19.10.2019, 20:06 | czytano: 5056

Abp Jędraszewski w Lipnicy Wielkiej: "Należy modlić się o zdolność kochania i bycia zwiastunami Bożego Królestwa" (zdjęcia)

zdj. Jakub Wojtyczek
LIPNICA WIELKA. Uroczystej sumie w ramach obchodów 250-lecia konsekracji kościoła pw. Św. Łukasza Ewangelisty przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski odsłonił także wmurowane w ścianę świątyni tablice. Jedna z nich poświęcona jest pamięci ks. Wojciecha Zubrzyckiego, który w II połowie XVIII wieku, przez ponad 20 lat był proboszczem parafii. To on był budowniczym kościoła.
- Sens obrony godności człowieka, zadanie by to czynić jednoznacznie wynika z tego, że dzięki św. Łukaszowi odkrywamy jak bardzo Boży Syn był człowiekiem podobnym do nas we wszystkim oprócz grzechu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, podczas Mszy św. odpustowej w roku 250-lecia poświęcenia kościoła w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej.
W homilii skierowanej do Orawian arcybiskup podkreślił, że św. Łukasz jest zapamiętany jako twórca Ewangelii, w której nakreślił jego rodowód, sięgający do początków dziejów ludzkości. Wskazał w ten sposób, że nieszczęście sprowadzone na ludzkość przez Adama zostało naprawione dzięki Zbawicielowi. Przez to Ewangelia według św. Łukasza zawiera silny rys miłosierdzia: to w niej znajduje się przypowieść o miłosiernym ojcu i zawarte są słowa Chrystusa „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”.

Arcybiskup Jędraszewski przypomniał, że parafianie przygotowywali się do jubileuszu poprzez peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego i modlitwę o Boże miłosierdzie dla świata. Zauważył, że głoszenie Chrystusa, który jest kluczem do odnalezienia godności osobowej człowieka, to niezwykłe zadanie w epoce lekceważącej Boże zamiary, podważającej małżeństwo, rodzinę i wprowadzającej deprawujące programy. Wskazał, że sens obrony godności człowieka może być odkryty dzięki Ewangelii św. Łukasza, która pokazuje jak bardzo Zbawiciel był podobny do ludzi we wszystkim oprócz grzechu. Stwierdził, że w tej świątyni, wzniesionej 250 lat temu, kolejne pokolenia wiernych rozważają tę prawdę, wznosząc swe modlitwy do Boga. Podkreślił, że należy modlić się o zdolność kochania i bycia zwiastunami Bożego Królestwa, by każdy mógł kiedyś spotkać się ze słowami Jezusa „byłeś moim wiernym uczniem, wejdź do domu twego Ojca i Pana na całą wieczność”.

Pierwsza parafia w Lipnicy Wielkiej została erygowana prawdopodobnie w 1757 lub 1758 roku. Murowany kościół został wybudowany obok drewnianego, który rozebrano. Według legendy farę świątyni wzniesiono za zbójnickie dukaty. Kościół zaprojektowano w stylu późnego baroku. Poświęcenie świątyni odbyło się 7 kwietnia 1769 roku. Od początku istnienia z parafią i wsią związany jest św. Łukasz Ewangelista, świadczy o tym wizerunek wyryty na pieczęci z XVIII wieku. Obecnie parafia należy do dekanatu orawskiego, który stanowi część diecezji krakowskiej.

Archidiecezja Krakowska, opr.s/ zdj. Jakub Wojtyczek
zobacz także
komentarze
abc23.10.2019, 01:28
Nie rozumiem dlaczego budowniczego tego kościoła, który nosił nazwisko Adalbert Zubricki, przechrzczono? Przecież nad zegarem słonecznym na murzy wewnętrznym kościoła św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej jest to napisane w sposób czytelny...
B21.10.2019, 12:10
Do @a
Co ma zrobić skoro w szkole większy nacisk dają na naukę katechezy niż na jezyk polski.
a21.10.2019, 10:35
Obłuda - Ty coś zrób z....ortografią.
k21.10.2019, 10:14
W ich ustach słowa o zdolności kochania mnie przerażają. Ja tam wolę żeby mnie i nie kochali . Ani mnie ani moje dzieci.
parafianka20.10.2019, 17:48
oby takich kapłanów jak arcybiskup było jak najwięcej
Stasek20.10.2019, 12:40
Nie mogę już na niego patrzeć.
abc20.10.2019, 10:21
zacznijcie od siebie, później mówcie nam "prostym" ludziom jak żyć!!!
Obłuda20.10.2019, 08:05
Zróbcie porządek wśród swoich czyli pedofilską czarną zaraze dopiero puzniej prawić morale
Zobacz pełną wersję podhale24.pl