02.10.2019, 13:00 | czytano: 3815

Strefa płatnego parkowania w Zakopanem - wchodzą nowe przepisy

Arch. Podhale24.pl
1 października weszły w życie przepisy ustalające strefy płatnego parkowania, opłaty za parkowanie pojazdów na drogach publicznych w Zakopanem oraz sposób pobierania opłaty. Na miejskich parkingach ustawiane są nowe oznaczenia stref oraz informacje o obowiązujących stawkach.
Jak informuje Urząd Miasta w Zakopanem, wciąż trwa procedura przetargowa dotycząca zakupu parkomatów. W ciągu najbliższego miesiąca będą się one sukcesywnie pojawiać na kolejnych parkingach. Do czasu uruchomienia nowych parkomatów, na parkingach przy ulicach: Gimnazjalnej, Sienkiewicza górnej oraz Jagiellońskiej opłaty będą pobierane przez parkingowych. Z kolei na parkingach przy ulicach: Aleje 3-go Maja, Zborowskiego, Staszica, Piłsudskiego oraz Witkiewicza parkowanie będzie bezpłatne.
W czerwcu zakopiańscy radni podjęli uchwałę o wprowadzającą zmiany w dotychczasowym rozliczaniu kierowców parkujących swoje pojazdy na parkingach znajdujących się w pasie drogowym. Miasto zostanie podzielone na trzy strefy oznaczone literkami A, B i C.

Parkingi przy ul. Bronisława Czecha oraz Piłsudskiego w bliskim sąsiedztwie skoczni znalazły się w strefie B. Strefą C został objęty parking dla autokarów przy Alei 3 Maja.

Kierowcy parkujący pojazdy w tych strefach zapłacą 3 zł za pierwszą godzinę, 3,60 zł za drugą godzinę, 4,30 zł za trzecią godzinę postoju i 3 zł za każdą następną. W strefach tych nie będzie można zapłacić za 30 min postoju, będzie za to możliwość wpłacenia z góry za cały dzień 22,90 zł.

Na rozwiązaniu tym najlepiej wyjdą kierowcy autokarów, który płacili po 15 zł za wjazd na parking.

Strefą oznaczoną literką B objęte zostały pozostałe parkingi należące do miasta. Tu kierowcy także muszą liczyć się z podwyżkami cen.
1,00 zł – 30 min
3,50 zł – pierwsza godzina
4,30 zł – druga godzina
3,00 zł – trzecia i każda następna godzina postoju.

Nowością będzie wprowadzone w parkometrach naliczanie minutowe. Oznacza to, że kierowca, który wrzuci wartość powyżej minimalnej opłaty, a kwota nie będzie stanowiła równowartości postoju za godzinę, czy dwie, to urządzenie przeliczy jak długo pojazd będzie mógł pozostać na parkingu.

Kolejną nowością będzie miesięczny abonament, jaki będą mogli zakupić mieszkańcy Zakopanego. Mieszkańcy Zakopanego mogą wykupić abonament w kwocie 100 zł.

oprac. r/ UM Zakopane
zobacz także
komentarze
turysta02.10.2019, 18:55
Dziadzio o fiołkach, babcia o aniołkach.
Informacja o strefach w Zakopanem, z fotografią strefy w Nowym Targu i to koło Urzędu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl