09.10.2019, 11:20 | czytano: 4335

Kongres Kultury Gorczańskiej (zdjęcia)

W gminie Ochotnica Dolna odbyła się pierwsza edycja Kongresu Kultury Gorczańskiej.
Dniem kulminacyjnym kongresu była niedziela. Do restauracji Och w Ochotnicy Dolnej przybyły setki osób: mieszkańcy gminy, turyści oraz ludzie, dla których kultura gorczańska jest ważna i ciekawa. Można było posłuchać interesujących prelekcji oraz góralskiej muzyki. Nietuzinkowym pomysłem był konkurs rzeźbienia piłami motorowymi.
Ważnym punktem kongresu była promocja książki „Z zamiłowania do sztuki i tradycji” o twórcach z obu Ochotnic i Tylmanowej. Wójt Tadeusz Królczyk przedstawił osobiście 50 artystów, o których jest ta publikacja, opowiadając o każdym kilka słów. Oczywiście była możliwość podziwiania prac miejscowych twórców m.in. obrazów, rzeźb, haftów, kierpców, i pasów góralskich oraz wyrobów ceramicznych.

– Ta książka jest hołdem dla artystów, którym składam wielkie podziękowania. Naszym dziedzictwem kulturowym jest nasza historia, nasza gwara, architektura, nasi twórcy i nasz krajobraz. Artysta to jest człowiek, który angażuje umysł, ręce i serce – mówił wójt Tadeusz Królczyk i dodał: – Kolejnym etapem będzie wyjście z naszymi artystami i z muzyką na zewnątrz, aby cały świat się dowiedział jak nasza kultura jest fantastyczna. A my sami musimy sobie uświadomić jak wielka i cenna rzecz jest w naszych rękach i musimy o nią dbać.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu „Ostatni górale” oraz spotkanie z bohaterami tej opowieści. Film jest historią o życiu w górach, pasterstwie i muzyce, która zawsze towarzyszy wypasowi owiec.

W czasie kongresu na scenie wystąpiły m.in. Turnioki, Megitza, Muzyka Mateusza Tarchały, Hajnica, Kapela Spod Gorca i Ochotnickie Belkoty. Nie zabrakło także strażackich orkiestr dętych z Ochotnicy Dolnej i Wejherowa.

Podczas imprezy można było wziąć udział w konkursach góralskich, które przygotował Ochotnicki Oddział Związku Podhalan.
Celem kongresu była promocja wartości związanych z tożsamością wielokulturowych korzeni Ochotnicy i Tylmanowej i ich wpływ na twórczość artystyczną lokalnych twórców oraz życie codzienne mieszkańców (rękodzielnictwo, gwara, kulinaria, muzyka, zwyczaje i obyczaje).

Kongres był zwieńczeniem cyklu poprzedzających go wydarzeń, m.in.: kilkumiesięcznych warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, muzycznych i gwarowych. W ramach projektu wydano książkę o twórcach ludowych i ich dziełach, wykonano nagranie kapeli regionalnej i młodzieżowego zespołu folkowego oraz utworzono wirtualne etnomuzeum. Odbył się także plener malarsko-rzeźbiarski, w którym wraz z miejscowymi twórcami udział wzięli artyści z Polski.
Podczas Kongresu do współpracy i dyskusji zaproszono lokalnych twórców ludowych, rzemieślników, rolników kultywujących dawne tradycje oraz naukowców i amatorów w tym historyków i etnografów zainteresowanych kulturą lokalną Ochotnicy i Tylmanowej. W projekt zaangażowano dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

Kongres Kultury Gorczańskiej dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury  w ramach Programu EtnoPolska 2019.

jd/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Gazda13.10.2019, 10:29
Wieś tańczy i śpiewa
Królczyk kolejne kredyty zaciąga na festyniki
Za festyn ocho co wydzierżawił scenę i pole zapłacił ponad 100 tyś złotych
h5309.10.2019, 18:01
nowe władze w gminie, stare dobre władze w woku no i się dzieje :)))
gość09.10.2019, 13:54
Ochotnica wzięła się za -siebie- tylu imprez pokazów nie bywało. Chociaż kiedyś bywało wesoło po polanach , teraz nikt łąk nie kosi wszystko zarasta to chociaż we wsi coś się dzieje
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl