06.09.2019, 09:48 | czytano: 7424

"Przez pana konserwatora straciliśmy prawie dwa lata"

zdj. Podhale24
Tak surowa opinia podła podczas omawiania przez radnych przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowy Targ.
Jest to reakcja na ostateczną już decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uchylającą kolejny raz negatywną opinię kierownika nowotarskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków co do lokalizacji Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych.
Paweł Dziuban upierał się, że postawienie obiektu obok skarpy - między lotniskiem, cmentarzem i potokiem Biały Dunajec - zaburzy widok na bryłę Miasta, panoramę gór oraz naruszy potencjalny teren archeologiczny. Dlatego konserwator zabytków nie zgadzał się na pozytywne zaopiniowanie zmian w planie miejscowym. Minister uchylił jego decyzję, ale konserwator trwał przy swojej opinii. Jego (konserwatora) kolejna odmowa zakończyła się ostateczną decyzją ministra: Miasto ma zielone światło, może budować, bowiem na tym terenie nie ma stanowisk archeologicznych, ani zabytków - co oznacza, że konserwator nie ma podstaw prawnych, by wypowiadać się co do sposobów zagospodarowania tego obszaru.

Po dwóch latach przepychanek uznano, że obszar nie podlega ochronie konserwatora i potrzebne są zmiany w studium, by plan zagospodarowania przestrzennego był zgodny z tym dokumentem.

Punktem sporu była wysokość wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej.

- W naszym planie miejscowym hala sportowa miała, z pewnym naddatkiem, sięgać trzydziestu metrów wysokości - mówi naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami. - Obecne studium mówi, że na tym terenie dopuszcza się lokalizację o maksymalnej wysokości dwudziestu metrów. Jeżeli jednak minister teraz stwierdził, że ta wysokość jest w porządku, tym bardziej, że mówimy o terenie nie podlegającym żadnym przepisom ochrony - to podjęliśmy decyzję, że dobrze będzie temat już skończyć. Trzydzieści metrów to wysokość graniczna. Teraz rolą projektanta będzie poradzenie sobie z opracowaniem rozmiarów bryły - tłumaczy Wojciech Watycha.
Wkrótce ogłoszony ma zostać konkurs albo przetarg na projekt. Władze Nowego Targu muszą ponowić wniosek do Ministra Sportu i Turystyki o wpisanie na nowo PCSL do wieloletniego program inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sportu.

- Przez upór pana konserwatora straciliśmy prawie dwa lata. To trochę dziwne, bo jako były samorządowiec powinien raczej pomagać - podsumował radny Jacenty Rajski.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
także ciekawy08.09.2019, 20:04
A jakieś rozwiązanie komunikacyjne dla dojazdu do tego Pałacu zostało przewidziane, bo:
mecze są 2-3 razy w tygodniu i z pewnością nie przyniosą takich dochodów by sfinansować utrzymanie hali, zatem żeby się częściowo sfinansowała, to trzeba będzie w tej hali organizować inne imprezy, czyli pewnie częściej niż 2-3 razy w tygodniu będą musiały być grube imprezy.
Licząc na widownie tylko 4 tysięczną (a podobno jest smak na więcej) i licząc, że jednym samochodem przyjedzie aż 4 osoby, nasuwa się szereg pytań:
- gdzie się tam zmieści 1000 samochodów?
- jak długo będą wjeżdżać i wyjeżdżać z okolic tej hali, blokując wlot do Alei Tysiąclecia?
- jak długo będą wjeżdżać i wyjeżdżać potem z miasta?
Dlaczego to takie istotne? Ano ostatnio w trakcie pokazu niedzielnego F-16 na Pikniku Lotniczym, gdzie mnóstwo samochodów zaparkowało wzdłuż ścieżki pod skarpą i wzdłuż Sikorskiego (już nie licząc tych na lotnisku), armagedon komunikacyjny trwał około 1,5 godziny i nie było mowy o przyjechaniu przez miasto z północy na południe.

Czyżby kolejne rondo za mostem?
ciekaw08.09.2019, 19:50
Tutaj będą zmieniać plan żeby zwiększyć wysokość zabudowy aż o 10 m, bo Burmistrz chce się przypodobać środowisku hokejowemu, a na Długiej Polanie gdy Glonek chciał budować hotel, to nie chcieli zmienić żeby podnieść o 3 m (z 15 na 18). Podobno można później, tylko że o ile Burmistrz ma jeszcze ponad 4 lata czasu, to potencjalny inwestor wykładający swoja kasę nie będzie czekał aż łaskawie uchwala plan a potem zmianę.

A tak apropos inwestycji. Znane są problemy z przetargami na remont MOKu, a czy znany jest już nowy koszt tego Pałacu Lodowego (bo ten sprzed 2 lat chyba już trochę nieaktualny), no i źródła finansowania, bo na MOK był problem uzbierać. Zdaje się że tę halę to jeszcze wnuki będą spłacać.
A czy wiadomo już coś o przenosinach MOKu, bo prace budowlane podobno mają się rozpocząć w październiku, a gdzie przeniosą MOK i Bibliotekę?
Piotr08.09.2019, 18:35
Do ,,ciekaw' - ano po to ten parking przy straży pożarnej, ze to centrum miasta, w którym brakuje miejsc parkingowych. Tak to ciężko wydedukować !!!
ciekaw07.09.2019, 22:45
A skoro hala ma być przy Dunajcu- to po co ten parking koło starego lodowiska?A po co ten parking koło straży?Nie lepiej zablokować budowę i zaoszczędzić pieniądze na nowe parkingi pod skarpą?
tarżanin nowy07.09.2019, 19:55
Panie konserwatorze, pod pana chałupą na głębokości 1543 metrów są kości dinozaurów. Weź pan kilof i kop, przejdziesz pan do historii!
Maveric07.09.2019, 11:09
A na dachu lotniska będzie lądował sam f16
fff07.09.2019, 08:51
Tosz to ten sam konserwator co się tego nieszczęsnego bałwana z Szflar uczepił..Może za długo na swoim stanowisku już trwa??
pio06.09.2019, 21:49
Konserwator jak jak zwyczajny człowiek, powinien odpowiadać za swoje nieudolne decyzje, karnie!
Albo spakować i wysłać do tajgi niech broni dziedzictwa ludzkości, tam przecież są kości mamutów? mutantów? czy czegoś tam.
rozsądny06.09.2019, 19:11
niech już sie starają o elektrownie obok na Dunajcu bo prądu trzeba i to dużo a my mieszkańcy nie mamy zamiaru dokładać z naszych podatków ..wole lepsze drogi osiedlowe a nie takie jak są bez asfaltu ..np osiedla nad Kowańcem..
Rak06.09.2019, 18:29
Przez Watychę straciliśmy 5 lat i 30 milionów złotych.
Obeznany06.09.2019, 14:18
Jestem kibicem Podhala, bardzo chciałbym oglądać mecze na nowej hali, jednak uważam, że planowane miejsce pod zabudowę jest chyba najgorsze z możliwych. Trzymałem kciuki za Pana Konserwatora i za władze miasta, aby znaleźli nową lokalizację.... Dopiero co usunęliśmy baraki ze starego jarmaku i okolica zaczęła wyglądać lepiej, a za chwilę stanie tam niedaleko 30 metrowy moloch.... plus parkingi.
proszę się zastanowić06.09.2019, 13:41
Ktoś tu napisał, że nie wiadomo czy w przyszłości będzie miał KTO GRAĆ NA NOWYM LODOWISKU?! Czytam co średnio 3 dni w części sportowej podhale24, kto odszedł z drużyny, kto nie podpisał nowego kontraktu, itd. itp.Stąd może Pniok ma rację?
NT06.09.2019, 13:23
Miejsce jest idealne pod parking dla park and ride a hale lodową.
Gdzie jest sens mając w CENTRUM obiekt wyrzucać go gdzieś na odludzie, na teren zalewowy.
Czy ktoś z radnych i urzędników zastanawia się w ogóle co się stanie z rynkiem i okolicami.
Nowy Targ- miast przy drodze, przy lodowisku, przy galerii a do centrum tylko na loda.
Pijak06.09.2019, 12:57
Dziubanowi odbiła się woda sodowa oraz nowe stanowisko konserwatora zabytków to jest moje zdanie
wojtek06.09.2019, 12:40
dziubana na taczki i będzie spokój
stan06.09.2019, 12:23
...a casem bałwana tam nie widzioł , przecie stoł , pewnie stopnioł , nolepij nic nie robić , a na kogo oglondoł a stare to ino wino dobre ...
obiektwyny06.09.2019, 12:01
Byla brana ponieważ takie jest prawo budowlane....
Sokół w smogu siana06.09.2019, 11:36
Grzegorz buduj MOK, lodowisko, lotnisko i sprowadź uchodźców bo nie wiem kto z tego będzie korzystał. Ludzie pracują za grosze i uciekają a Ty budujesz. Smog nas i tak pozabija
pniok06.09.2019, 10:34
Skoro " obszar ten nie podlega ochronie konserwatora " to dlaczego jego opinia była wogóle brana pod uwagę ? Zadał sobie wiele trudu , by było o nim głośno. Ale czego to niektórzy nie robią by zaistnieć . Takich hamulcowych ( niestety ) nie brakuje. Niektórzy z nich grzeją stołki na urzędach i mają się za nieomylnych . Czasem ( jak w tym przypadku ) ktoś z wyższego stołka sprowadza takiego delikwenta na ziemię - szkoda tylko że dwa lata poszły się już paść.
Architekt06.09.2019, 10:30
Nie znam szczegółów ale wydaje mi się że to P. Konserwator Dziuban ma racje bo każda zmiana MPZP wymaga uzgodnienia z WUOZ który podaje warunki dopuszczalne. Zadaniem WUOZ jest ochronna w tym przypadku zabudowy miasta Nowy Targ i budowa tak wysokiego budynku zasłoni charakterystyczną panoramę na miasto od strony wschodniej. Radni nie są fachowcami w tej dziedzinie i powinni słuchać ekspertów a takim ekspertem jest WUOZ który P. Dziuban reprezentuje na Podhalu i pewnie sprawa była dyskutowana na wielu szczeblach bo tak jest zawsze przy każdej nawet niewielkiej inwestycji. Proszę zatem o obiektywne przedstawienie racji obydwu stron zapominając o ładzie przestrzennym i porządku architektonicznym z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i ochrony krajobrazu.
kuba06.09.2019, 10:23
dajcie władzę urzędasom a nic się nie da zrobić, wybudować,
dlatego w Zakopanem,, prawo budowlane się NIE przyjęło"
dlatego pierwsze robią a resztę się,,załatwia" pózniej.
ale tyle co w Zakopcu to nawet w Warszawie się nie buduje.amen.
ksiegowy06.09.2019, 10:20
Nie budujmy tego obiektu w Nowym Targu...za te pieniądze wyremontujmy starą halę lodową, wybudujmy 3 sale pełnowymiarowe gimnastyczne i ze dwa boiska i jeszcze kasy wystarczy....
Ta budowa to katastrofa finansowa miasta i podczas realizacji i podczas utrzymania późniejszego obiektu....
ciupaga06.09.2019, 10:11
Dobry rok dla burmistrza. Ruszają obie sztandarowe inwestycje - MOK i Centrum Lodowe. Powodzenia.
Rotua06.09.2019, 10:08
Pan Dziuban pełni z nadania obowiązki konserwatora w nowotarskiej delegaturze. Nie ma jednak żadnych kompetencji by tym konserwatorem być z powołania - jak się ma geologia do ochrony zabytków ? Nijak !
Mimo iż błędem jest budowa hali znowu nad Dunajcem w terenie zalewowym i to o wys. 30m (2 bloki 4-ro piętrowe) to Pan Dziuban słusznie stoi przy swoim.
Teren przy skarpie powinien być chroniony bez tego typu gmachów i pomników JIS.
Inwestor06.09.2019, 10:04
konserwator od zabytków powinien za to odpowiedzieć i przeprosić
to nie jego pierwsze blokowanie inwestycji
Pan ciekawy06.09.2019, 10:00
Zaraz nie bedzie dla kogo budować tej hali...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl