12.10.2019, 09:49 | czytano: 3091

Pojawiają się pierwsze oszustwa na "wirtualne pensjonaty"

Arch. Podhale24.pl
W tym tygodniu do zakopiańskiej komendy policji zgłosiły się dwie osoby oszukane metodą na tzw. „wirtualne pensjonaty”. Za pośrednictwem popularnego portalu wynajęli na Sylwestra domki w Zakopanem i wpłacili zaliczkę, po czym kontakt z oferentem się urwał, a pieniądze nie zostały zwrócone.
Takie oszustwo polega na umieszczaniu w internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w Zakopanem i okolicach. Zazwyczaj są to nad wyraz atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien.
W rzeczywistości są to jednak oferty mające na celu wyłącznie wyłudzenie pieniędzy w postaci zaliczki. Po tym jak kwota zaliczki wpłynie na konto oferenta, kontakt z nim się urywa. Działanie oszustów cały czas się jednak zmienia i nie polega już tylko na próbie wyłudzenia pieniędzy na nieistniejące pensjonaty pod nieistniejącymi adresami. Przestępcy coraz częściej podszywają się pod istniejące firmy, hotele i pensjonaty oraz pośredników wynajmujących rzeczywiste apartamenty. Na stronach internetowych takich podmiotów zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego, tak, aby wpłacona zaliczka trafiała do przestępcy, a nie do prawdziwego przedsiębiorcy. Preparowane są również strony internetowe łudząco podobne do prawdziwych lub wykorzystujące znajdujące się tam dane takie jak numery nip, regon, nazwisko właściciela itp.

Policjanci na każdy taki sygnał reagują zmierzając do uniemożliwienia dokonywania wyłudzeń oraz ustalenia stojących za nimi osób. Niemniej, aby wizyta w stolicy Tatr nie zakończyła się przykrym rozczarowaniem, warto poświęcić czas na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca.

Jeżeli obiekt działa legalnie powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w część przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Bodybuilding13.10.2019, 08:00
.....tak dzieje się w Polsce bo ani policja ani banki nic z tego sobie nie robią.....policja nie prowadzi śledztwa bo nazywa to- słaba szkodliwość czynu....w takim żyjemy kraju
Jo12.10.2019, 23:56
Na boocingu najlepiej zamawiac albo przez nich sprawdzac
zły12.10.2019, 16:49
Tyle się ,,bębni,, o tym.Jakoś mi nie żal oszukanych.
Olewaks12.10.2019, 11:03
Popularny portal oczywiście umywa ręce i nie poczuwa się do winy. Za brak ochrony kupującego trzeba go zgłaszać do Rzecznika Praw Konsumenta. Gdy im zwróciłem uwagę na facebooku, że to jest nonsens twierdzenie, że oni rekomendują zakup bezpośrednio od oferanta to mnie zablokowali.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl