18.07.2019, 13:24 | czytano: 4845

Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca"- nowa oferta dla turystów

Osoby, które szukają ciekawych miejsc do odkrycia, lokalnych produktów do posmakowania, interesujących wydarzeń, czy po prostu chcą podziwiać piękno przyrody – znajdą to wszystko w Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”. Powstała już wspólna mapa atrakcji turystycznych i kalendarz imprez.
Polsko-słowackie Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” obejmuje obszar miejsc i obiektów prezentujących "żywe" dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe czterech gmin: Czorsztyn, Łapsze Niżne, Nowy Targ i Czerwony Klasztor.
Dlaczego ekomuzeum, a nie po prostu muzeum? Odpowiedź jest prosta – łącząc te dwa terminy podkreślono, jak ważna jest integracja środowiska z dziedzictwem kulturowym. Stworzono „żywą” ofertę turystyczną, aby zaciekawić turystę na dłużej.

Stwórzmy przykładową całodniową ofertę: poranek rozpoczynamy od kajaków na Jeziorze Czorsztyńskim wraz z przewodnikiem, który w najdrobniejszych szczegółach opisuje nam historię regionu i krążące legendy. Później udajemy się na zwiedzanie zamku w Niedzicy. Następnie przesiadamy się na rowery i jedziemy wzdłuż malowniczej ścieżki rowerowej, dojeżdżamy do Falsztyna, a tam uczestniczymy w warsztatach wypiekania chleba. Poznajemy teren przez pryzmat historii. A wieczorem – impreza regionalna.

W maju 2017 roku, z inicjatywy łapszańskiego wójta Jakuba Jamroza, odbyło się spotkanie z osobami z branży turystycznej, aby wspólnymi siłami wraz z mieszkańcami stworzyć atrakcję turystyczną, która podkreśli wyjątkowość regionu. Dwa kolejne lata upłynęły na spotkaniach, do których dołączyli przedstawiciele gmin Czorsztyn i Nowy Targ. Momentem przełomowym okazała się wizyta do Ekomuzeum „Doliny Karpia”. Tam na własne oczy można było zobaczyć, jak powinna wyglądać współpraca na rzecz promocji poświęconej dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu.
Dzięki wzorowej współpracy, Ekomuzeum funkcjonuje od marca tego roku. Jego koordynatorem jest niezależna organizacja pozarządowa Stowarzyszenie Sprężyna-Centrum Edukacji Nieformalnej. Liczy sobie 29 członków i partnerów.

Wójtowie gmin spotkali się w ostatnim czasie, aby opracować strategię promocyjną. W efekcie powstała mapa atrakcji turystycznych i wspólny plakat imprez organizowanych na terenie czterech gmin.
Więcej informacji można znaleźć na profilu facebook”owym: Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”.ao/
Może Cię zainteresować
komentarze
franek19.08.2019, 12:03
Oczywiście że tak!!!a jakby inaczej,pewnie że się dziwne rzeczy dzieją w Gminie w tym wypadku złotówka się nie liczy???????To jest dobry przykład oszczędzania ta własnie Pani zarobiła trochu kasy i do widzenia żegnaj Gmino!!!!!!!
autor26.07.2019, 12:46
Ludziska.........to co Jamróz wymyśli to na pewno będzie szał podobny do rezerwatu w Kacwinie.Tylko czekać na efekty upadku tej Gminy.
sprężyna20.07.2019, 16:19
Czyżby inicjatorem tego była przyjaciółka Wójta ze stowarzyszenia Sprężyna.Skąd na to pieniądze skoro Jamróz mówi,że liczy każdą złotówkę?????????Oj dzieją się w tej Gminie dziwne rzeczy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl