01.09.2019, 10:01 | czytano: 1549

Zbliżają się 15. Spotkania z Filmem Górskim

ZAKOPANE. Doroczne "Spotkania" odbędą się w dniach 5-8 września. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Bieg Przedni, Akademia Górska z PZU i Blogórsfera. Po raz drugi przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki, a po raz pierwszy zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w kategorii Bouldering.
Gośćmi Spotkań z Filmem Górskim będą Chris Bonington, Denis Urubko, Magdalena Gorzkowska i ekipa wyprawy na Nanda Devi z Jarkiem Gawrysiakiem.
W trakcie festiwalu zaplanowano połączenie "na żywo" z Andrzejem Bargielem, który będzie przygotowywał się do zjazdu z Mount Everestu. Gościem festiwalu będzie też Jan Kiełkowski, który opowie o zdobywaniu Tatr na początku XX wieku.

Podczas zakopiańskich 15. Spotkań z Filmem Górskim zostaną rozegrane mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej . To będzie najważniejsze wydarzenie w Polsce, bo bouldering znalazł się w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020) i Paryżu (2024).

Mistrzostwa Europy w boulderingu (5-7 września) zostaną rozegrane po raz pierwszy w naszym kraju. Wspinaczka sportowa jest młodą, dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu. W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu jej do programu IO. Kuźnią kadry narodowej jest Tarnów, mający duże tradycje w rozwoju wspinaczki sportowej w naszym regionie. Zawody w Zakopanem są kontynuacją rozgrywanego przez wiele lat Pucharu Polski, posiadającego markę i renomę w kalendarzu Polskiego Związku Alpinizmu.

Z kolei Film Górski, jeden z najważniejszych festiwali turystyki i kultury górskiej w Polsce i mistrzostwa Europy będą pierwszym wydarzeniem w Małopolsce, przygotowanym wspólnymi siłami dwóch lokalnych ośrodków, Tarnowa i Zakopanego. Impreza rozpocznie jubileusz 110-lecia istnienia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl