03.08.2019, 20:33 | czytano: 8286

Szpitale w Nowym Targu i Zakopanem skazane są na współpracę, jeśli chcą przetrwać. Będą wspólne oddziały?

Arch. Podhale24.pl
- Na dłuższą metę nie da się utrzymać pełnoprofilowego oddziału ginekologiczno-położniczego wraz z oddziałem noworodkowym, jednocześnie w Nowym Targu i w Zakopanem – uważa Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.
- Nie ma innej drogi i powinniśmy się jakoś porozumieć w pierwszym rzędzie ze szpitalem powiatowym w Zakopanem, co do jakiejś formy współpracy – mówił dyrektor Wierzba, podczas dyskusji nad sytuacją w nowotarskim szpitalu. Dyrektor mówił, że jeden z głównym problemów to rosnące koszty wynagrodzeń lekarzy. Jego zdaniem, nie ma się czemu dziwić, to normalny trend obserwowany na całym rynku. Dlatego konieczna jest racjonalizacja wydatków, żeby znaleźć pieniądze na rosnące wynagrodzenia.
- Najpierw powinni się spotkać starostowie z obu powiatów i uzgodnić, czy jest wola polityczna do tego, by szpitale współpracowały – przekonywał. - Potem, jako dyrekcje, musimy zastanowić się nad działaniami, które pozwoliłyby obniżyć koszty. Na dłuższą metę nie da się utrzymać pełnoprofilowego oddziału ginekologiczno-położniczego wraz z oddziałem noworodkowym, jednocześnie w Nowym Targu i w Zakopanem, w sytuacji, gdy dzieli nas niecałe 30 km. Nie ma takiego kraju na świecie, gdzie by to tak funkcjonowało. Teoretycznie można taki oddział stworzyć w jednym miejscu, połączyć oba zespoły, ja nie przesądzam gdzie. Trzeba się też mocno zastanowić czy funkcjonowanie w trybie ostrego dyżuru pracowni hemodynamicznych w Zakopanem i Nowym Targu jest konieczne. Inny przykład to sterylizacja narzędzi, jest to proces drogi i znowu pojawia się pytanie, czy musi równolegle funkcjonować sterylizacja w Nowym Targu i Zakopanem. Jestem przekonany, że ten kierunek jest właściwy. Mam wrażenie, że bez tego się nie obejdzie. A są już w Polsce przykłady, gdzie tak się dzieje – dodał.

r/
zobacz także
komentarze
pacjentka20.08.2019, 07:32
@ acc
To się nie miało sumować. :)
Wbrew Twojej opinii na Podhalu także mieszkają ludzie pracowici, inteligentni i ambitni, ale za świadczoną pracę należy się odpowiednia płaca, zależna od wielu czynników min. od poziomu wykształcenia, sytuacji na rynku pracy itd.
Na każdym rynku przy zmniejszonej podaży cena dobra rośnie.
Przy ograniczonej podaży czyli braku lekarzy cena usług medycznych rośnie.
Poza tym doba lekarza ma, jak doba każdego z nas 24 h. i przyglądając się pracy niektórych lekarzy jest wypełniona na maxa. To że przyjmują prywatnie, to też skutek działania praw rynku bo skoro pacjent ma czekać na wizytę pół roku. ( A NFZ narzuca limity) to większość ludzi woli iść prywatnie.

Zwiększenie limitów przyjęć na studia pozwoli za jakiś czas zwiększyć podaż na rynku usług medycznych więc analogicznie zwiększy się dostępność do usług medycznych (zmniejszenie kolejek a w konsekwencji spadek cen)
Taki prosty model.


Co do: ''Ukraińcy, Białorusini, czy Estończycy to bardzo dobrzy lekarze."
Nie mnie to oceniać, oceny formułować będzie można jak już przyjadą. W przypadku braków kadrowych pewnie będą zapełniać lukę, ale czy MY PACJENCI nie wolelibyśmy się porozumieć w języku ojczystym, czy nie prościej znacząco zwiększyć limity na studia niż zakładać że przyjadą lekarze ze wschodu. Podkreślę że co roku limity są "zwiększane" raczej kosmetycznie.....
maverick07.08.2019, 14:25
Przykro to wszystko czytać o tym że nowotarski szpital nie widzi innej drogi i sam musi prosić żeby inny szpital z Zakopanego mu jakoś pomógł, bo nie daje sobie rady. A przecież to miał być w zamierzeniu szpital numer jeden na Podhalu, flagowa jednostka, która miała spieszyć na pomoc innym szpitalom gdy te znajdą się w trudnym położeniu, w nim miała być zapewniona 24/7 wszechstronna i kompleksowa opieka medyczna. Bez urazy, nie żebym zazdrościł, itd., ale ja naprawdę poważnie się pytam: za co dyrektor tego szpitala dostaje co roku nagrody?
mieszkanka06.08.2019, 06:36
Bardzo "dobry" moment na likwidację :) oddziałów. Rządzący strzelą sobie sami w kolano wybornymi pomysłami. Zlikwidujcie ginekologię a wyborcom nareszcie otworzą się oczy przy urnach.
Gratuluję pomysłu.
pacjentka06.08.2019, 06:27
@ takaprawda
Właśnie zweryfikowałam wczoraj wieczorem swoje poglądy na temat "ludzie wolą Zakopane'"
czas oczekiwania na SOR na zbadanie przez lekarza ok. 4 godziny objawy wysokie ciśnienie, bóle w klatce, duszności.
Pani "Ratownik" w rejestracji zero empatii, zarozumiała, do tego stopnia że jako osoba towarzysząca pacjentowi zmuszona jej byłam zwrócić uwagę jak smarkula odzywa się do 85 letniej kobiety. Boże broń przed Zakopanem.
maverick05.08.2019, 21:45
Ten trend zmierza do tego, żeby w dalszej perspektywie nie dwa czy cztery, tylko jeszcze więcej szpitali podpiąć w jedno, i wtedy chodź sobie pacjencie od Annasza do Kajfasza, no chyba że masz pieniądze to zapłać i wtedy w prywatnym gabinecie przyjmiemy cię jeszcze w tym tygodniu. Dla "Wilka" może to być bezsensem, ale po tylu komentarzach wielu osób słusznie oburzonych, w przededniu wyborów parlamentarnych zapytam: czy istnieje w Polsce jakaś partia polityczna, która zainteresuje się tym skandalem w nowotarskim szpitalu? Czy znajdzie się jakaś partia która sprzeciwi się ograniczaniu dostępu do opieki medycznej żeby w ten sposób zaoszczędzić pieniędzy żeby starczyło na podwyżki dla lekarzy? Czy jest jeszcze w Polsce prawdziwa demokracja, w której partie rywalizują między sobą o to, która z nich przedstawi najlepszy program realizowania potrzeb zdrowotnych obywateli, czy też demokracja to już w Polsce tylko takie puste słowo na papierze? Ten skandal wręcz prosi, dopomina się jakiejkowiek reakcji któregokolwiek z polityków, którzy właśnie wstawiani są na listy wyborcze kandydatów w naszym okręgu (bez gruszek na wierzbie, oczywiście).
wilk05.08.2019, 20:06
ej maverick-nawet nie wiesz kiedy i co piszesz.A nie chodzi o żaden kwiecień, tylko godzinę edycji Twoich bajdurzeń (-dwudziesta trzecia cztery),czyli ,,wiedzy" .Znasz cudzysłów? A trudno nie reagować na Twoją ,,erudycję"(uwaga-cudzysłów)Chyba nie sądzisz ,że ktoś zawracałby sobie głowę jakąś Twoją pisaniną choćby sprzed miesiąca.Tyle.Pozdrawiam
k05.08.2019, 16:37
zlikwidować powiaty. a pieniądze przeznaczyć na szpitale. po jaką cho......utrzymujemy te partyjne etaty zwarte i gotowe z odsieczą przy urnach wyborczych.
k05.08.2019, 12:57
Brakuje lekarstw w aptekach, ludzie umierają w kolejkach na SOR. Teraz kombinują jak pozamykać szpitale. A pan dyrektor dostaje 40 tyś nagrody za..........no właśnie za co? Gdzie obiecywana reforma służby zdrowia przez PIS ???? Zajmują się pierdołami a tymczasem ludzie nie mają się za co leczyć ani gdzie się leczyć i u kogo. Bo lekarzy też brakuje!!!
maverick04.08.2019, 21:59
@ Wilk:
Może w końcu się zdecyduj: moja wiedza czy bajdurzenie? Jak będę na łamach Lanceta wymądrzał się na temat szlaku szikimowego albo telomerów to wtedy będziesz mógł mnie cenzurować pod kątem profesjonalizmu. To nie jest specjalistyczna strona dla lekarzy. Czy Ty piszesz na temat moich postów na Podhale24 książkę jakąś? Bo widzę że te wszystkie moje komentarze są obiektem Twoich dogłębnych studiów i analiz. Już dawno zapomniałem o co tam wtedy 23 kwietnia chodziło. Czy o to że konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła i że zamiast jednego powinny być dwa konkurencyjne szpitale w mieście?
Mamy obecną sytuację i nią proponuję abyś się raczej zajął, nie odgrzebywaniem rzeczy sprzed 3 miesięcy. Oto dyrektor chce połączyć oddział z innym szpitalem po to tylko żeby w ten sposób wygospodarować pieniądze na podwyżki dla lekarzy - o tym teraz piszemy.
gość04.08.2019, 21:51
czyżby się pan dyrektor najadł pestek z jabłek?
Plany04.08.2019, 21:48
@kitka
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z naliczeń etatowy w szpitalach i tego w skali wszyscy w szpitalach dostali podwyżki poza administracją i mamy lekarza 20 000, pielęgniarkę na kontrakcie 10 000 i pracownika administracji np. 2200 idącego po pracy dorabiać pół nocy jako kelnerka i takie są fakty. Do tego jest ich mało, bo po wprowadzeniu kas chorych każdy dyrektor szukał pieniędzy w zwolnieniach w administracji. Nikt z administracji po połączeniu nie odejdzie a jak odejdzie to nie będzie wypłat - bo albo w rozliczeniach nie będzie miał kto rozliczyć świadczeń z NFZ i szpital nie dostanie pieniędzy, albo w kadrach nie będzie kto miał wypłat zrobić, tak samo jak leków nie będzie, bo nie będzie miał kto zamówienia publicznego ogłosić....
kitka04.08.2019, 19:32
Ciekawy plan ale czy aby niesamobólczy dla dyrekcji NT,weźmy np. powstaje Holding Szpitale Podhalańskie (Zakopane powiatywy i NT,na razie bez Szpitala Chorób Płuc na Gładkim) i zaczynamy-redukcja zatrudnienia-jedna dyrekcja,jedna administracja(pytanie która leci?,ja się domyślam),zamiana SOR na izbe przyjęc w Zakopanem,likwidacja karetki S w Zakopanem,SOR NT do którego zwozi się wszystko, przeniesienie chirurgii z NT do Zakopanego, przeniesienie Ginekologia-Położnictowo i Noworodki z Z do NT,Interna Zakopane do NT,Kardiologia obie równorzędne (NT zabezpiecza leczenie inwazyjne dodatkowo powiatu suskiego i limanowskiego,Z dodatkowo turyści),poza tym złote jajka generujące zysk obu szpitalom bez szans ruszenia.Moim zdaniem najwięsze oszczedności na likwidacj jednej dyrekcji i administracji i to jedyny pozyek z tego pomysłu
wilk04.08.2019, 19:30
Nie, maverick.Budząca podziw jest Twoja ,,wiedza" na każdy poruszany temat, nawet tak kretyński ,jak pomysł p.Wierzby.Takie Twoje bajdurzenie.Przeczytaj swój post z 23.04 kilka razy i zastanów się nad jego(bez)sensem
acc04.08.2019, 17:52
@pacjentka podhale i inteligencja to się nie sumuje xd. Zwiększanie limitów nic nie da skoro ludziom sie nie chce pracować i za minium pracy życzą sobie Bóg wie jakich pieniędzy. Ukraińcy, Białorusini, czy Estończycy to bardzo dobrzy lekarze.
maverick04.08.2019, 17:42
@ wilk:
A czegóż Ty się znowu teraz boisz? Opinii, jednej z tysięcy podobnie jak ja myślących?
klio04.08.2019, 17:31
Na nic nie ma pieniędzy,a za komuny było położnictwo i noworodki w N.Targu,Rabce i Zakopanem i jakoś starczało na wszystko.Obciąć sobie pensje i dodatki oraz premię.W Starostwie siedzi cała chmara bezużytecznych i pensje sobie podnoszą.Tam trzeba szukać pieniędzy,biurokratów nam nie trzeba tylko lekarzy i pielęgniarek.
Plany04.08.2019, 17:05
Ze Szczawnicy czy Rabki do Zakopanego nikt nie dojedzie - to oczywiste, że myśląc o pacjentach mowa o likwidacji Zakopanego a pozostawieniu Nowego Targu.

Chyba że plan jest taki by w Zakopanem zlikwidować ginekologię - porody - noworodki o niższym I poziomie referyncyjności a zostawić te o wyższym II w Nowym Targu. Sterylizacja w Zakopanem. Hemodynamika dla pacjentów lepiej w Nowym Targu, ale dla równego rachunku pewnie w Zakopanem, góry w końcu złe dla sercowców.
nowot..04.08.2019, 15:57
Chyba tego człowieka bóg opuścił
arnika04.08.2019, 14:47
Jeden powiat jest optymalnym rozwiązaniem, tylko co ze starostami, dyrektorami, naczelnikami itd.
darko04.08.2019, 12:22
macie reformę zdrowia dojnej zmiany , jeszcze trochę i już was nie będzie miał nawet kto leczyć , spoko sami żeście wybrali takich darmozjadów
Polozna04.08.2019, 12:17
Skąd Pan Dyrektor bierze te kretyńskie pomysły?? To pokazuje tylko jak mała ma wiedzę na temat ilości kobiet w ciąży w naszym regionie oraz jak wyglada aktualna potrzeba korzystania z opieki gibekologa. Nie wspomnę już ze Ok 70% pacjentek prowadzi ciąże w prywatnych klinikach i gabinetach bo dostać się do ginekologa w ramach NFZ graniczy z cudem.
A, polityczny04.08.2019, 11:58
Jak ma być dobrze i sprawiedliwie w tym kraju, skoro lekarze którzy tyle lat swojego życia, poświęcili na naukę, i ciągle się uczą, mają pensje dużo niższe od technika rolniczego, pełniącego z woli politycznej funkcję dyrektora szpitala, już większej paranoi być nie może.
Ania04.08.2019, 09:19
Pomysl godny kolejnej nagrody 40tys od kolegow...
uzdrowiony04.08.2019, 09:10
oto reforma zdrowia w wykonaniu PIS aby tak dalej Obywatele popierajcie PIS czynem umierajcie przed terminem im was mniej tym lepiej i mniej problemów
pacjentka04.08.2019, 09:05
@ kaja
Popieram w 100 %
Likwidacja jest najprostszym, najgorszym rozwiązaniem, cofającym Podhale o kilka dekad w rozwoju.
pośmiejsa04.08.2019, 08:58
To będzie hihot jak Pan Radny Wojewódzki doprowadzi do likwidacji jednego ze szpitali lub jednego z powiatów gdzie tak wspaniale górale głosują na PIS. Jeszcze zaczną głosować na PO :P
pacjentka04.08.2019, 08:41
@ acc
Tak tak sprowadźmy lekarzy zza wschodniej granicy..... a nasze dzieci pojadą na zachód pracy szukać najlepiej na budowie ? Bo limitów na studia nie można zwiększyć. Nie możemy mieć SWOICH lekarzy. DNO Polska, Podhale nie może mieć swojej inteligencji tylko przyjezdną zza wschodniej granicy?
pacjentka04.08.2019, 08:28
"Wola polityczna" nie wierze w to co czytam. A polityka prorodzinna ? PiS dał 500 + jeśli wierzyć propagandzie jest więcej narodzin a ma być jeszcze więcej. To gdzie te dzieci mają się rodzić. Może trzeba wrócić do idei porodów domowych w tej ideologii. 100 lat temu dzieci rodziły się w domu średnia dzietność była wyższa które słabsze za sprawą selekcji naturalnej...... odeszło, (nakłady na służbę zdrowia spadną bo nie trzeba będzie łożyć na chorowity lud).

WOLA LUDU JEST ZUPEŁNIE INNA. Postęp następuje w każdej dziedzinie życia. Nie pozwólmy ?cofnąć się w czasie? W Zakopanem polikwidowali szkoły średnie teraz pora na szpitale ???? A który oddział N. T. czy Zakopane zlikwidujecie ? Będziecie losy ciągnąć na wysokim szczeblu?
I to w sytuacji tak dobrej koniunktury gospodarczej ? Na Podhalu które odwiedza tyle ludzi ? Kto zapewni opiekę medyczną tym wszystkim turystom. Dzisiaj ginekologia, jeden z lepiej działających oddziałów. Tam nie trzeba ?stać w kolejkach? a następne które oddziały?

Zamiast zwiększyć limity przyjęć na studia likwidujcie oddziały i szpitale bo nie ma kto leczyć BRAWO WY.
totalne dziadostwo04.08.2019, 08:15
pozatrudniał w rehabilitacji i na oddziałach ludzi ze swoich okolic Raba -Spytkowice . a Ja szukam i składam podania do szpitala od 20 lat
wilk04.08.2019, 00:18
maverick-znowu Ty?
fm04.08.2019, 00:02
Nie bo Pan Wierzba musi miec nagrode
takaprawda03.08.2019, 23:51
Powiedzmy to głośno ludzie wolą Zakopane od Nowego Targu bo jest o niebo lepsza obsługa!
Wiecie o co chodzi03.08.2019, 23:47
Do pracujących w szpitalach którzy myślą że oni są dla nas a właśnie to My jesteśmy dla nich.
maverick03.08.2019, 23:04
Czyli szpital w Nowym Targu będzie pracował na pół gwizdka i szpital w Zakopanem będzie pracował na pół gwizdka, a to wszystko po to żeby z poczynionych tym sposobem oszczędności można było zapewnić lekarzom coraz to wyższe i wyższe zarobki. Jak tak dalej pójdzie to być może za jakiś czas nie dwa, ale np. cztery szpitale będą musiały mieć jedną sterylizację narzędzi aby lekarze mieli jeszcze wyższe zarobki. Dokąd ten trend zmierza?
gorol03.08.2019, 22:39
dałeś 150 zł obcym, wyrzuciłeś swoiich a nagroda 40 tys zobowiązuje do racjonalizacji koszów, a wystarczyło pozbyć się dr W i byłoby normalnie,
chyba się bardzo lubicie
kaja03.08.2019, 22:16
Jak można mówić o likwidacji oddziałów kiedy oba szpitale pękają w szwach i trudno jest umieścić chorych gdzie będą rodzić kobiety i gdzie wykonają angioplastykę jak wyborco PIS dostaniesz zawału i powiozą cie do Krakowa lub innego ośrodka bo nie będzie miejsca dla ciebie wyborco z Podhala ludzie nie dajcie się zmanipulować bo rozwalają kolejne oddziały . Panie Wierzba nie tworzyłeś to nie rozwalaj wszystkiego po kolei Jedni tworzyli oddziały z dużym trudem / dobór i szkolenie kadry sprzęt wyposażenie /a pan Wierzba likwiduje
acc03.08.2019, 22:13
Ja bym poszedł dalej, po co dwa SORy skoro mógłby być jeden i nie przesądzam gdzie, 30 km to niewielka odległość, nikt nie umrze, kolejki się nie wydłużą, ludzie nie będą musieli więcej czekać na pomoc. A tak serio to przecież kuźwa ludziom wszystko jedno, paliwo to z kranów leci, a pieniądze na drzewach rosną, skoro Pan dyrektor nie umie sprawnie zarządzać jednym z największych przedsiębiorstw w regionie i pozwala sobie na takie kretynizmy, to może czas by poszukać nowego. Racjonalizacja wydatków spoko, tendencje rynkowe też,(choć polska powinna zastanowić się czy nie czas masowo sprowadzać lekarzy ze wschodniej granicy, którzy mają mniejsze oczekiwania finansowe i większy zapał do pracy), ale po pierwsze nie kosztem funkcjonowania szpitala, po drugie nie kosztem zwiększenia kolejek i czasu oczekiwania na pomoc,po trzecie nie kosztem pracowników i po czwarte w konsekwencji nie kosztem pacjentów.
Robin hood03.08.2019, 21:55
Myśle ze to jest dobry czas na zmianę dyrektora. Pan Marek Wierzba już dawno powinien pożegnać się ze swoim stanowiskiem!
znachor03.08.2019, 21:32
Dobrze idzie.
pacjentka03.08.2019, 20:54
taaaa i przejazd z Nowego Targu do Zakopca ............ tragedia, najpierw pomyślcie o drodze !!!!!
pdw03.08.2019, 20:53
Może warto przemysleć skasowanie dwóch powiatów i zrobienie jednego? Tyle oszczędności na posadkach starostów i radnych... A pieniądze przeznaczmy po równo na oba szpitale...;-)
Troskliwy03.08.2019, 20:50
Jak ma problem, to Zakopane własny szpital prowadzi, coś nie pasuje to Mieszczany mogą jeździć 30km nie 30km ale przy różnych sytuacjach te 30km to cenne minuty a wiemy wszyscy, że w sezonie dostać się do gdziekolwiek jest masakrą. Niech się szanowny pan Wierzba swoim szpitalem zajmuje bo rozpada się chyba, a pan chce jak najdłużej stanowisko zachować.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl