24.07.2019, 18:34 | czytano: 4700

Budowa mostu w Białym Dunajcu zakończona

Fot. GDDKiA
Definitywnie zakończyła się budowa mostu na zakopiance w Białym Dunajcu. Wczoraj nadzór budowlany wydał pozwolenie na jego użytkowanie. To oznacza koniec utrudnień w tym miejscu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.
Nowy most ma konstrukcję łukową, bez podpór w nurcie rzeki, obustronne chodniki, długość ok. 58 metrów i szerokość 18 metrów. Obiekt został zabezpieczony przed korozją.
Zmieniło się też otoczenie po przebudowie dojazdów po obydwu jego stronach. Przebudowane zostały kolidujące z inwestycją sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej czyli: urządzenia teletechniczne, energetyczne, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne. Mury oporowe na dojazdach od strony Krakowa zabezpieczają korpus drogi. Powstał system odwodnienia terenu, kanalizacja deszczowa oraz urządzenia podczyszczające. Wykonano nowe oświetlenie drogowe.Stary most z 1930 r. w Białym Dunajcu nie nadawał się do remontu ze względu na zły stan techniczny, stwierdzony w wykonanych ekspertyzach. Trzeba było zastąpić go nowym obiektem.

W 2008 r rozpoczęły się prace związane z projektowaniem nowego mostu i uzyskiwaniem decyzji koniecznych do wybudowania takiej przeprawy przez rzekę Biały Dunajec, w miejscowości o tej samej nazwie. Na każdym etapie projektowania i uzyskiwania niezbędnych decyzji były protesty kierowane do różnych instytucji przez jedną rodzinę i Stowarzyszenie Obrony Podhala. Most został zaprojektowany, ogłoszono przetarg na jego budowę.

15 kwietnia 2013 r. podpisana została umowa z firmą Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o., która wygrała przetarg na budowę nowego mostu w Białym Dunajcu. Nowy most miał powstać w nowym śladzie, a do czasu jego wybudowania ruch nadal miał się odbywać po starym obiekcie. Rozpoczęły się prace jednak na skutek protestów i odwołań części mieszkańców zostały one przerwane, a umowa z wykonawcą rozwiązana.Od 26 czerwca 2013 r. został wprowadzony ruch wahadłowy spowodowany bardzo złym stanem technicznym mostu i zaleceniami opinii eksperckiej. Stan techniczny mostu był przez cały czas monitorowany. Dokonywano doraźnych zabezpieczeń obiektu, by mógł odbywać się po nim ruch pojazdów.
W listopadzie 2015 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy GDDKiA O/ Kraków i protestującymi dotychczas właścicielami działek, w myśl którego zobowiązali się oni nieodpłatnie udostępnić działki na dojazd do mostu tymczasowego, na czas budowy nowego obiektu pod warunkiem budowy mostu po starym śladzie. Właściciele udostępniający działki zobowiązali się w porozumieniu także do tego, że nie będą podejmowali działań prawnych mogących przedłużać procedury administracyjne. To pozwoliło na ponowne uruchomienie działań zmierzających do budowy nowego obiektu

13 kwietnia 2016 r. została podpisana umowa pomiędzy GDDKiA Oddział w Krakowie a Przedsiębiorstwem Inżynieryjnym IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa, na zaprojektowanie i budowę nowego mostu.

W marcu 2018 r. rozpoczęły się roboty w terenie. Na pierwszym etapie wybudowano most tymczasowy, na który przełożono ruch pojazdów, aby rozebrać stary most i przystąpić do budowy nowego.

21 grudnia 2018 r. nowy most przeszedł pomyślnie próby obciążenia i 22 grudnia 2018 r. o godzinie 11.30 przejechali po nim pierwsi kierowcy. Przystąpiono do rozbiórki mostu tymczasowego i dalszych prac przewidzianych do wykonania. Wszystkie prace są już zakończone.

23 lipca pozwolenie na użytkowanie całego zakresu inwestycji wraz z nowym mostem na DK47 w Białym Dunajcu, wydane przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego stało się decyzją ostateczną.

GDDKiA, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Staszek Alcatraz25.07.2019, 12:39
Uważam że niepotrzebnie remontowali ten most . Ruch wahadłowy zniechęcał turystów do przyjazdu w góry i dzięki temu przyroda mniej cierpiała . Nie było tłoku na krupówkach . Bez sensu
markoni25.07.2019, 11:58
Super wykonawca .jestem pełen podziwu.tak trudna inwestycja w korycie rzeki mimo powodzi na Podhalu. .teraz może doczekam się remontu mostu na waksmundzkiej w nowym targu.
brawo Podbeskidzie.piękny most
werty25.07.2019, 09:15
6 LAT czekać na mały most ... hip hip hura.....
Jestem Kazik co po ulicach łaźi25.07.2019, 02:35
Wydał pozwolenie,na urzytkowanie, to wczesniej wszyscy jezdzili nie zgodnie z prawem ? No co za kraj trzeba zmienic ustawe bo zła!!, i trzeba moze zawiadomic prokurature i moze jakies odszkodowanie za narazenie zycia nieumyslne ,o jakby panstwo mialo tyle wyplacic ttm wszystkim co przejechali to by napewno upadło
Tylko PIS25.07.2019, 00:32
Gdzie nie popatrzysz to wszystko się buduje i rozwija.
Mieszkaniec24.07.2019, 22:42
Droga GDDKiA
W prostych słowach jako mieszkaniec Podhala DZIĘKUJĘ!!!
dzięki24.07.2019, 21:30
Dzięki, ale tym blokującym to bym nogi z d....y powyrywał. Co się nawdychali tego smogu to ich , będą zdrowsi i ich dzieci także . Za głupotę trza płacić swoim zdrowiem .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl