24.07.2019, 08:21 | czytano: 4346

Ślady prehistorycznych myśliwych odkryte w Tatrach

Fot. www.archeo.uj.edu.pl
Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie poinformował, że polsko-słowacka ekspedycja odkryła w Tatrach Bielskich ślady obozowiska myśliwych z 13-12 tys. lat p.n.e. Hučivá diera to pierwsza jaskinia tatrzańska, w której udało się uchwycić ślady osadnictwa prehistorycznego.
Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opublikował artykuł na ten temat, w który, donosi:
"Słowacko-polska ekspedycja archeologiczne prowadzi w lipcu b.r. badania wykopaliskowe w Jaskini Hučivá diera (kataster Tatranská Lomnica) w Tatrach Bielskich na zboczach Kobylego Wierchu. Jaskinia znajduje się na wysokości 937 m. Rozciąga się z niej widok na Kotline Popradzką i Niskie Tatry ze szczytem Kráľova hola (1946 m). Ze strony polskiej badaniami kieruje prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii UJ, ze strony słowackiej dr hab. Marian Sojak z Instytutu Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Nitrze. W badaniach uczestniczą studenci i doktoranci Wydziału Historycznego UJ. Akcja jest związana z realizacją grantu Narodowego Centrum Nauki „Paleolityczne miejsce obrzędowe w Jaskini w Obłazowej”.

W rezultacie dotychczasowych prac przebadano fragment nawarstwień w komorze jaskini oraz w jej części otworowej. Odkryto kilkadziesiąt kamiennych ostrzy myśliwskiej broni drzewcowej zachowanych całkowicie lub we fragmentach, w tym okazów typowych dla stanowisk kultury magdaleńskiej z jej późnej fazy rozwojowej, datowanej na 13-12 tys. lat p.n.e. Część z nich została wydobyta z pozostałości paleniska. W wyżej zalegających nawarstwieniach znalezione zostały XV-XVI wieczne fragmenty glinianych naczyń, a także monety z czasu II wojny światowej.

Hučivá diera to pierwsza jaskinia tatrzańska, w której udało się uchwycić ślady osadnictwa prehistorycznego, a konkretnie myśliwych z późnego glacjału. Ślady takie poszukiwane były bezskutecznie przez wielu badaczy już w XIX i na początku XX wieku. Negatywny wynik prac wykopaliskowych przeprowadzonych kilkakrotnie przed II wojną światową w Jaskini Magury w Tatrach Polskich na długie lata zamknął dyskusje na temat zasiedlenia jaskiń tatrzańskich przez człowieka paleolitycznego. Odkrycie w Tatrach ogniska i dużego zespołu wyspecjalizowanych narzędzi kamiennych o cechach form przewodnich dla podziałów taksonomicznych i ustaleń chronologicznych, a także kości zwierzęcych wskazuje, że w Hučivie u schyłku okresu lodowcowego przebywano przez dłuższy czas.

Kultura magdaleńska na terenie Słowacji występuje jedynie w północnej części kraju w górnym dorzeczu Popradu. Ta sama ekspedycja badawcza dokonała w 2003 roku odkrycia pierwszego śladu tej kultury w Starej Lubowli. Podobne stanowiska odkryto wcześniej w Polskich Karpatach, m.in. w Sromowcach Wyżnych-Kątach, w Podczerwonym i w Nowej Białej. Hučivá diera i Stara Lubovla wyznaczają więc południową rubież działania magdaleńskich łowców, znanych z szałasowych i jaskiniowych stanowisk w Hiszpanii (Altamira), Francji (Lascaux), Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Czech i Moraw oraz Polski" (http://www.archeo.uj.edu.pl).

Źródło: IAUJ, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Wyrocznia27.07.2019, 10:39
Genetycy mają dowody na ciągłość genetyczną Polaków na tych ziemiach od wielu tysięcy lat , ale genetyka nie jest w stanie zbadać ciągłości kulturowej i językowej. Zatem jest nawet taka możliwość, że nasi przodkowie mogli posługiwać się innym językiem, więc z punktu widzenia językoznawców nie bylibyśmy Słowianami. Tak czy siak jesteśmy tu wystarczająco długo żeby kłamliwe niemieckie teorie o ich bytności na naszej ziemi wyrzucić do kosza. Co do Ariów - nie jesteśmy Ariami(Aryjczykami) ale około 5000 lat temu część naszych przodków odłączyła się i powędrowała w stronę Indii, najprawdopodobniej z terenów obecnej zachodniej słowiańszczyzny. Dlatego jesteśmy bliżej spokrewnieni z Ariami od Niemców.
BO NO BO25.07.2019, 19:30
Artefaktów wielcy łowcy
Ci dzisiejszy jaskiniowcy
W tej pieczarze wiecznej groty
Wykopali stare GROTY !!!!!!!!!!
Oj nie chrzańcie proszę mi tu !
Mój antenat z paleolitu ??????
Jak z wykopalisk wynika OOOOO\
Gdy zjadł ostatniego neandertalczyka
Dotarł do granicy Tatr :0)))))))))))))))
TAKI WŁAŚNIE BYŁ MÓJ DZIAD
CHOĆ MINĘŁO 12 TYSIĘCY LAT
Z mezoitu ten MÓJ DZIAD ?
TAKI FAJNY ANTENAT !!!
Bo kultura magdaleńska !
To ma cecha żeńsko -męska
A 12 tysięcy lat temu ?????
Wypadło dziadkowi memu
Niechcący do ogniska-????
TERAZ TO ICH
WYKOPALISKA !
Ja po głowie dziś się drapię
Ledwo czy ja homo sapiens?
Przecież to MÓJ własny dziadek
A TE GROTY TO MÓJ SPADEK !!!!
aha24.07.2019, 22:15
Facet z zachodu, chyba słońca

Poducz się histeryku. Badania na DNA Polaków stwierdzają, że Polacy są na tych ziemiach ponad 10,000 lat. Polacy są Aryjczykami a nie Niemcy. To ty pier...sz i mówisz bzdury!
facet z zachodu24.07.2019, 18:34
13000 tys lat! panstwo polskie istnieje 1000 lat chrzest od niemcow, krol polski pil wode z potoku 1000 lat temu, a niemcy mieli juz browary i pili piwo!! dzisiaj mowia dogonimy niemcow, pytam sie czym???!! niech kpia i nie pier?.la bzdur!!!!
jurek macharz24.07.2019, 15:50
Ha ha nie wiecie co 200 300 lat temu a pieprzycie o 13000tysiacach bezmozgowcy!!!
Kry.24.07.2019, 14:52
Naszą erę liczy się od narodzin Jezusa Chrystusa... Wszystko co przed tym liczy się jako przed naszą erą.
Rafi24.07.2019, 10:05
Ale... ale jak to przed nasz erą?
Przecież Adam i Ewa. Przecież stworzenie świata przez Boga. Jak to wcześniej żyli ludzie?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl