01.09.2019, 15:34 | czytano: 4533

Święto ul. Kościeliskiej (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. - Ulica Kościeliska to jedna z najstarszych ulic w Zakopanem. Nasze świętowanie jak zawsze zaczynamy przy kościółku na Pęksowym Brzyzku, najstarszym kościele, kiedyś św. Klemensa, teraz pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej - przypomina Marcin Zubek.
Dzisiejsze uroczystości związane ze świętem ul. Kościeliskiej zorganizował zakopiański oddział Związku Podhalan. - To święto wszystkich mieszkańców. Tych co som. I tych co sie mineli. Syćkich dziś wspominomy. Ale radzi widzieć bedziemy syćkich gości. Bywojcie ku nom - zachęcaja orgnaizatorzy.
Święto rozpoczęto od zapalenia zniczy na grobach mieszkańców ul. Kościeliskiej na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, potem odprawiona została w starym kościółku msza święta w intencji mieszkańców ulicy Kościeliskiej.

Po mszy nastąpił przejazd powozami konnymi ulicą Kościeliską. Po starówce oprowadza gości Jan Karpiel Bułecka.

Władze Miasta i przedstawiciele Zarządu Związku Podhalan Oddział Zakopane złożyli wizytę u najmłodszego u najstarszego mieszkańca ulicy Kościeliskiej. To miesięczna Zuzanna Citak i blisko stuletnia Antonina Cudzich Chowaniec.

Obecnie trwają konkursy - w tym konkurs na najpiękniejszy ogródek ul. Kościeliskiej i konkurs na wypieki "moskole i poncki z tegorocnyj mącki", konkurs na najlepszą nalewkę, konkurs rysunkowy dla dzieci przedszkolnych zatytułowany „Najstarsza ulica w Zakopanem - Kościeliska”, konkurs na najlepiej ubraną gaździnę - „Przezieracka skrzyni” oraz konkurs na śpiew pasterski (solowy i grupowy) „Nie bede jo pasła za kwaterke masła”.
W programie jeszcze występy góralskiego zespołu "Małe Regle", zawody sportowe i spotkanie na polanie przed jatą Ciotki Bułeckuli.

s/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
słaba wiedza przebierańców i kumosek02.09.2019, 22:23
Totalna bzdura! Najstarszą aktualnie mieszkanka ulicy Kościeliskiej jest pani Zofia Gąsienica -Ziembla . Władza ma blade pojęcie , tak samo jak i ci przebierańcy , którzy wprowadzają władze w błąd.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl