24.10.2019, 17:00 | czytano: 4414

Abp Marek Jędraszewski w Czarnym Dunajcu: "Szkoła to miejsce, w którym wzrasta się do miłości"

Fot. Kuria Metropolitarna w Krakowie
Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski wziął udział w uroczystości nadania imienia św. Jana Bosko publicznemu Liceum Ogólnokształcącemu w Czarnym Dunajcu.
Metropolita sprawował Eucharystię w parafialnym kościele Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu. W homilii podkreślił, że Pan Jezus powierzył św. Piotrowi pieczę nad Kościołem. Książę Apostołów niestrudzenie głosił Ewangelię, a umierając za Chrystusa, stał się skałą, na której jest zbudowany Kościół. - Był świadkiem Chrystusa. Domagał się od innych biskupów, by również byli pasterzami i świadczyli swoim życiem o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Mistrzu (…) Przez swoją męczeńską śmierć w Rzymie stał się prawdziwą opoką dla wszystkich kolejnych biskupów Rzymu – zaznaczył arcybiskup i przypomniał, że 41 lat temu, 22 października, rozpoczął się pontyfikat Jana Pawła II.
Ojciec Święty niestrudzenie głosił prawdę o Chrystusie i prosił o otwarcie przed Nim wszystkich drzwi. Mówił, że jedynie Chrystus daje człowiekowi odpowiedź na najbardziej dręczące go pytania: skąd pochodzimy? Na czym polega sens cierpienia, miłości, umierania, zbawienia? Papież szczególną troską otaczał młodzież, bo wiedział, że ewangeliczne wskazania są przepisem na piękne życie. Pod koniec Mszy św., inaugurującej pontyfikat, Jan Paweł II, zwracając się do młodych, zaznaczył, że są oni nadzieją Kościoła. – Trudno nie mówić o papieżu, kiedy zbliżamy się do setnej rocznicy jego urodzin. W świetle jego posługi, chcemy również zrozumieć posługę innego pasterza, patrona waszej szkoły – św. Jana Bosko – mówił arcybiskup.Św. Jan Bosko żył w czasach wielkiego przełomu społeczno-ekonomicznego, związanego z rozwojem przemysłu. Jego negatywnymi konsekwencjami był długi dzień pracy, bieda i niejednokrotne wykorzystywanie prostych robotników. – XIX wiek dla Italii był również czasem, kiedy kończyła się pewna epoka w Kościele. (…) Rozwiązano Państwo Kościelne, a władzę objęli ludzie, którzy walczyli z Ewangelią i chrześcijaństwem. Co robił młody ksiądz, znajdując się wtedy w Turynie, jednym z centrów tych gwałtownych przemian? Widzi opuszczone dzieci, które siłą rzeczy były skazane na duchową deprawację i zaczyna gromadzić ich wokół siebie z prawdziwie pasterską miłością, naśladując Najwyższego Pasterza, Jezusa Chrystusa. (…) Tworzy dla nich szkoły i zgromadzenie, które poświęca się całkowicie na rzecz pomocy młodym – zauważył arcybiskup i dodał, że św. Jan Bosko kierował się przede wszystkim miłością.

- Zatroskany o dobro młodych, oddający im całe serce, umysł i siły, aby miały poczucie domu, tego, że nie są samotne, mogą się rozwijać i uczyć się piękna bycia uczniem Chrystusa. (…) Przywołujemy dziś jego postać, bo staje się on patronem waszej szkoły, która jest głęboko osadzona w wartościach katolickich. Prośmy Najlepszego Ojca, za przyczyną św. Jana Bosko i św. Jana Pawła II, o szkołę przenikniętą Bożym Sercem, pełną miłości troską wychowawców i nauczycieli, o szkołę, w której wzrastają serca młodych, by kochać Boga i drugiego człowieka – zakończył.


Po uroczystości w kościele, w budynku szkoły, odbył się uroczysty apel. Gości i całą społeczność szkoły przywitała dyrektor Teresa Dziwisz. Uczniowie wystawili przedstawienie poświęcone patronowi szkoły - św . Janowi Bosko.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, oprac. r/
zobacz także
komentarze
qwerty25.10.2019, 18:56
Do patriota proszę jaśniej . Jaki wstyd ?
Rodzic25.10.2019, 15:59
Mam dziecko w LO w Nowym Targu , i drugie w LO w Czarnym Dunajcu. Te dwie szkoły dzieli bardzo duża różnica w podejściu nauczyciela do ucznia. Codziennie słyszę rozmowy dzieci o swoich nauczycielach. Jakoś bardzo rzadko słyszę dobre słowa o Nowym Targu. I tu widać misję szkoły w Czarnym Dunajcu o której mówił Abp.Jędraszewski.
Anka25.10.2019, 09:12
@patriota, czego wstyd?
Matka25.10.2019, 08:59
co za wstyd...
Stary góral25.10.2019, 08:40
Papiez nie jest zadowolony z pana Jedraszewskiego , chyba że Jedraszewski jest madrzejszy od papieża.
patriota24.10.2019, 20:56
Wstyd...
nadzieja24.10.2019, 19:37
Szkoła z miłością . Liceum gdzie pracują Nauczyciele z prawdziwego zdarzenia , a takiej Pani Dyrektor to ze świecą szukać .Polecam .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl