25.07.2019, 20:00 | czytano: 6321

Podhale: oszuści wyłudzają pieniądze metodą "na BLIK-a"

Arch. Podhale24.pl
Przestępcy sukcesywnie opracowują nowe metody oszustwa, aby wyłudzić pieniądze. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu oraz częściej otrzymuje zgłoszenia o oszustwie metodą "na BLIK-a".
- Zaczyna się niewinnie np. „Hej mam do Ciebie ogromną prośbę…”, „Hej masz może BLIK-a?”, tego typu wiadomość otrzymujemy na popularnym komunikatorze internetowym od znajomego/znajomej z prośbą o szybką pożyczkę - wyjaśnia mł. asp. Dorota Garbacz z KPP w Nowym Targu. - Oszuści najczęściej wysyłają wiadomość do kilku osób na raz, mających wrażenie że ich kolega/koleżanka potrzebuje finansowej pomocy np. na leki, na zapłatę za zamówioną pilną przesyłkę. Następnie pisząc „Dziękuję, oddam pieniążki bardzo szybko”, „Ratujesz mi życie” oszust wzbudza w nas poczucie wdzięczności i świadomości, że robimy dobrze. Później sytuacja toczy się bardzo szybko, przesyłamy kod i zatwierdzamy wykonanie transakcji w telefonie, a gotówka zostaje wypłacona.
W ten sposób mieszkańcy powiatu nowotarskiego stracili po kilkaset złotych. Kiedy zorientowali się, że zostali oszukani niestety było już za późno, a pieniądze były już w rękach przestępcy.

Natomiast jedna osoba nie dała się oszukać. Co prawda przesłała już kod oszustowi, ale nie zatwierdziła wykonania transakcji w telefonie, bo jej uwagę zwróciło miejsce, gdzie mają być wypłacone pieniądze. „Koleżanka” prosząca o pożyczkę była z terenu naszego powiatu, a pieniądze miały być wypłacone w odległej miejscowości na terenie innego województwa.

- Apelujemy do osób korzystających z płatności metodą BLIK, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów - podkreśla rzecznik. - W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze skontaktuj się z tą osobą, aby potwierdzić jej tożsamość. Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.

Pamiętaj: zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
zobacz także
komentarze
sln26.07.2019, 04:28
Artykuł niekompletny! Zazwyczaj oszuści udostępniają na Facebooku wiadomość/newsa na krzykliwy temat. Po kliknięciu na niego wymaga logowania. Ofiara wpisuje dane na stronie łudząco podobnej do Facebooka, a oszuści zyskują w ten sposób dane do logowania. Potem logują się na messengera i wysyłają wiadomości do znajomych ofiary.

Jeśli dostaniecie wiadomość o pożyczkę na Facebooku - weryfikującej to innymi kanałami - sms, telefon. Spróbujcie zadzwonić na messengera z kamerką - jeśli to oszust, to nawet nie odbierze.
Nie blikata25.07.2019, 23:47
Jak dobrze że ja nie kumata jestem w tych nowoczesnych systemach i nie znam się na BLIKach ????
Wyrocznia25.07.2019, 23:15
Oszuści rosną wprost proporcjonalnie do liczby idiotów. Można się o tym przekonać po każdych wyborach.
bruttonetto25.07.2019, 23:01
a pracodawcy płacący pod stołem to jak się nazywają?, nie trzeba blika, wszyscy nas oszukują....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl