01.10.2019, 11:11 | czytano: 4269

Zakończenie roku pasterskiego w Gorcach (zdjęcia)

W Ochotnicy Górnej odbyło się uroczyste zakończenie sezonu pasterskiego .
Coraz mocniej czuć w powietrzu jesień: dni są coraz krótsze, poranki mgliste, a owce schodzą z hal. Tradycyjny jesienny redyk związany jest z datą 29 września, kiedy to obchodzimy święto św. Michała.
Uroczystości kończące tegoroczny sezon rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, która odbyła się w kaplicy w Jamnem i prowadzona była przez ks. dra Stanisława Kowalika – proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej i kapelana Związku Podhalan. Podczas mszy dziękowano Bogu za udany sezon i szczęśliwy powrót z pastwisk baców, juhasów i zwierząt.

Po zakończeniu mszy ochotnicki baca Jarek Buczek wraz ze swoimi juhasami przepędzili całe stado owiec spod kaplicy aż do centrum wsi. Baca podziękował swoim juhasom za pomoc, wsparcie i wspólną ciężką pracę przez prawie pół roku sezonu pasterskiego, złożył także podziękowania gospodarzom za okazane zaufanie.

Następnie na wspólny poczęstunek do Wiejskiego Ośrodka Kultury zostali zaproszeni uczestnicy redyku, m.in.  wójt gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, radni gminy, mieszkańcy i turyści. Była okazja do skosztowania miejscowych specjałów: pieczonej baraniny, oscypków, bundzu, bryndzy. Całość okrasiła wspólna biesiada przy góralskiej muzyce, śpiewach pasterskich i znanych przebojach wykonywanych przez zespół Ciymrawa.

JD, Fot. JD/UG Ochotnica
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Juhas01.10.2019, 15:23
A gdzie nowotarski baca Spode Turbacza ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl