21.10.2019, 21:14 | czytano: 2809

„Inspirowane górami…” - cykl spotkań poświęconych pamięci Ewy i Macieja Berbeków (zdjęcia)

zdj. UM Zakopane
Zakończyła się ósma edycja Festiwalu „Inspirowane górami…” upamiętniającego kolejne rocznice nadania praw miejskich Zakopanemu. To jak zawsze - wyjątkowa okazja do poznawania tradycji i historii miasta oraz sylwetek ludzi z nim związanych. Festiwal upamiętnia także Ewę i Macieja Berbeków, których imię nosi.
W ciągu czterech dni festiwalowa publiczność mogła uczestniczyć w spotkaniu ze znawczynią literatury o tematyce górskiej prof. Elżbietą Dutką z Uniwersytetu Śląskiego oraz Ludźmi Gór, które nosiło intrygujący tytuł „Wibramy szczęścia” i poświęcone zostało szczęściu w kontekście realizacji górskich pasji i spełniania śmiałych marzeń. Na najmłodszych czekały z kolei warsztaty literacko-plastyczne i budowanie makiety Tatr.
Odbyła się także prelekcja Małgorzaty Ciepłej i pokaz zdjęć z Kamczatki – pięknej i dzikiej krainy niedźwiedzi, gorących źródeł, wulkanów i pysznych owoców morza, a także spotkanie zdradzające kulisy filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, którego premiera została zaplanowana na styczeń 2021 roku, któremu towarzyszył pokaz obrazów Elżbiety Boukourbane pt. „Niebiesky” dedykowanych Ewie i Maciejowi Berbekom.

Tradycyjnie przez Rodzinę Berbeków przyznana została Nagroda im. Macieja Berbeki dla najwybitniejszego absolwenta Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jej laureatem został Franciszek Rząsa. W Teatrze Witkacego odbył się wernisaż wystawy „Nostalgia. Tatry w malarstwie Arkadiusza Walocha” oraz koncert mistrzyni interpretacji piosenki literackiej – Magdy Umer, którą na scenie możemy podziwiać już od 50 lat. W wydarzeniu uczestniczyła Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Festiwal w niedzielę zakończyła Msza święta w intencji Ewy i Macieja Berbeków odprawiona w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Wydarzenie organizowało Miasto Zakopane, Rodzina Berbeków, z pomocą Teatru im. St. I. Witkiewicza, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Gniazdo w Zakopanem, kina „Sokół”, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego, Zakopiańskiego Centrum Kultury, Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

opr.s/ źródło UM Zakopane
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl