31.10.2019, 10:00 | czytano: 14174

Miała być przebudowa ronda, ale właściciel karczmy zablokował inwestycję

Arch. Podhale24.pl
W Szczawnicy niecierpliwią się, kiedy rondo w Krościenku zostanie przebudowane, żeby skończyły się weekendowe problemy z wyjazdem z uzdrowiska.
Rondo w Krościenku od początku budziło sporo kontrowersji. W okresie letnim i weekendowym korki nie ułatwiają życia ani turystom ani mieszkańcom. Przepustowość ronda zawiodła, dlatego miały ruszyć prace związane z jego przebudową, a dokładnie wykonanie prawoskrętnego ruchu z kierunku Szczawnica – Nowy Sącz. Inwestycja została jednak zablokowana na prawie rok, bo właściciel karczmy, która sąsiaduje z terenem przyszłej budowy, nie zgodził się na nią.
Temat został poruszony na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy. – Kiedy jest szansa na przebudowę ronda w Krościenku nad Dunajcem, żeby te korki wreszcie się skończyły? – zapytał radny Zenon Kasprzak.

Burmistrz Grzegorz Niezgoda odpowiedział, że sytuacja nie zmieni się prędko, a szczawnicki samorząd ma niewielki wpływ na przebudowę ronda. Władze Szczawnicy współfinansowały koncepcję, badającą możliwości usprawnienia ruchu. Pojawiły się trzy rozwiązania, a najlepsze to prawoskręt w stronę Nowego Sącza oraz eliminacja jednego przejścia dla pieszych, co miałoby ośmiokrotnie skrócić czas stania w korkach do Szczawnicy.

– Właściciel karczmy odwołał się. Wstrzymał prace od ośmiu do dwunastu miesięcy, a może w nieskończoność się odwoływać. Wydaje mi się, że prawoskręt w najbliższym czasie jest nierealny. Problemy z rondem zaistniały między innymi też i dlatego, że to rondo nie jest wybudowane w takiej formie, jaka była planowana w pierwszej wersji. Jest dużo mniejsze, jego zakres jest ograniczony. To wynika też z protestów okolicznych gastronomów, handlujących i mieszkańców, wsparte przez ówczesnego wójta Krościenka i prace te zostały ograniczone. Na pewno wpływa to dzisiaj na skalę tego problemu – kontynuował burmistrz.

Stwierdził również, że rozwiązać problem korków można inaczej. Tańsze i szybsze rozwiązanie, to montaż świateł od Nowego Targu na drodze wojewódzkiej. Działałyby wtedy, kiedy korkowałaby się droga. – Przerobiliśmy to w tym roku, bo na odcinku Szczawnica – Nowy Targ, było zwężenie do jednego pasa, były światła i proszę zauważyć, że w tym czasie nie było korków. Na moją sugestię, usłyszałem, że nie stosuje się takich świateł i może trzeba byłoby zrobić dodatkowe skrzyżowanie w rejonie stadionu i przepuścić ruch na targowicę i tam jeszcze pomóc gminie Krościenko wybudować most. Nie jest to realne załatwienie tego problemu – skwitował.
Do dyskusji przyłączył się przewodniczący rady, Kazimierz Zachwieja. – Jedna osoba nie może blokować ruchu. Myślę, że nie w takich czasach na terenie Polski, przesuwano kościoły i wiele innych rzeczy, także ta karczma nie jest problemem, żeby trochę zmienić jej lokalizację. Nie może tak być, żeby na pasie drogi wojewódzkiej prywatna osoba miała parking pod restaurację – skomentował.

Jeszcze inny radny dodał, że przejazd karetki czy straży pożarnej w okresie korków to „armagedon”, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo. Radni zadeklarowali dalszą interwencję w tej sprawie.

ao/
zobacz także
komentarze
oyoivor17.12.2019, 09:44
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxil Amoxil jej.imwv.podhale24.pl.din.ei http://mewkid.net/where-is-xena/
klik05.11.2019, 16:39
ale czy na pewno problemem jest rondo w Krościenku bo z tego co kojarzę to korek jest aż do Zabrzeży do skrzyżowania pod Karczmą, poza tym największy wpływ na korkowanie się ronda mają przejścia dla pieszych a nie forma skrzyżowania
Dariusz02.11.2019, 07:14
Mało tego.Ktoscienko będzie budowało kładkę rowerową w ramach VeloDunajec na wysokości Oczyszczalni ścieków. Na prostej łączącej krościenko z Łąkcica. Będzie przejscie pieszo-rowerowe przecinajace droge wojewódzka. Czy to ma sens? Nie dość że kładka została wepchana na siłę w Kroscienko to jeszczę bardziej zakorkuje okolice w sezonie letnim. W królowie kładka miła by piękniejszy plener, oraz była by wybudowana bez konieczności przecinania drogi 969. Ale jak w przypadku budowy ronda liczył się interes mieszkańców Krościenka(tych którzy mają turystyke) tak jest i w tym przypadku. Przypomnimy to sobie stojac w jeszczę większych korkach
Serafina01.11.2019, 21:48
Zofia zgadzam się z tobą w 100% ale tu nie zadziała metoda suwaka jeżdżę przez rondo każdego dnia po parę razy i nieraz stoję po 5min bo nikt nie wpuści cię do ruchu ???? miałam raz sytuacje że wyjechałam na chamca bo miałam dość stajnia to facet wyszedł z auta na nr KR Wydarł się i zablokował wyjazd mnie to Lotto ale nieraz naprawdę każda minuta się liczy zwłaszcza z małym dzieckiem w aucie, rok temu wyjeżdżam że Szczawnicy od lekarza i korek 5godzin do rada z dzieckiem 2letnim które ma gorączkę ,39,02 dla mnie jako matki to chore
xxxxx01.11.2019, 15:46
Nie ważne czy przesuną knajpę czy nie. Prawoskręt nie ma racji bytu w tym miejscu a to dlatego, że trzeba by zrobić co najmniej 300 metrowy pas celem wyselekcjonowania samochodów skręcających na Sącz. Jest to nie wykonalne bo most jest jest wąski i dwa pasy się nie zmieszczą. Trzeba było wybudować most dwujezdniowy.
Pozdrawiam wszystkich którzy są za, a nawet przeciw.
dwamosty01.11.2019, 11:51
@hans - Co lepiej, przesunąć knajpę, czy budować nową drogę przez góry?
Ty to masz chyba w jednym i w drugim interes. Pewnie ta droga by szła przez Twoją działkę, że tak ciągle ją proponujesz.
takitam.01.11.2019, 09:08
a szerokosc pasa drogowego i obowiazujace obowiazki na nim jak sie maja w tym przypadku? zajecie pasa drogowego przez osobe prywatna to sa okreslone koszta za kazdy dzien. niemale zreszta...
Dw96901.11.2019, 09:05
Tylko w Polsce takie coś. Niech sobie zrobi gdzie indziej parking. Mam nadzieję że radni staną na wysokości zadania. Powodzenia.
xyz01.11.2019, 08:07
do Hans

Prawoskręt zapewne rozwiązywał by problem ale interes lokalny wziął górę nad zdrowym rozsądkiem ówczesnych włodarzy Krościenka. Dzisiaj wątpliwe będzie poprawienie tego błędu budowlanego chociażby dla tego że knajpiarze będą się bronili. Może rozwiązaniem było by zrobienie zjazdu pod knajpę i tam parking dla gości. A co do drogi w kierunku Sącza to od przed wojny były plany ale nie zrealizowane. W dzisiejszych czasach gdzie park ma więcej do powiedzenia niż interes społeczny to plan utopia. Szczawnica może chcieć ale od "chcenia" do realizacji to droga daleka .
Tylko rozumne działanie31.10.2019, 23:36
Wszystko by było , a Urzad chce działać niepodmiotowo , jak za komuny, zatem gość powiedział - NIE !!!! i co ? panie Wójcie ? warto było ?????
Aras31.10.2019, 22:36
Gdzie byliście wcześniej ja się pytam nasi włodarze??? Doskonale pamiętam jak to świętowaliście otwarcie nowej inwestycji. Zdjęcia, przecinanie wstęgi... Kto dał zezwolenia na karczmę brać do za tyłek.... Gość blokuje przebudowę bo mu poszliście na rękę... A ja na swojej działce budowlanej nie mogę domu wybudować bo mi zezwolenia nie chcecie wydać.. Paranoja.... ***
władek31.10.2019, 22:30
Do jaśfasola. Podaj delikatnie namiary bo nie wszyscy wiedzą.
hans31.10.2019, 22:22
Krościencanek masz rację 100 m prawoskrętu kompletnie nic nie pomoże korek dalej będzie jak jest dopuki Szczawnica nie otworzy drogi na Piwniczną lub Jazowsko to korki nie znikną
miejscowy31.10.2019, 22:21
Jaśfasola. Wszyscy rzną głupa.Kazdy wie kto za tym stał i stoi.
Radny31.10.2019, 22:16
Burmistrz Szczawnicy wydał kasę na koncepcję przebudowy ronda , na badania natężenia ruchu - ja pytam gdzie był na etapie projektowania ronda
swój31.10.2019, 22:06
Burmistrz i Radni to niech się zajmą koncepcją drugiego wyjazdu ze Szczawnicy (który mógł być zrobiony 20 lat temu ) a nie przebudową ronda w Krościenku
Alfred Jonatan Kwak31.10.2019, 20:07
przeniesc mu biznes i po problemie a rodo musi byc przebudowane!!!!!
Krościencanek31.10.2019, 18:35
Widzę że idiota na idiocie. 120metrów prawoskrętu nic nie da. Bo polacy nie nauczą się prędko tak jeździć. Znowu wywalą kasę.
jaśfasola31.10.2019, 17:11
Głównie do mieszkańców Szczawnicy, ale nie tylko. Czy wiecie kto sprzedał publiczny teren pod budowę tej karczmy? Kto wtedy rządził w Starostwie?
pniok31.10.2019, 16:57
@pniok - ten nick jest już zajęty , wymyśl coś swojego .
Marian31.10.2019, 13:16
ciola zrób parking pod knajpą a pas prawo skrętny bedzie szybko utworzony.Bo tak wszystkie auta parkują przed knajpą!!!!!.i zatoczka to prywatny parking za nasze pieniądze!!!!
obywatel GG31.10.2019, 12:38
To jest jedna wielka ściema, a Burmistrz jest w tym mistrzem. Wciskanie kitu, że właściciel karczmy zablokował inwestycję na rok to Burmistrz może chyba tylko ciemnemu ludowi ze Szczawnicy. Trzeba to nazwać po imieniu, że to jest nieudolność Burmistrza i dyrektora PZD który nie potrafi dobrze przygotować dokumentacji tak żeby odwołanie nie było skuteczne i tyle.
jjjozek31.10.2019, 11:18
Gdybym wam mieli wyburzyć biznes, z którego utrzymujecie rodzinę, to też byście się odwoływali...
k31.10.2019, 10:48
Zarówno rondo jak i ta karczma to stosunkowo nowe inwestycje. Komuś zabrakło zwoja a teraz wszyscy mają cierpieć z tego powodu? zgadzam się całkowicie z Zachwieją. Jedna osoba nie może blokować przebudowy. Swoją drogą kto mu dał pozwolenie na budowę w karczmy w sąsiedztwie ronda które już wtedy sonie nie radziło z ruchem. Paranoja.
zigi31.10.2019, 10:40
Wprowadzić ruch systemem suwakowym , może zda egzamin . Będzie to ewenemet w ruchu okrężnym ale ułatwi w rozładowaniu korków .
ja31.10.2019, 10:28
a od czego jest spec ustawa ? tzw ZRiD
pniok31.10.2019, 10:10
Ale parodia, wszędzie się likwiduje światła, a tam chcą blokować ruch światłami. Najlepiej wprowadźcie limity wjazdów turystów do Szczawnicy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl