07.08.2019, 14:32 | czytano: 3592

XXII Podhalańskie Zawody Jeździeckie o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ (zdjęcia)

Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia na terenach przy Dworze Tetmajerów w Łopusznej odbyło się, już po raz XXII, największe na Podhalu święto koni i jeździectwa zorganizowane przez Stadninę Koni Stanisława Buły w Łopusznej oraz gminę Nowy Targ.
Tegoroczne zawody zostały rozegranie w systemie dwuetapowym. W sobotę rozegrane zostały półfinały skoków przez przeszkody na przeszkodach o wysokości 50 cm, 70 cm, 80 cm oraz 90 cm. Natomiast w niedzielę odbyły się finały skoków na przeszkodach, których wysokość została zwiększona o 5 cm, do ogólnego rozliczenia brane pod uwagę były oba przejazdy zawodników. W skokach przez przeszkody zaprezentowanych zostało 85 przejazdów zawodników z Polski oraz Słowacji, a najlepsi w poszczególnych kategoriach zostali sowicie nagrodzeni przez sponsorów oraz otrzymali puchary, które osobiście wręczali wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, sołtys wsi Łopuszna Kazimierz Dziga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefa Kuchta oraz prezes Związku Podhalan Oddział Łopuszna Mateusz Buła.
W zawodach wzięli udział zawodnicy ze Stadnin koni w Rogoźniku, Kościelisku, Nowym Targu, Zakopanem, Stróży, Mszanie Górnej, Toporzysku, Sułkowicach, Wielkim Szariszu na Słowacji, oraz oczywiście z Łopusznej. Zawody w Łopusznej są jednymi z zawodów cyklu „Puchar Gór”, którego finał odbędzie się 28 i 29 września w Mszanie Górnej.
Po skokach przyszedł czas na XVII Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drzewa, o których już wspominaliśmy.

Tegoroczne zawody odbyły się dzięki wsparciu gminy Nowy Targ oraz pozostałych sponsorów, którym organizatorzy pragną podziękować. Byli nimi: