Związek Podhalan
ŁOPUSZNA. "Nie godzimy się, by Pana sensacyjne doniesienia kładły się cieniem na osobie ks. Tischnera. Nie przedstawił pan żadnych dowodów" - Zarząd Główny Związku Podhalan wydał oświadczenie, w którym krytykuje informacje podane przez dyrektora Wojskowego Biura Historycznego, jakoby ks. prof. Józef Tischner miał kontakt ze służbami bezpieczeństwa PRL.
Na początku czerwca historyk Sławomir Cenckiewicz, dyrektor WBH, podał informację, że ks. prof. Józef Tischner w 1983 r. był zarejestrowany jako kontakt operacyjny, a w 1988 r. jako konsultant IV Departamentu MSW. Informacje te mają pochodzić z publikacji pt. „Kryptonim +Klan+. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ +Solidarność+ w Gdańsku. Tom 2", wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. "Przykra ta rejestracja ks. Józefa Tischnera w kategorii KO i konsultanta Departamentu IV MSW... Szkoda" - napisał Sławomir Cenckiewicz w mediach społecznościowych.
- Józek by się z tego śmiał w tym momencie, a ja robię to za niego i za siebie - mówi brat duchownego-filozofa - skomentował to jako pierwszy Kazimierz Tischner, brat ks. prof.

Teraz oficjalny głos w tej sprawie zabrał Związek Podhalan, którego ks. Tischner był wieloletnim kapelanem. Oświadczenie odczytał w weekend w Łopusznej, podczas obchodów 19. rocznicy śmierci księdza Tischnera, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień. Oto jego treść:

"My Podhalanie, członkowie Związku Podhalan w Polsce oraz przedstawiciele góralskiej społeczności zgromadzeni w Łopusznej podczas uroczystości poświęconych pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, naszego duszpasterza, pierwszego kapelana Związku Podhalan i Syna Podhalańskiej Ziemi – wyrażamy sprzeciw wobec insynuacji wynikających z Pańskiej informacji na temat kontaktów Księdza Tischnera ze Służbą Bezpieczeństwa.

Nie godzimy się, by Pana sensacyjne doniesienia kładły się cieniem na osobie ks. Tischnera, kapłana, który swą posługą duszpasterską i działalnością społeczną służył naszej wspólnocie. Ksiądz Tischner był zawsze blisko nas. Prowadził nas ścieżkami Prawdy i Mądrości, odsłaniał świat wartości. Przekonywał, że największym darem od Boga dla człowieka jest drugi człowiek. Ten kapłan i wielki człowiek był i pozostanie dla nas Autorytetem, Przewodnikiem i Przyjacielem. Jego mowa była zawsze mową budującą, która wydobywała w nas pokłady dobra i dawała nadzieję.

Pana słowa – przeciwnie wyzwoliły w ludziach złe emocje, burząc wiarę w człowieka i podkopując wzajemne zaufanie. Zabolały i skrzywdziły.
Nie przedstawił Pan żadnych dowodów, które wskazywałyby na współpracę ks. Tischnera z SB. Jest sprawą powszechnie wiadomą, że Ksiądz Józef, podobnie jak wielu kapłanów, był inwigilowany przez komunistyczne władze, że bezskutecznie usiłowano go pozyskać do współpracy. Mimo licznych prób, pozostał wierny sobie i swemu powołaniu. Dlatego też odczytujemy Pana wpis, jako działanie mające na celu niszczenie Autorytetów, a nade wszystko niszczenie wartości, które budują ludzką solidarność, jedność i zaufanie.

Nasi Ojcowie godali tak: „„Jak mos cosik do powiedzenio, to godoj konkretnie, a jak nie, to lepiej nie godoj nic. I nie kręć i nie obracoj świata do góry nogami, bo sie z casem w tym kręceniu som zatracis.””

Ksiądz Józef Tischner wierzył w człowieka i nigdy nie przekreślał nikogo – nawet tych poranionych błądzących owieczek. Dlatego też, mimo poczucia krzywdy, kierujemy do Pana zaproszenie. Jeżeli chce Pan na prawdę poznać bliżej Księdza Tischnera i Jego dzieło, proszę przyjechać na Podhale, do Łopusznej, spotkać się z nami. Opowiemy Panu o naszym Księdzu i Przyjacielu, o Jego duszpasterskiej posłudze i społecznym zaangażowaniu. Może to pozwoli Panu spojrzeć z nadzieją i ufnością na ludzki świat i zrozumieć, że ludzie mogą być dla siebie darem".

oprac. r/
zobacz także
komentarze
Zb. Chałupniak06.07.2019, 16:59
Cenckiewicza nic nie powstrzyma ani nie nawróci, bo on swój styl insynuacji (i to pod szyldem IPN) przejął wprost po Kaczyńskim i teraz twórczo rozwija. Taki Kaczyński na przykład nie stwierdził onegdaj, że Angela Merkel była donosicielem STASI, tylko głośno insynuował, że musiała być, skoro później zrobiła taką karierę. Można byłoby przytoczyć wiele przykładów jego oszczerczych insynuacji i perfidnych niedomówień wobec znanych ludzi, wypowiadanych przez Kaczyńskiego choćby w ostatnich kilkunastu latach. Może jakiś red. Piątek napisze książkę na ten temat?
Kto broni05.07.2019, 23:43
Kto broni ks. Tischnera? Niestety, ludzie którzy mają dużo na swoim koncie, początek to wyprzedaż za bezcen majątków w Zakopanem, drugie to sprzedaż PKL za bezcen, gdzie manipulowali góralami, którzy do dziś nie wiedzą komu zostały one sprzedane. Tacy ambasadorzy??? Nie wiem dlaczego taka agresja wobec Centkiewicza skoro on tylko stwierdził to co zbadał.
Mówię jak jest05.07.2019, 21:51
Sutanna nie może chronić nikogo przed odpowiedzialnością. Ba, odwrotnie! Ksiądz współpracownik SB, czy ksiądz pedofil powinien ponosić większą odpowiedzialność za swoje przewinienia, albowiem jest obdarzony większym autorytetem i zaufaniem społeczeństwa. Szkoda, że mało jest księży takich jak ks. Isakowicz Zaleski domagający się lustracji duchownych, a tak wielu kontrowersyjnych kapłanów jak ks.Drozdek czy piewca liberalizmu i Unii Wolności Tishner
do @ gó..o prawda...05.07.2019, 13:05
Mam swoje lata i wiem, że gó...no prawda, że SB wszystkim sie interesowała. Szukali kontaktu i haków na tych co coś znaczyli lub stanowili potencjalne zagrożenie dla socjalistycznego systemu... Człowiek odważny, a takim był Tischner, prawdy i opinii o komunie nie ukrywał, zresztą nie tylko na Turbaczu.. Nie było spisywać i bez jego wiedzy prowadzić teczkę, jego kontakty wypowiedzi... Niestety po części dla dokumentalistów z IPN to pułapka i chyba sa za młodzi aby tamte czasy zro0zumieć...Apeluje o rozum i opamiętanie, bez względu kto i jakie dokumenty spreparował... Inna sprawa, że Tischner nie zdawał sobie do końca sprawy z kontaktów ze środowiskiem Michnika, z Żakowski i spółką spod Znaku i Obłudnika Powszechnego... Dziś, gdyby żył, pewnie byłby bardzie ostrożny, bo to zdaje się mści...
gó..o prawda...04.07.2019, 15:30
"...miał kontakt ze służbami bezpieczeństwa PRL....", w tamtych czasach to każdy miał kontakt z SB, ważne jest kto miał kontakt świadomy w celu pozyskania korzyści np. przy wygranych w totolotka, a kto nie, i tyle w temacie.
XxX04.07.2019, 13:25
Miejscowy...uuuuu ciężkie piguły były ...
fya04.07.2019, 11:29
Ten "filozof" mawiał, że prawda to g.....no prawda.
do baciok @04.07.2019, 10:43
a za ognia nie dziękujesz?
gorol04.07.2019, 10:37
Nie znacie dobrze członków własnej rodziny :)
A stajecie w obronie osoby, której nie znacie, nie znaliście :)
W czasach, kiedy świat staje na głowie;
- byłbym ostrożny z oskarżaniem ks. Tischnera
- i tym bardziej Jego obronie
Najlepsze co możecie zrobić, to modlić się za wszystkich księży, aby w końcu otworzyli oczy i serce i zrozumieli;
- że liczy kościół dusz a nie kościół budowla architektura
- że liczą się ludzie a nie majątek
- że liczy się człowiek a nie kasa
k04.07.2019, 10:25
Solidarność tez miała swojego kapelana co mu pomniki stawiano. I wszyscy wiemy jak to się skończyło. Związek Podhalan jak chce to niech dowiedzie w sądzie że ich kapelan był nieskazitelnie czysty w tym temacie i po krzyku. Pytanie dlaczego nie idą z tym do sądu? I w tym pytaniu zawarta jest odpowiedź.
Obłuda i zakłamanie04.07.2019, 10:11
Górale niestety honorowi nie są, może czasem bywają. Na pokaz wiara, przywiązanie do wartości , a w realu dziadostwo, krętactwo i cwaniakowanie. Idą na pasterkę na Wiktorowi bo bo trza do nasej matuli, ale trzeźwi na myszy już nie są. Przekleństwa mieszają się z modlitwą kapłana....wstyd. Politycy z nich marni, tacy obrotowi jak PSL, Tam idą gdzie korzyść. Byle ubrać portki z parzenicom i pokazać się do fotek.
Zaszczepiony przeciwko obietnicom bez pokrycia04.07.2019, 10:09
Sądzę, że x.Tischner w sumie to nie chciałby, żeby bronił go Związek Podhalan -organizacja robiąca dobrze każdej władzy.
A aparat obecnej władzy jest w stanie obrzucić g***m absolutnie każdego - żywego i umarłego, jeżeli żywi czy umarli nie pasują do ich układanki. A jak im pasują, to zupełnie nie przeszkadza im Piotrowicz, który dostawał medal la wierność od Jaruzelskiego, sędzia Kryże, skazujący opozycjonistów w stanie wojennym, pzpereowska przeszłość Czabańskich i innych, ale bez trudu naplują na tych, którzy rzeczywiście przeciwstawiali się komunie.
baciok@04.07.2019, 09:59
Opluć można każdego. Ale to działanie IPN jest haniebne.
Ja dziękuję ks Józefowi za mądre wskazówki z kazań i książek.
Nie chcę wkraczać do polityki.
Ale taki alians Związku Podhalan z PiS nie wyjdzie temu pierwszemu dobrze.
Wyborca04.07.2019, 08:33
Zgadzam się z "góralka". Związek Podhalan winien upomnieć biskupa Jędraszewskiego.! Czekam na ruch Prezesa Związku Podhalan. Winien zareagować z całą stanowczością.
Miejscowy04.07.2019, 08:08
pis pisze zakłamaną prawdę a chroni swoich co spali 13 grudnia,czas pis-u minie i prawda o nich też zostanie napisana
zmowa milczenia04.07.2019, 07:44
Góralom bliżej do cwaniactwa niż do honoru. a w swych poglądach są wyjątkowo wybiórczy, jak wyborcza.
Nie konfliktowy04.07.2019, 07:26
A czy uczestniczył w tych uroczystościach senator Hamerski który za swojej prezesury w Związku stał przed ołtarzem ze sztandarem, w stroju regionalnym przy kaplicy pod Turbaczem kiedy ks. Tischner mówił o wolności, szacunku. Senatorze czy Ty nic nie masz w tym temacie do powiedzenia ? Gdzie Twój honor ? Czy maska na twarzy ważniejsza od góralskiego honoru ? Czy już zatraciłeś szacunek do ,,góralskiego '' Kapelana ? Kapelana Solidarności ? Miej honor i pokaż swoją twarz, bo historia może rozliczyć.
gorole zdecydujcie sie04.07.2019, 06:56
To albo uznajemy IPN , albo faktycznie zróbmy tak jak postulują popaprańcy z peło - zlikwidujmy go definitywnie ? Trza się na coś zdecydować , a nie tak zjeść ciastko i mieć ciastko . To jest fałsz i obłuda . niestety . Trza się czegoś trzymać , a nie w kółko bruździć i mącic w tej wodzie .
z góry z góry nie z wysoka04.07.2019, 06:41
A Pani Paluch wiedziała co będzie odczytane na spotkaniu. Na cmentarzu była (chyba pierwszy raz na grobie ks. prof.), przypomniała się przed kampanią i po mszy uciekła. No i dobrze, przynajmniej mątu nie było bo by jej górale dobrze nagadali, a niektórzy jak Ją zobaczyli to się równo szykowali.
A swoją drogą to trzeba ne mieć honoru, żeby tak przyjeżdżać.
do broniących ks Tischnera04.07.2019, 06:32
Dacie sobie rękę odciąć za jego niewinność ?!?!?
Adam Wołyński04.07.2019, 05:13
Nawet umarłemu nie pozwolą spokojnie odpoczywać .
wyborca04.07.2019, 05:08
A o współpracy z Thun jeszcze nic nie mają do powiedzenia?
Gościu z AKpodhale03.07.2019, 23:43
Ale czy to był prezes ZP ??, jak już się licytujemy to trza godać ło Augustynie Suskim,tys jest rodzina Mostowyk z Szaflar.Wiemy, że skaza na górolak przez Wacława łostaniy, ale jest i honor. Kożdemu mozna łatkę przypionć, ale np Feliksa Gwiźdża zaciukali NKWD i komuniści. HEJ BYŁ TEŻ "OGIEŃ"
AKpodhale03.07.2019, 23:29
Do myślący........

Zapomniałeś o Wacku Krzeptowskim i innych.
Myślący ale nie wsiok, jak ...03.07.2019, 23:12
Związek Podhalan mo 100 rocków, ciekawe kielo mo tyn co siy zowiy skała,
jak dlo mniy to zwykły kogucik. Związek był, jest i bedziy, kierowali nim ludzie z góralskim honorem ftorzy nie kryli siy pod skałami, ino śli razem s nami górolami tam ka trza, Gen. Galica, Orkan, Zachemski, Pawlica, Gwiżdż, dr Galica i inksiy. Dyć chłopce lepiyj siy nie łodzywoj boś ciynki jak tyn "Bolek" w temaciy Związku Podhalan. My dorze wiymy fto kany i co ale ks, Tischnera i inksyk zacnyk księży bronić bedziymy.
Nic to nie da chłopaki03.07.2019, 22:28
Kiedyś Cenckiewicza odżegnywano od czci i wiary za kilka informacji o Wałęsie a później za książkę o nim. Czas pokazał, że prawda jest o wiele brutalniejsza. Dziś nikt już nic Cenckiewiczowi nie zarzuca w tej sprawie.
Podejrzewam, że teraz będzie podobnie.
Ks. Tischner mawiał, że są trzy prawdy.
Ciekawe kogo jaka będzie prawda.
jaga203.07.2019, 22:23
A Cenckiewicza zlustruje ktoś? Szkoda ze Ksiądz Józef nie żyje bo by skomentowal swoimi słowami.
Obserwator03.07.2019, 22:00
Bozia nie rychliwa ,ale sprawiedliwa...chichot historii
Skała03.07.2019, 21:58
Niestety Związek Podhalan w okresie PRL-u zachowywał się ulegle, by nie powiedzieć służalczo względem komunistycznej władzy. Stała obecność władz Związku Podhalan na uroczystościach posw. rewolucji październikowej pod pomnikiem Lenina w Poroninie, kontrowersyjna przeszłość Andrzeja Gąsienicy Makowskiego jak również Franciszka Bachledy-Księdzulorza daje wiele do myślenia. Andrzej Skupień ( z zarządu gł.ZP) to wychowanek i wieloletni najbliższy współpracownik Makowskiego...zatem płynie chłopiec dalej w tym samym mętnym nurcie.
góralka03.07.2019, 21:51
Najwyższy czas otworzyć oczy Górale. Biskup Jedraszewski również uderzył w godność śp Naszego Józefa odmawiająć udziału we Mszy św w 19 rocznicę Jego śmierci. Ks. prof Tischner, nasz Gazda nie podoba się Jedraszewskiemu, bo mądrze myślał i ludziom wody z mozgu nie robił. Brońmy honoru Ks. prof Jozefa Tischnera, to nasz obowiązek, to nasz dług wdzięcznośći wobec niego.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl