06.09.2019, 17:05 | czytano: 5703

Podzielono 400 tys. dotacji między nowotarskie kluby. Ok. 80 procent dla KH Podhale

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Rozstrzygnięty został konkurs projektów na zadania publiczne z zakresu sprzyjania rozwojowi sportu na terenie Miasta. Do podziału była kwota 400 tysięcy zł. Lwią część otrzyma hokej na lodzie.
W konferencji prasowej dotyczącej podziału środków uczestniczyli prócz burmistrza, także Arkadiusz Szymczyk, kierownik Referatu Turystyki i Sportu, Katarzyna Wójcik, przewodnicząca miejskiej Komisji sportu oraz Krzysztof Łapsa, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji.
- Dokonano podziału, który jest trudny i budzi emocje. 400 tysięcy to dużo, ale i wniosków było dość dużo, wiec nie wszyscy dostali tyle, ile chcieli - mówi Grzegorz Watycha. Burmistrz dodaje, że w drugim półroczu - przy konstruowaniu nowego budżetu - wyznaczona zostanie kolejna kwota do podziału między kluby i stowarzyszenia.

Najwięcej środków otrzymał KH Podhale. - W kontekście niedawnego apelu grupy radnych o przeznaczenie miliona zł na hokej, trzeba pamiętać, że są i inne dyscypliny w Nowym Targu. Komisja konkursowa zaproponowała - a ja się to tego przychyliłem - by klubowi KH Podhale Nowy Targ przekazać 310 tysięcy. Klub wnioskował o całą pulę, czyli o 400 tysięcy zł. Będą komentarze, że tyle środków dostali - dodaje burmistrz przewidując, że jedni będą uważać, że to za dużo w porównaniu z innymi wnioskami i potrzebami, a inni - że za mało, zważywszy na znaczenie hokeja w Mieście.

KH Podhale Nowy Targ opisał swój wniosek jako potrzebę środków na "poprawę warunków uprawiania hokeja na lodzie, poprzez utrzymanie działalności drużyny ekstra-klasowej, osiąganie wysokich wyników sportowych, w tym możliwości gry w kadrach narodowych Polski, umożliwienie i poprawienie dostępności mieszkańców miasta do udziału w zorganizowanych imprezach sportowych."

NKP Podhale wnioskowało o 100 tysięcy na "stworzenie dla zawodników I drużyny NKP Podhale sprzyjających warunków do osiągania jak najlepszych wyników, a przez to promowanie miasta jako miejsca niezwykle sprzyjającego rozwojowi sportu". Przyznano im 32 tysiące.

Nowotarski Klub Kolarski po raz pierwszy zwrócił się o dotacje. Środki chcą przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży. Swoje potrzeby oszacowali nad wyraz skrupulatnie - 7 694, 47 zł. Dostaną mniej niż połowę - 3,5 tysiąca.

KS Gorce złożył dwa projekty. Jeden dotyczy rywalizacji w rozgrywkach ligowych na szczeblu regionalnym w piłce siatkowej (chodzi o seniorów). Chcieli 9 tysięcy, dostaną 6. Z kolei na tenis stołowy kobiet i mężczyzn w I i II lidze wnioskowali o ponad 19,5 tys. - dostaną 10 tysięcy.

KS Szkółka Piłkarska na "krzewienie kultury fizycznej i aktywności wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych" chcieli 8 tysięcy. Dostaną najmniejszą dotację w tej transzy - 2,5 tysiąca. - Ale poza konkursem dofinansujemy klub - zapewnia burmistrz, mówiąc iż z okazji sobotniego jubileuszu klubu, udostępniona zostanie piłkarzom scena oraz obiekty obok parku. W sumie to wsparcie opiewać będzie na ok. 5 tysięcy zł.
Kolejny klub - Auto Moto Gorce wnioskował o 26 tysięcy na obóz szkoleniowy "w zakresie poprawy wyników w sporcie motocyklowym". - To sport indywidualny, gdzie rodzice finansują zawodników, kupują im sprzęt. Trzeba ich wesprzeć, ale trwa dyskusja społeczna dotycząca motocyklistów. Mocno cenzurowane są przypadki jazdy np. w rejonie skarpy czy po bulwarach naddudnaleckich. Oczywiście ci motocykliści jeżdżący poza torem - nie mają na sobie barw klubowych. Klub tego nie firmuje i odcina się od tych sytuacji. Jednak zdecydowaliśmy, że kwota dotacji będzie niższa i dostanie klub 3 tysiące - tłumaczy burmistrz Watycha.

MMKS Podhale Nowy Targ również złożył dwa projekty. Pierwszy na "udział zawodników w rozgrywkach hokeja, promocje hokeja na arenach międzynarodowych" - to dotyczy rozgrywek PHL w kategorii żak młodszy, junior młodszy, junior starczy i rozgrywek kobiet. Wnioskowano o 78 750 zł, dostaną 27 tysięcy. Drugi projekt - to udział zawodniczek MMKS w rozgrywkach Polskiego Związku Unihokeja juniorek i seniorek. Zwrócono się o 9 tysięcy, dostaną - 6.


Jak mówiono podczas konferencji, na przestrzeni lat 2015-2019 nastąpił "znaczny wzrost dotacji z budżetu miasta na hokej". - Przez 5 sezonów to kwota prawie 2,5 mln. Wsparcie Miasta jest z roku na rok większe. W przypadku klubu piłkarskiego NKP, kwota wzrosła od 47 tysięcy do 122 tys. Cieniem na współpracy kładą się zaległości klubu względem Miasta, które urosły do 100 tysięcy. Chodzi o wykorzystywanie pomieszczań nie tylko na biura, ale i na noclegi dla zawodników - mówi burmistrz. Jak dodał dyrektor MCSiR - klub rozpoczął spłatę zadłużenia. - Także MMKS spłaca należności wobec Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji - wyjaśnia Krzysztof Łapsa.

Pracownicy Urzędu mówią, że skala nakładów na działalność klubów jest duża, ale oczekiwania są o wiele większe.

Przewodnicząca Komisji Sportu Katarzyna Wójcik zapowiada sprecyzowanie warunków udzielania dotacji. Jak mówi - problemy występują w klubach, które prowadzą kilka dyscyplin sportowych. - Wielodysyplinowość sprawia, że pojawia się kwestia przekazywania dotacji z budżetu miasta na inne dyscypliny, nie tylko te będące głównymi w danym klubie. Opracowane zostaną dokładne kryteria udzielania dotacji - zapewnia.

s/
zobacz także
komentarze
Prawda09.09.2019, 05:51
Na Mok nie dawać, na wszystko wystarczy,
Zioooobroooo !! Gdzie jesteś!!!!!!!!
cykor08.09.2019, 21:27
Oddajcie Podhalu 90 tysięcy!!!! Watycha Szymczyk Podhale pamięta
Buli07.09.2019, 13:27
Powinno 500 tys iść na hokej a drugie 500 tys na resztę sekcji.400 do podziału być śmiech na sali
Wyrocznia07.09.2019, 13:13
Z jednej strony reanimacja trupa, z drugiej strony dyscypliny budzące nikłe zainteresowanie w naszym kraju. Siatkówka ma wysoką oglądalność, ale poziom siatkówki nowotarskiej nie jest wysoki. Ciężki orzech do zgryzienia był przy dzieleniu pieniędzy. Bardzo bym chciał żeby hokej zyskał popularność, ale to co wyprawiają zawodnicy nie zachęca ludzi do popularyzowania tego sportu w naszym kraju. W Nowym Targu to już tragedia, patrząc na wyniki młodzieży. Rozpieszczone dzieciaki nie są w stanie kontynuować sukcesów swoich poprzedników.
Piotr07.09.2019, 12:43
Tym zazdrosnym i kłótliwym rodzicom z mmksu to nie dałbym złamanego grosza
Michał07.09.2019, 09:39
Hahahah to się wykazali. ???? Jak najbardziej sprawiedliwy podział!
Żenada.. Lód się topi, zawodników brak i tyle kasy.
Równierz lubię hokej, jestem wiernym kibicem, lecz bez jaj.
Są inne sporty w których mamy dobre wyniki.
Porównywalne klub motocyklowy dostaje 3 tyś.
A tenis stołowy 10 tyś.
Jakie koszty tu, a jakie tam??
Się wykali takim dysponowaniem budżetu.
Ciekawe czym się sugerowali. ????????
Kibic z Polski07.09.2019, 08:34
Ja powiem tak. KH Podhale musi otrzymywac pomoc z miasta oniewazjak widzimy na Podhalu sa firmy ktore niechca wspomagac hokeja w ekstraklasie, takie czasy i szkoda wielka ze klub nie ma takiego sponsora jak Byl CSZ i Wojas. Nowy Targ jest znany z hokeja ale nie tylko poniewaz kazdy wie ze na Jarmarki przyjezdzali ludzie z Polski jak tez zagranicy. Ciezkie czasy przechodzi KH Podhale wiec pomozmy im jak tylko mozemy. zgadzam sie z Wami ze inne sporty tez powinny otrzymywac odczuwalna pomoc finansowa. UM Nowy Targniech zwiekszy bule na sport i bedzie po problemie.
normal06.09.2019, 23:12
Do wszystkich krytykantów - proszę podpowiedzcie mi jaka dyscyplina sportu z Nowego Targu lub z Nowym Targiem w nazwie jest transmitowana w telewizji publicznej ? jak inna dyscyplina sportu tak promuje Nowy Targ.
bardzo się cieszę że tak podzielono te pieniądze a wy wszyscy przeciwnicy gdybyście zaczęli doceniać prawdziwe wartości to może więcej nowotarżan by chodziło na hokej i grać i oglądać a nie tylko wszystko krytykować.
swojak06.09.2019, 22:48
Hokej jest kojarzony z tym miastem i jest częscią jego wspaniałej historii. Poza tym jest bardzo drogi. Nie ma co porównywać sprzętu hokejowego ze sprzętem np piłkarza. Hokej był jest i będzie dumą tego miasta. Nawet jeśli są trudne czasy i sezony!
Michał06.09.2019, 22:46
Bylo Referendum. W większości nowotarżanie są za dotacją na hokej więc mamy demokrację i tyle.
obiektywny06.09.2019, 22:45
Hokej jest dumą tego miasta. Żeby tylko odpowiedni ludzie nim sterowali.
adek06.09.2019, 22:45
Właściwa decyzja :)
azdrowyrozsądek06.09.2019, 20:40
I znowu taka kasa na "reanimację trupa" i dyscyplinę, na kórą po prostu tego miasta nie stać... Naprawdę szkoda kasy na nierealne marzenia ... Było - minęło - włodarze miasta powinni z większym rozsądkiem dzielić publiczne - nie ich - pieniądze... Przeznaczcie tą kasę na siatkówkę, koszykówkę, lekkoatletykę, pływanie, akrobatykę sportową, taniec, tenisa, piłkę nożną czy ręczną, judo czy karate w szołach i w ramach rozmaitych zajęć pozalekcyjnych. Będzie zdecydowanie taniej i efektywniej. A na hokeja niech się zrzucają ci, co chodzą na mecze (będzie chociaż kilkuset ??). I - przepraszam - jaka to reklama dla Nowego Targu ten hokej ? - ile ludzi w skali kraju się nim interesuje ? Hokej - niestety - nie jest medialny i basta
qwerty06.09.2019, 20:29
Zamiast bawić się w dotacje trzeba sportowi w NT stworzyć odpowiednie warunki, bo to nie tylko seniorzy ale cała masa trenujących dzieciaków. Wystarczy zobaczyć jak wygląda hala lodowa, obraz nędzy i rozpaczy sprzed 60 lat kiedy powstawała. A wyborcy są mamieni wizjami budowy nowej hali wielofunkcyjnej od paru lat i dalej NIC!
Jasiek06.09.2019, 19:59
Nowy Targ znany jest tylko z hokeja? A to dobry żart! 99,8% Polaków jak ich zapytasz o wymienienie nazwy chociaż jednej drużyny hokejowej to się zająknie i nie powie nic. Nowy Targ znany jest z gór, z drogi do Zakopanego, z jarmarku, handlu, kombinatu (którego nie ma) - ale ludzie wiedzą że buty Wojasa są z Nowego Targu, a nie z jakiegoś śmiesznego hokeja, którego transmisje w telewizji ogląda ledwo 15 tys. osób na mecz.
Władek06.09.2019, 19:42
Bardzo dobrze, że *** dostały tak mało. Może w końcu ich dzikie szaleństwa nad Dunajcem choć trochę ucichną.
Tekla06.09.2019, 18:53
Do wojtek, nic nie musimy
Prawdziwy Ja06.09.2019, 18:35
Wojtek: A kto Ci broni wspierać hokeistów .Masz ochotę to daj z własnej kieszeni. Kibic hokeja: kiedy na sesji było powiedziane że całe 400 tyś. ma iść na tych nieudaczników. Jeżeli jest Was tak dużo to zróbcie zrzutke i po problemie.
Jasiek06.09.2019, 18:30
Chore. Dawanie takiej kasy na drużynę, w której mało kto już z Nowego Targu gra.
Podhale06.09.2019, 18:30
Co to za śmieszne pieniądze i miasto - na sport i zdrowie naszych dzieci minimum milion do podziału powinni wydzielić niektórym nie mieli dać kilku tysięcy porostu żałosne.
wojtek06.09.2019, 18:10
do wszystkich krytyków Nowy Targ znany jest tylko z hokeja i musimy go wspierać
Maniek06.09.2019, 17:52
Czy oni jedzą te ciastka co na zdjęciu ?
zdegustowany polityką Watychy06.09.2019, 17:50
Tylko po co ta mistyfikacja i szopka z dotacjami? Przecież niech nie owijają w bawełnę tylko dadzą 100 procent na hokeistów. I będzie przynajmniej przejrzyście, bez kłamstw i kamuflażu.
Kibice Podhala06.09.2019, 17:41
Arek kibic zabrał hokeistom 90 tys zł. Obietnica na sesji była 400 tys na hokej a 11 radnych chciało 1 mln. Arek nie zapomnimy
fifi06.09.2019, 16:53
Porażka, nawet nie warto składać wniosku, bo później to 2,5 tys. trzeba skrupulatnie rozliczyć. Na hokej zawsze będzie pomimo stękań.
dd06.09.2019, 16:34
I kasa na dorosłych hokeistów i dorosłych tenisistów. Miasto powinno wspierać finansowo dzieci i młodzież. to o co tu kaman??
sweta06.09.2019, 16:07
Pan Arek i Pani Katarzyna. Skąd oni się tam wzięli. To gwarancja równania w dół.
Nowy06.09.2019, 16:03
Przeceniacie ten glupi hokej inne sport powinny sie rozwijac w rownym stopniu.
Hokej nie ma wynikow i powinien byc wygaszony a szanse powinny dostac inne dyacypliny.
Precz z hokejm.
zniesmaczona06.09.2019, 15:49
Paranoja.. inni dostali ogryzki
Zobacz pełną wersję podhale24.pl