20.09.2019, 17:50 | czytano: 4790

Kolejka na Kasprowy Wierch nie będzie kursować prez dwa miesiące

Od 23 września do końca listopada kolej linowa na Kasprowy Wierch przejdzie renowację i przeglądy techniczne. W tym czasie wagoniki na ten tatrzański szczyt nie będą kursowały.
Polskie Koleje Linowe, zarówno wiosną, jak i jesienią przeprowadzają okresowe przeglądy techniczne, które co roku na kilka dni wyłączają kolej z eksploatacji. Planowane na wrzesień tego roku przesuwanie lin nośnych będzie jednak procesem bardziej czasochłonnym. Tym razem kolej na Kasprowy Wierch będzie niedostępna dla turystów przez osiem tygodni. Proces przesuwania lin nośnych odbędzie się pierwszy raz po modernizacji kolei w roku 2007. Zgodnie z przepisami PKL i normami bezpieczeństwa taka procedura musi zostać przeprowadzona raz na 12 lat.
"Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo turystów. Aby maksymalnie skrócić czas przestoju, prace będą prowadzone równolegle na dwóch odcinkach pomiędzy stacjami Kuźnice, Myślenickie Turnie, Kasprowy Wierch" - informuje Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Przesuwanie lin nośnych, których łączna masa wynosi ok. 200 ton, ma na celu zapewnienie ich poprawnej eksploatacji i zachowanie norm gwarantowanych przez producenta. Kiedy wagon najeżdża i zjeżdża z podpory, lina nośna podczas każdego przejazdu zgina się w tych samych miejscach. Dlatego musi być regularnie przesuwana.

Prace będą się odbywać na każdej ze stacji PKL Kasprowy Wierch, łącznie na ośmiu linach nośnych. Odczepione od lin nośnych mechanizmy zostaną poddane dokładnemu przeglądowi. W kabinach zostanie wymieniona podłoga, wagony zyskają nowy, odświeżony wygląd.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Gazda z Miasta21.09.2019, 02:25
Możecie nawet przeciaganie liny robić do grudnia,potem się wybierom pierwszy roz w życiu,mo być jak w zygarku
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl