20.10.2019, 15:38 | czytano: 8738

Radny domaga się "natychmiastowego uruchomienia w Nowym Targu ogrzewalni lub noclegowni"

arch. Podhale24
NOWY TARG. - W mieście, w którym funkcjonuje schronisko dla zwierząt - wstydem i bezdusznością jest brak ogrzewalni lub noclegowni dla ludzi - mówi oskarżycielsko Paweł Liszka. Radny wypomina burmistrzowi, że gdy obejmował on urząd tego typu miejsca schronienia były.
Nie ma jeszcze odpowiedzi na interpelację Pawła Liszki o "natychmiastowe uruchomienie w Nowym Targu ogrzewalni lub noclegowni dla osób bezdomnych i potrzebujących pomocy".
Podczas sesji 7 października radny mówił: - Przypomnę, że taka pomoc była świadczona przy ulicy Ludźmierskiej 32 w budynku socjalnym. Z chwilą przejęcia prezesury ZGM przez Dorotę Burdyn - osoby bezdomne zostały stamtąd wyrzucone. Zbliża się okres zimowy, w związku z tym należy pomyśleć o osobach wymagających pomocy. Nie jest prawdą podawany przez pana burmistrza argument, że wszyscy bezdomni są osobami przyjezdnymi. A nawet jeśli są, to zgodnie z ustawą o pomocy społecznej obowiązek zapewnienia im pomocy ciąży na burmistrzu Miasta.

- Sprawa ogrzewalni lub noclegowni była przedmiotem interpelacji radnych przez ostatnie cztery lata i nie widać pozytywnej reakcji ze strony pana burmistrza. Przypomnę, że taki obowiązek nałożyła na pana Rada Miasta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, o której widać pan zapomina. W mieście, w którym funkcjonuje schronisko dla zwierząt wstydem i bezdusznością jest brak ogrzewalni lub noclegowni, tym bardziej, że obejmując urząd burmistrza zastał pan stan taki, że w mieście tego typu miejsca schronienia były zapewnione - podsumował radny Liszka.

s/
zobacz także
komentarze
orange27.10.2019, 21:46
Wyremontowany nowy piekny dworzec (z winda) moze byc zaadoptowany na noclegownie skoro i tak tam kas nie bedzie (wystarczy kupic kilkanascie lozek pietrowych i dorobic klucze)
Dido23.10.2019, 09:42
Dzień Dobry Większość łudzi lokatorów na Ul Ludzmierskiej32 to ludzie którzy płacą duże pieniądze za pokój i opłaty Czynsz za pokój i opłaty czteroosobowej rodziny równa się czynszem M3 na osiedlu tak że bez obrazy ludzie płacą bo jak nie to eksmisja odcięcie prądu itd Pan Liszka był widział w jakich warunkach mieszkają starsi młodzi rodziny z dziećmi a nawet dziecko z chorobą nowotworową gdzie parokrotnie rodzice składali pismo z historią choroby i diagnozą z prośbą o przydział mieszkania komunalnego Zero reakcji Zero troski aby zapewnić dziecku sterylność Blok socjalny a podłączony do najdroższej ciepłowni A wersalki łóżka itd to nie miasto robi prezenty tylko ludzie sami sobie zakupują nowe lub używane Miasto im napewno nie mebluje Ludzie się wprowadzają do brudnych pustych czterech ścian Toalety lata 70 itd proszę Was ??? opamiętajcie się co piszecie jestem za stołek w urzędzie zamyka niektórym oczy na trudne sprawy
Czlowiek22.10.2019, 19:33
Te wszystkie wpisy razem do kupy wzięte ,warto by było wywieź na smietnik!!!! Ludzie zastanowcie się gdzie jest miejsce dla CZLOWIEKA
w Waszych wpisach ,ze o sercach nie wspomnę ???? nie ważne pijany ,trzeźwy ,dyrektor czy szary pracownik ....chodzi o CZLOWIEKA ....... Niech każdy się nad sobą zastanowi ile razy się pochylil bez oceniania nad lezacym często zagubionym CZLOWIEKIEM ........
al21.10.2019, 16:55
dlaczego Pan radny nie zaprosi ich do domu !!?
...21.10.2019, 16:22
Dlaczego KK nie zajmie się tym tematem? W końcu to jego owieczki w potrzebie . A może 500 + dla bezdomnego? Ja nie rozumiem dlaczego Liszka uważa że 1 schronisko zwierząt zobowiązuje nas do założenia noclegowni. Nie biorąc pod uwagę liczbę kościołów w mieście.Na przykład.
ff21.10.2019, 13:43
Z tymi bezdomnymi zawsze będzie problem. Ileby noclegowni nie było, to oni tam nie pójdą. Wolą wypić winiacza gdzieś w wiacie śmietnikowej i przekimać się na którejś klatce schodowej niż się ograć w noclegowni. Wcale mi nieróbów nie żal, jak zrobi się chłodniej. Żeby się za jakąś robotę złapać, to nie, ale przesiedzieć i śmierdzieć cały dzień na przystanku z piwem za kurtką, to może. Im do życia nic nie potrzeba. Gdzieś użebrzą parę groszy, to od razu przepijają. A na pewno jakaś robota by się dla nich znalazła. Choćby zamiatanie chodników, a zimą odśnieżanie. Śmiało mogliby zarobić za wynajęcie kawalerki. Bezdomna żulernia już taka jest.
Zachowuję spokój.21.10.2019, 13:21
@Dron - masz może ochotę mieć po sąsiedzku/"drzwi w drzwi" taki lokal socjalny albo noclegownię...? No własnie...
Sejmowy21.10.2019, 13:01
Ciekawe czemu Liszka to robi ?
Czemu oskarża nie robiąc nic poza tym.
oburzony21.10.2019, 10:18
WSTYD panie burmistrzu wstyd !!!!!!Bezdomni pija bo im zimno żeby to nie było noclegowni czy jakiegoś przytułka dla osób potrzebujących WSTYD na miasto!!!!To też człowiek
Kaja21.10.2019, 09:54
Ci bezdomni powinni być trzeźwi i może poszukać pracy by nie platać się całymi dniami po mieście. Nie można oczekiwać wiecznie wszystkiego za darmo.
potrzeba potrzebuje ( s.....)21.10.2019, 09:38
Brak WC (jest to śmieszne),że lekceważy się podstawowe potrzeby
egzystencjonale mieszkańców i przyjezdnych.Wszyscy po potrzebie,
jeżeli w mieście nie ma w kilku miejscach publicznych toalet powinni korzystać
z toalet w Urzędzie Miasta jako interesanci,chociaż z wiadomych względów
jest to niemożliwe.....
@21.10.2019, 09:13
Tyle miejsca jest przy kościołach plebanie stoją puste. Panie Liszka dlaczego tam pan nie kieruje swoich petycji .
zamki na piasku i pałace na lodzie21.10.2019, 08:41
Przypomnę tylko, że opieka nad mieszkańcami i praca na ich rzecz jest podstawowym i najważniejszym zadaniem władz samorządowych. Kto tego nie rozumie i nie zauważa lub bagatelizuje wszystkich upadłych albo nieszczęśliwych ludzi i to bez znaczenia z jakiego powodu, ten nigdy nie powinien piastować stanowiska burmistrza czy radnego. I wcale nie są tu najważniejsze nawet najszczytniejsze cele pana Watychy i jego ekipy tylko szczęście ludzi, którego na pewno im nie zapewni, ale może umożliwić tak regulując pracą podległych służb, by ograniczać patologiczne zjawiska do minimum. Takie działania trzeba jednak podejmować i nie tłumaczyć się, że nie ma pieniędzy lub się tego nie da zrobić, bo to nie moje kompetencje. Da się da i dom trzeba budować od piwnic, a nie od dachu, by jedynie wykazać jak jest pięknie. Trzeba też nauczyć się słuchać tych radnych, których się nie lubi, bo za to też władza otrzymuje publiczne wynagrodzenie i urzędowanie nawet w niekorzystnych warunkach nie jest karą lecz wyróżnieniem. Szkoda, że o tym większość karierowiczów pamięta jedynie na dzień przed wyborami.
Bardzo ważne pytanie?21.10.2019, 08:15
Kto jest Kapelanem bezdomnych w Nowym Targu?

Może do Niego trzeba się zwrócić o pomoc.
Obserwator21.10.2019, 06:57
do@więcej wrażliwości, masz racje. Kościół ma zapisane ,pomagać ubogim i wspierać ich...gdzie ta wrażliwość kościoła i kleru? czy już tylko mamona się liczy? salki były budowane ze składek wiernych i im powinny służyć
Rozgoryczona20.10.2019, 22:45
Bezdomny to śmierć. Dla Watychy ważne są muzea dla maszyny do pisania i paru kartek , a człowiek się tylko liczy jak są wybory. A gdzie Tojtoj przy dworcu PKS bo przecież toaleta już po 20 zamknięta, a turyści muszą skorzystać . Ale za to policja się wykazuje bo daje mandaty jak ktoś leci w krzaki na siusiu. Panie Watycha wstyd . Jak Pań startował w wyborach to obiecywał gruszki na wierzbie. Tylko gdzie ta wierzba rośnie.
więcej wrażliwości20.10.2019, 22:43
W Nowym Targu są salki katechetyczne (religia w szkołach).Przeznaczenie
ich na noclegownie dla ubogich zimą,było by wyrazem troski o drugiego
człowieka.
krol20.10.2019, 21:54
Noclegownia to nie problem ZGM lecz OPS W Nowym Targu. A czy powinna być chyba tak ,podobnie Izba Wytrzeźwień.
Kibic20.10.2019, 21:42
Empatia i jeszcze raz empatia, każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy
......20.10.2019, 21:04
Poziom debaty kilku osób sięgnął dna. Pamiętajcie że piszecie i mówicie o ludziach!!!!!!!!!!!
Pisząc takie bzdurne komentarze jesteście gorsi od ludzi których opisujecie, wyrzekając się w ten sposób człowieczeństwa.
Dron20.10.2019, 21:01
Postawy wobec bezdomnych źródła mają przede wszystkim we własnych doświadczeniach oraz przekazie medialnym. Osoba bezdomna to dla większości brudny, pijany, cuchnący człowiek w łachmanach. Osoby, które są bezdomnymi, a nie pasują do tego
stereotypowego obrazu nie są identyfikowane przez społeczeństwo jako bezdomni, co powoduje utożsamianie bezdomnego właśnie z obrazem "brudasa". Bezdomność więc kojarzona jest głównie z bezdomnością "uliczną". Jest to piętno, które jest potwierdzeniem społecznych stereotypów. I doskonale to widać w komentarzach pisanych przez osoby bezduszne tak samo jak nowotarska władza.
Jak pomagać osobom bezdomnym?
Istnieje jeden program mieszkaniowy odnoszący się wprost do zagadnienia bezdomności:
Rządowy program wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. W ramach programu gminy, powiaty i organizacje pożytku publicznego mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów budowy,
remontu lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni.
Możliwości są trzeba tylko chcieć je wykorzystać. Problem ten jest jednak w pionie Joanny Iskrzyńskiej Steg, która raczej myśli o zabawach, balach, imprezkach i wydaje na to krocie. A jacyś bezdomni? Najlepiej zapakować do auta i wyrzucić.
22220.10.2019, 20:53
Nie noclegownia panie Liszka tylko IZBA WYTRZEŹWIEŃ by się przydała w tym mieście ! Przyszłoby jednemu z drugim zapłacić za nocleg to zaraz przestaliby pić i leżeć po rowach.
Emigrant20.10.2019, 20:42
Pomozcie chlopakom bo zamarzną w zime
anetka20.10.2019, 20:29
Liszka przecież nie jest od pomocy a od kontroli:P
Wafel20.10.2019, 20:28
Szanowny Panie Liszka i Inni Radni !
Cóż Burmistrz Watycha temu winny, bardziej mu nagrodę i Prezesowi ZGM bym dał za to że pozbył się noclegowni która znajdowała się w parterach budynku socjalnego przy ulicy Ludźmierskiej 32 .Trzeba sięgnąć pamięcią burmistrzowania Fryźlewicza i przewodniczącego Liszki i poprzedniej Pani prezes jaki los zgotowali mieszkańcom bloku socjalnego, lokując tam pomieszczenia noclegowni w której panował smród ,nieład , pijaństwo i awantury ,dewastacja . Mieszkańcy bali się wychodzić w pokoju bo smród rozlegał się po całym budynku . Czy to było dobre rozwiązanie .Jak można było robić noclegownie w budynku bez odpowiednio do tego przeszkolonego personelu z osobnym budynkiem ,i bez przepisów rygorystycznych i korzystania z noclegowni. Ktoś poszedł na skryty byle była ta noclegownia kosztem mieszkańców budynku socjalnego .Brawo Burmistrz Wytacha skoro nie ma odpowiedniego budynku i personelu z opieką medyczną to głosem rozsądku jest odsyłanie do innych noclegowni co spełniają te warunki.
Staszek Alcatraz20.10.2019, 20:22
To bardzo ważna akcja . Różne są w życiu sytuacje i nie każdy człowiek jest obrotny i przedsiębiorczy . Nie ma nic złego w tym aby tak bogate miasto jak Nowy Targ stworzyło takie miejsce . Oczywiście nie należy pozwalać na nadużywanie takich miejsc ale sytuacje życiowe są różne . Ja jestem za
nadzieja20.10.2019, 20:15
Do miejscowa jakaś ty mądra i przedsiębiorcza .Podziwiam ha ha ha
Jop20.10.2019, 20:12
Pani Burdyn to chyba żona Pana Burdyn tego od kampanii wyborczej wstążki i Watychy? /.../ A co do meritum, do sprawiedliwych nowotarzan. Guzik was k.. obchodzi, dlaczego oni są bezdomni. Ten z góry nakazał pochylić się nad takimi ludzmi. Taki obowiązek spoczywa na tej naszej tzw. władzy i oczekuję, że zorganizuje ciepła noclegownie. Wszyscy ludzie od nich tego oczekują. LUDZIE.
człowiek20.10.2019, 20:11
Ogromna niemoc i niechęć Watychy, który przecież kocha i szanuje. Jaki problem kupić kontener ogrzewany z łazienką i prysznicem za 16500 zł (Allegro), postawić przy lodowisku na terenie monitorowanym i sprawa załatwiona. Dobry i mądry gospodarz by tak zrobił. Watycha będzie odpisywał, że się nie da bo.....
ja20.10.2019, 19:35
może Pan radny zasponsoruje takie rozwiązanie i postawi koło swojego domu ? interpelacje o kawiarenki sie skończyłu to trzeba nowy temat zacząc .
Jozek20.10.2019, 19:28
do Jagi ..........na wygodnictwo trzeba sobie zapracowac a nie siedziec calymi dniami na rynku i nic nie robic,kto pracuje to ma proste
nowotarzanka20.10.2019, 19:24
niech Liszka da im lokum w swoim mieszkaniu jak jest taki dobry duszek i pomaga alkoholikom
tomasz20.10.2019, 19:22
a gdzie policja
peryskop20.10.2019, 19:21
@ruda Ty się już nie kompromituj i idź wziąć zimny prysznic na rozpaloną głowę. Albo naucz się czytać i doczytaj, bo przecież myślenie nie boli, że w tym względzie radny Liszka nie miał i nie ma żadnego obowiązku. Jak nie dowierzasz to sięgnij po Kodeks Wyborczy, ponieważ tam stoi jak wół, kto, w jakim miejscu i w jakim terminie musi po sobie posprzątać. W Twoim wydaniu jak widać działa wrodzona zdolność do manipulowania prawem, wzorowana jak się domyślam na rozpowszechnianych wcześniej bezpodstawnych zarzutach wygłaszanych przez Twojego guru w osobie burmistrza Watychy.
No i skończ z tymi zaklęciami, bo ku Twojej radości a i chorobliwej złośliwości ostatnie wybory przyniosły zmianę i inny kandydat, w innych wyborach zakleił całkiem przystojną facjatę pana Liszki.
No i na koniec, jako zwykły mieszkaniec podpowiem Ci, że ten Liszka robi to co należy do radnego, czyli pyta i oczekuje na merytoryczną odpowiedź w imieniu innych Nowotarżan. Niestety ani on, ani inni nie są godni by majestat Jego wysokości Watychy cokolwiek odpowiadał na pytania. Woli kluczyć, nawijać makaron na uszy, mylić się w zeznaniach oraz bez trybu zagłuszać swoimi wywodami społeczny dialog na forum Rady Miasta.
Jaga20.10.2019, 19:18
Interpelacja słuszna. Chodzimy do kościoła,podziwiamy św. Brata Alberta a sami ? jesteśmy bezduszni. Bezdomni z tamtych czasów nie byli lepsi niż ci obecni , różne są przyczyny bezdomności. To my wykazujemy swoje człowieczeństwo i godność przez swoją postawę , możemy też być bezdusznymi potworami. Jeśli nawet ktoś się w życiu pogubił, to nie znaczy, że mamy beztrosko patrzeć jak naraża swoje życie nie mając schronienia w mroźną noc. A potem czytać sensacyjną wiadomość o znalezieniu zamarzniętego człowieka. Nie zabijaj! Zabić można swoją obojętnością i wygodnictwem.
Anna20.10.2019, 19:14
Jeżeli tej zimy zginie choć jeden bezdomny lub potrzebujący będę pierwsza, która powiadomi prokuraturę o winie umyślnej burmistrza. Skandal w biały dzień. Można przecież kupić lub wynająć ogrzewalnię kontenerową i postawić na zimę. To koszt ok. 15 - 20 tysięcy. Powitanie lata kosztowało 179 tys zł - przepuszczone w jedną noc.Na to zawsze są pieniądze.
2JV920.10.2019, 19:14
Do JAGA 2
nie osadzaj tych ludzi nie znasz ich losow i powodow przez ktore opuscili swoje miejsca zamieszkania bo jeszcze sam(a) nie znasz losow swojego konca niewiesz jak skonczysz zycie na tym padole
rydz20.10.2019, 18:20
same prawdziwki pod drzewem
miejscowy20.10.2019, 17:48
Nie ma tygodnia, by w śmietniku na Ludźmierskiej 32 nie lądowało jakieś łóżko, tapczan itp. Filozofia mieszkańców jest prosta - skoro miasto daje nowe tapczany, to dlaczego wstawać i szukać WC, skoro można wydalać beż wychodzenia z pokoju.
Jeden lokator wpadł na genialny pomysł, że można przecież do wiaderka, po co chodzić? A potem fru za okno, elewacja do dziś jest zafajdana. Jestem bezdomny, przecież się należy!
PasterzPPP20.10.2019, 17:26
Może dzięki temu miasto się trochę przewietrzy na zimę, bo w okolicach dworca PKS jest już nieustanna okupacja
ruda20.10.2019, 17:23
Liszka niech się wstydzi sam że nie ściągął jeszcze baneru obok mc donalda! co to jest!jego nie obowiązują przepisy!wszystkim wszystko wytyka a sam co robi dyrektork !
jaga220.10.2019, 17:21
Bezdomni gdzieś się wychowywali , porzucili własne domy to dać im pracę w schronisku i klatkę
Miejscowa.20.10.2019, 16:32
Mają dwie ręce dwie nogi tak jak każdy więc do pracy a nie cały dzień w rynku przesiadywać to są młodzi ludzie bezdomni z wybory
DDD20.10.2019, 16:30
Ciekawe jak pan burmistrz się z tego wykręci? "Taki mamy klimat"...
fred20.10.2019, 16:25
A hotel przy zajezdni byłego PKS by sie nadawał na takie lokum,ale bez warunkowe picie w nim alkoholu.
iks20.10.2019, 16:16
Watycha chyba już sobie z nim nie radzi. Powinien ustąpić
a20.10.2019, 16:12
Jeszcze nie spotkałem się aby w okresie zimowym bezdomny był TRZEŹWY. A takie wymogi są w noclegowniach. I co teraz z tym zrobić?
Marian20.10.2019, 16:00
Może niech sam taką uruchomi nie czekając na nikogo udostępniając pomieszczenie we własnym domu ? Co ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl