24.07.2019, 16:29 | czytano: 8097

Jeszcze tydzień oddział ginekologii będzie istniał. Co potem?

NOWY TARG. Nadal ważą się losy oddziału ginekologiczno-położniczego w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym. Na porozumienie z lekarzami dyrekcja ma tydzień, a dobrych wieści na razie nie ma.
Przypomnijmy, iż lekarze z oddziału złożyli wypowiedzenia z pracy, które upływają z końcem lipca. Domagają się podwyżek zarobków. Dyrekcja szpitala nie chce przystać na żądania lekarzy. Negocjacje trwają, a stawką jest los oddziału, który bez lekarzy nie może działać.
O sprawie pisaliśmy pod koniec ub. tygodnia. Co od tego czasu się zmieniło? Pytany o to, czy szpital jest blisko porozumienia z lekarzami, dyrektor Marek Wierzba powiedział w środę: - Oddział funkcjonuje i do końca miesiąca nic się nie zmieni. Robimy wszystko, żeby funkcjonował nieprzerwanie dalej - stwierdził lakonicznie, a na kolejne pytania odpowiadał tymi samymi słowami: - Robimy wszystko, żeby funkcjonował nieprzerwanie dalej.

Dyrektor Wierzba mówi, że chodzi tak naprawdę o trzech lekarzy. Pozostali mają wycofać wypowiedzenia, jeżeli uda się zapewnić minimalny skład potrzebny do pracy oddziału. Obawiają się oni, że w okrojonym składzie nie będą mogli zabezpieczyć jego bezpiecznego funkcjonowania. Sytuacja jest podbramkowa, bo bez tych trzech lekarzy oddział nie będzie mógł normalnie funkcjonować. Dyrekcja szpitala negocjuje płace z lekarzami, a jednocześnie szuka nowych, bo dyrektor przekonuje, iż nie jest w stanie spełnić wygórowanych żądań. "Dziennik Polski" podał, że chodzi po wzrost płac do 150 zł za godzinę.

r/
zobacz także
komentarze
pacjentka27.07.2019, 21:00
Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw nauki i szkolnictwa wyższego określa, w drodze rozporządzenia, limit przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny w poszczególnych uczelniach.
https://www....
Limit przyjęć na studia medyczne na rok akademicki 2019/2020 zostaje zwiększony o 315 miejsc w skali całego kraju.

Nie jest to imponująca liczba przy obecnych problemach z obsadzeniem dyżurów w szpitalach na samym Podhalu.
Drodzy Pacjenci, Lekarze i Dyrektorzy Starostowie wszyscy uczestnicy tego forum zamiast narzekać na służbę zdrowia, przerzucać się argumentami, mniej lub bardziej przekonującymi, które i tak podejrzewam nie trafią do odpowiednich " uszu" może osoby decyzyjne spróbują chociaż wpłynąć na decyzję Ministra Zdrowia którą podejmuje w porozumieniu z Ministrem do Spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Co nam da że naubliżamy lekarzom. Czy nikt nie zauważył że właśnie te osoby które miały na tyle ambicji żeby zostać lekarzem, poświęcili temu spory kawał swojego życia, dyżurują (24H) po kilkanaście dni w miesiącu, przypuszczam że nie dlatego że chcą "zarobić" tylko dlatego że nie ma kto tego dyżuru wziąć. I właśnie te osoby są obrażane, opluwane na forum. Za to że mieli na tyle zdolności, pracowitości, ambicji żeby zostać lekarzem i za to że ktoś ustalił limity na studia medyczne i np. masa osób również z ambicjami nie mogła się dostać na studia.

Co nam da że powieszamy psy na P. Dyrektorze za ostatnio otrzymaną nagrodę i na Staroście że nagrodę dał. :) To nie zwiększy podaży na rynku usług medycznych. A tak przynajmniej może za kilka lat nasze wykształcone dzieci zaczną specjalizację w szpitalu....
czepliwy26.07.2019, 13:24
@PiPI
kiedy chodziłeś do szkoły był najwyraźniej strajk - i nie nauczono cię czytać ze zrozumieniem.
CI LEKARZE NIE STRAJKUJĄ - ONI ZŁOŻYLI WYPOWIEDZENIA Z PRACY CZY Z KONTRAKTU, dotrzymując terminów wypowiedzeń. Tak jak pisałem poprzednio - prawo dopuszcza odejście z pracy i nie ma w Polsce przymusu pracy.
Przecież, wszyscy, którym się w pracy nie podoba lub uważają, że za mało zarabiają mogą odejść - czy ktoś ci broni powiedzieć twojemu pracodawcy, że zarabiasz wielkie G, jesteś po studiach, ale nie studiowałeś marketingu i zarządzania (ciekawe zresztą, dlaczego uznajesz akurat te studia z gorsze? jakiś kompleksik?). Jeżeli będzie zapotrzebowanie na twoją pracę, to pracodawca da ci podwyżkę i inne bonusy.
Dość proste, nieprawdaż? Więc dlaczego lekarzy chcesz tego prawa pozbawiać?
ps. akurat studiowałem marketing i zarządzanie - świetne studia, mało nauki, trochę bujania w obłokach i jest czas na rozwijanie swojej firmy, później parę minut wstydu, ale magistrem będę do końca życia:):) Gorąco polecam.
PiPi26.07.2019, 11:50
Jak nauczyciele strajkowali, to się im zarzucało niemoralne zachowanie, że opuszczają dzieci itp. A ja się pytam co mają powiedzieć kobiety, które na koniec lipca mają przewidywany termin porodu? Ich los z pewnością bardzo obchodzi panów doktorów... I tak jest zawsze, lekarze strajkują, odchodzą od łóżek pacjentów, a na końcu i tak kasę dostaną, bo przecież im się należy, bo oni się UCZYLI!!! A ile w tym kraju jest zawodów, do których wykonywania ludzie również kończyli studia (nie marketing i zarządzanie) i zarabiają wielkie G...? Lekarze, adwokaci, to większości są ludzie oderwani od rzeczywistości, myślący jedynie o własnym interesie, a nie o ludziach z którymi mają kontakt i dzisiaj już nikt nie mówi o jakimś powołaniu.
wilk26.07.2019, 08:58
bolesławie bul-przeczytaj swoje wpisy i zastanów się dlaczego ,,ja nie" napisał, to co napisał.I pewnie dalej coś napisze.A Ty na frajdę,że cokolwiek napiszesz,nawet największą głupotę,portal opublikuje.
Czepliwy26.07.2019, 06:50
@boleslaw bul
Jak to wyliczyleś. Dlaczego 2900 a nie 2700 albo 3100?
A brutto czy netto?
Kapć25.07.2019, 23:23
Jedno wielkie kłamstwo p. Dr.
Mówią coś co innego a zrobią co chcą.....
bolesław bul25.07.2019, 23:17
ja nie
nie obrażaj nikogo bo widzę że ty jesteś jednym z nich
lubię ich prawde pisze a lekarze powinni zarabiać 2900 i zero prywatnej praktuki
gość25.07.2019, 19:04
Czemu się dziwicie?? To, że poszli po podwyżki to normalne skoro dostali wielcy anestezjolodzy po tym cyrku, który odstawili niedawno. Zabiegi poprzekładane, burdel aż miło. Rzekomo o pieniądze nie chodziło. Ale jak ktoś napisał poniżej dostali podwyżki i cisza - jakoś nie biadolicie o tym. A i Dyrektor spryciarz o tym nie wspomina.
Jednym dał to powinien się liczyć, że drudzy przyjdą - to chyba prosta zasada. Tylko gamoń by się nie upomniał o większe pieniądze skoro inni za nieróbstwo dostali.
czepliwy25.07.2019, 14:29
Czasy pańszczyzny skończyły się na terenach Polski w XIX wieku - każdy pracownik, który jest niezadowolony z warunków pracy i pracy ma prawo do złożenia wypowiedzenia i zaprzestania świadczenia pracy konkretnemu pracodawcy - spod tego praca nie wyjęto lekarzy.
Liczba lekarzy w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest o 30% mniejsza niż w Czachach, czy na Słowacji o państwach "starej" UE nie wspominając - to powoduje, że lekarze są w uprzywilejowanej pozycji w tym sporze
Zatrudniałem ostatnio programistów - musiałem im zapłacić tyle ile chcieli, żeby do mnie przyszli - podobnie jak lekarzy jest ich ciągle za mało
O ile Państwo nie napisało w Konstytucji, że gwarantuje mi za darmo programistów do mojej firmy, o tyle napisało, że gwarantuje darmową opiekę medyczną dla wszystkich (ubezpieczonych).
Jednocześnie statystyczny Polak jest odbiorcą !TERAZ UWAGA, BĘDZIE MOCNO - CZTERECH PORAD ROCZNIE TYLKO W POZ!!! Tak 160 000 000 wizyt w POZ (taki dzielny bojowy naród, a taki chorowity...). Nie wiem ile w poradniach specjalistycznych, ale pewnie nie dużo mniej. Oczywistym jest dla każdego, kto prowadzi jakikolwiek biznes jest to, że żadne Państwo nie jest w stanie dobrze wywiązać w takich warunkach w obowiązku, który na siebie przyjęło.
I czepianie się lekarzy, że chcą za dużo zarabiać niczego nie zmieni.
Ten system był, jest i będzie niewydolny mimo zaklęć najlepszej nawet ?dobrej zmiany?:) A żaden rząd w Polsce nie odważył się nawet na wprowadzenie dopłaty do posiłków w szpitalach (a przecież nikt w domu za darmo nie jada), o jakieś odpłatności za wizyty nie wspominając, bo jest pewne, że następne wybory przegrałby na tym z kretesem. A politykom dużo łatwiej oskarżać lekarzy o chciwość i opowiedać, ż4e jest dobrze, a będzie lepiej, mimo pzejściowych trudności, niż samemu "odspawać" siebie i swoich krewnych i znajomych od szerokiego koryta, jakie daje władza.
Wiedząca25.07.2019, 14:12
Problemem tego oddziału jest docent.
Rozdwojenie25.07.2019, 12:45
A jeszcze niedawno wszyscy tu popierali protest rezydentów, że prawie prosto po studiach muszą za przyjemność nauki specjalizacji otrzymywać ponad 6 tys. To i pracujący lekarze po specjalizacji za analogiczny wymiar chcą zarabiać więcej, co przecież jest logiczne, że pracujący lekarz chce mieć więcej jak rezydent za naukę. I tak ludzie pracujący za najniżej wynagrodzenie popierają żeby im z tych wypłacin ściągali więcej na wypłaty lekarzy co mają stawki po około 20 000 miesięcznie średnio na kontrakcie.

Zapytali by dziennikarze jaka jest średnia lekarza na kontrakcie w szpitalach powiatu nowatorskiego i tatrzańskiego i otworzyli trochę ludziom oczy.
Xyz25.07.2019, 12:45
Chcą po 200 za godzinę? Zainwestujcie własną kasę w urządzenia, sale operacyjna, leki to wtedy tyle możecie brać, cwaniak. Tak robi reszta społeczeństwa i Wy nie jesteście świętymi krowami
klio25.07.2019, 12:30
Lekarze ,adwokaci,notariusze i wiele innych ,to szara strefa.Wystarczy aby się uczciwie rozliczali i płacili podatki nie za fikcyjne godziny,jakie mają wywieszone w prywatnych gabinetach,ale za każdego pacjenta,którego przyjmą i słono skasują.
Pielęgniarka25.07.2019, 11:38
Panie dyrektorze Wierzba niech Pan nie rozmawia z obecnym ordynatorem bo on jest problemem tego oddziału i jedynym powodem tej zaistniałej sytuacji. Takiego nielojalnego pracownika się wyrzuca.
Czytelnik podhale2425.07.2019, 11:12
Witam
W d....ach się im poprzewracało .
Pozdrawiam
k25.07.2019, 10:20
Podajcie nazwiska tych lekarzy. Przypominam że szpital jest utrzymywany przez państwo czyli przez podatników. MAMY PRAWO wiedzieć i się do tego skandalu odnieść. Nie wyobrażam sobie żeby ktoś po tym wszystkim chciał się u nich leczyć. Przypomina że 70% polaków zarabia 12 zł za godzinę. W jakim kraju my żyjemy i kto nam go zafundował?
maverick25.07.2019, 08:37
Dlaczego od zawsze, odkąd tylko pamiętam, o Nowym Targu mówiło się że należy robić wszystko żeby tam nie wylądować. Kobiety w ciąży zawsze się modliły o to, żeby tylko w krytycznym momencie był ktoś w domu, w rodzinie, itp., kto by je zawiózł do Krakowa albo do Sącza, aby tylko nie Nowy Targ, bo jak wiadomo gdy się wezwie pogotowie to oni na siłę przywożą do Nowego Targu, jeśli się pod ten szpital podlega. Ewidentnie od dawien dawna jest coś nie tak z tym oddziałem położnictwa w Nowym Targu.
Pracownik25.07.2019, 08:12
Pierwszy w kolejce po podwyżkę poszedł ordynator. Z jego odejścia dyrektor powinien się cieszyć.
Jaśko25.07.2019, 08:11
Przecież lekarz na zmianie pracuje może godzinę-dwie resztę w gabinecie przesiaduje, a pieniążki bierze za wszystkie godziny. Całą prace wykonują pielęgniarki.
ja-nie25.07.2019, 08:09
Ciemny ludzie Podhala / Bolesław bul, ZOZ i inni / chyba mózg przestał wam pracować.
Zniesmaczony25.07.2019, 07:21
Wymienić derektora!!! Chłop sobie nie radzi. Wystarczy spojrzeć na wejście do szpitala, które wygląda jak wejście do squota, do patologii, a gdzie tam zarządzanie potencjałem ludzkim. To nie gospodarz, tylko kierownik z nadania partyjnego.
Pacjentka25.07.2019, 06:41
Panie Dyrektorze wystarczyły kontrolę na oddziale ginekologi i położnictwa to by dziś takiej sytuacji nie było. Prywatny folwark pana Doktora H. W.
czepliwy25.07.2019, 00:26
@bolesław bul
już stoją dziesiątki lekarzy w kolejce, aż im się z radości uszy trzęsą, że będą mogli praktykować na Podhalu (za darmo, jak oczekują górale, przynajmniej co, komentujący na podhalu24).
Pewnie ta kolejka na rynku koło lodziarni, to właśnie zapisy nowych lekarzy:):):)
Lubię ich24.07.2019, 23:40
Sory,ale 150 na godzine to prostytucce ciężko zarobic, wybaczcie,ale tak jest
bolesław bul24.07.2019, 23:07
Zwolnić i przyjąć nowych chętnych lekarzy za mniejsze pieniądze a ordynatorowi i jego klice wilczy bilet
Radna24.07.2019, 21:58
Mają rację ,że się domagają podwyżki skoro na innych oddziałach co niektórzy mają nawet większe pieniądze np. OIOM, a drugiego takiego jak Imioło już nie będzie żeby ściągał lekarzy z centralnej Polski.
Trzeba płacić bo wybory tuż, tuż, panie radny wojewódzki.
Pinki pie24.07.2019, 20:47
A co z poloznymi, które odwalaja za nich cała robotę???
4you24.07.2019, 20:42
Zmiencie ordynator ginekologii w Nowym Targu. Ogólnie to kobiety polecam Wam Zakopane
Lili24.07.2019, 19:46
W szpitalu za godz 150zl A prywatnie 200 za 10 min A gdzie kasa fiskalna i gdzie podatek z tych prywatnych pieniędzy puzniej tylko wczasy 10 x do roku i głupie obgadywanie pacjentów podczas sielanka
Czepliwy24.07.2019, 19:30
Ciekawe zjawisko, że na Podhalu nikomu nie przeszkadza, że jeden historyk zarobił w kilka lat ponad 30 milionow zlotych, pracujac w banku udzielającym Polakom kretytow we frankach, inny, wczesniej samorzadowiec w podrzędnej gminie, zarabia kilkadziesiąt tysiecy miesiecznie w spólce skarbu państwa w branży o której nie miał pojęcia, jeszce inni nie znajac w ząb żadnego jezyka za kilkadziesiat tysiecy euro reprezentują nas w PE, a ruaycystka w NBP zarabia ponad 50 tys miesiecznie . A wszystki. przeszkadza, że lekarz ma zarabić w ramach kontraktu 150 zł brutto za godzinę.
ZOZ24.07.2019, 19:28
Dlaczego nie ma podanych nazwisk do publicznej wiadomości , tych specjalistów od wysokiego mniemania swojej dumy .Skoro wykonują swoją prace szczerze i oddanie to czego się obawiają stracić autorytet kosztem pychy .To jest jawna demoralizacja i destrukcja zawodu lekarza który powinien być przekładem w służbie drugiego człowieka.Jest to smutne że sumienie lekarza to chodliwy towar w dzisiejszych czasach, zawsze może zwalić swoją winę na system, czy na program komputerowy który po wpisaniu objaw pacjenta ,wskazuje jak leczyć i jakie leki zastosować i najczęściej z górnej póki za które są nagrody wczasy zagraniczne i takie inne gadżety od firm farmaceutycznych o których personel szpitala gorszego sortu może tylko pomarzyć.Brakuje lekarzy sumienia ,proponuję Dyrektorowi tych pyszałków jak najszybciej się pozbyć ujawnić nazwiska niech sobie siedzą w swoich prywatnych lecznicach nawet do 3 nad ranem z kasą fiskalną , i tam dyktują warunki plac tym pacjentom których na to stać. A Dyrektorowi przypominam że siedzie na stołku państwowym , za pieniądze podatników którym winien jest szacunek,a ujawnienie nazwisk ludzi którzy chcą zaszkodzić w prawidłowym funkcjonowaniu oddziału jest jego obowiązkiem idącym z moralnością pełniącego obowiązku dyrektora .Dla uzupełnienia proszę podpatrzeć działanie Szpitala w Zakopanym tam Pani dyrektor wie co robić i nie boi się ujawniać nazwisk ,a co najważniejsze wie co robić z upadłą moralnością lekarzy .
Pat24.07.2019, 19:28
Z tego co mi wiadomo to własnie zostało tylko 3 lekarzy na oddziale i dlatego złożyli wypowiedzenia - nie dawali rady, było ich za mało. 3 lekarzy składa wypowiedzenia i już chcą zamknąć oddział? Gdyby zostało jeszcze kilku lub kilkunastu to mógłby funkcjonować nadal. Najlepiej złożyć winę na lekarzy...
Genek24.07.2019, 18:59
Gdyby jeszcze kwalifikacje mieli (nie tylko na papierze)odpowiednie ,połozne robia za nich brudna robote a oni zarabiaja.
To ja24.07.2019, 18:54
Za 12 złoty i to jakiej ciężkiej pracy po 12 godzin dziennie. Potwierdzam w głowach się poprzewracalo. Często się zastanawiam gdzie oni te kasę wydają jak on chce zarobić za dzień tyle co większość za miesiąc, do tego dochodzą prywatne gabinety to są ogromne pieniądze dziennie. I niech mi ktoś nie mówi że trzeba było się uczyć no jest masa młodych bardzo zdolnych tylko bez znajomości którzy dostać się do szkoły nie mogą. Jedyne pocieszenie jest takie że tak samo jak my biedni będą mieć 4 deski i dziurę w ziemi i nic na drugi świat nie wezmą.
llidka.24.07.2019, 18:42
prywatnie się płaci 150/ za 15 minut i nikt nic nie mówi.Dajcie lekarzom pracować bo wszyscy odejdą a zdrowia nikt nie kupi .
brak słów24.07.2019, 18:39
ja nawet tyle nie mam po studiach na miesiąc zarabiam 2300 a w pracy wbrew wykształceniu robi się co innego.Niech lekarz przyjdzie popracować przebierać chore na podłodze za friko kosztem kręgosłupa i zdrowia
chore to24.07.2019, 18:35
Nieciekawie w tym szpitalu , odszedł dobry Kardiolog , który bez problemu przyjmował schorowanych pacjentów na serce , a do innych dobrych kardiologów około pół roku trzeba czekać na NFZ. Prywatnie też jest problem terminowy aby się dostać do doświadczonego specjalisty.
chora służbo zdrowia- opamiętajcie sie24.07.2019, 18:30
ja dostałem skierowanie z CMUJ na wycięcie znamienia z podejrzeniem czerniaka do rejonowego czyli tu do szpitala. Pani dr nauk medycznych chciała dobrze" chyba ze coś się przyspieszy "ze skawińskiej . Poszedłem tu do znanego dobrego chirurga w NT -a pan chirurg ekspresowo powiedział ze dopiero na styczeń 2019 wyznaczył termin usunięcia tego znamienia (czerniaka). mam nadzieje że dożyje lub nie !!
adek24.07.2019, 18:15
Ten oddział jest masakryczny , żona po poronieniu została położona z kobietą która urodziła! To jest chore.
Karliczek24.07.2019, 18:13
I co im zrobicie? Nic! Takie sa prawa rynku pracy. Oni na prywatnych gabinetach dosc zarobia to maja gdzies cale szpitale. Sa tylko dwa wyjscia - przystac na zadania lub zamknac oddzial. Tyle
Położna :-)24.07.2019, 17:54
Wystarczy aby odszedł ordynator. I bałagan będzie posprzątany.
saaae24.07.2019, 17:21
A potem taki biedok co zarabia 150 na godzine dzwoni po węgiel i się licytuje ze sprzedającym o 5 dych za transport, albo, że drogo to tamto siamto. Ja nie wiem w jakim my świecie żyjemy, jeden robi za 12 złotych i na wszystko musi mieć a drugi 100/h i jeszcze mało.
Maciek24.07.2019, 17:09
Potem przyjdą Normalni lekarze i nareszcie sam się na tym oddziale posprząta bałagan
Sabina24.07.2019, 16:40
Proszę podać nazwiska tych trzech lekarzy!!! 150zł za godzinę? To jest jakieś nieporozumienie!!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl