15.09.2019, 20:13 | czytano: 3474

Nowotarska "czwórka" wprowadziła mLegitymacje szkolne

Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu to pierwsza szkoła w mieście, w której uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w wersji mobilnej, w telefonie komórkowym.
mLegitymacja szkolna to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji.
Podpisanie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a szkołą - to konieczny warunek do tego, by uczniowie danej placówki mogli korzystać z mLegitymacji. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Nowym Targu - Paweł Zych takie porozumienie podpisał. A to oznacza, że uczniowie tej szkoły lada moment będą używać elektronicznej wersji legitymacji szkolnej.

Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji mLegitymacja to część aplikacji mObywatel. - To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem - ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski - powiedział, że wdrożenie mLegitymacji poprzedziły wielomiesięczne testy i pilotaże systemu. Rozwiązanie było testowane w szkołach. Ma ona również umocowanie prawne - jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek - przypomniał szef Ministerstwa Cyfryzacji. - Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z "tradycyjnych" dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina - dodał Marek Zagórski.

Można ją zweryfikować wizualnie - posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).
W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w "tradycyjnych" dokumentach: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Aby uruchomić mLegitymację uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android wwersji co najmniej 6.0.

mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności "tradycyjnej" legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

źródło: szkoła
komentarze
Karla17.09.2019, 11:33
Byłoby dobrze , gdyby ustawa o 49 % uldze na przejazd,nie była ustawą tylko na papierze..Do Krakowa za bilet dzieci płacą 100 %, a przykładowo do Gorlic ulga 49 % jest równa 1 zł...
KG16.09.2019, 13:28
Brawo! Wyprzedziliście inne szkoły, a liderowanie jest też przyjemne.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl