04.09.2019, 09:55 | czytano: 5840

Związek Podhalan przeprasza za incydent podczas wizyty prezydenta w Nowym Targu

Zarząd Główny Związku Podhalan odniósł się do pretensji ze strony pocztu sztandarowego radnych Rady Powiatu Nowotarskiego, którzy poczuli się źle potraktowani przez organizatorów obchodów 100-lecia Związku Podhalan w Nowym Targu.
Przypomnijmy, że podczas sierpniowych uroczystości, w których brał udział prezydent RP Andrzej Duda, poczet sztandarowy Rady Powiatu Nowotarskiego nie został dopuszczony przed ołtarz i odesłany na koniec. Było to podczas mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.
Członek pocztu sztandarowego radny Jacek Król tak relacjonował tę sytuację na sesji powiatowej: - Przychodząc do kościoła, chcieliśmy godnie reprezentować powiat, podeszliśmy do przodu i mówimy, że jesteśmy radnymi powiatowymi, nieśliśmy sztandar, a on odpowiedział nam, że jesteśmy tutaj niepotrzebni, bo to uroczystość Związku Podhalan. Powiedział (wiceprezes ZP Piotr Gąsienica - przyp. red.) "Jak wam pasuje, to idźcie na koniec, a jak wam nie pasuje, to idźcie do domu". Jeszcze nas borowcami (Biuro Ochrony Rządu - przyp. red.) postraszył, jak nie wyjdziemy. Dla mnie to było, jakby mnie ktoś w pysk strzelił - powiedział.

Rada Powiatu Nowotarskiego zdecydowała się wystąpić do zarządu głównego Związku Podhalan o wyjaśnienia w tej sprawie. Tymczasem wczoraj zebrało się prezydium związku, a jego tematem był m.in. wspomniany incydent. Po jego zakończeniu ZP umieścił na swoim profilu na Facebooku oświadczenie o następującej treści:

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zastrzeżeń zgłoszonych przez Poczet Sztandarowy Rady Powiatu Nowotarskiego na obchodach 100-lecia Związku Podhalan z udziałem Prezydenta RP informujemy, że przebieg naszych uroczystości był precyzyjnie zaplanowany z Kancelarią Prezydenta RP, Służbą Ochrony Państwa oraz parafią NSPJ w Nowym Targu. Zostały wyznaczone strefy przebywania osób oraz pocztów sztandarowych. Stanowczość w egzekwowaniu przez organizatorów powyższych ustaleń wynikała z reżimu bezpieczeństwa w bezpośrednim otoczeniu Pana Prezydenta. Wyrażamy ubolewanie oraz przepraszamy za niedogodności osoby niezadowolone z organizacji uroczystości oraz sposobu postępowania służb porządkowych Związku Podhalan".

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Zuzula06.09.2019, 20:57
Czy to że ktoś jest radnym to zawsze musi się pchać pierwszy....No tak akurat Ci to wszędzie się pchają,jak nie to afera....
do związkowca06.09.2019, 09:28
@do związkowiec.Są mądre komentarze-twój do nich nie należy.Co byś
powiedział,będąc organizatorem wesela i za stół przeznaczony
dla młodej pary usiadł jeden z zaproszonych gości....no właśnie..!!!
Przeproszenie należy się dla Związku Podhalan,a nie odwrotnie.
związkowiec05.09.2019, 17:40
Nie ma znaczenia czy to był radny PIS,PO czy SLD był to sztandar Powiatu Nowotarskiego gospodarza terenu, który jako współorganizator był zaproszony wraz z innymi pocztami sztandarowymi na msze.Bardzo zle sie dzieje w dzisiejszym Związku Podhalan arogancja i buta w dojsciu do władzy,czy takie załozenia był 100 lat temu -wstydzcie sie a zwłaszcza ty Prezesie Andrzeju ze na to pozwalasz
obserwator05.09.2019, 11:25
Ktoś tu na siłę szuka problemu?!
myslenie nie boli05.09.2019, 08:07
afera bo został "obrażony" radny PiS
ale mi to afera
a jak oni ( PiS) obrażają cały naród to gdzie mam się zwrócić ?
Swój Chłop04.09.2019, 17:04
Uroczystości z okazji 100-lecia Związku Podhalan i wszystko w temacie !
Wiceprezes bardzo dobrze się zachował.
Najpierw wszystkie obecne poczty sztandarowe oddziałów Związku Podhalan a na końcu ewentualnie reszta ***!
Co tam chcieli robić radni ze sztandarem powiatu ???
Jak Wy macie swoje uroczystości powiatowe to wszystkie poczty sztandarowe z Podhala mogą przyjść ,czy tylko zaproszeni ?
Jakiś porządek chyba jest przypisany do takich uroczystości.
Polityka w takim miejscu i przy takiej okazji nie ma prawa bytu.Zajmijcie się sprawami powiatowymi ,nie polityką (gdzie i tak Was nie chcą,tylko chcą Waszych głosów ) a od górali wara to będzie się dobrze wszystkim żyło i jeden drugiego będzie szanował.
Bardzo dobrze,że pokazali gdzie jest Wasze miejsce w szeregu.
Na przyszłość będzie wiadomo że nie należy pchać k...fy przed kluski.
rada04.09.2019, 16:35
Należy zmienić poczet sztandarowy,w tym wnoszącego pretensje.
cichy-San04.09.2019, 16:30
Pierwszy pisowiec Podhala się obraził bo nie stał z przodu. Śmiechu warte. Zgłoś to panie Król do Dżarosława i TVPropaganda to może cię puszcza do przodu. Zajął by się Pan tym co naprawdę ważne dla społeczności a nie płakał z takiego debilnego powodu. To nie było Pana święto tylko uroczystość Związku Podhalan więc dobrze zrobili. Jakoś nikt więcej nie robi afery. Ale jak trzeba nabić popularność to najlepiej aferą a nie robieniem dobra dla społeczeństwa. Ehh ludzie ludzie...
Wiedza tajna to podstawa04.09.2019, 14:53
A po co ich przepraszać było ? Oni chcieli to wykorzystać medialnie w celach wyborczych,niech sie przy zna ja publicznie
zainteresowany04.09.2019, 13:46
do Lusi


Czyżby było aż tak, że wierni nie mogli wejść do kościoła? Pisząc wierni mam na uwadze przede wszystkim tych nie będących członkami Związku Podhalan, być może ta msza św. to była tzw. uroczystość zamknięta...
....04.09.2019, 13:13
Panie Król, do Kościoła przychodzi się modlić.Wszystko inne jest nie istotne.
Lusia04.09.2019, 11:44
A kiedy przeprosicie ludzi za zawłaszczenie sobie kościoła i zamknięcie wrót przed tymi co chcieli po prostu iść na msze jak to mają w zwyczaju? Kościół jest utrzymywany z pieniędzy parafian, również tych mniej zamożnych którzy może raziliby swoją obecnością wielce nobliwych snobów wszelkiej maści.
Na szczęście drzwiami do raju zawiaduje kto inny...
Czepliwy04.09.2019, 11:24
Nie bez kozery w Polsce jest powiedzenie, że " ktoś pcha się, jak góral do spowiedzi". Do koscioła na Podlahu nie przychodzi się modlić, a pokazać- szczególnie w trakcie mszy i uroczystości "z udziałem". Czy sadzicie, że Pan Bóg jest nie widzi, że ktoś klęczy pod figurą, ale diabla ma za skórą? Poczytajcie Ewangelię św Mateusza

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl