16.08.2019, 14:08 | czytano: 5717

Chciwość zgubiła oszustów, którzy naciągnęli 79-letniego mieszkańca Nowego Targu na 60 tysięcy złotych

Fot. KPP Nowy Targ
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zatrzymali fałszywego policjanta CBŚP. Mężczyzna jest podejrzany o oszustwo 79-letniego mieszkańca Nowego Targu.
Kilka dni temu na telefon stacjonarny starszego pana zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako policjant Centralnego Biura Śledczego Policji z Zakopanego i oświadczył, że wraz z innymi funkcjonariuszami chcą wykryć grupę fałszerzy bankowych. Oszust przekazał 79-latkowi, że na jego konto wpłacili dużą sumę pieniędzy, które on teraz musi wypłacić i im przekazać. Oczywiście, o całej akcji senior nie mógł nic powiedzieć pracownikom banku.
W celu uwiarygodnienia się, oszust kazał wybrać starszemu mężczyźnie numer 997. I tu 79-latek popełnił błąd, gdyż wybrał numer alarmowy nie przerywając połączenia. Kiedy po drugiej stronie odezwał się mężczyzna był pewien, że rozmawia z innym policjantem, który potwierdził prowadzenie tajnej akcji.

Pod dom nowotarżanina przyjechał fałszywy policjant, który wręczył seniorowi telefon komórkowy, aby cały czas mogli być z nim w kontakcie. 79-latek wypłacił pieniądze, jednak oszust stwierdził, że to zbyt mało i senior zlikwidował lokatę i wypłacił dodatkową gotówkę. Podczas wizyty w banku oszuści doskonale widzieli, co się w danym momencie dzieje. Wiedzieli także, że mężczyzna nie wypłacił wszystkich pieniędzy i będzie to możliwe dopiero we wtorek.

Starszy pan po wyjściu z budynku na sąsiedniej ulicy przekazał łącznie blisko 60 tys. złotych fałszywemu policjantowi i oddał otrzymany telefon komórkowy. Wieczorem jeden z oszustów skontaktował się z seniorem pytając czy wszystko w porządku i zapewnił, że pieniądze, które im dał należały do Policji.

Po jakimś czasie 79-latek zorientował się, że padł ofiarą przestępców i o wszystkim powiadomił prawdziwych policjantów. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy pod nadzorem prokuratora.

Chciwość zgubiła oszustów, którzy ponownie skontaktowali się z 79-latkiem żądając przekazania pozostałej kwoty. Kiedy we wtorek około godz. 17.00 jeden z nich przyszedł po pieniądze, wpadł w ręce policjantów.

Zatrzymany 26-latek z Łodzi był już poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Prowadzone w tej sprawie śledztwo wyjaśni dokładny jego udział w tym przestępczym procederze. Podejrzany następnego dnia został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W czwartek sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt. Policja pod nadzorem prokuratury nadal prowadzi czynności w tej sprawie.

Policja ostrzega:
PAMIĘTAJ !

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj policję!!!

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
komentarze
Mombasa Asad21.08.2019, 11:02
@Mietek nie? bo wolą wydać na chleb, opłaty i leki? Zawsze to wybór: gazeta kontra 5 bułek bezglutenu oczywiście...
Janek16.08.2019, 16:02
A co 60tyś zl odzyskali ? Nic nie jest wspomniane w artykule.
Fbb116.08.2019, 14:56
Brawo Policja !
Mietek16.08.2019, 14:30
Kurde, czy Ci seniorzy nie czytają gazet?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl