11.10.2019, 08:20 | czytano: 6020

Podhalańskie samorządy ukarane przez WIOŚ za opieszałość w działaniach na rzecz czystego powietrza

arch. Podhale24
Wśród ukaranych przez WIOŚ samorządów jest m. in. Zakopane, Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, gminy - Czarny Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Jabłonka, Poronin, Łapsze Niżne, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój i Spytkowice. - Odwołujemy się od tej kary - mówi burmistrz Nowego Targu.
Mandaty nałożone na samorządy są stosunkowo niewielkie - to kwoty od 10 do 30 tysięcy zł.
- Kary nałożono na większość samorządów - komentuje Grzegorz Watycha. Miasto dostało karę w wysokości 20 tysięcy zł i podobnie jak większość pozostałych samorządów - nie zamierza jej zapłacić.

- Odwołujemy się od tej kary, bo nie mamy pełnego wpływu na to, gdzie są wymieniane piece. Poza tym są ludzie, którzy sami wymieniają systemy grzewcze (czyli poza Urzędem, bez dotacji - przyp. red.) i nie są oni ujmowani w bilansie. Nie są brani pod uwagę - mówi burmistrz.

- Dla nas to nauczka, żeby w przyszłości przy tego rodzaju programach bardziej przyglądać się warunkom projektu. Miasto nie może brać odpowiedzialności za to, co robią mieszkańcy nie mając narzędzi do realizacji wymagań projektu - prócz samego nakłaniania mieszkańców - podsumowuje burmistrz Nowego Targu.

WIOŚ ostrzega, że te kary są niskie, następne - mogą być jeszcze większe. Do likwidacji na dużą skale pieców na swoim terenie - zobowiązał gminy program ochrony powietrza.
Rządowy Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu ubiegłego roku. W ramach walki ze smogiem mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotację lub pożyczkę na wymianę starych kotłów i pieców na nowe, wymianę okien czy instalację paneli fotowoltaicznych. Około 70 proc. kotłów w polskich gospodarstwach domowych to tzw. "kopciuchy", które nie spełniają żadnych standardów emisyjnych. Program zakłada modernizację ok. 4 milionów gospodarstw domowych w ciągu 10 lat.

Pod koniec lipca zmienił się sposób obsługi wniosków o dofinansowanie w programie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska scedował na samorządy proces wdrażania programu. Gminy - na podstawie porozumień zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, przyjmują wnioski o dofinansowanie i dokonują ich wstępnej weryfikacji. Według NFOŚiGW ułatwić to miało dostęp potencjalnym wnioskodawcom do skorzystania z programu oraz usprawnić proces jego wdrażania. Jednak osoby starające się o dopłaty nadal skarżą się na zawiłości procedur.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
jo16.10.2019, 08:36
he he he!!!!! za chwile zacznie się działanie propagandy sukcesu niskiej emisji,ale tylko na papierze! Kary nakładane na Gminy są niskie i dlatego Samorządy robią...... to co robią..... czyli propaganda i na tym zwykle się kończy.
xyz14.10.2019, 18:02
BRAWO , ale za mała kara !!!!!!!!!!!!!!!
pikolo13.10.2019, 20:55
Taaak, dymek z drewna żeby zagrzać chałupę i wodę do kąpieli to zbrodnia?
A zatruwanie powietrza dla wygody i przyjemności to cacy?

Aktualnie po drogach świata jeździ 1 miliard samochodów ? 200 milionów ciężarówek i 800 milionów samochodów osobowych, a przewiduje się, że do 2050 roku liczba aut podwoi się do 2 miliardów.
Średnia emisja dwutlenku węgla na jeden przejechany przez samochód osobowy kilometr wynosi ponad 170 gram (dane dla UE), dla SUV jest to często nawet 0,5 kilograma.
To bardzo dużo. Jeśli przejedziemy przeciętnym samochodem 30 kilometrów lub 10 kilometrów SUVem, to średnich wielkości drzewo będzie usuwać wyemitowany dwutlenek węgla przez cały rok.
Emisja dwutlenku węgla przez zasilane paliwami kopalnymi (benzyna, ropa, CNG, LPG) samochody to bardzo poważny wkład w globalne zmiany klimatu.
Warto też zaznaczyć, że samochody odpowiadają za 65% zanieczyszczeń emitowanych na obszarze Unii Europejskiej. Do tego spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, bo rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi.
Lot samolotem 5000 km w dwie strony na wakacje to ponad 1 tona CO2. na każdego pasażera. Transport lotniczy jest ponadto najszybciej rosnącym źródłem emisji. Większość przelotów jest związana z ruchem turystycznym. Nie ma to nic wspólnego z życiową koniecznością. I znowu osobista przyjemność wygrywa z rozsądkiem i odpowiedzialnością.
jaś13.10.2019, 19:04
zajedzcie do krościenka tam *** pali same plastiki i nic.!!!!!!!!!!!!
Rak13.10.2019, 15:33
A kiedy w końcu będzie doprowadzona do Nowego Targu geotermia, doczekamy się, i dlaczego burmistrz Watycha mimo obietnic nie finansuje paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych to są naprawdę ekologiczne źródła ciepła, a nie wymiana kopciuchów na inne kopciuchy tkz eko, gdzie się pali ekogroszkiem, co ma tyle wspólnego z ekologią, co krzesło elektryczne ze zwykłym krzesłem.
Opoz13.10.2019, 09:25
Teraz ntvk będzie musiała wykazać , że jest inaczej
blokówka12.10.2019, 22:47
Watycha zaczadza bloki komin kotłowni dymi przez cały rok
romek12.10.2019, 19:57
te tak zwane dotacje to śmiech na sali drożyzna i tyle gaz jest za drogi dla tego ludzie nadal palą węglem i będą palić do puki ten tak zwany rząd nie zrozumie że trzeba obniżyć lub wymusić obniżenie cen gazu wtedy każdy zmieni piec na gazowy.Kilka lat temu składałem papiery w Gminie Nowy Targ o dotację do solarów w tym roku dostałem kolejne wnioski do wypełnienia po co przecież już je wypełniłem kilka lat temu i nic od tamtej pory się nie zmieniło tylko cena wpłaty własnej skoczyła wyżej , wszyscy by walczyli ze smogiem ale kosztem ludzi których po prostu nie stać na nowe technologie zrozumcie to wreszcie.
gazda12.10.2019, 10:43
@Łatwopalny
Smog to pyły, a pyły są ze spalania węgla i drewna. Palenie "byle czego" to margines co potwierdzają wszystkie możliwe urzędy, policja itd. Problem to stare piece gdzie pali się byle jak, dym leci w komin a grzanie słabe.

Albo usprawni się wymianę kotłów albo dalej będzie to samo. Za kopcenie węglem i drewnem nie można dać kary i kontrole są bez sensu. Lepiej niech wszyscy zajmą się wymianą pieców i to da efekt! Cały urząd powinien się tym zająć i dać wysokie dotacje, wtedy będzie po smogu!
ADA12.10.2019, 10:33
na ulicach ktorych od dawna jest przylacz gazu - tam tez nadal pala kopciuchami! niektorzy nie chca zmian bo sa przyzwyczajeni mimo ze mogli by juz zresygnowac z palenia w piecach - tego nie robia.
Dlaczego?
krisia12.10.2019, 10:31
Rząd Watychy w pigułce. Zamiast wymieniać piece i to usprawnić bo obsługa mieszkańców to dno i czeka się miesiącami to woli wysyłać kontrole i chwalić się ile ich jest. To nic nie da jak się pali węglem bo wymiana to mordęga z urzędem! Tylko zmiana pieca! Urzędnicy od ich wymiany zamiast robić to sprawnie dyskutują godzinami!

W Nowym Targu albo powinno się skupić TYLKO NA WYMIANACH KOPCIUCHUÓW albo zakazać palenia węglem! Nękanie mieszkańców kontrolami których nie stać na piec i czekanie na niego miesiącami jest CHORE!

Jeszcze ładują miliony w mpec i geotermię gdzie mieszkańcy bloków będą płacić krocie a szkoły co ledwo przeszły na gaz muszą się do tego wpinać żeby nie było wtopy że nikt nie korzysta!

Kara zasłużona a urzędasom należy się nagana za czas załatwiana spraw! Wsie też solary pozakładały a jak się do urzędu dzwoni to nikt nic nie wie. Dramat!
Joannna11.10.2019, 23:11
Wygrana sprawa przed sądami administracyjnymi to jakieś 50 tys zł. Watycha nawet jak wygra to ogłosi że wygrał. Zapłaci 50 tys zamiast 20 tys kary i będzie kolejny sukces. Tak jak z dachami na kawiarenkach zapłącił 8000 tys dopłacił 100 i mówi że jest na plusie. Miś, Miś i mama Misia
Kala11.10.2019, 22:59
Spaliny samochodowe..Tez. Ale ciasna zabudowa jednorodzinna i Stare piece. obecni włodarze słabo reagują. Ja nabyłem astmę - aktywnie żyć na swiezym powietrzu w nowym targu jesienią i zima- nie warte polecenia. Można nabawic wiele chorób.
ręka rękę myje11.10.2019, 22:55
Mieszkańcu Nowego Targu
faktycznie z farmy trolli z krzywej
mieszkańcy bloków zaczną narzekać jak będą musieli płacić na geotermię 450 zamiast 180 zł miesięcznie do czego dąży Watycha który bierze 2500 zł za udział w radzie nadzorczej GP
Łatwopalny11.10.2019, 21:48
Jak ktos zachoruje na raka powinien skarżyć miasto za to ze nie dba o czyste powietrze.A obywatele powinni pietnować tych co palą byle czym.To widać i czuć z kominów.Policja lub odpowiednie slużby .Brygada. rozwala dzwi i na gorącym uczynku przyłapuje smiecioroba.Kara i do widzenia.Tak robią w calym cywilizowanym swiecie i ani nie cza wymieniać.Jak sie ludzie sami za to nie zabiorą to za kilka lat wymrzemy w tej ojczyznie dobrobytu i swieżego powietrza o wodzie nie wspomne.
......11.10.2019, 20:45
wymiana pieca na dotację trwała ponad dwa lata i musiałem dwa razy wypełniać wniosek bo program się zmienił. Podejście do sprawy przez urzędników w skali 0-10 to 1 i tylko dlatego że byli łaskawi przyjąć wniosek!!!
Totalna porażka i tyle w temacie.
A co do przyznawania dotacji, kolejności itp to w NT powinno zająć się tym CBA i sprawdzić kto w pierwszej kolejności skorzystał z programu.
avivat11.10.2019, 20:02
"Dla nas to nauczka, żeby w przyszłości przy tego rodzaju programach bardziej przyglądać się warunkom projektu." Panie burmistrzu czy pan się słyszy! Przyznaje pan oficjalnie, że przystąpiono do projekty bez dogłębnego poznania jego warunków!!! Kogo pan zatrudnia w urzędzie! No to akurat doskonale wiemy, i musimy znosić nieudolność pana i pana urzędników!
kajjtek11.10.2019, 19:03
Padł mi piec chciałem wymienić z dotacji--- kolejka to kupiłem 3 klasy zgodny z obowiązującymi przepisami.
Teraz mam to gdzieś.
Mieszkaniec Nowego Targu11.10.2019, 18:41
Ludzie ogarnijcie się w końcu! Większość co narzeka na SMOG nie wie skąd się bierze naprawdę... To prawda z plastików i odpadów również, ale głównie ze spalin samochodowych!!! To, że ktoś pali węglem czy drzewem to dobrze robi. Skoro tak wam zależy na środowisku to przestańcie jeździć samochodami, najlepiej kupcie Tesle, tylko ciekawe kogo stać na nią i ciekawe jak zapracujecie na to auto. Kiedyś w blokach były kominki na drzewo i węgiel... Czemu wtedy ludzie z bloków nie narzekali na SMOG?! CZEMU?!
ludzik NT11.10.2019, 16:56
Za ochronę środowiska (działania pozorowane) odpowiada leśnik ze wsi więc karę powinien zapłacić on lub Watycha z ekwiwalentu za urlop.
mieszkańcy11.10.2019, 16:44
Cztery lata balów burmistrza, imprezek, wieszania wstążek na drzewie a nowotarżanie umierają na raka i chorują na płuca. Jesteśmy najbardziej zasyfionym miastem w Polsce a burmistrz z panią burmistrz się bawią.
zły11.10.2019, 15:43
Kara powinna być 2 mln.nie 20 tyś( z waszych kieszeni ,,urzędnicy od smogu,,).Ruszyli byś cie wreszcie pupy.
Kolejny NOBEL dla BUrmistrza11.10.2019, 15:38
Kolejny NOBEL dla Burmistrza, kara 20 tys. a koszt na kancelarie już 11 tys. - ciekawe ile nas to ostatecznie będzie kosztować. Najwyższy czas, aby prawo zostało zmienione i urzędnicy mieli odpowiedzialność materialną za podejmowane decyzje - może wtedy zaczną szanować nasze pieniądze.
Ad11.10.2019, 15:30
A która kancelaria prowadziła sprawę Nowego Targu?
ja11.10.2019, 15:30
@Anty Bolek i tu masz 100% rację .
Kacper11.10.2019, 15:29
Burmistrz woli płacić kary i się sądzić niż dopłacać do wymiany pieców. No Dla niego tylko nowotarżanie narzekają i narzekają.
Edek11.10.2019, 15:15
Lepiej remontowć MOK z 35mil niż dawać kase na wymianę kotłów widać gdzie moją nasze zdrowie.
do BMW racer11.10.2019, 15:09
Nie masz pojęcia o paleniu,a palenie drzewem,w dodatku niesezonowanym jest dużo bardziej szkodliwe od spalania groszku.
k11.10.2019, 15:03
Złożenie wniosku i chęć wymiany to jedno. A otrzymanie dotacji TO RZECZ NIEMOŻLIWA!!!!!!!!!!!! I takich aspektach należy o tym temacie rozmawiać. DWA LATA TEMU złożyłem taki wniosek w RABCE. Miał być audyt i realizacja . I do dnia dzisiejszego nie ma odzewu. W lipcu owszem w urzędzie siedział jakiś stażysta i rzekomo miał pomagać w uzyskaniu dotacji ale warunki są takie że może jak ktoś ma nową budowę to jest w stanie spełnić . Przecież to jest CHORE!! Mam ocieplony dom 10 lat temu i teraz mam mieć rachunki na styropian odpowiedniej grubości bo inaczej nie zakwalifikuję się do projektu! Co za ..........to wymyślił! W tym całym projekcie utrudnienia są tak absurdalne że jasno z nich wynika jedno. Lepiej zapłacić kary /jak te które mają obecnie/ Niż faktycznie pomagać ludziom w wymianie kopciuchów i montażu fotowoltaiki. To taka sama ściema jak to że służba zdrowia jest bezpłatna! SKANDAL.
Czad11.10.2019, 14:49
Nirestety , a;le to wina Rządu pisowskiego , bo obiecali samorządom dotace hna wymiane piecy. nowy targ miał dostac dotację na wymiane ok 200 piecy. nie dostał , podobnie jak inne samorządy, bo przez nieudacznictwo urzednikow pisowskich i Rządu dotacja zostala wstrzymana przez UE/. To było głosnie . Poczytajcie sobie na ten temat
w sieci.. Inna sprawa żę burmistrzowie Nowego Targu wzbraniali sie od finansowania tych wymian z budzetu miasta ( a mogli, o co apelowali niektorzy radni). W sumie będzie wymienionych tylko 40 piecy na gazowe zamiast tych 200.. Miasto skupiło się na sieci MPEC ktora opala mialem weglowym i to finansuja wymieniając kotłownie gazowe na węglowe. Kuriozum .
Płuca11.10.2019, 14:02
Zakaz palenia węglem w centrum Nowego Targu !
Anty Bolek11.10.2019, 12:01
Warunki stawiane przez UM oporowe .Wymieniłem na własny koszt.
FJ11.10.2019, 11:57
Kara powinna być 10 albo 100 krotnie wyższa !!! Nowy Targ to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, a Burmistrz będzie się odwoływał od kary, bo przez rok nic nie zrobil w kierunku poprawy jakości powietrza?? To jakiś absurd. Takich ludzi natychmiast należy wymieniać na ludzi którzy rozumieją swoją funkcję.

Wystarczy przejść się miastem późnym popołudniem. Ledwo można oddychać. Ubrania śmierdzą sadzą i dymem. To standardy Indii i Bangladeszu a nie miasta w UE.

W Krk dało się wprowadzić zakaz palenia węglem. Kiedy zakaz w NT? Dajcie nam oddychać.
Alert smogowy11.10.2019, 11:46
Dołączajcie się do pozwu zbiorowego, który jest przygotowywany o odszkodowanie od miasta za niszczenie zdrowia mieszkańców. Ta kara jest jednym z argumentów w planowanym procesie.
lio11.10.2019, 11:27
jamroz dostał mandat niemożliwe taki swiety jak ta rada no nie wierze toc to chyba pomylka
smog11.10.2019, 10:41
Taka ciekawostka bo miasto dostało karę 20 tys zł. Watycha zapłacił zewnętrznej firmie adwokackiej za prowadzenie sprawy już prawie 11 tys mając swoich prawników. Prawdopodobnie przegra więc kara wyniesie zamiast 20 tys 35 tys albo więcej. Gdzie sens, gdzie logika i ekonomika? A potem obcina na żłobki i podnosi podatki!!!
Antydym11.10.2019, 10:30
To że ktoś sam wymienia piec to chyba niezbyt dobrze świadczy o włodarzach.. Pewnie się nie mógł doczekać..
def11.10.2019, 10:28
Za małe te kary.. Po coś chyba te samorządy są..
STAŚ11.10.2019, 10:27
Ciekawe !
obserwator11.10.2019, 10:09
Pewno że można się odwoływać, ale chyba przez okno trzeba jednak uważać by nie wylecieć!!! Cały czas tylko kary i odwołania ??? a gdzie konkretne działanie Władz Gmin ? ha????? żeby kar nie było ???????????
DR.MARTENS11.10.2019, 10:08
Miasto Nowy Targ powinno dostac kare kilka milionow zl a nie kika tys...trujecie Nas!
Romek11.10.2019, 09:45
Zaczadzimy się przy tym burmistrzu. Tylko wstążki i imprezki. Na to mają a na solidny program antysmogowy nie. Te nędzne dopłaty to śmiech na sali i trzeba czekać.
edek11.10.2019, 09:38
Brawo ! - super , że wreszcie się za nich zabrali. Zdrowie = czyste powietrze a nie przebudowa budynków typu MOK powinna być priorytetem dla radnych. Teraz pora na powiaty - tam dopiero jest "opieszałość"...
Jan Tek11.10.2019, 09:26
Ale to jest absurd. Urząd państwowy nakłada karę na urząd samorządowy a płacimy my. Za nasze pieniądze ciepłownia podłącza ciepła wodę do urzędów, żeby urząd sam sobie taniej płacił. A my mieszkańcy z tego dalej nic nie mamy. Gdzie to logika?
nowy11.10.2019, 09:24
Panie Burmistrzu, niedoczytane umowy, brak profesjonalizmu, brak środków finansowych, powiązania partyjnie ale ja się pytam czy nie szkoda Panu swoich dzieci ? O nasze się Pan nie martwi ale SWOJE ? Znów wybierze się Pan na lodowisko do centrum miasta w zimie żeby promować Nowy Targ? Czy może wieczorny spacer? Proszę zajrzeć do pobliskich piekarni w godzinach wieczornych.
Proszę się nie dziwić, że kara jest nałożona tylko przyjąć ją do wiadomości i przemyśleć dlaczego została nałożona. Bez decydowanych działań nic się nie zmieni.
globalne ogłupienie11.10.2019, 09:15
Co to za idiota, wymyślił te kary ?
gazujmy :)11.10.2019, 09:14
Ja wymienilam piec na gazowy, rachunki wcale nie przychodza wieksze niz jak palilam ekogroszkiem, czystosc, wygoda, i przede wszystkim ZDROWIE! Polecam wszystkim, naprawde warto!
Jaro11.10.2019, 09:10
Niestety Watycha to kolejna porażka. Ma dzieci a myśli jak beton do tyłu. Drogę którą trzeba iść pokazał Kraków efekty widać na mapach zanieczyszczenia. Mamienie matołów którzy myślą że dalej będą palić śmiećmi w nieskonczoność to droga do nikąd. Poprostu to laurka za nieduczników. Zapłacimy za nią wszyscy raz finansowo dwa własnym zdrowiem.
BMW racer11.10.2019, 08:58
Tak jak piszą dużo ludzi na swój koszt wymieniła piece. A co do tych niby kopciuchow to w większości pali się w nich drzewem ciekawe czy jest bardziej smogowe niż ten ich eko groszek bo przecież to węgiel tylko drobny?
Miśka11.10.2019, 08:58
Kara w pełni zasłużona i szkoda, że taka mała. Ludzie składają wnioski o wymianę pieca, a potem miesiącami czekają na decyzję. Nad czym tu myśleć?. Jest poprawny wniosek, to bach pieczątka i człowiek zaczyna robotę.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl